کد خبر: 161594

شهر مجسمه ها در ایران + تصاویر

سنندج به «شهر هزار پیکر» و یا «شهر مجسمه‌ها» مشهور شده که آن را مدیون هنرمندان مجسمه‌ساز این شهر است.
اتاق خبر 24

مسوولین شهر سنندج در استان کردستان به احترام ادیبان، شاعران، ورزشکاران و افراد برجسته این شهر مجسمه‌هایی از آنها ساخته و در میادین یا جایگاهای خاص در شهر قرار داده‌اند. به همین دلیل به واسطه وجود این مجسمه‌ها در شهر، سنندج به «شهر هزار پیکر» و یا «شهر مجسمه‌ها» مشهور شده که آن را مدیون هنرمندان مجسمه‌ساز این شهر است.

از مجسمه‌های مهم شهر سنندج می‌توان از مجسمه "چوپان"، "آزادی"، "مولوی کُرد"، "سهروردی"، "کودک"، "کوزه بشان"، "اوراز"، "کوهنورد"، "حق شناس"، "شهدای گمنام"، "پیشمرگان مسلمان کُرد"، "مستوره اردلان" و سردیس‌های "شهیدان نمکی" و "عثمان هورامای" نام برد.

 

شهر مجسمه ها 1

مجسمه سید عبدالرحیم ملا سعید معدومی تاوگوزی شاعر و عارف نامی کردستان معروف به «مولوی کُرد» که عمده شهرت وی به واسطه اشعار عاشقانه و عارفانه است. این پیکره توسط هادی ضیاءالدینی هنرمند مجسمه ساز این شهر ساخته شده و در میدان خیابان آبیدر (چهار راه صفری) شهر سنندج قرار دارد.

شهر مجسمه ها 2

سردیس برادران نمکی که تصویر سه شهید گرانقدر کردستان به نام‌های رحمت، شهریار و نعمت است و در خیابان فردوسی سنندج و در ابتدای خیابان نمکی قرار دارد.

شهر مجسمه ها 3

مجسمه «کوهنورد» در میدانی با نام کوهنورد در سنندج و در مسیر کوه تاریخی آبیدر و به نشانه احترام به کوهنوردان این شهر نصب شده است. میدان کوهنورد از میادین قدیمی شهر بعد از انقلاب است.

شهر مجسمه ها 4

مجسمه «محمد اوراز» متولد شهر سنندج اوراز دومین کوهنورد ایرانی صعود کننده به اورست بود. این کوهنورد در سال ۱۳۸۲، هنگام صعود و فتح قله گاشربروم پاکستان دچار سانحه شد و درگذشت.

شهر مجسمه ها 5

مجسمه آزادی در میدان اصلی شهر سنندج قرار دارد و نماد اصلی شهر نیز محسوب می‌شود.

شهر مجسمه ها 6

مجسمه کودک نیز توسط هنرمند مجسمه‌ساز هادی ضیاءالدینی ساخته شده است. در سال گذشته این مجسمه در پارک کودو سنندج قرار داشت که به دلیل راه سازی در آن منطقه به دامنه پارک جنگلی آبیدر انتقال داده شد.

شهر مجسمه ها 7

سردار شهید بروجردی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس که در جریان آزادسازی شهر کردستان به شهادت رسید. سردیس این سردار در میدان نبوت شهر سنندج نصب شده است.

شهر مجسمه ها 8

مجسمه انقلاب که در میدان قدیمی و اصلی شهر نصب شده است.

شهر مجسمه ها 9

سردیس‌های ساخته شده توسط هادی ضیاءالدینی مجسمه‌ساز سنندجی که در جلوی کارگاه او در عمارت خسرو آباد قرار دارند.

شهر مجسمه ها 10

مجسمه کارگر از آثار هنرمندان کردستان است که به پاس احترام کارگران در خیابان کارگر (کارآموزی) سنندج نصب شده است.

شهر مجسمه ها 11

مجسمه مصطفی بیسارانی از شاعران اورامانی‌زبان که توسط هادی ضیالدینی ساخته شده و در خیابان 17 شهریور قرار دارد.

شهر مجسمه ها 12

هادی ضیاءالدینی مجسمه‌ساز سنندجی در حال تراشیدن سردیس بابا طاهر

شهر مجسمه ها 13

مجسمه نیمه تراشیده شده یکی از ادیبان کُرد که توسط استاد هادی ضیاءالدینی در حال آماده شدن است. این مجسمه در عمارت خسروآباد سنندج قرار دارد.

شهر مجسمه ها 14

مجسمه آزادی در میدان اصلی شهر قرار دارد که توسط هادی ضیاءالدینی ساخته شده و نماد اصلی شهر نیز محسوب می‌شود.

شهر مجسمه ها 15

مجسمه شهدای گمنام نیز توسط هنرمندان کردستانی در سال 97 ساخته شد و در سه راه جهاد سنندج نصب شده است.

شهر مجسمه ها 16

سردیس برادران نمکی شامل سه شهید گرانقدر کردستان به نام‌های رحمت، شهریار و نعمت که در خیابان فردوسی سنندج و در ابتدای خیابان نمکی قرار دارد.

شهر مجسمه ها 17

مجسمه سید عبدالرحیم ملا سعید معدومی تاوگوزی شاعر و عارف نامی کردستان معروف به «مولوی کُرد» که عمده شهرت وی به واسطه اشعار عاشقانه و عارفانه است. این پیکره توسط هادی ضیاءالدینی ساخته شده و در میدان خیایان آبیدر (چهار راه صفری) شهر سنندج قرار دارد.

شهر مجسمه ها 18

مجسمه شهاب‌الدین سهروردی توسط هادی ضیاءالدینی به ارتفاع ۵ متر ساخته شده و در مجاورت دانشگاه فرهنگیان سنندج و در میدان سهروردی قرار گرفته است.

شهر مجسمه ها 19

مجسمه کارگراز آثار هنرمندان کردستان، که به پاس احترام به کارگران، در خیابان کارگر (کارآموزی) سنندج نصب شده است.

شهر مجسمه ها 20

مجسمه مصطفی بیسارانی از شاعران اورامانی‌زبان که توسط هادی ضیاءالدینی ساخته شده و در خیابان 17 شهریور قرار دارد.

شهر مجسمه ها 21

مجسمه چوپان نیز از آثار هادی ضیاءالدینی است که در پارک جنگلی آبیدر سنندج قرار دارد.

شهر مجسمه ها 22

مجسمه بسیج در خیابان دادگستر شهر سنندج قرار دارد.

شهر مجسمه ها 23

مجسمه «مستوره خانم اردلان» از شاعران برجسته کردستان که به گفته تاریخ شناسان، این شاعر و پژوهش‌گر اولین زن پژوهشگر تاریخ در جهان است و مجسمه او توسط هادی ضیاءالدینی ساخته شده است.

شهر مجسمه ها 24

مجسمه کوزه به دوش (گوزه به شان) از پیکرهای قدیمی شهر سنندج است که در میدان حجاب این شهر قرار دارد.

شهر مجسمه ها 25

مجسمه کودک نیز توسط هنرمند مجسمه‌ساز هادی ضیاءالدینی ساخته شده است. سال گذشته این مجسمه در پارک کودو سنندج قرار داشت که به دلیل راه سازی در آن منطقه به دامنه پارک جنگلی آبیدر انتقال داده شد.

شهر مجسمه ها 26

نصب تندیس محی‌الدین حق‌شناس شاعر و ادیب نامی کُرد. این شاعر در طول زندگی خود اشعار فراوانی را به زبان کردی و فارسی در رابطه با ویژگی‌های مردم کردستان و مناطق گردشگری شهر سنندج به روایت در آورده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شعر «شاره‌که م سنه» که در وصف شهر سنندج سروده شده اشاره کرد. حق‌شناس یکی از برجسته‌ترین شعرای مردمی بود که از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار و چندین بار در استان کردستان به عنوان چهره برتر فرهنگی انتخاب شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.