کد خبر: 161541

صنعت پر درآمدی که مغفول مانده است

ایران با تمام پیشرفت های پزشکی، رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی، ظرفیت های درمانی خاص، تخصص های انحصاری در برخی حوزه ها، هزینه های درمانی بسیار کمتر نسبت به سایر کشورها و ده ها ویژگی برتری آورنده ی دیگر، در مقایسه با سایر کشورها در جذب توریسم درمانی چندان موفق ظاهر نشده است. این مطلبی است که به شدت نیاز به آسیب شناسی دارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روز گذشته قائم مقام وزارت گردشگری، فرهنگ و هنر مالزی در نشست توسعه گردشگری سلامت و تندرستی ایران و مالزی با تشریح توانایی‌های ایران در حوزه درمان از جمله شهرت پزشکان ایرانی در مهارت‌های جراحی در دنیا - فقدان برند بین المللی را از مهمترین چالش‌های ایران در حوزه گردشگری سلامت عنوان کرد.

پوستر توریسم پزشکی

قائم مقام وزارت گردشگری، فرهنگ و هنر مالزی در قالب مقایسه توریسم سلامت ایران و مالزی در پاسخ به خبرنگاران تصریح کرد: ما بیشتر متمرکز بر توریسم تندرستی و زیبایی هستیم ولی ایران متمرکز بر توریسم درمان است و بسیار نیز در دنیا از نظر پزشکان شهرت دارد.

نماینده دولت مالزی در پژوه توسعه گردشگری بیوتی در قالب پیشنهادهایی به ایران برای ارتقای گردشگری سلامت خود عنوان کرد: وقتی کسی برای دریافت خدمات تندرستی وارد مالزی می‌شود به دلیل وجود برند بین المللی، خیال گردشگر آسوده است که با اطمینان کامل خدمات خود را دریافت می‌کند بنابراین ایران نیز باید به سمت برندسازی بین‌المللی پیش رفته و خدمات خود را نیز در این قالب تضمین دهد.

قائم مقام وزارت گردشگری، فرهنگ و هنر مالزی خاطر نشان کرد: ایران در دنیا به پزشکان ماهر مشهور است و بیشتر نیاز به آن است که خدمات گردشگری سلامت خود را به دنیا با تضمین‌های بین‌المللی ارائه و معرفی کند.

 

 

*** ایران با تمام پیشرفت های پزشکی، رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی، ظرفیت های درمانی خاص، تخصص های انحصاری در برخی حوزه ها، هزینه های درمانی بسیار کمتر نسبت به سایر کشورها و ده ها ویژگی برتری آورنده ی دیگر، در مقایسه با سایر کشورها در جذب توریسم درمانی چندان موفق ظاهر نشده است. این مطلبی است که به شدت نیاز به آسیب شناسی دارد.

 

 

جایگاه علوم پزشکی ایران در دنیا

رتبه علوم پزشکی ایران در بین کشور‌های دنیا، ۱۷ بوده  و از نظر  تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا، ایران رتبه ۵۰ را کسب کرده و با توجه به این آمارها، رتبه علوم پزشکی ایران در جهان از ۴۹ به ۱۷ رشد پیدا کرده است.

با توجه به این که ۱۰ درصد از اعضای هیئت علمی کشور، از جامعه پزشکی هستند و ۳۰ درصد تولیدات علم در کشور در حوزه علوم پزشکی ماست و لذا می توان گفت که سهم تولیدات جامعه پزشکی سه برابر نیروی انسانی آن است

دانشمندان جوان ما با توجه به جایگاه علمی مطلوب در جهان و برخورداری از پتانسیل بالا، می‌توانند جزو دانشمندان برتر دنیا باشند.

ایران در حوزه چشم پزشکی جزو 15 کشور نخست جهان است و از نظر دانش نظری و تکنیک ها، پیشرفت های خوبی داشته است.

یران جزو کشورهای پیشرو در حوزه چشم پزشکی است و در سطح جهان وضعیت این حوزه از نظر تئوری، دانش و تجهیزات به روز است.

مواردی که اشاره شد جدید ترین آمارو ارقام جایگاه پزشکی ایران در دنیاست و الا صحبت از پتانسیل های پزشکی ایران بحث را به درازا خواهد کشید.

 

 

توریسم درمانی یا گردشگری سلامت چیست؟

برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد.

مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.

تركیبی از عوامل متعددی موجب رشد صعودی گرایش مردم به مسافرت‌های پزشكی شده است كه از جمله هزینه بالای زندگی در كشورهای صنعتی، آسان شدن مسافرت‌های بین المللی و اصلاح و بهبود سطح تكنولوژی و استاندارهای پزشكی در بسیاری از كشورهای جهان، قابل ذكرند. یک دلیل كشش به سوی مسافرت پزشكی، راحتی آن در مقایسه با كشور‌های دیگر است. در برخی كشور‌ها كه سیستم خدمات درمانی عمومی متداول است، معمولاً زمان زیادی برای پاسخگویی به نیاز شهروندان صرف می‌شود و بیماران ناگزیرند مدت طولانی در انتظار رسیدگی به وضعیت‌شان باشند. شرایطی نظیر پیوند مفصل ران كه در انگلستان و كانادا یک سال و یا بیشتر باید در نوبت منتظر شد. لیكن در سنگاپور،تایلند، فیلیپین، یا بنگلور هند، بیمار می‌تواند یک روز پس از ورود تحت مراقبت و درمان قرار گیرد

از میان دلایلی كه موجب می شود افراد با هدف درمان مسافرت كنند، می‌توان به هزینه‌ی پایین مراقبت‌های پزشكی، جستجو برای یافتن پزشک متخصص و با‌تجربه، كیفت مناسب خدمات درمانی، ایمنی و كوتاه‌تر بودن زمان انتظار برای درمان اشاره کرد. در كانادا، در سال ۲۰۰۵ تعداد افراد در حال انتظار برای درمان ۷۸۲،۹۳۶ نفر بود كه ركوردی در جهان محسوب می شود . تعداد این افراد در آفریقای جنوبی، به میزان كمتر از یک دهم پایین تر از ایالات متحده آمریكا یا غرب اروپا بوده است

هزینه یک دندان كه درآمریكا ۵،۵۰۰ دلار است، در هندوستان و بولیوی ۵۰۰ دلار در فیلیپین به ۲۰۰ دلار می‌رسد وبه همین ترتیب، هزینه پیوند زانو در تایلند همراه با ۶ روز فیزیوتراپی حدود یک پنجم ایالات متحده است و عمل لیزیك چشم با هزینه‌ی ۳۷۰۰ دلار در آمریكا، در بسیاری از كشورهای با رویكرد توریسم درمانی حدود ۷۳۰ دلار برآورد می‌شود. علاوه بر این، در حالی كه عمل‌های زیبایی صورت كه در آمریكا ممكن است، حدود ۲۰ هزار دلار هزینه ایجاد كند در كشورهایی چون آفریقای جنوبی، فیلپین، و بولیوی بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ دلار است.

جوینده‌های درمان و سلامتی از هر كجای دنیا می‌توانند به یک كشور وارد شده و تحت خدمات و مراقبت‌های پزشكی در زمینه‌هایی چون سرطان‌ها، بیماری‌های مغز و اعصاب، جراحی‌های پیوند اعضا، عمل‌های زیبایی و غیره قرار گیرند. از جمله كشور‌هایی كه عمدتا پذیرای توریست‌های درمانی هستند، می‌توان كشورهایی چون برونئی، كوبا، هنگ كنگ، مجارستان، هندوستان، اردن، لیتوانی، مالزی، فیلیپن، سنگاپور، تایلند و اخیرا امارات متحده عربی را نام برد. همچنین كشورهای آرژانتین، بولیوی، برزیل، كاستاریكا، مكزیک و تركیه در زمینه عمل‌های زیبایی مورد توجه هستند.

در اروپا نیز، كشور‌های بلژیک و لهستان به كسب و كار توریسم درمانی اشتغال دارند. نکته‌ی جالب توجه این است که كشور آفریقای جنوبی با اشعار «جراحی زیبایی صورت همراه با دیدن حیات وحش» برای جلب توریست های درمانی تلاش می‌کند. در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا با آن همه خدمات بیمه و درمان‌های کیفی و سطح بالا، پرداختن به کسب و کار توریسم درمانی یک ریسک محسوب می‌شود. ذکر نمونه‌ای کافی است که دلیل این رویکرد را در آمریکا نشان دهد و آن تغییر گرایش عده‌ی زیادی از بیماران کشور‌های خاورمیانه در سال ۲۰۰۶ بود که ترجیح دادند برای معالجات خود به هنگ کنگ و سنگاپور مراجعه کنند

 

 

عملکرد ایران در حوزه توریسم درمانی

­شبکه چنل نیوز آسیا که از سنگاپور پخش می‌شود در گزارشی اعلام کرد به نظر می‌رسد گردشگران نه فقط برای دیدن مکان‌ها و بنا‌های دیدنی ایران، بلکه برای درمان به این کشور هجوم می‌برند.

گزارشگر این شبکه گفت: هدف مقامات ایرانی این است که در هفت سال آینده بیش از یک میلیون گردشگر درمانی را به این کشور جذب کنند.

خبرنگار این شبکه در گزارشی از ایران افزود: ایران جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری برای گردشگران دارد. برخی از میراث‌های معروف جهانی در ایران است، اما بسیاری از گردشگران خارجی به دلایل دیگری به ایران سفر می‌کنند. صفا نقاش از عراق به ایران آمده است تا بیماری سرطان خود را درمان کند. خانواده او در عراق اطلاع یافته بود که او در ایران با هزینه‌های کمتر از خدمات درمانی سریعتر و بهتری برخوردار خواهد بود.

فاطمه رضایی، از بستگان صفا نقاش گفت: بیمار ما به سرطان بسیار پیش رونده‌ای متبلا بود که ما او را به اینجا آوردیم. شکر خدا او عمل جراحی موفقیت آمیزی در اینجا داشت و درمان شد و امروز صبح حال او بهتر شده است. پزشکان و خدمات اینجا بسیار خوب است.

ایران در حال تبدیل شدن به یک قطب پزشکی در منطقه است. اطلاعات اداره گردشگری درمانی وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد این کشور در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ پذیرای بیش از ۳۰۰ هزار بیمار خارجی بوده است.

مقامات ایران می‌گویند بیماران خارجی به سبب مقرون به صرفه بودن هزینه‌های درمانی و خدمات پزشکی باکیفیت، به ایران سفر می‌کنند. بنا بر اعلام اداره بیماران بین المللی وزارت بهداشت ایران، بیشتر آن‌ها نیز از عراق، کویت، جمهوری آذربایجان، پاکستان در همسایگی ایران، و برخی نیز از کشور‌های دور مانند شرق اروپا به ایران می‌آیند. خدمات دندانپزشکی، پیوند اعضا، جراحی قلب، و درمان سرطان جزء خدماتی هستند که بیشترین متقاضی را در ایران دارند.

ده‌ها هتل-بیمارستان پنج ستاره مانند هتل-بیمارستان گاندی در تهران پایتخت ایران برای تامین نیاز‌های روزافزون بیماران خارجی افتتاح شده‌اند. حتی بیمارستان‌های دولتی نیز بخش‌های ویژه‌ای برای پذیرش بیماران خارجی اختصاص داده‌اند.

محمد حسن بنی اسد، یکی از پیشتازان عرضه خدمات پزشکی به گردشگران خارجی است. او ۱۲ سال قبل هتل-بیمارستان گاندی را به عنوان نخستین هتل-بیمارستان در ایران برای پذیرش بیماران خارجی راه اندازی کرد. او می‌گوید هزینه خدمات درمانی در ایران در مقایسه با آمریکا و اروپا ده برابر ارزان‌تر است و به همین دلیل است که روز به روز تعداد بیشتری از بیماران از کشور‌های خارجی به ایران می‌آیند.

او گفت: در یک سال تعدادی نزدیک به ۸۰۰-۷۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ بیمار به این هتل-بیمارستان مراجعه می‌کنند. برنامه ما این است که در پنج سال آینده این تعداد را به پنج هزار نفر بیمار خارجی افزایش دهیم.

آژانس‌های مسافرتی ایران می‌کوشند خود را با این تقاضای روز افزون همراه سازند. آنها با عرضه بسته‌های جذاب خدمات درمانی و پزشکی پیشرفته می‌کوشند بیماران را برای سفر به ایران جذب کنند. دیدار از بنا‌های دیدنی نیز جزء برنامه‌هایی است که آنها به بیماران پس از عمل‌های جراحی و بهبودی آنها عرضه می‌کنند.

ایران در مواجهه با چشم انداز تحریم‌هایی جدید، نهایت تلاش خود را می‌کند تا خود را به عنوان بازاری جذاب برای بیماران خارجی نشان دهد. مقامات بهداشتی ایران می‌کوشند درآمد‌های این کشور را از محل سفر گردشگران درمانی از ۵۰۰ میلیون دلار فعلی به ۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش دهند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.