کد خبر: 161309

آغازی بر پایان یک میهمانی طولانی

سفر یواشکی ترامپ به عراق حواشی زیاد و واکنش های فراوانی را در پی داشت که همه ی آن ها احتمالا به این خواهد انجامید که دیگر رئیس جمهوری از آمریکا با این شکل زننده وارد کشوری نشود و دیگر اینکه کم کم بساط میهمانی طولانی مدت نظامیان آمریکا در خاک عراق به پایان برسد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با گذشت ۱۵ سال از تهاجم سال ۲۰۰۳، آمریکا همچنان بیش از پنج هزار نیرو در عراق دارد. جرج بوش ماه نوامبر سال ۲۰۰۳ حدود هشت ماه پس از آغاز جنگ، از عراق دیدن کرد و باراک اوباما ماه آوریل سال ۲۰۰۹ در نخستین سال مسئولیت خود به این کشور سفر کرد. چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز به همراه همسرش در سفری از پیش اعلام نشده و البته پر حاشیه وارد عراق شد و با نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کرد.

جرج بوش پسر رویه بازدید از نیروهای آمریکایی خارج از این کشور را اولین بار پایه گذاشت و در جشن موسوم به شکرگزاری سال 2003 به بغداد آمد یعنی اولین روزهای تهاجم به عراق. پس از آن اوباما در آوریل 2009 یعنی چهار ماه پس از تکیه بر صندلی کاخ سفید به عراق رفت تا با نظامیان آمریکایی دیدار کند. اما با گذشت دو سال از ریاست ترامپ در کاخ سفید وی هیچ دیداری از نیروهای کشورش در خارج از آمریکا نداشت و همین باعث انتقادات بسیاری شده بود.

ترامپ در بدو ورود به پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار خطاب به خبرنگاران گفت به هیچ عنوان قصد ندارد نیرو‌های آمریکایی را از عراق خارج کند و اگر به انجام عملیاتی در سوریه نیاز باشد از عراق به عنوان پایگاه استفاده خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: آمریکا دیگر نمی‌تواند ژاندارم جهان باشد و ما نباید ارتش "قوی" خود را در درگیری‌های دیگر کشورها وارد کنیم. ما در کشورهایی نیروی نظامی داریم که برخی حتی نام آنها را هم نشنیده‌اند و این وضعیت، نامناسب و اسفبار است.

در همین حال، المیادین اعلام کرد مقامات عراقی درخواست ترامپ برای دیدار با آن‌ها در پایگاه عین الاسد در استان الانبار را رد کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ و همسرش ۳ ساعت در این پایگاه نظامی حضور داشتند و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا، سفیر آمریکا در عراق و فرماندهان نظامی از جمله‌ی همراهان ترامپ در این پایگاه نظامی بودند.

 

این سفر حواشی زیادی داشت و واکنش های فراوانی در پی داشت که همه ی آن ها احتمالا به این خواهد انجامید که دیگر رئیس جمهوری از آمریکا با این شکل زننده وارد کشوری نشود.

 

 

واکنش‌ها به سفر ترامپ

سفر محرمانه ترامپ به عراق و اظهاراتش درباره استفاده از پایگاه های نظامی آمریکا در عراق برای حمله به سوریه در صورت لزوم و رعایت نکردن اصول دیپلماتیک و خودداری از رفتن به بغداد برای دیدار با مقامات عراقی با واکنش تند مردم و جریان های سیاسی عراق روبرو شد.

این جریان‌ ها سفر ترامپ را اهانت آمیز و بی توجهی به حاکمیت ملی عراق توصیف و آن را محکوم کردند.فراکسیون های پارلمانی عراق نیز بر تسریع در تدوین قانون خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان در پارلمان تاکید کردند و به آمریکا هشدار دادند

فراکسیون «اصلاح و بازسازی» (الاصلاح و الاعمار) در مجلس نمایندگان با صدور بیانیه‌ای سفر ترامپ را محکوم کرد و گفت: «اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا به نقض آشکار حاکمیت عراق و ورودش به پایگاه عین‌الاسد در الانبار گویای این‌گونه است که این کشور ایالتی از ایالت‌های آمریکا است. برگزاری جلسه فوق‌‌العاده پارلمان امری ضروری برای بررسی این نقض (حاکمیت) ضروری گشته است».

این فراکسیون پارلمانی در بیانیه‌اش تأکید کرد: «عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه توجیهی برای ماندن نیروهای آمریکایی در عراق، و استفاده از عراق به‌عنوان پایگاهی برای آن (آمریکا) در منطقه و خاورمیانه نمی‌شود».

«محمود الربیعی» عضو دفتر سیاسی جریان «عصائب اهل الحق» نیز گفت: «ورود این‌چنینی ترامپ به عراق دلیلی بر بی‌توجهی آمریکا به استقلال، حاکمیت و اعتبار دولت (بغداد) است و همین امر، ضروری می‌کند که بر لزوم سرعت بخشیدن به تصویب قانونی جهت اخراج نیروهای بیگانه از عراق تأکید کنیم».

«جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب‌الله عراق»، وابسته به سازمان الحشد الشعبی، گفت: «این نیروهای مقاومت اسلامی هستند که آمریکا را مجبور خواهند کرد نیروهایش را از عراق بیرون بکشد».

وی سفر غیرمنتظره ترامپ به عراق و مختصر کردن آن به دیدار با سربازان آمریکا در یک پایگاه نظامی را نشانه عدم احساس امنیت او در عراق دانست.

الحسینی گفت که فرماندهان مقاومت اسلامی در عراق وعده داده‌اند که دستانی که بخواهد به کشورهای همسایه از جمله سوریه تعدی کند قطع خواهند کرد.

وی تأکید کرد که تصمیم بر خروج نیروهای آمریکا از عراق نه به‌دست ترامپ که در اختیار ملت و پارلمان عراق است.

در ادامه واکنش‌های منفی به سفر ترامپ به عراق، «فالح الخزعلی» از نمایندگان پارلمان عراق نیز گفت: «ترامپ باید بداند که عراق بعد از سال 2014، مانند گذشته نیست و دولت نیز بایستی نیروهای آمریکایی را از عراق اخراج کند. عراقِ پیروز ایالت آمریکا نیست و آقای نخست‌وزیر (عادل عبدالمهدی) بایستی مسئولیت‌هایش در چارچوب ماده 5 قانون اساسی را متقبل شود».

الخزعلی تأکید کرد: «دولت آمریکا که در عراق شکست خورد می‌خواهد بار دیگر به هر بهانه‌ای که شده است، به این کشور بازگردد ولی ما هرگز اجازه این امر را نمی‌دهیم. دیدار ترامپ با نیروهای آمریکایی در عراق نشان می‌دهد که آنها نیروهای استشاری و آموزشی نیستند و دولت بغداد باید مسئولیت‌‌پذیر باشد».

این نماینده عراقی خاطرنشان کرد که پارلمان عراق در دوره پیشین دستوری مبنی بر «جدول خروج تمامی نیروهای بیگانه از خاک عراق صادر کرد ولی این امر به‌دلیل فساد تاکنون محقق نشده است».

«نعیم العبودی» یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق نیز فاش کرد که ترامپ از مقام‌های عراقی و مشخصاً رؤسای سه‌گانه یعنی نخست‌وزیر، رئیس‌جمهوری و رئیس پارلمان این کشور خواسته با وی در همین پایگاه نظامی دیدار کنند اما آنها از این امر امتناع کردند.

ائتلاف البناء (سازندگی) عراق به رهبری هادی العامری در بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور را نقض آشکار و واضح قوانین و موازین دیپلماتیک دانست و تأکید کرد این سفر بیانگر برخورد برتری‌جویانه ترامپ در قبال دولت عراق است.

ائتلاف سائرون به‌ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر در اولین موضعگیری خود خواهان برخورد محتاطانه با سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عراق شد.

جریان اصلاح ملی عراق به‌رهبری ابراهیم الجعفری با صدور بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش به عراق را محکوم و از بیانیه "توجیه‌آمیز" دفتر نخست‌وزیر عراق در این باره انتقاد کرد.

فراکسیون صادقون در پارلمان عراق سفر غیرمنتظره رئیس جمهور آمریکا به عراق را بی‌توجهی به حاکمیت عراق دانست و بر لزوم تسریع در وضع قانون اخراج نظامیان آمریکایی از عراق تأکید کرد.

ائتلاف دولت قانون عراق به‌رهبری نوری المالکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که توضیح دفتر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق درباره سفر ترامپ در سطح مورد نظر نبود و بر ابهامات افزود.

در بیانیه ائتلاف دولت قانون تأکید شده است: سفر ترامپ نقض آشکار حاکمیت عراق بود و ائتلاف دولت قانون بر مخالفت خود با حضور هرگونه نیروی خارجی در خاک عراق و احترام به توافقنامه خروج آمریکا از عراق تأکید می‌کند.

 

 

واکنش ایران به سفر پنهانی ترامپ

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که سفر دزدانه دونالد ترامپ به عراق خلاف عرف دیپلماتیک و بی‌احترامی به حاکمیت ملی عراق است، تاکید کرد: نیروهای بیگانه دیر یا زود مجبور به ترک تمام منطقه خواهند شد.

بهرام قاسمی با انتقاد از سفر خارج از عرف دیپلماتیک رئیس جمهور آمریکا به عراق، آنرا بی‌احترامی به حاکمیت ملی عراق خواند و گفت: همانگونه که آقای ترامپ در سخنان خود در جمع نظامیان آمریکا در« عین الاسد» بدان تصریح کرد به رغم دخالت‌های بی شمار، هزینه های هزاران میلیارد دلاری و پرداخت های سنگین حیثیتی غیر فابل جبران برای مردم ایالات متحده آمریکا که منجر به حضور نظامی غیر قانونی و نامشروع آمریکا در منطقه بویژه عراق شد، وی امروز مجبور است کاملا مخفیانه و به عبارتی دزدانه و تحت شدیدترین تدابیر حفاظتی-امنیتی قدم به سرزمین یکی از کشورهای منطقه بگذارد و اینچنین مورد انتقاد صاحب نظران و بی توجهی مقامات عراقی و مخالفت مردم این کشور قرار گیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با انتقاد شدید از سخنان مداخله جویانه و فرصت طلبانه دونالد ترامپ افزود: دولت‌ها و ملت‌های منطقه هیچگاه اجازه سوء استفاده به بیگانگان متجاوز و منفور برای تفرقه افکنی میان کشورهای منطقه را نخواهند داد. این نه آمریکای زیاده خواه و حامی به تمام معنای تروریسم بلکه ملت‌های بیدار منطقه بودند که با درک بموقع شرایط و با هم افزایی امکانات مادی و معنوی خود توانستند تروریست‌های تشکیل، تسلیح و تامین مالی شده توسط آمریکا و صهیونیسم را تار و مار و سر کوب نمایند.

قاسمی در پایان تاکید کرد: بی‌تردید دیر زمانی نخواهد پایید که همه کشورهای منطقه دریابند ثبات و امنیت منطقه جز با اتکاء به منابع و ظرفیت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین المللی خودشان میسر نیست و نیروهای بیگانه نیز دیر یا زود مجبور به ترک تمام منطقه شوند. بهتر آن است که آقای ترامپ مروری جدی و همه جانبه به تحولات جهان و منطقه غرب آسیا از آغاز دوران ریاست جمهوری خود تاکنون داشته باشد؛ شاید در پرتو این نگاه مجدد و با استفاده از آنچه گفت، آنچه شد و آن چه خواهد شد درس‌های لازم را بیاموزد.

 

 

چرا روسای جمهور آمریکا پنهانی به عراق سفر می کنند؟

پاسخ این پرسش را به وضوح می‌توان در آنچه که دونالد ترامپ در بدو ورود به عراق در گفتگو با خبرنگاران به زبان آورد، مشاهده کرد. او در این گفتگو با اذعان به مخفیانه بودن سفرش به عراق گفت: «ما از سه یا چهار هفته پیش برای انجام این سفر در حال برنامه‌ریزی بودیم اما این سفر چندین بار به دلایل امنیتی لغو شد چون اطلاعات آن به بیرون درز کرده بود.»

ترامپ ادامه داد: «خیلی غم‌انگیز است که شما ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کنید اما ناچار باشید این‌طور مخفیانه و با اسکورت نظامی به منطقه سفر کنید و عملیات پوششی گسترده‌ای را با هواپیماها و با بهترین تجهیزات موجود در جهان به اجرا بگذارید تا بتوانید سالم به مقصد برسید!»

اما به نظر می‌رسد دوران سفرهای دزدکی روسای‌جمهور آمریکا به عراق رو به پایان است. هرچند دلیل این سفرهای خارج از عرف، فقدان امنیتی است که آنها نتوانسته‌اند در طول ۱۵ سال حضور نظامی در عراق برای خود ایجاد کنند ولی با توجه به قوام یافتن ساختارهای سیاسی در عراق، انجام اینگونه سفرها دیگر "نقض حاکمیت ملی" این کشور به شمار می‌رود.

واکنش بی‌سابقه گروه‌های عراقی به سفر اخیر ترامپ نیز گواهی بر این ادعاست. از شامگاه چهارشنبه که خبر بازدید سرزده رئیس‌جمهور آمریکا از پایگاه الاسد در خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت، بسیاری از جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی عراق این سفر را محکوم کرده و خواستار واکنش دولت عراق به این مسئله و خروج سریع نیروهای آمریکایی از این کشور شده‌اند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.