کد خبر: 161257

اتحاد اعراب برای قهرمان نشدن تیم ملی ایران در آسیا!

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال گفت: کی روش ۸ سال است در فوتبال ایران حضور دارد. چنین مربی باهوشی قطعاً اشتباه نمی‌کند و تمام زوایای فوتبال ما را می‌داند.
اتاق خبر 24

پس از انتشار لیست نهایی تیم ملی فوتبال کشورمان برای حضور درجام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات مشخص شد این لیست با تغییرات اندکی نسبت با تیمی که به جام جهانی رفت خود را برای رویارویی با حریفان آسیایی آماده می‌کند.

محمود یاوری درباره این لیست و شرایط تیم ملی کشورمان حرف زد.

متن این پرسش و پاسخ در ادامه می‌آید:

* از لیستی که کی روش برای جام ملت‌ها انتخاب کرده چه برداشتی می‌توان داشت؟

- همیشه در وهله اول باید گفت که هر مربی یک سری اعتقادات و برداشت‌هایی از نفراتی دارد که به تیمش دعوت می‌کند و برای هر یک از اهدافی که در سر دارد یک نفر را در ذهنش دارد. درباره خط خوردن این و آن هم قطعاً خودش بهترین پاسخگو خواهد بود. البته من فکر نمی‌کردم عزت اللهی به بازی‌ها نرسد و از این بابت ناراحت شدم. امیدوارم نفرات جایگزین بتوانند جای او را پر کنند.

* استقلالی‌ها به خط خوردن سید حسین حسینی و همراهی پیام نیازمند بی تجربه انتقاد دارند؟

- هر دو این دروازه بانان نفراتی شایسته هستند. سید حسین چون در دیدارهای ملی و بینالمللی با استقلال حضور داشته دارای تجربه زیادتری نسبت به نیازمند است. البته پیام هم دروازهبان خوبی است و در نهایت باید به نظر کی روش احترام گذاشت.

* پرسپولیسی‌ها هم به خط خوردن علی علیپور منتقد هستند. چه توجیهی برای این قشر می‌توان داشت؟

- با شناختی که از کی روش و کادر فنی اش دارم مطمئن هستم او بی دلیل بازیکنی را انتخاب نمی‌کند و به همان میزان بی دلیل بازیکنی را خط نمی‌زند. او در تیمش بازیکنانی مانند سردار آزمون، کریم انصاری فرد، مهدی طارمی، سامان قدوس و این نوع بازیکنان را دارد که بعضاً در دو دوره جام جهانی حضور داشته‌اند. بازیکنی که در جام جهانی بازی کرده، در آسیا به مراتب راحت تر بازی می‌کند ولی علیپور از این نظر سابقه‌ای نداشته و در قیاس با این نفرات باید به کی روش حق داد که در کنار آنها او را خط بزند. گرچه این را هم باید در نظر گرفت که هرگز هیچ لیستی همه را راضی نمی‌کند و باز هم ایراداتی به آن گرفته می‌شود.

* اما خیلی به کی روش انتقاد شده است؟

- او مربی بزرگی است. من دو کتاب از الکس فرگوسن را خوانده‌ام که در هر دو آنها در بخش‌هایی کاملاً مجزا به این مربی اشاره کرده و بارها از او به عنوان یک مربی آگاه یاد کرده است. او مربی قابل احترامی است و وقتی یکی مانند فرگوسن برایش احترام قائل می‌شود باید متوجه شد که بی دلیل دست به کاری نمی‌زند.

* در کل لیستی که تیم ملی دارد را چطور ارزیابی کردید؟

- کی روش ۸ سال است با فوتبال ایران کار می‌کند. چنین مربی باهوشی قطعاً اشتباه نمی‌کند. او تمام زوایای فوتبال ما را می‌داند و خوشحال می شویم که با این تیم بتواند آرزوی ۴۳ ساله ایرانی‌ها را برآورده کند ولی در این راه دو دشمن بزرگ در پیش روی تیم ملی است.

* چه دشمنی؟

- اولین دشمن ما تیم‌هایی مانند ژاپن، کره، استرالیا و حالا شاید عربستان هستند که از نظر فنی تیم‌هایی خوب‌تر از بقیهاند و می‌توانند دردسرسازی کنند. هرچند تیم ما برای شکست دادن این حریفان همه چیز دارد.

* و دشمن دوم مدنظرتان؟

- اما رقیب اصلی ما در این مسابقات که در امارات هم برگزار می‌شود و از بحث فنی هم سخت‌تر است اتحاد عربهاست. اعتقاد دارم آنها در مراحل بالاتر برای کنار زدن تیم ما به راحتی با هم تبانی می‌کنند تا منافع خودشان را داشته باشند. عرب‌ها هیچ اعتقادی به فیرپلی ندارند. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم که در دستان شأن است و در نتیجه اگر جایی کار ما به آنها بیافتد هر قدرتی دارند را بکار می‌گیرند تا مانع از موفقیت مان شوند. عین این اتفاق برای ما رخ داد. وقتی با "رنه سیموئز" در تیم امید بودیم و می‌توانستیم حداقل نایب قهرمان شویم عرب‌ها کاری کردند که ما سوم شویم.

* اما در دور اول و دوم بعید است به عرب‌ها بخوریم؟

- من کلی گفتم. چون موهایم را در همین فوتبال سپید کرده‌ام و بارها از این تبانی‌ها را دیده‌ام. اما اگر فوتبال روال عادی اش را طی کند و ما هم بدون نیاز به این مسائل جلو برویم بخت قهرمانی هستیم.

* حرف باقی مانده؟

- برای تیم ملی مان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با توانایی‌هایی که در این تیم وجود دارد آن کاری که دوست داشتیم در جام جهانی برای فوتبال مان رخ بدهد را در جام ملت‌های آسیا که برای ما ایرانی‌ها بزرگترین اتفاق فوتبالی است بدست بیاوریم. شک ندارم نتایجی که در جام جهانی گرفتیم و با اینکه منجر به صعودمان از گروه نشد ولی برای ما راضی کننده بود مقدمه‌ای برای قهرمانی مان در آسیا باشد.

منبع: مشرق نیوز