کد خبر: 161237
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی:

پرونده مسکن مهر پایان سال ۹۸ بسته می‌شود

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: در کشور مجموع پروژه مسکن مهر، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بوده که از سال ۸۶ استارت خورده است، تاکنون یک میلیون و ۷۲۴ هزار واحد آن تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.
اتاق خبر 24

احمد اصغری مهرآبادی عصر امروز در جلسه شورای مسکن استان مرکزی با اشاره به تعهد وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهور در زمینه تکمیل پروژه‌های مسکن مهر در کشور اظهار داشت: به‌رغم اتمام پروژه مسکن مهر در استان‌هایی مثل زنجان، یزد و چهارمحال‌ وبختیاری، استان‌هایی وجود دارند که در زمینه مسکن مهر مشکلات عدیده‌ای دارند، استان مرکزی یکی از استان‌هایی است که در زمینه مسکن مهر کمترین مشکل را دارد، در استان مرکزی 431 واحد در مراحل انتهایی کار و در مرحله سفت‌کاری هستند که برای جمع کردن آنها نیاز به یک همت و تخصیص اعتبار است.

وی افزود: 152 واحد باقی مانده در استان هم دارای 50 تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی هستند، باتوجه به تاکید رئیس جمهور برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر، باید بسیار جدی وارد این قضیه شد و اگر نیاز است همانند استان کرمانشاه شبانه هم کار کنند، تعداد واحدهای باقی مانده در استان مرکزی عددی نیست که تکمیل آن بخواهد به سال آینده موکول شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر تصریح کرد: آنچه که برعهده دولت و در حیطه دولت در استان مرکزی بوده تنها 431 واحد است که متعهد به اتمام آن می‌شویم، آن تعدادی هم که دراختیار تعاونی‌ها قرار دارد باید با تدابیر لازم خاتمه پیدا کند، زیرا مایل به برگزاری جشن اختتامیه این پروژه‌ها در سال 97 هستیم.

مهرآبادی بیان کرد: خارج کردن پروژه‌هایی که در مرحله فونداسیون هستند از فصل مسکن مهر سال گذشته تصویب شد، پروژه‌هایی که این گونه است باید با تدابیری مثل معاوضه با واحدی دیگر، برداشتن عنوان مسکن مهر از روی پروژه و خودمشارکتی شدن یا بازپس دادن پول متقاضیان مدیریت شود.

وی با اشاره به وضعیت مسکن مهر کشور گفت: در کشور مجموع پروژه مسکن مهر، 2 میلیون و 200 هزار واحد بوده که از سال 86 استارت خورده است، تاکنون یک میلیون و 724 هزار واحد آن تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است، علی‌رغم تمام مشکلات یک میلیون و 90 هزار واحد آن در این دولت تحویل داده شده است، این آمار نشان دهنده دغدغه دولت در تکمیل و تحویل این پروژه‌ها است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر عنوان کرد: هم‌اکنون کار ساخت بیش از 260 هزار واحد تمام شده و منتظر نصب انشعابات آب، برق و گاز هستند تا بتوانیم آنها را هم تحویل دهیم، امیدواریم با کمک دستگاه‌های خدمات رسان پروژه‌های آماده را هم تحویل دهیم، باتوجه به تاکید رئیس جمهور و وزیر از همه انتظار همکاری و مساعدت را داریم.

مهرآبادی ادامه داد: در لایحه دولت تصمیمات و پیشنهادات خوبی گرفته شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر تصویب شود، در مجموع 55 هزار و 530 میلیارد تومان سقف تمام تسهیلات بانکی است که در این زمینه باید پرداخت شود، از این میزان بانک مسکن 53 هزار میلیارد قرارداد بسته و 50 هزار میلیارد تومان  را در سطح کشور پرداخت کرده است، 45 هزار میلیارد تومان از 50 هزار میلیارد تومان پرداختی خط اعتباری بوده که از بانک مرکزی دریافت کرده است، در این راستا بازپرداخت  5 هزار میلیارد تومان آن را دولت برعهده گرفته تا به جای بانک مسکن به بانک مرکزی بپردازد.

وی ادامه داد: مدت زیادی است که مردم منتظر تکمیل واحدهای خود هستند، امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌ها و افراد درگیر در این پروژه‌ها هرچه سریع‌تر واحدهای باقی مانده  تکمیل و تحویل مردم داده شود، رئیس جمهور وعده گرفته‌اند تا پایان سال 98 پروژه‌هایی که معارض و مشکلات حقوقی ندارند تکمیل شود، بر همین اساس هدف ما اتمام همه پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال 98 است، اگر این پروژه‌ها در استان مرکزی تا انتهای امسال تکمیل شود سبب افتخار استان می‌شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر اضافه کرد: تکمیل نهایی پروژه‌ها تا انتهای سال 98 زمان دارد اما در استان‌ها به سبب شرایط موجود و روند پروژه‌ها، ممکن است برخی پروژه‌ها انتهای سال97 و برخی ابتدای سال 98 یا اواسط سال 98 تکمیل شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم