کد خبر: 160889

چرا ایران باید قهرمان جام ملت‌ها شود؟

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی برای جام ملت‌های آسیا راهی امارات خواهد شد که دغدغه‌ای حول و حوش این تیم وجود ندارد و مردم انتظارشان از این تیم قهرمانی است.
اتاق خبر 24

از مهیا شدن هواپیمای چارتر تا پاداش برد در بازی‌های دوستانه. داشتن امکانات مناسب پِک بدون ایجاد مزاحمت از سوی تیم‌های دیگر و استفاده از چمن مرغوب آکادمی ملی فوتبال به صورت اختصاصی. برگزاری اردویی با تمام امکانات در قطر و انجام بازی‌های دوستانه مورد نیاز کادرفنی. حمایت معنوی رئیس فدراسیون فوتبال و اعضای هیئت رئیسه هم که همیشه پشت تیم ملی بوده است. حتی رسانه‌هایی هم که منتقد کارلوس کی‌روش بودند در آستانه جام ملت‌ها به خاطر تیم ملی در حال حمایت کردن هستند تا کوچک‌ترین حاشیه‌ای به تیم ملی راه پیدا نکند.

تنها موضوعی که هنگام ترک ایران و سفر به قطر باعث ناراحتی کارلوس کی‌روش و ملی‌پوشان شد، برگزار نشدن مراسم بدرقه بود که این مراسم هم قرار است در جزیره کیش برگزار شود. با توجه به اینکه مشکلات سیاسی بین قطر و امارات وجود دارد و امکان پرواز مستقیم تیم ملی از قطر به امارات نیست، ملی‌پوشان باید به ایران بازگردند و سپس راهی امارات شوند. از همین‌رو نزدیک‌ترین پرواز به جزیره کیش است و پس از برگزاری مراسم بدرقه با حضور وزیر ورزش و جوانان، تیم ملی راهی امارات خواهد شد و انتظاری غیر از قهرمانی از تیم ملی وجود ندارد.

تیم ملی برای رسیدن به قهرمانی و پایان حسرت 43 ساله راه همواری خواهد داشت و همه چیز دست خودمان است. در حال حاضر تنها تیمی که روی نیمکتش ثبات داشته، تیم ملی فوتبال ایران است که کارلوس کی‌روش را 8 سال متوالی روی نیمکت خود می‌بینید. دو صعود پیاپی به جام جهانی و عملکرد مناسب در این رقابت‌ها همه نشان از این است که ایران می‌تواند شانس نخست قهرمانی در جام ملت‌های آسیا باشد. علاوه بر این ایران سال‌های متوالی در صدر رنکینگ فیفا در قاره آسیا حضور دارد و انتظاری که هواداران از تیم ملی دارند، به ثمر نشستن تلاش‌های این چند ساله است.

تیم ملی به لحاظ فنی هم بازی‌های دوستانه خوبی داشته است. خوب بودن این بازی‌های دوستانه به گواه صحبت‌های کارلوس کی‌روش است که با انتخاب حریفانی مانند ازبکستان، بولیوی، ونزوئلا و ترینیداد و توباگو از این بازی‌ها ابراز رضایت کرد. کی‌روش در خصوص اینکه آیا رضایتی از انتخاب این بازی‌های دوستانه دارد یا نه، گفت: «من به دنبال این هستم تا تیمم مقابل تیمی به میدان برود که بتواند حداقل 70 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته باشد. شما بازی عراق و آرژانتین را دیدید؟ من دیدم. در این مسابقه آرژانتین 90 درصد مالکیت توپ و میدان را در اختیار داشت و در نهایت 4 بر صفر پیروز شد. در پایان این مسابقه بازیکنان عراق اعتماد به نفس‌شان را از دست داده بودند. در این میان فقط ایجنت‌ها بودند که کمیسیون خوبی از این مسابقه نصیب‌شان شد. من نمی‌خواهم این اتفاق برای تیم ملی رخ دهد. من می‌خواهم تیمم با حریفانی بازی کند که 70 درصد مالکیت توپ در اختیارش باشد تا بتوانیم چگونه حمله کردن و دفاع کردن را تمرین کرده تا در جام ملت‌ها از آن بهره ببریم. نمی‌توانیم با اسپانیا تمرین کنیم و 90 درصد توپ و میدان در اختیار آنها باشد اما در جام ملت‌ها بیاییم با یمن بازی کنیم».

کنار هم گذاشتن تمام موارد، نشان می‌دهد که تیم ملی فوتبال بدون دغدغه راهی امارات می‌شود. دغدغه‌هایی که مانند جام ملت‌های آسیا در سال 2015 وجود ندارد و ملی‌پوشان مشکل سربازی هم ندارند. قطعاً رقبایی مانند ژاپن، استرالیا، کره‌جنوبی، عربستان و حتی تیم‌هایی مانند امارات، قطر، چین، عراق و ازبکستان می‌توانند خود را به عنوان مدعی مطرح کنند، اما هیچ‌کدام از این تیم‌ها شرایطی مانند ایران را ندارند. ثبات روی نیمکت، رنکینگ اول آسیا، نمایش خوب در جام جهانی و انجام اردوها و بازی‌های تدارکاتی مورد نظر کادرفنی کنار هم می‌تواند ایران را به قهرمانی برساند.

جام ملت‌های آسیا 15 دی ماه آغاز می‌شود و تیم ملی فوتبال ایران با ویتنام، یمن و عراق همگروه است. برنامه دیدارهای تیم کشورمان به شرح زیر است:

ایران - یمن، 17 دی‌ماه 97
ایران - ویتنام، 22 دی‌ماه 97
ایران - عراق، 25 دی‌ماه

منبع: خبرگزاری تسنیم