کد خبر: 160503
یادداشت اتاق خبر 24

بجای طمع، نخریدن را تمرین کنیم

سبک زندگی ما ایرانی ها با جوامع دیگر تفاوت دارد، زمانی که جنس و کالایی گران میشود، مردم سعی دارند بیشتر خرید کنند!
اتاق خبر 24

روشن است که اگر برخی که کم هم نیستند، از روش زندگی جوامع دیگر به ویژه غربی الگوبرداری می کنند و مثلا فرهنگ سگ بازی را در زندگی خود رواج می دهند که البته نباید به آن گفت فرهنگ، باید نکات دیگر را هم الگوبرداری کنند.

مثلاً فرهنگ رانندگی در کشورهای غربی و اروپایی یک رفتار هنجاری است که به واسطه اعمال قوانین شدید و تند پیاده می شود.

اکنون باید همگان در ایران بدانند که در کشورهای دیگر به ویژه غربی تخلفات رانندگی با شدیدترین قوانین رسیدگی می شود و اگر می بینید که تخلفات رانندگی در آن کشورها بسیار کمتر از ایران است به خاطر تدوین و تنظیم قوانینی است که از بروز تخلقات به شدت جلوگیری می کند.

مردم نیز با وجود آن قوانین سخت مجبور به رعایت اصول رانندگی و اجرای فرهنگ ترافیکی هستند.

البته پس از آن نباید آموزش های لازم را در این زمینه نادیده گرفت، قطعاً مدارس در این زمینه نقش داشته اند.

اما زمانی که به روش رانندگی در ایران نگاهی می اندازیم به رفتارهایی بر می خوریم که باید گفت در شأن مردم ایران با آن تمدن و فرهنگ غنی نیست.

شگفتی در این است که در میان چنین جامعه ای هستند افراد و خانواده هایی که سبک زندگی خود را به فرهنگ غربی نزدیک کرده اند اما در بسیاری مسائل که اتفاقاً مهم و اساسی است، هیچ الگویی از آنها نگرفته اند.

تهاجم فرهنگی

همان بحث نگهداری سگ و شیوه رانندگی مثال خوبی است تا روشن کند چه تضادی وجود دارد.

هر چند در نوع نگهداری سگ نیز تفاوت های فاحشی میان ایران و کشورهای غربی وجود دارد. آنجا نیز قوانین سختی برای نگهداری سگ و حیوانات وضع شده که اگر رعایت نشود باعث دردسرهای زیادی خواهد شد.

اما خانواده هایی که در ایران سگ یا هر حیوان خانگی دیگری را نگهداری می کنند یا از قوانین نگهداری حیوانان سرپیچی می کنند یا آگاهی ندارند.

همین فردی که با روشنفکرنمایی خود به سگ بازی رو آورده در خیابان های تهران هنگام رانندگی کمترین رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را نمی کند در حالی که شاید در یگی از خودروهای با کلاس هم نشسته باشد!

از این دست نمونه ها را فراوان میتوان مثال زد، که به خاطر آن میتوان این پرسش را کرد که چرا آنچه که در غرب بهنجار است و مناسب الگوبرداری نمی شود اما ناهنجارها با شدت بیشتری در میان برخی افراد جامعه الگو می شود؟

مثلاً در ایران کمپین حمایت از سگ و گربه راه می افتد و بسیاری خود را موظف به غذا دادن به حیوانات کوچه و خیابان می کنند.

هر چند اکنون تب و جو آن فروکش کرده است اما زمانی که در اوج خود بود، بسیاری از مردم با دلسوزی های بی مورد خود به سگ ها و گربه های شهر غذا می دادند و برای آن هزینه زیادی هم میکردند.

شاید اگر به چنین افرادی میگفتیم هزینه ای که برای خرید گوشت، مرغ، سوسیس و کالباس برای حیوانات شهری می کنند به یک نیازمند مستحق کنند، پاسخ می دادند اینگونه مسائل به ما ارتباطی ندارد!

اما آیا می دانید که در بسیاری از کشورهای غربی همچون کانادا غذا دادن به حیواناتی که در شهر زندگی می کنند، همچون گربه، سنجاب و دیگر حیوانات جرم است و جریمه سنگینی دارد؟!

بله درست خواندید، غذا دادن به حیوانات 10 هزار دلار کانادا جریمه دارد، منطق آن هم این است که حیوانات باید خودشان غذا تهیه کنند و این روند در چرخه طبیعت زندگی آنها با غذا دادن انسانها، به هم می خورد.

گربه خودش باید غذا تهیه کند، زمانی که انسان به گربه غذا بدهد، آیا رغبتی به پیدا کردن غذا میکند؟ مدت هاست دیده نشده که گربه موش بگیرد!

همین روش در دیگر مسائل نیز دیده میشود، مثلا زمانی که جنس و کالایی با افزایش قیمت ناگهانی و زیاد روبرو می شود، مردم به جای این که کمتر خرید کنند یا اصلا نخرند، اتفاقاً برعکس بیشتر حریص میشوند و فروشگاه ها را خالی می کنند.

گرانی نخریدن

نمونه آن را در شرایط اقتصادی چند ماه گذشته دیدیم که مردم چگونه با این شرایط برخورد کردند.

چنین برخوردی باعث نه تنها اختلال در بازار میشود بلکه افزایش قیمت مضاعف را در پی دارد، چرا که هم تولید کننده، هم وارد کننده و هم فروشنده زمانی که حرص و ولع خرید بیش از اندازه را در مردم می بیند، جنس عرضه شده را گرانتر هم می فروشد.

اما چنین رفتاری در میان دیگر مردمان به ویژه کشورهای غربی دیده نمیشود بلکه برعکس آن اتفاق می افتد.

چند سال پیش بود که در آلمان قیمت گوشت افزایش یافته بود، مردم پس از چندی اعتراض نسبت به افزایش نه چندان زیاد قیمت گوشت، با هم هماهنگ شده و در یک فراخوان نخریدن مشارکت کردند و تنها با چند روز نخریدن گوشت باعث شدند تا قیمت آن به نرخ پیشین بازگردد.

اکنون که به مناسبت چله نزدیک می شویم، برخی اقلام همچون آجیل بیش از پیش گرانتر شده است، آیا میتوان روش نخریدن را در این مقوله یا هر مقوله مشابه دیگر پیاده کرد؟

آیا میتوان در زمینه خودرو نیز با نخریدن خودروهای بی کیفیت مونتاژ داخلی، متولیان این امر را تنبیه کرد؟

می شود، اما کمی همت می خواهد و صبوری، که باید تمرین کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.