کد خبر: 159919
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

برجام گروگان اروپا در قبال مذاکرات موشکی و منطقه‌ای

این جمله خانم موگرینی چه برداشت و تحلیلی دارد؛ «حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم.»
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اگر بگوییم برجام برای اروپا یک وسیله گروکشی علیه ایران است، بیراه نگفته ایم.

نوع لحن سخن فدریکا موگرینی پس از گذشت بیش از 2 سال از اجرای یکطرفه توافق هسته ای از سوی ایران طلبکارانه همراه با منت گذاشتن بر سر ایران است.

اکنون این ایران است که باید به خاطر بدعهدی آمریکا و اروپا طلبکار باشد و برای ادامه برجام شرط بگذارد.

اگر اروپایی ها اعتقاد دارند که باید برجام باقی بماند و ایران نیز تعهدات خود را در چارچوب برجام اجرا کند، آنها باید هزینه آن را بپردازند در حالی که این ایران است که هزینه ماندن در توافق هسته ای را می پردازد.

ایران نیازی به حمایت اروپا از برجام ندارد، تنها حمایت کافی نیست، بلکه اجرای تعهداتی نیاز است که در توافق هسته ای برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است که پس از گذشت بیش از 2 سال از آغاز اجرای آن اروپا هیچیک از تعهدات خود را انجام نداده بلکه کارشکنی هم کرده است.

موگرینی در سخنان خود از جلسه نمایندگان اروپا با ایران در باره موضوعات منطقه ای خبر داده است، که همان مسائل مرتبط با ایران است که اروپا نمی تواند از آن چشم پوشی کند.

توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران، مسائل منطقه به ویژه یمن و سوریه، موضوعاتی دیگری همچون حقوق بشر در ایران و برخی مسائیل دیگر که پیوستن به اف ای تی اف را نیز شامل میشود، همان مسائل مرتبط با ایران است که اروپا به گفته موگرینی نمیتواند از آنها چشم پوشی کند.

قدر مسلم موضوعات نام برده شده که اروپا از آنها برای خود مسئله ساخته است، هیچ ارتباطی به اروپا و برجام ندارد، بلکه برخی از آنها مسائل داخلی و بحث امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است وبرخی دیگر نیز به مسائل منطقه ای مرتبط است که این موضوع نیز به کشورهای فرامنطقه ای مربوط نمیشود.

برجام

جمهوری اسلامی ایران از اروپا و آمریکا طلبکار است برای این که آنها با دخالت های بیجای خود در امور و مسائل منطقه غرب آسیا این نقطه حساس از دنیا را به آشوب کشیده اند و امنیت آن را بر هم زده اند.

همه این اقدامات برای فروش سلاح های تولید شده در کارخانه های اسلحه سازی اروپا و آمریکا و تسلط بر نفت منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران باید از اروپا توضیح بخواهد و این اتحادیه را تهدید کند که اگر دست از دخالت های مستقیم و غیر مستقیم خود در امور داخلی ایران و منطقه برندارد، از برجام خارج خواهد شد، همانگونه که آمریکا آن را زیر پا گذاشت و اروپا نیز در اجرای تعهدات خود تعلل کرد.

جمهوری اسلامی ایران، حق به جانب و طلبکارانه از اروپا باید بخواهد هزینه های جنگ با تروریست های تکفیری وهابی که در منطقه پرورش یافته و دست به جنایت می زنند که این جنایت ها به اروپا هم رسید است، پرداخت کند. ایران تاکنون هزینه های مالی و جانی برای این منظور پرداخت کرده است.

اروپا باید بفهمد و برای این فهم هزینه های مبارزه ایران با قاچاق مواد مخدر که از سوی افغانستان و پاکستان روانه اروپا میشود، پرداخت کند، کافی است ایران برای یک روز از مرزها چشم پوشی کند و محموله های مواد مخدر به سوی اروپا روانه شود، فاجعه بزرگی این قاره را در بر خواهد گرفت.

اگر جمهوری اسلامی ایران چشمان خود را بر روی مهاجران غیر قانونی که هدفشان رسیدن به اروپا است ببنند، موج بزرگی از ورود مهاجران اروپا را درگیر خواهد کرد.

از سخنان و مواضع موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحاده اروپا این نتیجه به دست می آید که از یک سو برجام برای اروپا حکم یک گروگان را دارد، و از سوی دیگر اگر ایران بر سر موضوعات و مسائلی که مورد نظر اتحادیه اروپا است مذاکره و توافق نکند، اروپا ایران را تحریم اقتصادی خواهد کرد، حتی اگر بر سر برجام هم با ایران به توافق و تفاهم رسیده باشد.

آنگاه عملا توافقی که برای آن هزینه زیادی از سوی جمهوری اسلامی پرداخت شده است بی اثرتر و بی خاصیت تر از قبل خواهد شد.

هر چند در قبال ماندن آن که البته هیچ تضمینی هم به آن نیست، ایران باید امتیازات دیگری را بدهد.

موگرینی اجرای کامل برجام از سوی اروپا را پایه مذاکره با ایران بر سر مسائل منطقه ای وموشکی اعلام کرده است. آیا با این وجود ادامه مذاکره با اروپا و فرصت وقت کشی به آن به صلاح است؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.