کد خبر: 159831

پرده جدید از اقدامات مجرمانه درمنی

  ۲ روز قبل بود که حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در تبیین اقدامات دستگاه قضایی کشور در یک ماه گذشته موضوع مهمی را اطلاع رسانی کرد.
اتاق خبر 24

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای اعلام کرد سرانجام حکم اعدام صادر شده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب درخصوص حمید باقری درمنی از سویدیوان عالی کشور تأیید شده است.

به همین بهانه در زیر به برخی از اقدامات مجرمانه درمنی در این سالها نگاه می‌اندازیم.

املاکی که گران تر از ارزشش قیمت گذاری شد

گزارش مرکز عملیات ویژه پلیس آگاهی ناجا حکایت از آن داشت که جرایم صورت گرفته فراتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌شده است.

این در حالی است که براساس اظهارات متهمان و همچنین اسناد و مدارک ارائه شده از سوی شاکی و اسناد و مدارکی که در تحقیقات و ردیابی‌های انجام شده از سوی پلیس آگاهی ناجا به دست آمده مشخص شد که جرایم مذکور به صورت باندی و سازمان یافته صورت گرفته است.

اما آنچه بسیار شفاف و واضح است این است که هدایت کننده اصلی این شبکه حمید باقری درمنی بوده است.

این در حالی است که باقری درمنی ۳۲۲ هزار و ۲۴۳ تن قیر در قالب شرکت‌های شش گانه از شرکت نفت جی کلاهبرداری کرده است.

براساس اطلاعات موجود و کار کارشناسی انجام شده ارزش فعلی این میزان قیر معادل دو هزار میلیارد تومان است.

نکته بسیار مهم این است که این شرکتها تحت مدیریت مستقیم حمید باقری درمنی و علیرضا مسلمی که یکی از مهره‌های درمنی بوده قرار داشت است.

براساس اظهارات متهمان کلیه نامه نگاری‌ها برای خرید قیر‌ها در دفتر شرکت حمید باقری درمنی واقع در شیخ بهایی انجام می‌شده است.

همچنین نامه‌های مربوط به شرکت نفت جی در محل یاد شده و توسط منشی وی تهیه می‌شده است و خریداران با حضور در دفتر مذکور معاملات را انجام می‌دادند.

اما اطلاعات تکمیلی حکایت از آن دارد که منشی درمنی نیز در اظهارات خود ضمن تایید وجود مدارک شرکت‌های شش گانه در دفتر وی بیان داشت: به صورت منشی در شرکت وی فعالیت داشتم.

 

وی در بازپرسی‌ها می‌گوید تمام مدارک مربوط به شرکت‌ها در دفتر موجود بود. این در حالی است که در بازرسی از محل کار حمید باقری درمنی مدارک و اسنادی نیز در این خصوص کشف و ضبط شد.

اما همه اقدامات درمنی به اینها خلاصه نمی‌شده است بلکه براساس اسناد موجود هماهنگی و تبانی حمید باقری درمنی و علیرضا مسلمی با مدیران سابق شرکت نفت جی موجب شد تا املاکی که معرفی شده با قیمت بسیار بالاتر از قیمت واقعی ارزیابی و در وکالت شرکت نفت جی قرار داده شود.

این در حالی بود که با هماهنگی‌های انجام شده میان متهمان در امور مالی شرکت نفت جی نیز رسید‌های غیرواقعی نقدی به امور بازرگانی صادر می‌شده است.

البته نباید فراموش کرد که هیچ گونه وجه نقد دریافت نشده بود و صرفا در خصوص موضوع خرید شرکت‌ها چک دریافت می‌شده و از طریق بازرگانی حواله‌ها صادر و قیر‌ها از شرکت با هماهنگی خارج می‌شده است.

اما تیر خلاص پرونده درمنی این بوده است که مبالغ کلانی که از فروش قیر‌ها حاصل می‌شده به دستور و با نظر حمید باقری درمنی به افراد مختلف از جمله مدیران سابق شرکت جی پرداخت می‌شده است که این موضوع در اظهارات متهمان در پرونده و در دفعات مکرر اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری فارس