کد خبر: 159315
نقدی بر سخنان سعید حجاریان ؛

اصلاح طلبان از جان انقلاب چه میخواهند؟

برخی از اصلاح طلبان با مواضعی که می گیرند، خود را از دایره جمهوری اسلامی بیرون برده اند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اصلاح طلبان از زمانی که نمود یافتند و خود را به عرصه قدرت سیاسی در کشور رساندند، تنها خاطراتی که از انها باقی مانده است اقداماتی است که برای کشور هزینه های سنگینی را به بار آورده است.

فتنه 78 و فتنه 88 تنها بخشی از سوء رفتارهایی است که باعث شد دشمنان خارجی نیز طمع کنند و تصور داشته باشند که با چنین فتنه های کار جمهوری اسلامی تمام است.

حتی اصلاح طلبانی که ماجرای فتنه های 78 و 88 را تدارک دیدند و به ان دامن زدند، چنین تصور و خیالی داشتند، اشتباهات محاسباتی آقایان باعث شد تا واکنش مردم را در پی داشته باشد.

درک این موضوع که اصلاح طلبان در کارکرد خود اشتباهات بزرگی داشتند؛ برای آنها دشوار نیست بلکه باور پذیر نیست، زمانی که یک جریان سیاسی و حزبی پی به اشتباهات خود در عملکردها نبرد، نمیتوان از او انتظار داشت که به اصلاح رفتاری خود بپردازد.

اصرار بر اشتباهات گذشته و تأکید بر تصمیمات و سیاست هایی که پیش از این اتخاذ و اعمال کرده اند، پروسه ای است که اصلاح طلبان بر آن پافشاری دارند.

سعید حجاریان که تئوریسین جریان سیاسی اصلاح طلب شناخته می شود، به تازگی در مصاحبه ای «بحران مشروعیت» و «بحران کارآمدی» را مسأله مسأله ها دانسته است.

حجاریان در این مصاحبه سعی دارد از شرایط کنونی کشور یک تصویر تیره و تاره ترسیم کند که آینده آن نیز بسیار ترس آلود و وحشتناک جوله داده شده است.

چرایی این موضوع روشن است، چنین تفکراتی که از کشور یک تصویر بد حال میکشند و به جامعه عرضه میکنند، هدفی جز به قدرت رسیدن ندارند.

اصلاح طلبان معروف و مشهور به قدرت طلبان تمامیت خواه هستند، آنها زمانی که خود را در قدرت ببینند سعی دارند همه جوانب قدرت را در دست بگیرند. 

مخالفت آنها با جایگاه ولایت فقیه که در قانون اساسی نیز به آن تأکید شده و اختیاراتی که ولی فقیه بر اساس قانون اساسی و شرع در اختیار دارد همواره مورد مناقشه و مخالفت آنها بوده است. چرا که در صورت قبول وجود جایگاه ولایت فقیه در جمهوری اسلامی ایران از سوی اصلاح طلبان، آنها خواهان نشاندن فردی از طیف و تفکر خود در این مقام مهم و حساس داشته و دارند.

شک نکنید اگر رهبری نظام از زمان وجود اصلاح طلبان یک فرد اصلاح طلب بود، آنها تا این اندازه در راه انقلاب سنگ اندازی نمی کردند.

حجاریان در مصاحبه خود مشروعیت نظام را زیر سوال می برد و چارچوب های موجود را برای مشروعیت جمهوری اسلامی کافی نمیداند بلکه حتی غیر قابل قبول هم معرفی می کند. 

او بدون توجه به این که جمهوری اسلامی ایران بر اساس یک انقلاب اسلامی و در چارچوب های اموزه های تشیع شکل گرفته است، سعی دارد تا جمهوری اسلامی را علاوه با نداشتن مشروعیت، ناکارآمد هم جلوه دهد.

او بدون توجه به ناکارآمدی ایده ها و تئوری و عملی های خود و جریان اصلاحات که هزینه زا و هزینه از هم برای کشور بوده است، سعی دارد ناکارآمدی را به گردن انقلاب بیندازد در حالی که بسیاری از این ناکارآمدی ها و مشکلاتی که وجود دارد به خاطر تفکرات جناح چپ سابق و اصلاحات کنونی است.

سعید حجاریان سپس خودکامگی را مشکل اساسی دیگری برای جمهوری اسلامی ایران معرفی می کند و گرچه مشخصاً و مستقیم به نوع وجایگاه این خودکامگی اشاره ندارد اما با سابقه مخالفتی که جریان اصلاحات با رهبری داشته و دارد، میتوان گفت که اشاره او با مثال هایی که دارد رهبری را هدف قرار داده است.

دغدغه و نگرانی اشخاصی همچون سعید حجاریان، اکنون و آینده ایران اسلامی نیست، که اگر بود، به جای مخالفت هایی که رسم دشمنی در آن دیده میشود، شکل همکاری و همدلی برای بهبود اوضاع باید دیده می شد.

با وجود این که اصلاح طلبان، مجلس شورای اسلامی را با اکثریت قاطع در اختیار داشتند و رسماً دو دور دولت اصلاحات را در ایران مستقر کردند، اما کارنامه آنها در این مدت یک کارنامه ناکارآمد بود.

اکنون نیز قصد بر این است تا ناکارمدی موجود در دولت که اصلاح طلبان از حامیان اصلی دولت بوده و هستند و حتی یکی از عوامل پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بودند، چون خود در این ماجرا نقش داشتند، مسئولیت وضعیت موجود را به گردن نظام اسلامی و رهبری بیندازند.

تئوریسین اصلاحات حتی راهکارهایی را برای نافرمانی های مدنی معرفی می کند و در واقع ترغیب می کند که به خاطر شرایط موجود مردم دست به این کار بزنند.

اصلاح طلبان تجربه برپا کردن دو فتنه و اغتشاش را داشتند، اکنون با وجود این که به خاطر عملکرد ساختار شکنانه و ضد مردمی آنها، جایگاه و پایگاه خود را از دست رفته میبینند، شرایط به وجود آورده شده را فرصت مغتنمی برای خود میپندارند تا شاید بتوانند بازگشت پیروزمندانه ای به قدرت داشته باشند، آن هم با حمایت دشمنان خارجی که تشنه به خون ایران اسلامی و مردم آن هستند.

آیا قدرت تا این اندازه ارزش دارد که به خاطر آن نظریه هایی را برای عملیاتی شدن عرضه کنند تا بتوانند به آمال وآرزوهای خود برسند.

در واقع با چنین روش و منشی که اشخاصی همچون سعید حجاریان در پیش گرفته اند، آنها هستند که مشروعیت خود را از دست داده اند و ناکارآمدی خود را اثبات کرده اند.

یک جریان فکری سیاسی زمانی که مشروعیت خود را از دست می دهد ناکارآمد می شود و به همین خاطر سعی میکند جامعه با متهم به نداشتن مشروعیت و ناکارآمدی کند.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.