کد خبر: 15930

پنج میلیون ایرانی فاقد کارت ملی

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در حال حاضر پنج میلیون از جمعیت ایران در رده سنی 15 سال و بالاتر فاقد کارت شناسایی ملی هستند و تاکنون هیچ گونه کارتی دریافت نکرده اند.
اتاق خبر 24

محمدابراهیم طریقت افزود: سه میلیون نفر از این افراد 18 سال و بالاتر هستند که ما به خاطر برگزاری دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری اقداماتی برای صدور کارت ملی آنها انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه البته سندهایی برای شناسایی این افراد در دست داریم و آنها شناسنامه دارند گفت: اما مدرکی که شماره ملی داشته باشد همراه این افراد نیست به همین منظور از اول مهرماه تا یکم دی ماه مهلتی برای صدور کارت هوشمند ملی به این افراد داده شده است.

طریقت ادامه داد: تسهیلات ویژه ای برای مراجعه این افراد به ادارات ثبت احوال داده شده است که این افراد در اولویت صدور کارت هوشمند ملی قرار گیرند.

معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع انسانی سازمان ثبت احوال کشور گفت: کارت هوشمند ملی این افراد با اولویت صادر می شود و تلاش می کنیم در سریعترین زمان صدور کارت هوشمند آنها انجام شود.

طریقت گفت: همچنین دو میلیون نفر از این افراد که 15 تا 18 سال هستند در اولویت بعدی برای صدور کارت هوشمند ملی هستند.

** طلاق و ازدواج افزایش یافت

سخنگوی سازمان ثبت احوال در ادامه به ثبت وقایع حیاتی از ابتدای سال تا 28 شهریور ماه اشاره کرد و گفت: در این مدت 349 هزار و 914 واقعه ازدواج ثبت شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.3 درصد رشد داشته است.

طریقت افزود: به طور میانگین در هر ساعت80 واقعه ازدواج در کشور رخ داده است و میانگین سن مردان در ازدواج در این مدت 28 سال و میانگین سن زنان 23.5 سال بوده است.

وی تصریح کرد: از سال 90 تا 93 آمار ازدواج در کشور با 6.5 درصد کاهش رو به رو بوده اما امسال اولین سالی است که شاهد رشد مثبت ازدواج هستیم.

وی همچنین به آمار طلاق در سال جاری اشاره کرد و گفت: 79 هزار و 806 واقعه طلاق از ابتدای سال جاری تا کنون به ثبت رسیده است که این آمار نیز 8.7 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

طریقت گفت: به طور میانگین در شبانه روز 436 واقعه طلاق و در هر ساعت به طور متوسط تعداد 18 واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: 14 درصد طلاق ها در سال اول ازدواج و 48 درصد طلاق ها در پنج سال اول ازدواج رخ داده است.

وی با بیان اینکه به ازای هر 4.4 مورد ازدواج در کشور یک طلاق در این مدت به ثبت رسیده است افزود: میانگین سن طلاق مردان 35 سال و سن طلاق زنان 30 سال بوده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا