کد خبر: 159150

یک روس کارکشته و ۲ مبتدی، مسافران جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای سایوز ام.اس-۱۱ در حالی که اولگ کانوننکو کیهان نورد با سابقه روسکاسموس، دیوید سنت ژاک فضانورد سازمان فضایی کانادا و مک کلاین فضانورد ناسا بر عرشه آن حضور داشتند بایکونور را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کرد.
اتاق خبر 24

در این مطلب قصد داریم سه سرنشین جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی را که قرار است در چند ماه آینده میهمان ایستگاه مداری باشند معرفی کنیم:

اولگ کانوننکو

اولگ کانوننکو در ۲۱ ژوئن ۱۹۶۴ در شهر چاردژو ترکمنستان، به دنیا آمد. در سال ۱۹۸۸ از انستیتوی هوایی خارکف به عنوان مهندس مکانیک هوانوردی فارغ التحصیل شد. در ۱۹۹۰ از انستیتوی هوانوردی کوبیشف با تخصص هدایت سامانه‌های متحرک خودکار مدرک گرفت و به عنوان مهندس طراح در شرکت انرگیا مشغول به کار شد. در سال ۱۹۹۶ به جرگه کیهان‌نوردان روسیه پیوست.

نخستین پروازش را در ۸ آوریل ۲۰۰۸ با سایوز تی.ام.آ-۱۲ انجام داد که تا ۲۴ اکتبر این سال ادامه داشت. پس از بازگشت از این سفر، نامش به عنوان چهارصد و هفتاد و ششمین فضانورد جهان و یکصد و دومین کیهان نورد روس به ثبت رسید.

ماموریت بعدی او بر عرشه ناو کیهانی سایوزتی.ام.آ-۳ ام بود. این سفینه روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۱ در حالی که آندره کویپرس از سازمان فضایی اروپا و دانالد پتیت از ناسا او را همراهی می‌کردند از بایکونور آغاز شد و تا ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه یافت. ماموریت دوم کانوننکو تا اول ژوئیه ۲۰۱۲ طول کشید و با فرود آنها در قزاقستان خاتمه یافت.

پرواز سوم کانوننکو با سایوز تی.ام.آ-۱۷ام به همراه یوی کیمیا فضانورد سازمان فضایی ژاپن - ژاکسا- و کجل لیندگرن فضانورد ناسا در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۵ آغاز شد که تقریبا ۱۴۲ روز طول کشید و مدت اقامت فضایی کانوننکو را به ۵۳۳ روز و ۳ ساعت و ۲۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه رساند.
وی با سه بار راهپیمایی فضایی به مدت ۲۸ ساعت، تجربه با ارزشی در فعالیت و کار در فضای آزاد کیهانی دارد. مسلما این تجربه در سفر فعلی او برای بازدید بدنه خارجی ناو سایوز ا.اس-۹ و بررسی اینکه سوراخ بدنه سایوز در بخش بیرونی هم مشاهده می‌شود یا خیر، تاثیر خواهد داشت.

دیوید سن ژاک

دیوید سن ژاک فضانورد آژانس فضایی کانادا متولد ۶ ژانویه ۱۹۷۰ در شهر کبک کانادا و دارای چند مدرک دانشگاهی در رشته‌های مختلف است. علوم فنی در فیزیک، دکترای آستروفیزیک و دکترای پزشکی از آن جمله هستند.

سن ژاک یکی از ۱۶ داوطلب سفر به فضا بود که ۱۳ مه ۲۰۰۹ توسط سازمان فضایی کانادا انتخاب شد. وی دوره‌های آموزشی فضانوردی را در مرکز فضایی جانسون،  مرکز آموزش فضانورد سازمان فضایی اروپا در کلن و مرکز آموزشی گاگارین در روسیه گذرانده و دارای مدرک اجازه فعالیت در ایستگاه فضایی بین‌المللی و ناو کیهانی سایوز است.

۱۶ مه ۲۰۱۶ توسط سازمان فضایی کانادایی به عنوان عضو گروه اعزامی ۵۸/۵۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شد و آموزش اختصاصی این ماموریت را از ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶ در مرکز آموزش فضانوردی گاگارین واقع در شهر ستاره‌ای در حومه مسکو گذراند که شامل مطالعه سامانه‌های ناو کیهانی سایوز ام.اس و بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنین آموزش برای فرودهای اضطراری در مناطق مختلف اقلیمی و جغرافیایی، آموزش پزشکی و کمک‌های اولیه و یادگیری زبان روسی بود.

در جریان تمرین خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۹ و خدمه سایوز ام.اس-۱۰ وی به عنوان عضو گروه پشتیبان آموزش دید و تمرین کرد. از ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ او تمرین‌های دشوار و فشرده به سمت مهندس پرواز ناو کیهانی سایوز ام.اس -۱۱ را همراه با اولگ کانوننکو و ان مک کلین داشت. سفر با سایوز ام.اس -۱۱ اولین تجربه فضایی سن-ژاک به حساب می‌آید.
 

آنه مک لین

 آنه مک لین متولد ۷ ژوئن ۱۹۷۷ در شهر اسپوکین از ایالت واشنگتن است. در سال ۲۰۰۲ مدرک کارشناسی ارشد هوانوردی را از دانشگاه نظامی وست پوینت گرفت و به دنبال آن در سال ۲۰۰۴، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا از دانشگاه بات در انگلیس و در سال ۲۰۰۵ مدرک کارشناسی علوم بین‌المللی از دانشگاه بریستول در انگلستان دریافت کرد.

از اوت ۲۰۱۱ او در دانشکده فرماندهی و ستاد عمومی ارتش آمریکا ادامه تحصیل داد و در ژوئن ۲۰۱۳، از آموزشگاه خلبان آزمایشگر نیروی دریایی آمریکا در پایگاه نیروی دریایی مریلند مدرک دریافت کرد. از سال ۲۰۰۲ در ارتش آمریکا خدمت می‌کرد و ۱۵ ماه در جنگ عراق به عنوان سرپرست سرویس اطلاعاتی گردان شرکت داشت. وی قبل از آن که در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۳ به جرگه فضانوردان ناسا بپیوندد بیش از ۲۰۰۰ ساعت پرواز با ۲۰ نوع مختلف هلیکوپتر و هواپیما را در پرونده داشت. از اوت ۲۰۱۳ دوره آموزش عمومی آغاز و آن را با موفقیت در ژوئیه ۲۰۱۵ به پایان رساند. مک‌لین برای پرواز با ناو کیهانی دراگون دوره ویژه‌ای را طی کرده است.

در سال ۲۰۱۷ نیز برای سفر با ناو سایوز دوره ای را در مرکز آموزش فضانوردان روسیه گذراند که شامل آشنایی کاربردی با ناو کیهانی سایوز همچنین بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. با انتخاب برای سفر بر عرشه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ از ۱۰ مه ۲۰۱۸ تمرین‌های پیچیده سفر به فضا را به عنوان مهندس پرواز همراه با اولگ کانوننکو و دیوید سنت ژاک آغاز کرد. بعد از گذراندن دوره و قبولی در امتحانات در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ کمیسیون دولتی، سند رسمی اجازه پرواز بر عرشه سایوز ام.اس-۱۱ به همراه اولگ کانوننکو و دیوید سنت ژاک را صادر کرد. مک‌لین تجربه سفر به فضا را ندارد و پرواز با سایوز ام.اس-۱۱ نخستین ماموریت فضایی او بشمار می‌رود.

منبع: جام نیوز

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.