کد خبر: 159030

چند نفر در ایران مبتلا به ایدز هستند؟

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شعار امسال «من هم آزمایش اچ ای وی می دهم» است، باید بدانیم این آزمایش کاملا رایگان و راحت است.
اتاق خبر 24

محمدرضا سربازی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به لطمات اقتصادی- بهداشتی جوامع از پیشرفت این بیماری تاکید کرد: از آنجا که پرکارترین اقشار هر جامعه در گروه سنی ۲۵ تا ۲۵ سال در معرض این ویروس قرار دارند، لازم است تا جهان در مبارزه با این بیماری تلاش مضاعفی داشته باشد.

وی از چهار برنامه استراتژیک برای کنترل این بیماری در کشور خبر داد و افزود: یکی از تعهدات ما شناسایی ۹۰ درصد از مبتلایان به این بیماری تا سال ۲۰۲۰ است؛ برای رسیدن به چنین چشم اندازی آموزش، پیشگیری از انتقال به وسیله تزریق یا روابط جنسی، تامین سلامت خون، پیشگیری از انتقال مادر به کودک، تشخیص و مراقبت و درمان مبتلایان، انجام تست های تشخیصی و... در برنامه ما گنجانده شده است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ایدز را بیماری ناشی از رفتارهای پرخطر دانست و افزود: افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، بیشترین آمار مبتلایان به اچ آی وی هستند. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی تخمین زده می شود حدود ۶۰ هزار فرد مبتلا به ایدز در ایران وجود دارد که تقریبا ۳۸ هزار نفر شناسایی شده اند.

وی از ۱۰ هزار نفر بیمار تحت درمان خبر داد و اضافه کرد: شعار امسال «من هم آزمایش اچ ای وی می دهم» و باید بدانیم با یک آزمایش ساده خون با نام راپید تست می توان به نتیجه رسید. این تست کاملا رایگان بوده و امروز به مناسب روز جهانی ایدز تعدادی از ایستگاه های مترو از جمله گلبرگ، نبرد، تجریش، ولیعصر، صنعتی شریف، میدان امام خمینی مراکز آموزشی و تست گیری راه اندازی شده است.

سربازی در ادامه به همکاری گسترده رادیو و تلویزیون در زمینه آموزش و اطلاع رسانی اشاره کرد و افزود: در زمینه آموزش عمومی کارهای خوبی در رسانه، آموزش و پرورش و... انجام شده است. اگر چه باید این آموزش ها سرعت بیشتری داشته باشد. در زمینه روند درمان نیز با داروهای جدید عرضه شده مبتلایان عمر عادی خواهند داشت.

این برنامه همزمان با روز جهانی ایدز در شبکه سلامت باعنوان «همین امروز همین امشب»  به بررسی استراتژی کشور در زمینه مبارزه با اچ آی وی پرداخت.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.