کد خبر: 158987
گفتگوی اختصاصی اتاق خبر24 با بازیگر سریال قلب یخی

ماندگاری هنرمند به تلاش و لیاقتش است/ نقدهای کاری ام باعث پیشرفتم بود

  شیوا خسرو مهر متولد آذر ماه سال ۱۳۵۰ است و اولین حضورش بر روی صحنه سال  ۷۹ در تله تئاتر "به سوی دمشق" به کارگردانی استاد سمندریان بوده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شیوا خسرو مهر متولد آذر ماه سال ۱۳۵۰ است ، یک خواهر و دو برادر دارد و خودش فرزند اول خانواده است. وی در خانواده ای هنرمند بدنیا آمد.پدر او از بازیگران خوب تئاتر سبزوار و شغل اصلی او معلمی آموزش و پرورش بود.با علاقه شدیدی که به نقش اجرا کردن داشت با حضور در تئاترهای پدر در سنین ۵ سالگی که خیلی هم کم سن و سال بود استارت زد. از کودکی با تئاتر آشنا بود. وی علاوه بر بازیگری در زمینه  داستان نویسی هم فعالیت دارد ، در کلاسهای امین تارخ هم حضور داشته ، اولین حضورش بر روی صحنه سال  ۷۹ در تله تئاتر به سوی دمشق به کارگردانی استاد سمندریان بوده است. اولین حضورش در سینما در سال ۸۱-۸۲ در فیلم سینمایی عروس مهتاب به کارگردانی خسرو ملکان بوده ، از مجموعه فعالیتهای او می توان به بازی در تئاترهای: کاوس خیابان هفدهم ، مجلس نامه ، انگشتری ژنرال ماسیاس ، حریر سرخ صنوبر و … و فیلم های سنمایی مثل کارنوال مرگ ، سایه وحشت ، امپراطور ، ورود به صحنه جرم ممنوع ، سنگ کاغذ قیچی ، مخمصه ، عروسی مهتاب ،عشق فیلم و .. و سریالهای محله تهرونی ها ، خط شکن ، نرگس ، یلدا ، اسلحه سرد ، ستاره سهیل قلب یخی و ….اشاره کرد.
گفتگو با اين هنرمند عزیز تقديم حضورتان می شود.
 

خانم خسرومهر، از چه زمانی حرفه بازیگری برایتان جدی شد و تصمیم گرفتید در این عرصه باقی بمانید؟

بازیگری یک جورایی برای من ژن است و باید این ژن در بدنت باشد. من این ژن یا استعداد را از پدرم به ارث بردم. پدر من کارگردان و بازیگر تئاتر هستند. کار تصویر و مدیوم سینما و تلویزیون، یکی دوتا بیشتر نداشته و به عنوان بازیگر و کارگردان تئاتر به هنر معرفی شد. از 4، 5 سالگی با پدرم کار کردم، سر تمرین های تئاتر می رفتم. وقتی که انقلاب شد پدرم بازیگری، تئاتر و کلا هنر را کنار گذاشتند. من در سال 77،78 به طور جدی با شروع کلاس های استاد سمندریان (روحشان شاد) هنر را دوباره شروع کرم و کلاس های استاد تارخ را هم گذراندم که هم مدیوم صحنه و تئاتر را گذرانده باشم و هم مدیوم تصویرم را. آقای تارخ مرا به سریال بسیار موفق " نرگس" معرفی کردند به کارگردانی آقای سیروس مقدم و من با سریال " نرگس" شناخته شدم. قبل از این سریال در آقای فخیم رزاده مرا به آقای خسرو ملکان برای فیلم " عروسی مهتاب" و فیلم " کاشانه" قاسم جعفری معرفی کرده بودند. ورودم به عرصه تصویر با سریال "کاشانه" ، به عرصه تئاتر" مجلس نامه" و تله تئاتر " به سوی دمشق" بود.

 

سینمای امروز به یک باند تبدیل‌شده، شما اهل باندبازی هستید؟
نه واقعا. نه بلدم و نه دانشش را دارم. ولی این را باید بگویم که افراد نسبت به قابلیت هایشان،تلاش شان در این حرفه ماندگار می شوند و باند و باندبازی حتی اگر کسی واردش بشود اما ماندگاری اش به خیلی چیزها بستگی دارد که تلاش، لیاقت، استعداد و از همه مهمتر لطف خدا، اینها همه باید باشد تا آن شخص موفق باشد. من خودم اصلا درگیر باند و باند بازی نبودم و هر اتفاقی افتاده در زندگی الهی و تقدیر من به خواست خدا بوده. من هیچ وقت دنبال نقش نبودم. درستش این است که بگویم نقش دنبال من بود. همکارانم من را انتخاب کردند. باند و باند بازی برای من به شخصه هیچ معنی ای ندارد.

شیوا خسرومهر

فکر می کنید زندگی واقعی ما چقدر شبیه صحنه تئاتر است؟
شکسپیر می گوید زندگی ما مانند صحنه تئاتری است که از یک در وارد صحنه تئاتر می شویم ، نقش مان را ایفا می کنیم و از در دیگر خارج می شویم. تمام ما انسان ها هر روز داریم در زندگی مان بازی می کنیم، فقط نمی خواهیم آن را قبول کنیم. تمام انسان ها در همه جای دنیا بازیگران بسیار خوبی هستند، بعضی ها این را می دانند و بعضی ها هم نمی دانند. بعضی ها هم اعلام می کنند که من بازیگرم ، بعضی ها هم در زندگی شخصی و کارشان بازیگری می کنند و چیزی نمی گویند ولی تمام ما انسانها بازیگران صحنه تئاتر هستیم که صبح از خواب بیدار می شویم، یک نقاب به صورت می زنیم و شب که می خوابیم نقاب را از چهره درمیاوریم. به همین دلیل است که به تکرار دل مان برای خودمان تنگ می شود و خودمان را نمی شناسیم و دوست نداریم. وقتی خودمان را دوست نداریم چه توقعی از دیگران می توانیم داشته باشیم که دوست مان داشته باشند. من به شدت خودم را دوست دارم و خوشحالم که خدا و مردم عزیزم دوستم دارند.

 

توانایی شما بیشتر در ایفای نقش های جدی است. دلیل آن را چه می دانید؟
شاید نظر همکاران من هم نزدیک به نظر شما بوده که نقش های جدی را بیشتر به من پیشنهاد دادند با این توضیح که من در کارنامه کاری ام در تلویزیون و تئاتر کارهای غیرجدی  و کمدی هم دارم ولی آن اتفاقی که بیفتد و ذهن و فکر دیگران بر این باشد که من بازیگر کار طنز یا کمدی هستم ، نه هنوز جا نیفتاده ولی خدا را شکر من در کار کمدی و طنز هم به شدت موفق هستم و این مدیوم را خیلی دوست دارم و امیدوارم این کار خیلی بیشتر از این به من پیشنهاد شود. با این مصاحبه حداقل دوستان، همکاران، کارگردانان برای دعوت به کار جدی که همیشه بوده و هست و خواهد بود و مدیوم طنز و کمدی هم بیشتر به من پیشنهاد کنند با این توضیح که در رزنومه کاری ام، من این مدیوم ها را دارم.

 

نوعی آرامش و وقار خاصی در چهره و بیان شما وجود دارد كه در نقش‌های‌تان هم نمود پیدا می‌كند، این آرامش از كجا می‌آید و چقدر شبیه خود درونی شماست؟
ممنونم از تعریف تان. چیزی که من یاد گرفتم و می دانم، این است که هر بازیگری برای ایفای آن نقش 50 درصد از خودش را برای ایفای آن نقش می گذارد.استثناها را نمی گویم. 50 درصد هر نقشی خود من هستم، 10 درصد کاراکتر، فیلمنامه، کارگردان، گریم، لباس و... اینها به من کمک می کند که آن 50 درصد مابقی را بتوانم اضافه کنم.به 50 درصد خودم. آرامشی هم که شما از آن نام بردید لطف خدا و مردم بود که اینگونه مرا به یاد دارند. به احترام مردم، من این مسیر را ادامه می دهم. گهگاه نقش منفی هم بازی کرده ام و این خیلی برای  من جالب بود که مردم نقش منفی من را هم دوست داشتند چون می دانستند که فقط نقش است و شیوا خسرومهر هیچ ربطی به نقش منفی ندارد و مردم همیشه دوستم دارند.
 

 شما در خیلی از فیلم ها و سریال ها بازی کرده اید اگر به شما بگوییم یکی از کارهایتان که خیلی علاقه دارید و دوستش دارید کدام فیلم است؟
فیلم و سریال های زیادی بازی کرده ام. اگر من فیلم یا سریالی را دوست نداشتم که بازی نمی کردم، ولی چون خیلی زندگی شخصی ندارم و زندگی من، مردم کشورم هستند و صبح که از خواب بیدار می شوم به این امید که امروزچه کاری بکنم که دیگران از من خوشحال شوند و به خوبی از من یاد کنند؟ در شناسنامه کاری ام دو تا کار دارم که خیلی برایم قابل احترام هستند. یکی سریال" نرگس" که مخاطب 97 درصدی داشت و اولین سریال تلویزیونی 90 قسمتی بود که واقعا سریال دلچسبی بود و من در آن سریال دیده شدم. نقش زن دوم شوکت را بازی می کردم و چون مردم زن دوم را در جامعه دوست ندارند اما به لطف خدا مردم نقشم را دوست داشتند که برایم جالب بود و دیگری سریال " قلب یخی " به کارگردانی آقای لطیفی و نویسندگی حامد عنقا که این سریال هم بینندگان زیادی داشت و بعد از سریال " نرگس" با " قلب یخی" در ذهن و یاد مردم شناخته شدم.
 

شیوا خسرومهر

تا به حال نقدی را درباره خودتان شنیدید که برایتان جای پیشرفت داشته باشد؟
بله. من نقد بقدهای بسیاری از همکاران، مردم کشورم و دوستانم داشتم. نقد اصلا چیز بدی نیست ولی نحوه گفتنش مهم است که با چه ادبیاتی بیان شود. برای همین نقدها به شدت به من کمک کرد و باعث پیشرفت من شد و اینکه من بدانم کجای کارم ایراد دارد و کجای کارم خوب است و خوبها را نگه دارم و تمرکزم را روی ایرادها و نقاط ضعفم بگذارم. ممنون از همه که ایرادها و نقد کارم را به من گفتند و باعث پیشرفتم شدند.
 

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر سریالی به کارگردانی آقای جواد ارشاد سرابی و تهیه کنندگی خانم فریبا توکلی و نویسندگی سمانه نامداری در بم در حال فیلمبرداری است در 3 پارت. پارت اول در کرمان بود که من بازی نداشتم و روزی که به دوستان در کرمان اضافه شدم بعد از چند ساعت حرکت کردیم به سمت راین. دو هفته در آنجا فیلمبرداری داشتیم ، حدود 22 روز در شهر زیبای بم ومدتی است به تهران برگشتم، اما دوستان همچنان مشغول فیلمبرداری هستند. پارت سوم هم شروع شده و بازیگران جدیدی دوباره اضافه شدند و اول بهمن فیلمبرداری کار تمام می شود و فکر می کنم پخش این سریال به سال 98 برمی گردد از شبکه اول سیما به نام" خاک گرم" سریالی است که لوکیشن اصلی ما ارگ قدیم بود و من نقش یک دکتر باستان شناس را بازی می کنم به نام سیمین کهن که مقیم ایتالیاست و بعد از 25 سال به بم برمی گردد و یک دیالوگ خوب در این کار دارم که دوست داشتنی است. دیالوگی که به شیوا خسرومهر بسیار نزدیک است. وقتی جلوی دوربین می گفتم یا حتی وقتی شب در هتل تمرین می کردم انگار سلول های بدنم هم این دیالوگ ها را می گفتند و آقای دانیال حکیمی نقش مقابل من(شهریار) از من می پرسید برای چی برگشتی و من در جواب او می گویم اینجا خاکمه، اینجا وطنمه، اینجا سرزمینمه و این جملات را با بغض می گویم و واقعا ایران عزیزم را دوست دارم.

شیوا خسرومهر

امکان دارد بعد از این همه سال فعالیت در عرصه بازیگری، بعنوان کارگردان در سینما فعالیت کنید؟
دغدغه من تا الان کارگردانی در سینما و نلویزیون نبوده، شاید این لتفاق برایم روزی بیفتد، اطلاعی ندارم. به کارگردانی فکر می کنم ولی هنوز دغدغه ام نبوده ولی دغدغه کارگردانی تئاتر بوده و هست چون در حال حاضر دارم انجامش می دهم. از تئاتر شروع کردم، به تئاتر وفادار تر بودم. در این پروسه زمانی به کارگردانی سینما و تئاتر هم فکر کردم ولی فقط در حد فکر بوده، چون کار سختی است و من دانشش را ندارم به همین خاطر به سمتش نرفتم. اگر یک روزی بخواهم این کار را انجام دهم، قبلش باید درسش را بخوانمف تجربه اش کنم و آن موقع به سمتش می روم. شاید یک زمانی این کار را بکنمف شاید هم تئاتر را ادامه دهم.  

 

به نظر شما ديده شدن به هر قيمتی خوب است؟
نه اصلا. به هر قیمتی بازی کردن اصلا درست نیست. چرا باید به هر قیمتی بازی کرد؟

شیوا خسرومهر

اگر در پایان حرفی یا صحبتی باقی مانده بفرمایید.
دو تا از کارهای من که مردم می توانند ببینند یکی سریال" ممنوعه" است که از قسمت چهارم به بعد بازی من شروع می شود و سریالی که هم اکنون در حال پخش است به نویسندگی و کارگردانی سرکار خانم فلورا سام  و تهیه کنندگی آقای مجید اوجی به نام سریال " بی قرار" که این سریال 4 سال پیش کار شد و به دلایلی پخش این سریال 5 آذر ماه شروع شده که هم اکنون از شبکه دوم در حال پخش است. سریالی بسیار دیدنی و جذاب و خوش ریتم و بی نظیر با بازی عالی همه همکارانم. نقش بنده در این سریال بسیار کوچک است و این باب آشنایی بود برای من که بتوانم در کارهای بعدی خانم سام بازی کنم. البته من قبل از این سریال، دو تا کار دیگر هم با خانم سام داشتم. فیلم سینمایی" نیمکت" که هنوز اکران نشده و سریال" نیمه پنهان" که چند سال پیش پخش شد. این دو کار را در حال حاضر مردم می توانند ببینند.

مصاحبه از ناهید جعفرپور کامی

 

 

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.