کد خبر: 158648

چگونه می شود با مردم فلسطین همدردی کرد؟

فلسطین اشغالی سال هاست که با وعده وعیدهای تو خالی از جانب نهاد های بین المللی به اصطلاح حقوق بشری سرگرم شده است تا هر روز، بیش از پیش آزادی و تمامیت ارضی آن نقض شود. روز جهانی هم بستگی با مردم فلسطین زمانی از دید ما جدی تلقی می شود که سازمان ملل و سایر کشورها در راستای انتقال سفارتخانه کشورها به قدس، راه حلی به جز ابراز تاسف داشته باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

https://twitter.com/Arshavin11111/status/1067499199044964355 https://twitter.com/Arshavin11111/stusفلسطین اشغالی سال هاست که با وعده وعیدهای تو خالی از جانب نهاد های بین المللی به اصطلاح حقوق بشری سرگرم شده است تا هر روز، بیش از پیش آزادی و تمامیت ارضی آن نقض شود. روز جهانی هم بستگی با مردم فلسطین زمانی از دید ما جدی تلقی می شود که سازمان ملل و سایر کشورها در راستای انتقال سفارتخانه کشورها به قدس، راه حلی به جز ابراز تاسف داشته باشد.

tq.jpg

روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

روز 29 نوامبر (8 آذر) هر سال یادآور واقعه تلخ صدور قطعنامه تقسیم فلسطین است. یکی از نتایج ننگین تصمیم سازمان ملل متحد در طول تاریخ موجودیت رای به تقسیم سرزمین فلسطین بود که در آن سهم مردم فلسطین از وطن خودشان 45 درصد بود. این روز همچنین روز «اعلام همبستگی با ملت فلسطین» و انتخاب فلسطین به عنوان کشور عضو ناظر شورای امنیت سازمان ملل نیز به شمار می ‌آید ولی پس از چنین رایی، دیگر چنین نامگذاری چه سودی دارد.

با این حال، کشورهای مختلف جهان هر ساله در 29 نوامبر به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین مراسمی را برپا می کنند. در این روز، دنیای دوستدار صلح و آزادی، در کنار ملت فلسطین و مبارزه به حق آن برای آزادی، استقلال و رسیدن به حقوق خود در برپایی دولت مستقل و دارای حق حاکمیت به پایتختی قدس شریف می ایستد.

70 سال از اشغال فلسطین گذشته است، اما گویی رنج و آلام مردم فلسطین پایانی ندارد و ادامه این ظلم و بی عدالتی همچنان اشک را بر دیدگان انسان جاری می سازد.

در 29 نوامبر سال 1947 مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ناعادلانه تقسیم فلسطین را تصویب و به آن رسمیت داد.

مجمع عمومی با 33 رای موافق در برابر 13 رای مخالف، یک غایب و 10 ممتنع، به قطعنامه 181 مبنی بر تقسیم فلسطین رای داد. جالب این است که نمایندگان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی که در اکثر موارد با یکدیگر اختلاف داشتند، با اتحاد در این خصوص به نفع صهیونیسم و علیه مردم فلسطین رای دادند.

بر اساس قطعنامه 181 تقسیم، فلسطین به دو قسمت تقسیم شد و مجمع عمومی بخشی از آن را برای تشکیل دولت یهود و بخش دیگر را برای کشور و دولت فلسطین در نظر گرفت.

در پی این تصمیم ناعادلانه مجمع عمومی و تصویب قطعنامه تقسیم فلسطین، نمایندگان کشورهای عربی جلسه مجمع عمومی را با خشم ترک کردند و نماینده سوریه در حال ترک جلسه فریاد زد: «سازمان ملل متحد مرد! سازمان ملل را کشتند!»

بر اساس طرح ناعادلانه تقسیم فلسطین به دو بخش تقسیم شد، بخش یهودی که شامل 55 درصد اراضی فلسطین می شد و بخش فلسطینی که علیرغم در اکثریت بودن فلسطینی ها شامل 45 درصد فلسطین بود. در شب 29 نوامبر سال 1947، به دنبال اعلام تقسیم اراضی فلسطین میان صهیونیست ها، صهیونیست ها در تل آویو و بیت المقدس به رقص و پایکوبی پرداختند.

هرچند قطعنامه ناعادلانه تقسیم با نادیده گرفتن فلسطینی بودن فلسطین و پیشینه این سرزمین با قدمت، نیمی از فلسطین را به مردم فلسطین و نیمی دیگر را برای صهیونیست ها در نظر گرفت، اما در ماه می سال 1948 صهیونیست ها حتی اختصاص نیمی از سرزمین فلسطین را نیز به ساکنان اصلی آن تحمل نکردند و با ادامه اشغال فلسطین، مانع از تشکیل کشور مستقل فلسطینی تا به امروز شده اند.

هر چند مجمع عمومی در سال 1977 طی قطعنامه ای، روز 29 نوامبر را روز همبستگی با مردم فلسطین اعلام کرد، اما تاریخ همچنان به قضاوت در خصوص ظلم و ستمی نشسته است که سنگ بنای آن در مجمع عمومی و در قطعنامه تقسیم فلسطین گذاشته شد.

اکنون پس از سال های سال، مردم فلسطین هنوز هم از ابتدایی ترین حقوقشان محرومند. ده ها هزار فلسطینی هنوز در اردوگاه هایی در غزه و کرانه باختری زندگی می کنند.

میلیون ها آواره فلسطینی هنوز پس از چندین دهه در اردوگاه های سوریه، لبنان و اردن، زندگی می کنند. احداث شهرک های صهیونیست نشین در بیت المقدس و کرانه باختری همچنان با روندی پرشتاب خانه های مردم فلسطین را مصادره می کند تا با بی خانمان کردن ساکنان کرانه باختری و قدس شرقی، فلسطینی ها را به کوچ اجباری وادارد. غزه نیز که به صحنه کارزار اشغالگران در برابر مردم بی دفاع آن مبدل شده، اکنون چندین سال است که در محاصره نظامیان اسرائیلی قرار دارد و اکنون مردم آن در تاریکی با فقر و بیماری و گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

اکنون نوار غزه در محاصره دائمی ارتش رژیم صهیونیستی قرار دارد. دور این منطقه یک دیوار حائل احداث کردند و شرایط زندگی در آن جا بسیار سخت است و آذوقه و سوخت و دارو به این منطقه نمی رسد ولی سازمان ملل متحد در برابر این جنایت رژیم صهیونیستی سکوت کرده است و در درگیری هایی که اتفاق می افتد حداکثر به یک محکومیت ظاهری از رژیم صهیویستی می پردازد.

بر همگان روشن است که رژیم صهیونیستی به هیچ گونه منشور اخلاقی پایبند نیست و به حقوق بشر احترامی نمی گذارد. این رژیم با ارتکاب زشت ترین جنایت ها در سرزمین های فلسطینی طی سال های متمادی، جهان را به چالش کشیده و به هیچ یک از هشدارها و انتقادات جامعه بین الملل و سازمان های حقوقی و انسانی برای توقف تجاوزات خود در این سرزمین ها پاسخ نگفته است.

پس از گذشت چندین دهه از اشغال فلسطین، غزه سندی گویا از جنایاتی است که بر مردم فلسطین روا شده است و اکنون سازمان ملل که خود در رنج مردم فلسطین دست داشته، با سکوت خود تنها نظاره گر فاجعه انسانی در نوار غزه است.

با این وجود و علی رغم تمام تلاش های رژیم صهیونیستی برای خدشه وارد کردن به موجودیت ملت فلسطین، ولی تمام این تلاش ها به شکست انجامیده و ملت فلسطین با مقاومت و فداکاری های خود موفق شده است تا حضورش در عرصه بین المللی، منطقه ای و دنیای عرب را تحکیم بخشد و مشروعیت مبارزه خود برای بازگرداندن سرزمین و وطنش را تقویت کند.

اکنون و پس از گذران مسیر طولانی مبارزه مردم فلسطین که طی آن، هزاران شهید، زخمی و اسیر تقدیم کرده  و ده ها هزار خانه ویران شده است، 40 سال از نامگذاری روز همبستگی جهانی با ملت فلسطین می گذرد. روز جهانی همبستگی با فلسطین، روز تقویت همبستگی بین المللی با حقوق مردم فلسطین است.

 

 

یک انتقاد وارد

آیا وقت آن نرسیده است که کشورهای دنیا برای یکبار هم که شده حق مظلوم را از ظالم واقعی بستانند؟ همین که آمریکای جنایتکار حامی رژیم صهیونیستی است برای توجیه ناروای جنایات اسرائیل در سرزمین های اشغالی کفایت میکند؟ آیا حامی واقعی حقوق مردم فلسطین ایران است یا کشورهایی که با مانورهای احساسی بدون تاثیر تنها در حال غصه خوردن آن هم فقط به ظاهر، به حال مردم بیچاره فلسطین هستند؟ آیا تاثیر واقعی روز جهانی قدس که ابداع امام خمینی و جمهوری اسلامی است قابل قیاس با این مانورهای خنده دار سایر کشورهای به اصطلاح مدافع حقوق بشر می باشد؟

 

 

دفاع واقعی از حقوق مسلمانان ستم دیده جهان

۱۶ مرداد سال ۵۸ در حالی که کمتر از یک سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران گذشته بود، حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در اقدامی هوشمندانه از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.

امام خمینی (ره) درباره روز قدس فرمودند: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است. روز قدس، جهانی است و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است».

طراحی هوشمندانه روز جهانی قدس و فرصت سازی برای نشان دادن وحدت و اراده امت اسلامی در قبال حل مساله فلسطین و دفع غدّه سرطانی اسرائیل به عنوان اولویت اول جهان اسلام توسط حضرت امام خمینی (ره) یک تصمیم راهبردی بود که طی ۳۸ سال اخیر سبب شد در میدان رقابت سنگین و تنازع بین قدرت‌های جهانی، آرمان آزادی قدس شریف به مثابه یک ضرورت حتمی و تاریخی پلی به گذشته، حال و آینده آحاد مسلمانان عالم ایجاد کند.

اشغال فلسطین آغاز طرح بزرگی با هدف ایجاد حس خواری و ذلت در میان امت اسلامی و در نتیجه، اجرای پروژه بزرگ صهیونیسم علیه توانایی‌های مسلمانان بود. اما مقاومت فلسطین و موضع‌گیری ملت‌های مسلمان، از اجرای این طرح جلوگیری کرد و با آمدن انقلاب اسلامی ایران صاعقه‌ای بر سر صهیونیست‌ها و حامیان آن‌ها فرود آمد. آن‌گاه مقاومت اسلامی در فلسطین و جنوب لبنان به وجود آمد تا در شریان جهان اسلام خونی جوشان را به جریان اندازد که بازگرداندن جایگاه کریمانه امت اسلامی در روی زمین را بشارت دهد.

مقام معظم رهبری پیرامون تلاش‌ها برای به فراموشی کشاندن موضوع فلسطین، می‌فرمایند: سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مسئله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تیری است به قلب این توطئه؛ حرکتی است برای خنثی کردن این توطئه خباثت‌آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به‌کلّی مساله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند.

در ادامه به «چرایی»، «اهمیت» و «نتایج» حضور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سالیان گذشته می‌پردازیم.

 

 

متوقف‌کننده حذف فلسطین از نقشه جغرافیای جهانی

روز قدس، یک روزِ به معنای حقیقی کلمه، بین‌المللیِ اسلامی است؛ روزی است که ملت ایران می‌تواند با کمک ملت‌های مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقی را فریاد کند که برای پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذاری می‌کند - البته حداقل شصت سال است، یعنی از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والّا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است - شصت سال است که دارند سعی می‌کنند فلسطین را از نقشه‌ی جغرافیای جهانی حذف کنند. البته تا حدود زیادی هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامی زد توی دهن اینها. ایجاد نظام جمهوری اسلامی و اعلان روز قدس و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران، حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده و مهاجمی بود که در مقابل این نقشه‌ی استکباری ایستاد. امروز خوشبختانه این حرکت، روزبه‌روز توسعه پیدا کرده است. (۲ شهریور ۱۳۹۰)

روز قدس مخصوص ایران نیست؛ روز دنیای اسلام است و لذا در همه دنیای اسلام، مسلمانان حضور خود را برای دفاع از برادران فلسطینی خود نشان دادند. مسلمانان در این روز اراده عمومی خود را برای مقابله با ترفند‌های امریکا و اسرائیل در فلسطین مظلوم و خونین بروز دادند؛ اما ملت ما در این زمینه پیشتاز بوده است و امسال به شکل نمایانی این پیشتازی و عظمتِ اراده ملی را در ایران نشان داد. (۵ آذر ۱۳۸۲)

 

 

روز خنثی‌کردن توطئه فراموشی مساله فلسطین

روز قدس، از روز‌های بسیار مهم و تعیین کننده است. سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مساله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تیری است به قلب این توطئه؛ حرکتی است برای خنثی کردن این توطئه خباثت‌آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به‌کلّی مساله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. روز قدس را بزرگ بدارید. این روز، مخصوص ملت ایران هم نیست؛ در خیلی از نقاط عالم، مردم مومن و پرشور، با محدودیت‌هایی که در کشور‌های خود دارند -، چون حکومت‌ها خیلی جا‌ها اجازه نمی‌دهند- روز قدس را گرامی می‌دارند -به هر حال جمعیت‌هایی که می‌توانند این کار را می‌کنند- ان‌شاءاللَّه امیدواریم امسال هم در مقابل توطئه‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه ملت فلسطین شده است، روز قدس بتواند مشت محکمی به دهان دشمنان ملت فلسطین و دشمنان دنیای اسلام بزند. (۱۸ دی ۱۳۷۷)

امروز ملت ایران کاری که می‌تواند بکند که از همه کار‌ها هم مهمتر است، تظاهرات -مثل همین تظاهرات امروز- است. این کار بسیار مهمّی است. از هدف‌های این‌ها این است که نام فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. کاری کنند که اصلاً فراموش شود که چنین چیزی وجود داشت؛ اما شما نمی‌گذارید؛ روز قدس نمی‌گذارد؛ امام بزرگوار ما با تدبیر خودش نگذاشت. این کار بزرگی بود. (۱۰ دی ۱۳۷۸)

 

 

روزی که مردم مظلوم فلسطین احساس می‌کنند ملت‌ها پشت‌سرشان هستند

روز قدس را گرامی بدارید و آن را بزرگ بشمارید. البته تبلیغات جهانی منعکس نمی‌کنند؛ نکنند. آن کسانی که در زندان‌های فلسطینی هستند، به ما گفته‌اند که از شعار شما و حضور شما و مشت گره‌کرده‌ی شما -که حاکی از نیت و عزم صادقانه‌ی شماست- احساس قوت و قدرت می‌کنند و ایستادگی می‌نمایند. آن کسی که در پشت دیوار‌های زندان فلسطینی است، باید احساس تنهایی نکند، تا بایستد. آن زن و مردی که در کوچه‌ها و خیابان‌های بیت‌المقدس و نوار غزه و شهر‌های دیگر فلسطین اشغالی مورد تهاجم اراذل و اوباش صهیونیست است، باید احساس کند که شما پشت سرش هستید، تا بتواند مقاومت کند. (۱۶ فروردین ۱۳۷۰)

 

 

عقب‌نشینی صهیونیست‌ها با برگزاری درست مراسم روز قدس

اگر ان‌شاءاللَّه دنیای اسلام روز قدس را به معنای درست کلمه گرامی بدارد و برای فریاد کشیدن بر سر صهیونیست‌های غاصب، مغتنم بشمارد، به میزان زیادی دشمن را شکست خواهد داد و به عقب‌نشینی وادار خواهد کرد. شما ملت ایران، ان‌شاءاللَّه با حضور خود نشان خواهید داد که استفاده از روز قدس و فرصت اعلام موضع در قضیه فلسطین، یعنی چه. ملت ایران، بحمداللَّه در این زمینه خوب عمل کرد. دولت هم خوب عمل کرد. وزارت خارجه هم خوب عمل کرد. یعنی وقت را تلف نکردند و حرف‌ها را زدند. مظلومین فلسطینی فهمیدند که کسانی در اطراف دنیا هستند که نسبت به قضیه آن‌ها حسّاسند. باید این حساسیت ثابت شود. باید فشار روی اسرائیل بیشتر شود. باید فلسطینی ها، خودشان مسئولیت زنده‌کردن مساله فلسطین را جدّاً برعهده گیرند و مجاهدت کنند. (۱۳ اسفند ۱۳۷۲)

 

 

روزی که ملت‌های مسلمان حرفشان را در دنیا مطرح می‌کنند

روز قدس، روزِ آزمایش بزرگ ملت‌های مسلمان است؛ روز قدس، آن روزی است که ملت‌های مسلمان بی واسطه‌ی مقامات رسمی حرف‌شان را در دنیا مطرح می‌کنند. امسال هم روز قدس اهمیت مضاعفی دارد؛ هم به خاطر حادثه‌ی غزه -که واقعاً عقب‌نشینی از غزه یک شکست بزرگِ صهیونیست‌ها بود- هم به‌خاطر توطئه‌یی که بعد از شکست غزه و برای جبران آن شکست، از سوی امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و بعضی از هم‌پیمانان‌شان در جریان است؛ یعنی عادیسازی رابطه‌ی زشت با رژیم صهیونیستی در میان برخی از دولت‌های اسلامی و برخی از دولت‌های منطقه، که نباید زیر بار بروند. دولت‌های اسلامی با بهانه‌های مختلف و برای خاطر شاد کردن دل امریکا، نباید ارتباطشان را با این رژیم غدارِ ستمگر غاصب -که خطری برای همه‌ی منطقه و همه‌ی ملت‌ها و دولتهاست- عادی کنند؛ نباید به‌خاطر امریکا، روی خوش به این رژیم نشان بدهند، که این کار زشتی است. دلیل زشت بودن این کار هم این است که آن کسانیکه مرتکب این عادی سازی می‌شوند، لااقل در اوایل کار، آن را پنهان نگه می‌دارند؛ لذا کار زشتی است که پنهانش می‌کنند. کار زشت را نباید انجام داد، نه این‌که پنهان کرد. (۲۹ مهر ۱۳۸۴)


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.