کد خبر: 158484

دست آورد عظیم دارویی در دوران تحریم

آنچه که امروز از آن به عنوان نابسامانی اقتصادی یاد میکنیم بی ربط با تحریم ها نیست اما در اینجا بنا داریم تا به یکی از میوه های تحریم اشاره کنیم. دست آوردهایی که تحریم های آمریکا به واسطه خودباوری و تلاش بیشتر ما ایرانی ها برایمان داشته است آنقدر می باشد که در دراز مدت تلخی سختی های آن را تحت الشعاع قرار دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تحریم، محدودیت، فشار اقتصادی، تهدید نظامی و ده ها و صدها تلاش عاجزانه آمریکا و متحدانش برای تحت الشعاع قرار دادن وضعیت روبه جلوی کشور عزیزمان، هیچ گاه اهداف پلید شیاطین جهانی را برآورده نخواهد کرد. آنچه که امروز از آن به عنوان نابسامانی اقتصادی یاد میکنیم بی ربط با تحریم ها نیست اما در اینجا بنا داریم تا به یکی از میوه های تحریم اشاره کنیم. دست آوردهایی که تحریم های آمریکا به واسطه خودباوری و تلاش بیشتر ما ایرانی ها برایمان داشته است آنقدر می باشد که در دراز مدت تلخی سختی های آن را تحت الشعاع قرار دهد.

پوستر دارو

 

رشد حاصل از تحریم

تحریم ها پیشرفت ایران اسلامی را متوقف نخواهند کرد. ملت ایران از ابتدای انقلاب تاکنون با مساله تحریم ها آشنا هستند و سیاست آمریکا در این زمینه موضوع تازه و جدیدی برای کشور نیست. اکنون ایران بعد از چهل سال از گذشت انقلاب با وجود همه فشارها، محدودیت ها، هشت سال جنگ تحمیلی و تحریم های فلج کننده به موفقیت های بسیاری دست یافته که استکبار جهانی و دشمنان را مات و مبهوت ساخته است.

از ابتدای انقلاب تاکنون ملت ایران علیرغم تمامی تحریم ها روی پای خود ایستاده است و با همت بلندقامتان و شهدای گرانقدر این ملت به جایی رسید که در بسیاری از زمینه های علمی و توسعه ای جزء ترین ها قرار دارد. تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اتفاق جدیدی نیست و ۴۰ سال است که آنها ما را تحریم کردند.

تحریم زمینه‌ و بستری است برای رشد و پیشرفت ما؛ البته تحریم‌ها فشارهایی را بر مردم تحمیل می‌کند ولی قطعا این تحریم‌ها و فشارها موجب پیشرفت و ترقی خواهند شد. ما باید از این تحریم‌های ناگزیر استفاده کنیم چرا که زمینه‌ای است که مردم و خصوصا جوانان ما به این فکر و اندیشه بیفتند که روی پای خودشان بایستند و وابستگی به دشمن را کمتر کنند.

در مسائلی که تحریم به صورت مستقیم با آنها مواجه بوده است یا تحریم را دور زده و یا در آن مساله به خودکفایی رسیده ایم و در مسائلی که دشمن تمام توان خود را برای جلوگیری از پیشرفت جمهوری اسلامی به کار برده نیز تمام انحصارها و مرزهای دانش دنیا به دست جوانان کشور شکسته شده است.

 

 

آیا دارو هم تحریم است؟

مقامات دولت ترامپ مدعی هستند که تحریم‌های اعمالی، مردم را هدف نگرفته‌اند و مانعی برای کمک‌های بشردوستانه نیستند؛ این درحالیست که به اذعان مسوولان دارویی کشور، اعمال محدودیت‌های شدید بانکی و تهدیدهای رسمی و غیررسمی شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی که با ایران تجارت می‌کنند، سبب شده کار در حوزه دارو و مولفه‌های موثر بر آن بسیار پیچیده و در خوشبینانه‌ترین حالت سبب تاخیر در تامین داروی مورد نیاز ایرانیان شود.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا که دارو و نقل و انتقالات مالی آن را از تحریم‌ها مستثنی خواند، واکنش سازمان غذا و دارو را به دنبال داشت؛ به طوری که این سازمان این ادعا را دروغی بزرگ در روز روشن و صرفا بحثی روی کاغذ خواند.

کیانوش جهانپور – سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تاثیر تحریم‌ها بر مکانیزم خرید و تامین دارو می‌گوید: اظهارات آمریکا و پومپئو دروغی آشکار است؛ چراکه بحث دارو فقط "مواد اولیه" نیست، بلکه "انتقال پول" آن نیز بسیار مهم است. همچنین فاکتورهای دیگری هم مانند ماشین آلات تولید دارو و بسیاری از مواد جانبی و مواد واسطه‌ای، حالت دو گانه دارند و به نام دو گانه بودن، تحریم شده‌اند.

وی می‌افزاید: همزمان با این موارد، تراکنش‌های مالی هم محدود شده است و همه این موارد دست به دست هم می‌دهند تا روند خرید، تولید و تامین دارو مشکل شود. بنابراین قطعا دارو هم جدا از سایر حوزه‌هایِ اقتصادیِ تحریم شده کشور، نخواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: در عین حال اقداماتی هم انجام شده که بتوان این تحریم‌ها را خنثی کرد که البته تا حد زیادی هم خنثی شده و امیدواریم طی ماه‌های آینده بخش بیشتری از آن خنثی شود. البته مجموعه این اقدامات چیزی از ددمنشی آمریکا نخواهد کاست؛ چراکه قطعا آنها با تحریم، رنج و آلام مردم ایران را هدف قرار داده‌اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه می‌گوید: مولفه‌های مختلفی بر سلامت موثرند؛ مولفه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی. هیچ کس نمی‌تواند سلامت را از اقتصاد و سیاست جدا بداند و قطعا تحریم‌ها بر حوزه سلامت نیز تاثیرگذار خواهند بود و اگر اسمی از سلامت دارو و غذا روی کاغذ نمی‌آید صرفا به دلیل انعکاس منفی بین‌المللی موضوع است؛ چراکه این موارد به لحاظ حقوق بین‌الملل مشکل دارد و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند هزینه آن را بدهند. در هر صورت مسیری که آمریکایی‌ها طی کرده‌اند عملا به تحریم دارو، مواد اولیه، ماشین آلات صنعت دارویی و همچنین بخشی از مواد غذایی و سایر مولفه‌های موثر بر سلامت انجامیده است. تمام این موارد نیز تهدید سلامت زنان، کودکان و مردم ایران را در پی دارد.

وی درباره مکانیزم‌های استفاده شده برای تبادل پول و تهیه دارو نیز می‌گوید: در این راستا نیز ظرفیت‌های موازی بین‌المللی، حداکثر ظرفیت پتانسیل داخلی، ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و بعضا سازمان‌های بین‌المللی موثر در تسهیل مراودات مالی بخش دارو و تامین دارو و واکسن کشور، مورد استفاده قرار گرفته است.

جهانپور می‌افزاید: به هر حال دنیا تک صدایی و تک قطبی نیست و این ظرفیت‌ها شناسایی و بعضا فعال شده‌اند و یا در حال عملیاتی شدن هستند تا به نوعی این مسیری که ایالت متحده قصد مسدود کردن آن را دارد، مسدود نشود. تا کنون چنین نشده و از طرفی هم به نظر ما آمریکا هر چه در چنته داشت تقریبا در ماه‌های اخیر بر علیه حوزه سلامت و دارو رو کرده و در هفته‌ها و ماه‌های آتی چیز جدیدی نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو بر ظرفیت و توانمندی تولیدکنندگان داخلی، مراکز تحقیقاتی کشور و ... تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: شاهد این مدعا آن است که در یک بازه زمانی حدود 18 ماه، سهم تولید مواد اولیه دارویی در داخل کشور از 54 درصد سال 95 به 67 درصد رسید. این اتفاق می‌تواند ادامه یابد و در داخل کشور و در مراکز علمی - دانشگاهی، مراکز تحقیق و توسعه و همچنین در صنعت چه به لحاظ نیروی انسانی و چه امکانات زیرساختی، این توان وجود دارد که با همین شتاب، تولید مواد اولیه دارویی شکل بگیرد و شاید بتوان گفت که تا پایان دولت دوازدهم بتوانیم حداقل 80 درصد مواد اولیه را در داخل کشور تولید کنیم.

جهانپور می‌افزاید: مجموعه این موارد نشان می‌دهد که مستثنی شدن دارو و غذا از تحریم‌ها، یک دروغ آشکار و یک دروغ بزرگ در روز روشن است و به صورت عملی همه این موارد را تحریم کرده‌اند و تنها روی کاغذ از عبارت دارو و غذا استفاده نکرده‌اند.

وی معتقد است: اگر تاثیر تحریم‌ها بر حوزه دارو و سلامت آن گونه که دشمن انتظار داشته، نبوده، به دلیل این است که ظرفیت‌ها و توان مقاومت و توان داخلی وجود دارد و تمهیداتی از قبل اندیشیده شده است و به این ترتیب آن تحریم اثری که ممکن است در کشوری دیگر بگذارد را در ایران نگذاشته است؛ ولی این به معنای آن نیست که تحریم‌ها در حوزه دارو بی‌تاثیر بوده است.

 

 

افتتاح بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان

9 خط تولید داروی ضد سرطان توسط گروه دارویی اکتوورکو با سرمایه‌گذاری بالغ بر 100 میلیون یورو راه‌اندازی شده است و در شرایطی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه، دستیابی به داروهای بیماری‌های خاص مانند سرطان و ام‌اس دشوار می‌شود، این گروه دارویی با انتقال فناوری، ساخت طیف گسترده‌ای از داروهای مورد نیاز بیماران، تلاش می‌کند تا زمینه دسترسی بیماران به داروهای با کیفیت را به قیمت مناسب فراهم کند.

خطوط تولیدی اکترو شامل خط کامل تولید قرص ضد سرطان با استاندارد OEL 4-5 از API با ظرفیت 400 میلیون عدد، خط کامل تولید کپسول ضد سرطان با استاندار OEL 4-5 از پلت با ظرفیت 300 میلیون عدد، خط کامل تولید ویال استریل از API با ظرفیت 15 میلیون ویال، خط کامل تولید ویال لیوفیلیزه از API با ظرفیت 5 میلیون ویال و خطوط تولید بیوتکنولوژی اکتوورکو شامل خط تولید آنتی بادی های منو کلونال از سل لاین با تکنولوژی Single Use و بیوراکتور 2000 لیتری (اولین بیو راکتور آلمانی آمریکایی با مجوز OFAC و BAFA در خاورمیانه)، خط تولید مواد اولیه داروهای بیوتکنولوژی مجهز به بیو راکتورهای پرفیوژن، خط تولید محصول نهایی سرنگ از پیش پرشده با ظرفیت 20 میلیون سرنگ، خط تولید ویال استریل با ظرفیت 20 میلیون ویال و خط تولید ویال لیوفلایرز با ظرفیت 5 میلیون ویال است.

وبدا نوشت، تمامی محصولات این خطوط تولید دارو در آزمایشگاه های کنترل کیفیت پیشرفته شرکت اکتوورکو که مجهز به جدیدترین و دقیق ترین تجهیزات آنالیز از جمله 16 دستگاه HPLC، هفت دستگاه اسپکتروفتومتر UV و IR، چهار دستگاه TOC و سه دستگاه GC بوده و از پیشرفته ترین و قوی ترین مراکز آزمایشگاهی در زمینه آنالیز دستگاهی و تست های شناسایی و اندازه گیری دقیق مواد اولیه و محصولات دارویی در ایران به شمار می رود، ارزیابی و کنترل می شوند.

گروه دارویی اکتوورکو در سال 1348 توسط مرحوم دکتر مصطفی نراقی پایه گذاری و موفق شد با سرمایه گذاری بخش خصوصی و جلب سرمایه و دانش فنی خارجی در قالب شرکت های دارویی اکتوورکو، البرز زاگرس، آتی فارمد و اکترو و گروه غذایی آماده لذیذ، محصولات متنوع دارویی و غذایی را به بازار ایران و منطقه عرضه کند.

در حال حاضر هلدینگ اکتوورکو دارای 2700 پرسنل و 40 هزار متر مربع فضای تولیدی است و ظرفیت تولید یک میلیارد و 800 میلیون عدد قرص و کپسول - که سال آینده به 7 میلیارد و 500 میلیون عدد افزایش می یابد - و بیش از 100 میلیون واحد داروهای تزریقی را دارد.

همچنین این هلدینگ دارویی در تولید 170 ملکول دارویی در 14 حوزه درمانی مختلف فعالیت دارد و با توجه به توان بالای نیروی انسانی، سطح بالای استانداردها و امکانات و تجهیزات روزآمد اکتوورکو که موفق به اخذ GMP از سازمان غذا و دارو و بزرگترین کمپانی های داروسازی دنیا از جمله مرک آلمان شده و اغلب تولیدات دارویی اکتوورکو تحت لیسانس شرکت های معتبر بین المللی انجام می شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.