کد خبر: 158412
چگونه کار سوخت بگیریم

صفر تا صد "کارت سوخت"

از امروز همه ی وسائل نقلیه بنزینی موظف هستند برای اخذ کارت سوخت خود با توجه به سه روشی که در این گزارش به آن ها اشاره شده است اقدام نمایند. لازم به ذکر است بازگشت کارت سوخت به چرخه ی سوخت رسانی وسایل نقلیه صرفا جهت جلوگیری از قاچاق سوخت صورت گرفته است نه افزایش قیمت آن.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که ثبت‌نام الکترونیکی مالکان خودرو ‌و موتورسیکلت فاقد کارت سوخت از روز دوشنبه (پنجم آذرماه) ساعت 8 صبح در سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و اپلیکیشن خدمات دولت همراه با نصب آن در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

کارت سوخت

در اطلاعیه شماره 3 شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آمده است: "شایان یادآوری است ورود به سامانه‌های اینترنتی براساس آخرین رقم شماره سمت راست تلفن همراه مالکان خودرو انجام می‌شود و از فردا با شماره 9 آغاز می‌شود.

این اطلاعیه تاکید دارد که در هیچ یک از مراحل ثبت نام چه به صورت حضوری در دفاتر پلیس+10 و چه به‌صورت اینترنتی، نیازی به ارائه رمزهای کارت‌های بانکی نیست. بنابراین هموطنان عزیز مراقبت لازم در این باره داشته باشند."

 

 

صفر تا صد جزئیات نحوه ثبت‌نام کارت سوخت

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه ای سه روش ثبت نام برای دریافت کارت سوخت را اعلام کرد. در این اطلاعیه تاکید شده است مالکین خودرو یا موتور سیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آنها ابطال خواهد شد. بنابراین توصیه می شود صرفا افراد فاقد کارت سوخت برای ثبت نام مراجعه کنند.

 

نخستین روش ثبت نام

ثبت نام مالکان خودرو یا موتور سیکلت فاقد کارت سوخت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ از شبنه ۳ آذر ماه با ارائه مدارک لازم طبق ضوابط جاری انجام پذیر است.

مالکان خودروهای عمومی دولتی اعم از سواری، وانت و موتورسیکلت و مالکان خودروهای قولنامه ای برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، می توانند همانند گذشته صرفا با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰  نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام کنند.

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه کنند.

 

دومین روش ثبت نام

مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی ( www.mob.gov.ir ) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی و ثبت اطلاعات. این سامانه از ۵ آذرماه در دسترس عموم قرار می گیرد و ثبت اطلاعات در این سامانه رایگان است.

 

سومین روش ثبت نام

دریافت و نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی از تاریخ ۵ آذر ماه به به شرح زیر:

نسخه های Android و IOS  این اپلیکیشن از چهار منبع قابل دریافت است:

· سامانه خدمات همراه دولت (mob.gov.ir)

· ایران اپس(iranapps.ir)

· کافه بازار (cafebazaar.ir)

· اپ استور (appstore.ir)

 

جدول زمانبندی مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه

براساس رقم سمت راست شماره تلفن همراه

رقم    روز    تاریخ

۹۹    دوشنبه    ۱۳۹۷/۹/۵

۸۹    سه شنبه    ۱۳۹۷/۹/۶

رقم آخر ۹    چهارشنبه    ۱۳۹۷/۹/۷

رقم آخر ۸    پنجشنبه    ۱۳۹۷/۹/۸

رقم آخر ۸    جمعه    ۱۳۹۷/۹/۹

رقم آخر ۷    شنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۰

رقم آخر ۷    یکشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۱

رقم آخر ۶    دوشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۲

رقم آخر ۶    سه شنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۳

رقم آخر ۵    چهارشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۴

رقم آخر ۵    پنجشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۵

رقم آخر ۴    جمعه    ۱۳۹۷/۹/۱۶

رقم آخر ۴    شنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۷

رقم آخر۳    یکشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۸

رقم آخر۳    دوشنبه    ۱۳۹۷/۹/۱۹

رقم آخر ۲    سه شنبه    ۱۳۹۷/۹/۲۰

رقم آخر ۲    چهارشنبه    ۱۳۹۷/۹/۲۱

رقم آخر ۱    پنجشنبه    ۱۳۹۷/۹/۲۲

رقم آخر ۱    جمعه    ۱۳۹۷/۹/۲۳

رقم آخر صفر    شنبه    ۱۳۹۷/۹/۲۴

 

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت المثنی

۱- شماره تلفن همراه به نام مالک وسیله نقلیه

۲- کد ملی و تاریخ تولد مالک که با ثبت آن سایر اطلاعات شناسنامه ای به صورت خودکار نمایش داده می شود.

۳- اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه (شماره سریال هشت رقمی مندرج در بارکد پشت کارت خودرو) یا شماره VIN

۴ - انتخاب شماره ۱۶ رقمی یکی از کارت های بانکی عضو شتاب که به صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات این بخش به نمایش در می آید. صرفا شش رقم اول و چهار رقم آخر کارت (به عنوان مثال ۲۲۱۳****۶۰۳۷۹۹) نمایش داده می شود.

۵- پس از ورود اطلاعات، پیامی مبنی بر تایید عملیات ثبت نام به اطلاع متقاضی خواهد رسید که به منزله پایان مراحل ثبت نام خواهد بود.

۶- نحوه فعال سازی کارت سوخت و استفاده از آن در جایگاه های سوخت در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد.

 

 نکات مهم

۱-  مالکان بیش از یک دستگاه خودرو یا موتورسیکلت فاقد کارت سوخت باید مراحل ثبت نام را به ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت با یک کارت بانکی دیگر تکرار کنند.

۲- در صورت هر گونه مشکل یا نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی، با شماره ۰۹۶۲۷ تماس حاصل کنند.

۳- مالکان خودرو یا موتور سیکلت دارای کارت سوخت که رمز آن را فراموش کرده اند، امکان بازیابی رمز برای آنها فراهم شده است و نیاز به ثبت نام ندارند.

 

بر اساس این گزارش، قدم‌های اولیه برای بازگرداندن کارت سوخت از زمستان سال گذشته با اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برداشته شد و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همان زمان ‫‫اعلام کرد طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، استفاده از کارت سوخت برای متقاضیان سوخت‌گیری خودرو بار دیگر الزامی خواهد شد. ضمن اعلام این خبر هم‌چنین تاکید شد افرادی که کارت سوخت ندارند، باید به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکل، نسبت به اخذ کارت سوخت اقدام کنند.

 

 

چرا کارت سوخت بازگشت؟

حذف نظام سهمیه‌بندی اگرچه اقدامی در جهت سوخت‌گیری آزادانه و بدون نگرانی برای رانندگان ایرانی بود، اما «ثابت ماندن قیمت سوخت روی نرخ هزار تومان برای حدود چهار سال» مشکلاتی را ایجاد کرده است که به نظر می‌رسد مسوولان از میان تمام سناریو‌های موجود برای کنترل مصرف سوخت و قاچاق آن، بار دیگر به نظام سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن قیمت سوخت رسیده‌اند.

«کارت سوخت» و سامانه مربوط به آن از تابستان سال ۸۶ که بنزین در ایران سهمیه‌بندی شد، به ابزاری برای کنترل میزان مصرف صاحبان خودرو و موتورسیکلت‌ها تبدیل شد. در آن زمان هر خودرو در ماه سهمیه‌ای ۶۰ لیتری با نرخ دولتی (۱۰۰ تومان) داشت و تا سقف ۳۰۰ لیتر نیز مجاز به سوخت‌گیری با قیمت آزاد (۴۰۰ تومان) بود؛ بنابراین استفاده از کارت سوخت برای سامان دادن به نظام سهمیه‌بندی ضروری بود. اما پس از تک‌نرخی شدن سوخت در اوایل سال ۹۴، لزوم استفاده از کارت سوخت از بین رفت؛ زیرا بنزین یک قیمت واحد داشت و هر خودرو به میزانی که نیاز داشت قادر به سوخت‌گیری بود.

 

بیژن نامدار زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین جزئیات برای استفاده مجدد از کارت سوخت، اظهار کرد: شرکت پخش اطلاعیه داده که کسانی که کارت سوخت را گم کرده اند، تصمیم بر این شده که در زمانی که در آینده اعلام می‌شود همه  کارت، سوخت بگیرند؛ چرا که می خواهیم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم و بحث‌مان اصلا افزایش قیمت یا سهمیه بندی نیست و از شنبه سوم آذر تا 24 همان ماه مشخصات را بگویند تا کارت برایشان صادر شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال افزایش قیمت‌ حامل های انرژی، گفت: این بحث باید در مجلس مطرح شود و در آنجا تصمیم گیری کنند.

زنگنه همچنین تاکید کرد: نمی گوییم ارائه کارت سوخت به تنهایی می تواند جلوی قاچاق سوخت را بگیرد، اما میزانش را کاهش می دهد.

وزیر نفت در پاسخ به پرسش ایسنا درباره احتمال کاهش تولید بنزین به دلیل افزایش تحریم ها، گفت: نه، این موضوع هیچ تاثیری در تولید بنزین ندارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.