کد خبر: 158191

بسیج، شجره طیبه

ائمه جمعه سراسر کشور دیروز، در خلال خطبه های نماز، با بزرگداشت هفته ی بسیج بیاناتی را حول همین محور مهم مطرح کردند که در این گزارش به بازتاب آن ها پرداخته ایم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تشکیل بسیج مستضعفین، ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی نظیر حضرت امام خمینی (ره) از جمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید که به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و با سقوط لانه جاسوسی امریکا در تهران و برملاشدن ماهیت سلطه جو و تجاوزکارانه امریکا، شیطان بزرگ با ضربه ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.

پوستر بسیج نماز جمعه

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام امریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی امریکا و هجوم وی به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می ساخت.

بر این اساس امام امت در پنجم آذرماه سال ۵۸، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند:

یک مملکت بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد باید بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست و مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدفهای والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب گروههای مقاومت مردمی را درپایگاههای بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.

اولین تجربه آنها به صورت عملی یاری رساندن به سپاه و کمیته در قالب رویارویی با ضدانقلاب و خنثی سازی توطئه های آنها بود و از این راه نقش موثری در خدمت به انقلاب و اهداف الهی آن هم نشان دادند.

با هجوم و تجاوز ارتش عراق به کشور اسلامیمان در شهریور ۵۹این اعتقاد که یک سازماندهی جهت تشکیل بهتر نیروهای مردمی بوجود آید، قوت گرفت و از آن پس نیروهای مردمی صاحبان اصلی انقلاب اسلامی جهت حضور گسترده در جبهه گروه گروه به بسیج ملحق گردیدند و عملیاتهایی چون طریق القدس، حصر آبادان، فتح المبین، ثامن الائمه و الفجر ۸، کربلای ۵و .... از دستاوردهای عظیم این تشکل الهی بود.

اگر امروز توفیق این را داشته ایم که کشور اسلامیمان و ملت سلحشور آن را از گزند نابکاران و نااهلان تاریخ حفظ کنیم به یمن حضور گسترده بسیج بوده و لاغیر. چنان که رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام (قدس سره) فرمودند: رحمت و برکات خداوند بر بسیج مستضعفان که بحق پشتوانه انقلاب است.

هفته بسیج، بزرگ داشت جان فشانی هایی است که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطی است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلی یا انقلاب اسلامی بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت های مسلمان رشد کرده است. هوشمندی حضرت امام خمینی رحمه الله و عدالت خواهی میلیون ها انسان باایمان، تنها، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود.

 

ائمه جمعه سراسر کشور دیروز، در خلال خطبه های نماز، با بزرگداشت هفته ی بسیج بیاناتی را حول همین محور مهم مطرح کردند که در این گزارش به بازتاب آن ها پرداخته ایم:

 

 

بسیج، فرهنگ آمادگی در دفاع از دین و ارزش‌هاست

آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به گرامیداشت هفته بسیج، تصریح کرد: بسیج، فرهنگ آمادگی در دفاع از دین و ارزش‌هاست؛ این فرهنگ، عامل پیروزی خواهد بود.

آیت‌الله خاتمی، جمهوری اسلامی را دارای سه عنصر اصلی اسلام، جمهوریت و ولایت‌فقیه دانست و اظهار داشت: در اصل 177 قانون اساسی تأکید شده که این سه عنصر تا ابد قابل تغییر نیست؛ کسی که از این عناصر عبور کند، از نظام عبور کرده است، مردم مراقب باشید که انحراف ذره‌ذره شکل می‌گیرد.

وی اضافه کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تدارک‌کننده فرهنگ بسیجی است؛ این فرهنگ در عراق جواب داد و موصل را از شر داعشی‌ها نجات داد، در لبنان، سوریه و یمن نیز فرهنگ بسیجی جواب داده است.

 

 

بی‌تدبیری‌ها ناشی از ضعف تفکر بسیجی در بین مدیران است

آیت الله محسن حیدری آل کثیر در خطبه های این هفته نماز جمعه اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) باگرامیداشت هفته بسیج، اظهار کرد: تنها راه برون رفت از بحران‌ها و آسیب‌ها، ترویج تفکر بسیجی است.

وی عنوان کرد: امام خمینی (ره) با تفکر الهی خویش و با فرمان تاریخی خود برای تشکیل بسیج، در واقع ضمانت اجرایی تداوم انقلاب اسلامی را رقم زد؛ بسیج نقش خود را در تمام دوران‌ها ایفا کرد. در قبل از جنگ، در مقابله با گروهک‌های ضدانقلاب و تجزیه‌طلب وظیفه خود را انجام داد؛ بسیجیان در جنگ تحمیلی نیز در کنار ارتش دلاور و سپاه پاسداران، نقش‌آفرینی کردند و عمده شهدا را تقدیم راه اسلام کردند.

حیدری افزود: خداوند در دفاع مقدس، پیروزی را به برکت این بسیجیان و به‌ رهبری حضرت امام برای ملت ایران به ارمغان آورد؛ پس از رحلت امام نیز، بسیج مردمی به عنوان بازوی قدرتمند ولایت فقیه به فرمان مقام معظم رهبری در همه صحنه‌های نظامی، اقتصادی، سازندگی، سیاسی و فرهنگی حضور داشته است. بسیج یعنی قاطبه مردم ایران و شامل همه افرادی که اسلام، ولایت و ارزش‌های متعالی ملت ایران در انقلاب را قبول دارند، می‌شود.

امام جمه موقت اهواز گفت: به برکت انقلاب اسلامی، بسیج مردمی در کشورهای دیگر نیز برای مقابله با توطئه‌های آمریکا و صهیونیسم تشکیل شده و علت افول قدرت استکبار نیز بسیج جهانی است

وی افزود: هر امتی با تفکر بسیجی پیشرفت می‌کند؛ در کشور ما اگر بی‌تدبیری‌هایی در زمینه اقتصادی و مدیریتی مشاهده شده، به واسطه ضعف تفکر بسیجی در بین مدیران است.

 

 

همگان به بسیجی‌بودن خود افتخار می‌کنند

آیت‌الله سید احمد میرعمادی ظهر دیروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان به مناسبت هفته بسیج و افتخارآفرینی همیشگی بسیجیان جان بر کف اشاره کرد و افزود: روزی که امام خمینی(ره) اندیشه بسیج را در سر داشتند و با فرمان خود دستور تشکیل آن را دادند هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد این شجره طیبه پرثمر شود، به‌گونه‌ای که در یک مقطعی سرنوشت جنگ را تغییر داده و رژیم بعث را از میهن اسلامی بیرون کند.

وی ادامه داد: هیچ‌کسی تصور نمی‌کرد بسیج روزی تامین‌کننده و تضمین ‌کننده امنیت در سراسر کشور شود و هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد این تشکل مردمی الگویی درخشان برای همه جوانان در تمام دنیا شود.

امام‌جمعه خرم‌آباد، ارتش 20 میلیونی بسیج را الگویی برای امروز مردم یمن، لبنان، عراق و فلسطین خواند و گفت: هیچ‌کسی تصور نمی‌کرد بسیج طومار فتنه‌گران و ضدانقلاب و آشوب‌گران را در هم بپیچد.

آیت‌‌الله میرعمادی بسیج را مایه اقتدار نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود: امروز بسیج به محلی برای اجتماع جوانان مومن و انقلابی تبدیل شده و همگان به بسیجی‌بودن خود افتخار می‌کنند.

وی خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا بیان داشت: با بسیجیان ما درگیر نشو چرا که بارها قلدرها را به ذلت و خواری کشانده و امروز نیز این توانمندی و ظرفیت را دارد که طومار استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی را در هم بپیچد.

امام‌جمعه خرم‌آباد اظهار داشت: بسیج همواره در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرینی کرده است، امروز نیز در بخش اقتصادی تنها کسی که با تمام وجود به‌دنبال اجرایی‌کردن اقتصاد مقاومتی بوده بسیج است.

 

 

بسیج رمز پیروزی مسلمانان در برابر دشمنان است

آیت الله عابدینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر قزوین که در مسجدالنبی(ص) برگزار شد با اشاره به فرارسیدن هفته بسیج گفت: مقاومت سوریه از فرهنگ بسیج ایرانیان الگو گرفت و توانست در برابر دشمنان به پیروزی برسد.

آیت‌الله عابدینی تاکید کرد: بسیج حرکت جهانی است و مرکز آن در اربعین که مرکز همایش جهانی و بین‌المللی بسیجیان است.

وی در پایان یادآور شد: بسیج رمز پیروزی مسلمانان در برابر دشمنان است و باید همه بسیجیان آماده باشند تا راه قدس که از کربلا می‌گذرد را باز کنند.

 

 

تفکر بسیجی که در درون جامعه‌ی ما نهادینه شده

آیت‌الله شیخ مصطفی علماء خطیب جمعه کرمانشاه دیروز در خطبه‌های نماز عبادی ـ سیاسی جمعه با اشاره به هفته ی بسیج و با تاکید بر تفکر و روحیه ی بسیجی، آن را رمز شکست ناپذیری انقلاب خواند و گفت: رنگ الهی بالاتر از همه‌ی رنگ هاست، همانا تفکر بسیجی و روحیه‌ی والای انقلابی از رنگ الهی نشات گرفته است و توانسته ۴۰ سال انقلاب را بیمه کند.

امام جمعه کرمانشاه افزود: به جوانان توصیه می‌کنم که خودشان را به رنگ الهی تزیین کنند چراکه نصرت و سعادت واقعی تنها در این مسئله محقق خواهد شد؛ آنکه برنامه ریزی‌اش مخالف رنگ الهی باشد به خسران خواهد کشید و شکست خواهد خورد.

علما با اشاره به حرکت امام راحل برای شکل گیری انقلاب خاطرنشان کرد: امام عظیم الشان‌مان توانست با همین روحیه و مزین کردن برنامه های نظام اسلامی به رنگ الهی ما را به ثمره‌ی با برکت انقلاب اسلامی ایران برساند.

وی با اشاره به الگو شدن تفکر بسیجی و انقلابی در دنیا تصریح کرد: تفکر بسیجی و روحیه‌ی انقلابی، ما را در تمام ملل سرآمد کرده و زمینه‌های شکست ناپذیری ما را فراهم کرده است؛ به طوری که کشورهای همسایه و دیگر کشور های مسلمان به تاسی از انقلاب ما و حرکت امام راحل برای به ثمر نشاندن استقلال خواهی و آزادی خواهی، بیدار شده‌اند و دست به انقلاب های متعدد می‌زنند؛ نمونه واضح آن حشدالشعبی و نیروهای بسیجی در عراق هستند که حاکمانشان به اثرگذاری این جریان اذعان دارند و این تفکر را عامل کنترل کننده کشور عراق عنوان می‌کنند.

علما در پایان دو خطبه با اشاره به سخن رهبری انقلاب عنوان کرد: هفته وحدت و همین تفکر بسیجی که در درون جامعه‌ی ما نهادینه شده به برکت انقلاب اسلامی است، همان‌گونه که ولی امر مسلمین فرمودند: علت شکست ناپذیری جمهوری اسلامی ایران داشتن روحیه‌ی انقلابی و بسیجی است.

 

 

بسیجی باید درصحنه و بیدار، تیزبین و آتش به اختیار باشد

حجت‌الاسلام ‌و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه بجنورد با اشاره به هفته گرامیداشت بسیج گفت: بسیجی یعنی دغدغه‌مند و وظیفه‌شناس بودن و حق دفاع از کشور و ولایت و خون شهدا را ادا کردن.

وی همچنین با اشاره به برخی نکات در خصوص بسیجی بودن تصریح کرد: بسیجی باید درصحنه و بیدار، تیزبین و آتش به اختیار باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی همچنین حضور در همه صحنه‌ها و خط‌شکن بودن را از دیگر ویژگی‌های بسیجیان دانست و گفت: نعمت بسیج روزبه‌روز در کشور ریشه‌دارتر و خالص‌تر می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.