کد خبر: 158137

راه‌های درمان سرطان غددبزاقی

  محبی گفت: در صورتی که تومور در غدد بزاقی بناگوشی باشد، رشد تومور آسیب به عصب این محدوده را سبب شده و فلج شدن یک‌طرفه صورت را به همراه دارد.
اتاق خبر 24

صالح محبی در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو بینی و سر و گردن ایران در ارتباط با سرطان غدد بزاقی اظهار داشت: هر چند که تومورهای غدد بزاقی در میان تومور سایر قسمت‌های بدن شیوع چندانی ندارند ولی در سرطان‌های حوزه سر و گردن شایع هستند.

وی افزود: غدد بزاقی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم شده که غدد اصلی شامل غدد بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی هستند و غدد فرعی در کل حفره دهان، بینی، سینوس، حلق، کام نرم، سخت، حنجره و ... قرار دارند که غدد اصلی تومورهای آنها بیشتر خوش‌خیم بوده ولی غدد فرعی بیشتر بدخیمی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه سرطان‌های غدد بزاقی اکثرا بدون علامت هستند، گفت: این تومورها در نقطه‌ایرشد کرده و آهسته بزرگتر می‌شوند و از آنجای درد خاصی ندارند فرد زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که ضایعه بزرگ شده است.

فوق تخصص جراحی قاعده جمجمه و سرطان گفت:‌ تومورهای بزاقی زمانی که رشد کنند خود آنها یا درن آنها ممکن است به بافت‌های مجاور از جمله اعصاب حرکتی و حسی آسیب برسانند بنابر این تشخیص به موقع این بیماری و درمان آن حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: درمان اصلی این سرطان هم در موارد خوشخیم و هم بدخیم جراحی است و در کنار آن روش‌های استفاده می‌شود البته نوترون و پروتون‌ رادیوتراپی هم در برخی از کشورها برای درمان این بیماران استفاده می‌شود که در کشور ما این تکنولوژی وجود ندارد.شیمی‌درمانی جایگاه خاصی در درمان سرطان غدد بزاقی نداشته و گاهی فقط بعنوان درمان تکمیلی در کنار رادیوتراپی بکار می‌رود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بروز این سرطان در زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد و عامل اصلی آن بجز در موارد خاصی مشخص نیست عنوان کردند که بطور کلی ترس از جراحی با احتمال اسیب به عصب باعث تاخیر درمان و افزایش عوارض احتمالی خواهد شد وباید اذعان نمود این عوارض در دستان جراح متبحر بسیار نادر است.

 محبی خاطرنشان کرد: اگر تومور در غدد بزاقی بناگوشی باشد، در صورت رشد آسیب به عصب این منطقه رسانده و فلج شدن یک‌طرفه صورت را به همراه دارد  لذا درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری فارس