کد خبر: 157906
یادداشت اتاق خبر 24

آقای ظریف از خانواده جمهوری اسلامی ایران نیستید؟

آقای ظریف به انتقادات از خود پاسخ داد و گفت که هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آقای ظریف به انتقادات از خود پاسخ داد و گفت که هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم. طبق کلیپ موجود سخنانم، اگر بنده جایی را متهم به پولشویی کرده‌ام آنگاه افراد بیایند و از بنده سؤال کنند.

لازم است که بازگو شود همه آنچه که در نقد سخنان محمد جواد ظریف مطرح شده بر اساس آنچه که در همان کلیپ وزیر خارجه موجود است بوده و انتقادات نیز بر همان اساس شکل گرفته است.

افراد و رسانه هایی که در نقد سخنان وزیر خارجه در یک مصاحبه ورود کردند به همان سخنان استناد داشتند و حتی عین آن سخنان را هم در تحلیل ها، سخنان و نقدهای خود بازگو کردند.

اکنون نعل بالنعل آن سخنان را بازگو می کنیم تا بار دیگر آقای ظریف مدعی نشود که منتقدین برداشت خود را داشتند و به محتوای سخنان او توجه نکردند و برای خود محتوا ساختند.

بخوانید سخنانی که محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید درباره پولشویی گفته است؛

وزیر خارجه کشورمان در خصوص فضاسازی هایی که علیه لوایح FATF در کشور به راه افتاده گفت: اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این نگرانی ها منافع اقتصادی است.

وزیر خارجه ایران گفت: بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند.

او در مورد اینکه آیا فکتی برای این ادعا دارد یا نه گفت: اگر کدی هم در این باره داشته باشم امکانش را ندارم که علنی کنم؛ ولی کدهای زیادی در مورد میزان پولشویی در کشور وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.

محمدجواد ظریف

او به برخی فضا سازی ها علیه بودجه وزارت خارجه نیز اشاره کرد و گفت: مجموع بودجه وزارت خارجه از دلاری و ریالی و حقوق کارمندان و اجاره نمایندگی ها هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که برخی ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند.

ظریف گفت: با این وضعیت ما نمی‌توانیم با آن فضا سازی مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند. آنها میتوانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند.

او تأکید کرد: من هیچ دستگاهی را متهم نمی کنم؛ من افرادی که در این قضیه منافع دارند فکر میکنم  پشت القا این تصورات هستند.

پس از این سخنان بود که موجی از انتقادات به ادعای ظریف شکل گرفت و برخی نیز به حمایت از سخنان او برخاستند.

پس از آن بود که روز گذشته وزیر خارجه به انتقادات چنین پاسخ داد؛

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز یکشنبه پس از حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به مباحث مطرح شده درباره اظهارات اخیرش در خصوص پولشویی گفت: صحبت‌هایی که بنده داشتم عین نوار آن موجود است.

وی افزود: من تقاضا می‌کنم افرادی که اعلام‌ نظر کرده‌اند راجع ‌به آن چیزی که بنده گفتم اعلام ‌نظر کنند نه آن چیزی که خودشان خواسته‌‌اند.

وزیر امور خارجه گفت:‌در واقع برخی دوستان ما ببر کاغذی می‌سازند و این ببر را خیلی خوب شکار می‌کنند لذا به جای اینکه ببر کاغذی بسازند مؤلف زنده است، نوار و کلیپ آن وجود دارد. بنابراین گوش کنند و اگر بنده جایی را متهم کرده‌ام آنگاه بیایند و از بنده سؤال کنند.

وزیر امور خارجه گفت: نوار اظهاراتم در این خصوص وجود دارد لذا درخواست می شود افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته اند.

به نظر می رسد که آقای ظریف همچنان بر ادعای خود تأکید و اصرار دارد، اما اعتقاد دارد که منتقدین برای خود از سخنان او محتوا ساخته اند، در حالی که چنین نیست.

منتقدین سخنان وزیر خارجه اتفاقاً بر اساس محتوایی که در دل سخنان آقای ظریف وجود نداشت، نقد کردند.

آنهایی که به سخنان وزیر خارجه دولت تدبیر و امید خرده گرفتند اعتقاد داشته و دارند که آقای ظریف در جایگاه وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران چرا ایران را متهم به پولشویی کرده و چرا اینقدر سر بسته و بی محتوا حرف زده است؟!

دو پهلو و با طعنه سخن گفتن باعث ایجاد فضای شک، شبهه و شائبه میشود و این را خود آقای ظریف نیز خوب می داند.

بر اساس یک سخن و ادعا که نمی توان اتهام وارد کرد، باید بر اساس اسناد و مدارک سخن گفت.

اما اتفاقاً اصل ماجرا همیجا است که محمد جواد ظریف هیچ دستگاهی را متهم نکرده است اما کلیت نظام را به پولشویی متهم کرده و با اشاره های طعنه آمیز خود به سازمان و نهادی اشاره نکرده است اما در لفافه سعی دارد القاء کند که سازمان هایی که بودجه زیادی در اختیار دارند که از بودجه وزارت خارجه با همه هزینه های ریالی و ارزی بسیار بیشتر است، پولشویی می کنند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.