کد خبر: 157840

بسته حمایتی؛ از ابهامات تا اطلاعات دقیق

اینکه بگوییم طرح حمایتی دولت یک طرح بی استفاده و پر از ایراد است خلاف انصاف به نظر میرسد. هرچند رسالت اطلاع رسانی اقتضا میکند ابهامات این طرح جهت استحضار متولیان و مردم بازگو شود و کلیات شفاف آن نیز انعکاس داده شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بسته اقتصادی دولت که به منظور حمایت از اقشار کم درآمد در شرایط نابسمان اقتصادی چندماه اخیر اختصاص داده شده بود چند روزی است که پخش آن کلید خورده است.

پوستر بسته حمایتی دولت

خب اینکه بگوییم این طرح یک طرح بی استفاده و پر از ایراد است خلاف انصاف به نظر میرسد. هرچند رسالت اطلاع رسانی اقتضا میکند ابهامات طرح حمایتی جهت استحضار متولیان و مردم بازگو شود و کلیات شفاف آن نیز انعکاس داده شود.

افرادی که برای بهره‌مندی از بسته حمایتی دولت انتخاب شده‌اند به یک روایتی 11 میلیون نفر و به روایت دیگر 20 میلیون نفر هستندکه قرار است به آنها بین 100 تا 300 هزار تومان پرداخت شود و تعدادی فروشگاه هم مشخص کرده‌اند تا این افراد از آنها کالاهای تعیین‌شده را خریداری کنند.

در نحوه ارائه خدماتی که برای بسته حمایتی اعلام شده 10 ابهام وجود دارد، چرا که مشخص نیست افرادی که مشخص شده‌اند بر چه اساس انتخاب شده‌اند و چگونه محرز شده که نیاز به حمایت دارند، آیا دولت تمام کارمندان، کارگران و افرادی که تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی نیستند و حتی برخی از آنها یک شماره حساب هم به نام خود ندارند و در گوشه‌ای از یک روستای دورافتاده زندگی می‌کنند را شناسایی کرده است؟

فروشگاه‌هایی که دولت مشخص کرده است قابل دسترس ترینشان فروشگاه تعاونی فرهنگیان است که هر کدام از آنها که در شهرهای کوچک قرار دارند از مساحت کم و کالاهای محدودی برخوردار هستند، بنابراین چطور به جمعیتی چند هزار نفری خدمات ارائه خواهند داد؟ ضمن اینکه افرادی که در یک روستایی که فاصله زیادی از شهر دارد، زندگی می‌کنند باید بخش عمده‌ای از مبلغی که از دولت دریافت می‌کنند را هزینه راه کنند تا به فروشگاه تعیین شده برسند و اجناس چند سال مانده آن را خریداری کنند.

آیا در تمام نقاط کشور فروشگاه‍‌های زنجیره‌ای وجود دارد؟ کالاهایی که قرار است در اختیار این افراد قرار گیرد بر چه مبنایی انتخاب شده‌اند؟ مبالغی که پرداخت خواهد شد با چه معیاری تعیین شده‌اند؟ دولت چطور دریافته که گردش مالی تعدادی از افراد از 3 میلیون تومان در ماه کمتر است و به حساب این افراد دسترسی پیدا کرده‌اند؟

هم‌اکنون تعداد زیادی افراد کم‌درآمد وجود دارند که از هیچ کدام از دستگاه‌های حمایتی خدمات دریافت نمی‌کنند، اما کمرشان زیر فشار اقتصادی شکسته است، آیا دولت برای حمایت از این افراد هم تدابیری اندیشیده است؟

 

 

جزئیات بسته های حمایتی برای کارکنان دولت از زبان وزیر اقتصاد

بسته حمایتی دولت کار مشترکی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه است که شامل حمایت مالی از اقشار با درآمد ثابت است و همچنین حمایت کالایی با حداقل‌های ممکن از مجموعه این اقشار در چند نوبت صورت می‌گیرد.

در گام اول ظرف تمام افراد تحت پوشش‌ نهادهای حمایتی در دستور کارند که از این امکان مطابق ۱۴ نوبتی که قبلا استفاده کرده بودند با جدول جدیدی که رقمی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای خانوار یک تا پنج نفره را فراهم کرده، بهره مند می‌شوند.

این بسته حمایتی، کالایی است. لیست کالاها متنوع است که دست خانواده‌ها را در انتخاب باز می‌گذارد. شریعتمداری با بیان اینکه در قدم دوم یک برنامه داریم که به‌زودی همراه با حقوق این ماه یا زودتر توسط دولت یا وزارت اقتصاد اجرایی می‌شود, افزود: این برنامه شامل پرداخت به کارمندان دولت در بخش‌های مختلف است که به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

سایر گروه‌های با درآمد کمتر که جزو اقشار حمایت شده تحت پوشش نهادها نیستند، گروه سوم‌اند که طرح مربوط به آنها دو هفته بعد از اجرای طرح در دور اول، اجرا می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که قبلا گفته شده بود افراد زیر سه میلیون تومان حقوق مشمول می‌شوند گفت: خطی در مجلس مشخص شده بود و سازمان برنامه آن خط را در تنظیم این میزان ریالی مورد استفاده قرار داده است. همه آنهایی که از حقوق دولت بهره مند می‌شوند شامل بیمه شدگان، بازنشستگان و سایر گروه‌ها، شناسایی شده‌اند.

 

 

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

دوم آبان ماه سال جاری هیأت دولت بسته حمایتی از خانوارهای کم‌درآمد را تصویب کرد. این تصمیم از سوی دولت زمانی آغاز شد که نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال 96 شروع به افزایش کرد و به‌تبع آن قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار با رشد قیمتی محسوسی روبه‌رو شد، بدین منظور مسئولان دولتی از چندین ماه پیش به‌فکر تهیه بسته حمایتی از خانوارهای کم‌درآمد و افراد تحت پوشش افتادند.

اولین مرحله این طرح از تاریخ  دوشنبه 21 آبان ماه 97 عملیاتی شد.

 

1 ــ مرحله اول این طرح شامل مددجویان و مشمولین کمیته امداد امام خمینی(ره)  و سازمان بهزیستی کشور است؛  در این طرح به‌ازای هر خانوار و بر حسب بعد خانوار از 100 تا 300 هزار تومان، کارت یارانه سرپرست خانوار شارژ خواهد شد. این خانوارها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، اقدام به خرید اقلام متنوع مواد غذایی مورد نیاز خود نمایند.

 

2 ــ کالاهای هدف این طرح شامل مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و سایر مواد خوراکی موردنیاز خانوارهاست  که سرپرستان خانوار با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، می‌توانند اقدام به خرید این کالاها نمایند.

 

3 ــ بر این اساس فهرست فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح عبارتند از: فروشگاه رفاه، فروشگاه اتکا، فروشگاه سپه، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه سپه، فروشگاه هفت، فروشگاه امکان، فروشگاه اسکاد، فروشگاه فرهنگیان، فروشگاه جانبو، تعاونی مصرف محلی، تعاونی روستایی کشور.

 

در مرحله اول اجرای این طرح از طریق فروشگاههای زنجیره‌ای در سراسر کشور اقدام شده است تا ضمن دسترسی مناسب شهروندان به این شبکه فروشگاهی، کیفیت کالای ارائه‌شده به مشمولین نیز تضمین شده باشد.

البته به‌جز مددجویان و مشمولان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی همان‌طور که محمد شریعتمداری در هفته گذشته گفته بود، این بسته حمایتی شامل شاغلین و بازنشستگان نیز شد و مبلغ 200هزار تومان به کسانی که حقوق کمتر از 3میلیون تومان داشتند واریز شد.

 

محمد شریعتمداری در هفته گذشته درباره جزئیات این بسته حمایتی گفت: برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته‌های حمایتی بین 100 تا 300 هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه‌های هدف پرداخت خواهد شد.

محمد شریعتمداری افزود: بسته‌های حمایتی ویژه ابتدا به عزیزان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و یا افرادی که در نوبت پیوستن به این سازمانها هستند تعلق خواهد گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه "یک سبد کالایی متنوع با اختیار خرید کالاهای مختلف در اختیار این افراد قرار خواهیم داد" گفت: برای کارکنان دولت نیز یک سیاست جبرانی اتخاذ شده که به‌طور متوسط مبلغ 200 هزار تومان به کسانی که حقوقشان زیر 3 میلیون تومان است اعم از شاغلین و بازنشستگان تعلق می‌گیرد.

محمد شریعتمداری اضافه کرد: قرار است مبلغی نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود تا این سازمان بسته‌های حمایتی را به دریافت کنندگان درآمد زیر 3میلیون از قشر کارگر و یا مستمری بگیران این سازمان تخصیص دهد.

وی ادامه داد: بسته حمایتی دیگری نیز برای افرادی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، زنبورداران، صیادان و... که در این دو گروه نبودند پیش‌بینی شده است که با همان شرط درآمد زیر 3میلیون تومان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وزیر تعاون همچنین گفت: بسته حمایتی دیگری نیز برای دیگر بیمه‌شدگان و افرادی که در این گروه‌ها نبودند، پیش‌بینی شده که با همان شرط درآمد زیر 3میلیون تومان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

مطابق اعلام جزئیات بسته حمایتی دولت،‌ باید گفت تاکنون دو مرحله (مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز مبلغ 200هزار تومان به حقوق) انجام شده است. اکنون باید منتظر مراحل بعدی و جزئیات نحوه اجرای آن از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

 

 

شماره پر حاشیه

اعلام شد که  سرپرستان خانوار برای اطلاع از اینکه مشمول دریافت این بسته حمایتی هستند یا نه می توانند کد ملی خود را به شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ ارسال کنند و پس از چند ساعت پاسخ آن را دریافت کنند. شماره پیامک استعلام بسته حمایتی هنوز اعلام نشده بود که دست آویز کلاهبرداران قرار گرفت.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: به‌دنبال آغاز طرح حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه که مطابق تصویب‌نامه هیأت محترم وزیران به‌شماره 102568/ت 55855هـ مورخ 97.08.05؛ در حال اجراست اخیراً شاهد ارسال برخی پیامک‌ها به مردم هستیم.

بر این اساس ضمن تأکید بر اینکه هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص این طرح منحصرا ًتوسط مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام خواهد شد از همه شهروندان درخواست داریم به پیامک‌های فاقد اعتبار پاسخ ندهند و شماره کارت و رمز دوم خود را در پاسخ به هیچ پیامکی در خصوص این طرح اعلام نکنند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی‌وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه برخی سامانه‌های پیامکی اعلام‌شده از جمله 5000499 هیچ ارتباطی به این طرح حمایتی دولت از اقشار کم‌درآمد ندارد درخواست دارد هرگونه اطلاع‌رسانی را فقط از طریق این مرکز یا پیامک VEZART-REFAH دنبال کنند.

رئیس پلیس پایتخت سردار حسین رحیمی هم در این باره گفت: شهروندان جهت اطلاع از اینکه مشمول دریافت بسته حمایتی می باشند یا خیر فقط کد ملی خود را به پیامک اعلام شده 5000499 ارسال کنند.

ممکن است کلاهبردارانی در پوشش‌های مختلف به بهانه تسریع در ارائه بسته‌های حمایتی نسبت به اخذ اطلاعات شخصی و مالی شهروندان از طریق تماس‌های تلفنی، ارسال پیامک یا مراجعه حضوری اقدام کنند که شهروندان باید هوشیار باشند و از ارائه اطلاعات خودداری کنند و هر گونه اطلاع رسانی در این خصوص از طریق مراجع رسمی انجام می‌گیرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.