کد خبر: 157739
اتاق خبر 24 بررسی کرد

تهدید منافع ملی با پیوستن به اف ای تی اف

برجام، تحریم های اقتصادی و لوایح چهارگانه برای پیوستن ایران به اف ای تی اف همچون زنجیر به هم وصل است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برجام برای مهار هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود، هر چند فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز بود، تحریم های اقتصادی برای فشار به جمهوری اسلامی است تا پشت میز مذاکره بنشیند، اصرار بر پیوستن ایران به اف ای تی اف برای آن است که نیروی مقاومت در منطقه تضعیف و نابود شود.

برجام اجرا شده است بدون آن که طرف مقابل از همان آغاز توافق هسته ای تاکنون، عهدی از تعهدات خود را اجرا کرده باشد.

جمهوری اسلامی ایران همچنان صبر را پیشه کرده و هنوز راهکاری از سوی اروپا برای ادامه برجام ارئه نشده است، قرار بر این بود که روز 13 آبان بسته پیشنهادی اروپا نمادین رونمایی شود، اما حتی نمایشی هم رونمایی نشد.

پس از آن که برجام اجرا شد و ایران همه تعهدات خود را انجام داد و آمریکا و اروپا نیز از اجرای همه تعهدات ایران مطمئن شدند، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران تشدید شد، حال این تحریم ها قانونی باشد یا نه تفاوتی در ماهیت آن ندارد.

برخی میان تحریم های اقتصادی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران وضع شده بود و تحریم هایی که از سوی آمریکا اعمال میشود تفکیک قائل میشوند در حالی که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل نیز نامشروع و غیر قانونی بود.

تحریم های اقتصادی آمریکا با همراهی برخی از کشورهای هسمو با ایالات متحده روبرو شده است، گرچه نباید تأثیر تحریم های اقتصادی آمریکا بر ایران را بزرگنمایی کرد، تحریم های اقتصادی به راحتی پشت سر گذاشته خواهد شد اگر دولت و دست اندرکاران امور کشور بتوانند از ظرفیت های بسیار بالای ایران بهره ببرند.

 تحریم های اقتصادی و فشاری که بر ایران وارد می شود برای این است که آمریکا بتواند امتیازات دیگری از ایران بگیرد، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سخنانی علیه ایران گفته است؛ «آنقدر به رژیم ایران فشار می‌آوریم تا صدای شکسته شدن دنده های رژیم  را از درون بشنوند.»

هر چند این سخن نه تنها از سر کینه و عقده های گذشته است، اما نوعی بزرگنمایی است که ایالات متحده سعی دارد تاآن را در افکار عمومی ایران بزرگ جلوه دهد.

چنین سیاستی برای آن است تا در میان مردم هراس ایجاد کند و در پی آن نیز با ادامه همان جنگ روانی و بزرگنمایی بازار اقتصادی کشور به هم بریزد و سپس اعتراضات آغاز شود.

در چنین فضایی که آمریکا در زمینه اقتصادی علیه ایران ایجاد کرده است، سخنان ظریف درباره پولشویی های کلان در ایران که حتی رقم هم اعلام میکند، جای بسی شگفتی دارد.

فشارها برای وادار کردن ایران برای پیوستن به اف ای تی اف هم در داخل و هم در خارج ادامه دارد، هدف این بخش از سلسله برنامه های آمریکا علیه ایران، ایجاد ماعی سنگین و محکم مقابل جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت است.

fatf

بخش مهم کنوانسیون های اف ای تی اف، گروه های تروریستی است که بر اساس تعریف آمریکا که به این سازمان دیکته شده اعمال میشود.

آمریکا گروههایی را در فهرست خود دارد که از نظر جمهوری اسلامی ایران نه تنها تروریستی نیست بلکه در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.

علت دشمنی آمریکا و رژیم های همسو با او در منطقه، با حزب الله لبنان، حماس و حتی انقلاب مردمی یمن برای این است که با رژیم هایی مبارزه می کنند که نماد تروریسم و تروریست پرور هستند.

اکنون که ایران به اف ای تی اف نپیوسته، فشار به جمهوری اسلامی وارد می شود تا حمایت های خود را از حزب الله لبنان بردارد، از قیام مردم فلسطین حمایت نکند و مدافع حقوق مردم مظلوم یمن نیز نباشد.

مهمتر از این مباحث نگرانی آمریکا و رژیم های اسرائیل و آل سعود درباره گروه های تروریستی است که با حمایت های آنها ایجاد شده اند و ایران نقش اساسی در مبارزه با آنها در منطقه دارد.

معاون وزارت خزانه داری در همین زمینه گفته است؛ «ما تسهیل کنندگان ترور را که برای رژیم ایران نفت قاچاق می کنند، برای حزب الله پول  فراهم می آورند و از طرف قاسم سلیمانی برای نیروی قدس سپاه پاسداران جنگجو به سوریه اعزام می کنند، هدف قرار می دهیم.»

امریکا امروز چهارشنبه، پنج شخصیت مرتبط با حزب الله، از جمله جواد نصرالله، پسر سید حسن نصرالله دبری کل حزب الله لبنان را تحریم کرد.

چنین سیاستی با پیوستن ایران به اف ای تی اف برای آمریکا تسهیل میشود، ان زمان بر اساس قوانینی که در اف ای تی اف تنظیم شده و تعریف خاصی از تروریسم و تروریست ارائه شده است، ایران در این زمینه مجرم شناخته خواهد شد. در حالی که کشورهای اروپایی و آمریکا و حتی عربستان سعودی خود از وسسین و حامیان اصلی تروریسم هستند و حتی آنها را در خاک خود جا داده اند.

گروهک تروریستی منافقین در فرانسه مستقر است و از حمایت های دولت این کشور برخوردار، حتی برخی از نیروهای گروهک الاهوازیه نیز در کشورهای اروپایی به سر میبرند که اقدام تروریستی اهواز به دست نیروهای این گروه تروریستی انجام شد.

منافع ملی ایران با اف ای تی اف به خطر می افتد چرا که مولفه های قدرت و نفوذ ایران در منطقه تضعیف خواهد شد.

قدر مسلم توافق هسته ای، تحریم های اقتصادی و فشار برای پیوستن به اف ای تی اف، ارتباط تنگانگی با هم دارند و برای این که آرزوی جان بولتون درباره ایران محقق شود، همه آنها باید عملیاتی گردد. هر چند این آرزو به رویا تبدیل شده است و عمر او کفاف رسیدن به آرزوی خود را نخواهد داد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.