کد خبر: 157577
رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی:

حذف کنکور تا ۱۰ سال آینده غیرممکن است

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: فکر می کنم حذف کنکور تا ۱۰ سال دیگر هم غیرممکن باشد.
اتاق خبر 24

علیرضا بهرامی، در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته با موضوع «چالش های دانشگاه گرایی و آموزش عالی» روی آنتن شبکه آموزش‌ سیما رفت،  درباره ریشه اشکالات آموزش عالی گفت: دستاوردهای بزرگی در ۴۰ سال گذشته داشتیم اما باید به چالش های پیش رو نیز فکر کنیم.

وی افزود: معتقدم آموزش محور توسعه است. در حوزه آموزش یکپارچگی داریم که از دبستان تا دانشگاه را در برمی‌گیرد و اگر بخواهیم چالش ها را ریشه یابی کنیم باید به ابتدای سیاست گذاری نظام آموزشی توجه کنیم.

بهرامی با بیان اینکه نظام آموزشی ما یک نظام آموزشی حافظه محور است گفت: بزرگترین چالش نظام آموزش عالی ما ضعف خلاقیت، نوآوری و نقادی است. وقتی این شاکله از پایین ضعیف شکل بگیرد تا سطوح بالاتر را درگیر می کند.

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: رهبری بارها بر کرسی های آزاد اندیشی تاکید فرموده اند که بر نقادی تاکید دارد. نقادی باعث پیشرفت علم می‌شود در حالی که برخی مدیران معتقدند کرسی های آزاد اندیشی سمت و سوی سیاسی پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه خروجی دانشگاه‌ها با چیزی که مدنظر ماست فاصله دارد گفت: ساختار آموزش عالی بر اساس آموزش طراحی شده و ما با تلاش زیاد پژوهش را نیز به آن وصل کرده ایم ولی دانشگاه‌های نسل سه و چهار دنیا دارند روی اشتغال و نوآوری کار می‌کنند اما ما هنوز به صورت جدی ورود نکرده ایم.

بهرامی افزود: پول نفت بزرگترین حامی ماست، درحالی که درآمد ناخالص برخی دانشگاه‌های مطرح دنیا از پول نفت بیشتر است. همین حالا بزرگترین معضل دانشگاه‌ها بودجه است زیرا پنج شش میلیون فارغ‌التحصیل تربیت کرده ایم ولی هنوز مسائل جامعه حل نمی شود.

رئیس جهاددانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه از سوی دیگر دانشجو فرصت و احترام نمی بیند، بیان کرد: منظور احترامی است که زیبنده دانشگاه است نه مدرسه. طبق اسناد بالادستی دانشجوی سال۱۴۰۰ باید به عنوان دانشمندان جامعه شناخته شوند ولی خود ما دانشجو را قبول نداریم و پشت درهای بسته برای او تصمیم می گیریم و او را مشارکت نمی دهیم.

وی ادامه داد: در کشور ما ۶۰۰ هزار نفر در رشته تجربی در کنکور شرکت می کنند که پزشک شوند اما در خوشبینانه ترین حالت ۱۰ هزار نفر پذیرفته می شوند. در این مسابقه می توان کنکور را حذف کرد؟ من فکر می کنم حذف کنکور تا ۱۰ سال دیگر هم غیرممکن باشد. ساختار فرهنگی ما طوری است که مردم تصور می کنند بهترین مغزها باید به سمت رشته تجربی بروند در حالی که در دنیا اینگونه نیست.

بهرامی ادامه داد: هیچ وزیر و دولتی نمی‌تواند کنکور را حذف کند مگر آنکه مباحث مهارتی را مورد توجه قرار دهد. تخصص گرایی افراطی یکی از معضلات اساسی آموزش پزشکی است آن هم به برکت پول نفت. باید نظام آموزشی را اصلاح و مهارت محور کرد.

منبع: تابناک

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.