کد خبر: 157457
یادداشت اتاق خبر 24

آقای ظریف به کجا گرا می دهید!

آقای ظریف وزیر خارجه محترم دولت تدبیر و امید خوب دیدبانی می کنید و گرا می دهید! اما...
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آنهایی که نظامی هستند یا در جنگ بودند معنی دیدبان و گرا دادن را خوب می دانند، اگر او نباشد یا باشد و اشتباه گرا دهد روشن است که چه اتفاقی می افتد و اگر هم این دیدبان ستون پنجم دشمن باشد که هیچ!

دیدبان کارش دیدبانی است، جلوتر از نیروهای خط مقدم، با یک بیسیم، اندازه گیری می کند، مختصات محل و مکانی که نشانی آن را به دست آورده به واحد توپخانه یا موشکی خودی می دهد و آتشباری علیه دشمن آغاز می شود.

آقای ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید که برای به بار نشستن مذاکرات هسته ای، خود را به هر دری زد تا این که برجام امضا شد و تضمین آن هم امضای آقای جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در دولت اوباما بود، اکنون تنها به ابراز تأسف از وضعیت اقتصادی موجود بسنده می کند و می گوید، «اصلاً شرایط خوبی نیست و من کاملا درک می کنم که مردم احساس خوبی از قیمت ها ندارند. ما هم همینطوریم، ما هم احساس خوبی نداریم.»

او در پاسخ به این که اگر در این وزارتخانه نبودید دوست داشتید کدام وزارتخانه را اداره کنید می گوید؛ من همین وزارتخانه را خیلی بلد نیستم علیرغم این که تمام زندگی کاری، درسی و علمی من همین وزارتخانه بوده و لذا هیچ کار دیگه ای جز وزارت خارجه و درس دادن در دانشگاه بلد نیستم.»

این که آقای ظریف می گوید همین وزارت خانه را هم بلد نیست خوب اداره کند، شکسته نفسی است! اما آن بخش که درباره افزایش قیمت ها پاسخ می دهد او را به سخنان خودش یادآوری می کنیم که از دولت پیشین گلایه می کرد و می گفت هر روز و هر ساعت قیمت ها بالا میرفت و حتی به فروشگاه که مراجعه می کردید قیمت جنسی را میپرسیدید می گفت قیمت الان این جنس اینقدر است چند دقیقه یا چند ساعت دیگر معلوم نیست!

اما از اینها که بگذریم به موضوع اصلی می رسیم که جناب آقای ظریف وزیر خارجه محترم جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با یک سایت خبری آنلاین سخنانی گفته است که از جنس همان دیدبان است که گرا می دهد. اما یا اشتباه گرا می دهد یا نفوذی است و ستون پنجم!

به این بخش از مصاحبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که مدال افتخار به خاطر برجام دریافت کرده است و 100 سکه تمام بهار آزادی نیز هدیه رئیس جمهور به او بوده است، توجه کنید؛«پولشویی گسترده در کشور یک واقعیت است، دلیل مخالفت عده ای با لوایح مرتبط با پولشویی وجود منافع گسترده آنها است، جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می کنند آنقدر توان مالی دارند که صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.»

این بخش از سخنان آقای ظریف با استقبال گسترده رسانه های معلوم الحال خارجی به ویژه رسانه های فارسی زبان روبرو شده است.

محمدجواد ظریف

روشن است که سخنان وزیر خارجه در مصاحبه با یک سایت خبری غیر رسمی، باب دندان رسانه هایی همچون بی بی سی فارسی، وی او ای، رادیو فردا، دویچه وله فارسی و بسیاری شبکه و رسانه باشد.

برای همین است که می گوییم آقای ظریف خوب گرا دادید اما به دشمن گرا دادید، اشتباه هم گرا دادید، اما آنها بهره برداری های خود را از این گرای شما خواهند کرد.

قطعاً یادتان هست که چند سال پیش و دقیقاً روز سه ‌شنبه، ۱۲ آذر 1392، گفته بودید: «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد.»

این سخنان هم با استقبال گسترده رسانه های خارجی و محافل سیاسی کشورهای دشمن جمهوری اسلامی ایران روبرو شده بود.

وزیر خارجه در مصاحبه خود گرچه گفته هیچ نهاد جمهوری اسلامی ایران را متهم نمی کند، اما اشاره او غیر مستقیم رسانه های خارجی را به سوی نهادهایی کشانده که در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارند.

نهادهایی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس، شخص سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که طرح ترور او چند روز پیش افشا شد و برخی نهادهای انقلابی دیگر پس از اظهارات آقای ظریف در گزارش ها و تحلیل های رسانه های خارجی نامشان دوباره مطرح شد.

همه تلاش آقای ظریف برای این است که جمهوری اسلامی ایران به سازمان اف ای تی اف بپیوندد و تن به خواسته های این سازمان با امضا و اجرای چهار کنوانسیون زیر مجموعه آن بدهد.

یکی از کنوانسیون های زیر مجموعه اف ای تی اف مبارزه با پولشویی و دیگری قطع حمایت مالی از تروریسم است.

هم اکنون بر اساس ادعاهای آمریکا ایران در این دو زمینه فعالیت می کند، در حالی که حزب الله لبنان یک گروه و سازمان قانونی در لبنان است و حماس نیز یک سازمان فلسطینی است که برای پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطین با متجاوزین اسرائیلی مبارزه می کند. این دو سازمان در فهرست گروه های تروریستی آمریکا و اف ای تی اف قرار دارند.

این در حالی است که در صورت پیوستن ایران به اف ای تی اف جمهوری اسلامی متهم به حمایت از تروریسم خواهد شد ضمن این که همه اطلاعات مالی و اقتصادی ایران باید در اختیار سازمان اف ای تی اف قرار بگیرد.

سخنان ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید برای دفاع از پیوستن ایران به سازمان اف ای تی اف است، اصرار شخص او و دولت برای این منظور یادآور اصرار و تأکید آنها هنگام مذاکرات هسته ای با آمریکا است.

زمانی که مذاکرات هسته ای در حال انجام بود، منتقدین و مخالفین آن پیش بینی می کردند که نتیجه مذاکرات به نفع ایران نخواهد بود، از آن پس القاب جالبی به منتقدین داده شد که معروف ترین آن دلواپسان است.

آقای ظریف در آن زمان با جان کری همتای آمریکایی خود قهوه می نوشید و کنار دریاچه ای در سوئیس قدم میزد تا توافق به دست آید.

جالب اینجا است که پیش بینی های همه آن دلواپسان درست از آب در آمد و هیچیک از وعده ها و تعهدات امضاء شده در برجام از سوی آمریکا و اروپا اجرا نشد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و یا هر وزیر دیگری باید حافظ منافع ملی کشور باشد، اما با تعجب و تأسف می بینیم که مواضعی از سوی آقای ظریف مطرح می شود که در راستای اهداف دشمنان است.

آقای ظریف چندین بار در زمین دشمنان و برای آنها بازی کرده است و اکنون نیز با متهم کردن برخی افراد و نهادها سعی دارد تا فشار سیاسی را برای این که ایران به اف ای تی اف بپیوندد افزایش دهد.

شورای نگهبان چند روز پیش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را رد کرد.

لایحه سی اف تی یکی از لوایح چهارگانه ای است که آقای ظریف نیز برای این که نمایندگان مجلس را مجاب کند به آن رأی بدهند به مجلس رفت و در مدح و ستایش آن سخن گفت، اما تضمین نداد که با پیوستن ایران به سازمان اف ای تی اف اوضاع بهتر می شود اما تضمین داد که اگر ایران به اف ای تی اف بپیوندد، اوضاع بدتر نخواهد شد!

fatf

اکنون با وجود سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید چندین سوال در ذهن نقش بسته است از آن جمله،

آقای ظریف آیا وزرای خارجه دیگر کشورها هم اینگونه علیه منافع ملی خود سخن می گویند؟ یا فقط شما هستید که به راحتی می توانید هر چه مایل هستید بگویید، حتی تضعیف نیروهای مسلح!

جناب وزیر خارجه! اگر مطمئن هستید که چنین پولشویی بزرگی در ایران اتفاق می افتد چرا آنها را به قوه قضاییه معرفی نمی کنید تا رسیدگی قانونی و قضایی شود؟

چرا اصرار دارید که با پیوستن به اف ای تی اف به پولشویی های ادعایی شما در چنین سازمانی رسیدگی شود، آیا در داخل ایران قانون مبارزه با پولشویی وجود ندارد یا سازمان و نهادی نیست که به چنین تخلفات ادعایی شما رسیدگی کند؟

آقای وزیر خارجه! آیا سخن گفتن در این زمینه ها در حیطه اختیارات شما است؟ آیا می دانید در وزارت خارجه ای که شما مسئولیت آن را بر عهده دارید چه می گذرد؟ سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری اخیر خود از اجرای حکم یک جاسوس که از کارمندان وزارت خارجه است خبر داد. 10 سال زندان و 100 ضربه شلاق حکم این کارمند شما است.

آمریکا و برخی از کشورهای غربی تلاش زیادی را آغاز کرده اند که ایران را وادار کنند به اف ای تی بپیوندد، همراهی شما با چنین خواسته ای برای چیست؟

توقع و انتظار از وزیر خارجه این است که به منافع ملی بیشتر از منافع شخصی خود اهمیت بدهد و برای رسیدن به خواسته خود یا بیگانگان تلاش نکند.

پیوستن به اف ای تی اف و ملزومات چهارگانه آن آنقدر ارزش دارد که به برخی افراد و نهادها اتهام پولشویی می زنید؟