کد خبر: 156880

افزایش تلفات انسانی محاصره الحدیده

شابیا مَنتو، سخنگوی رسمی کمیساریای امور آوارگان سازمان ملل از افزایش شمار قربانیان غیرنظامی به خاطر ادامه جنگ در الحدیده یمن شدیدا ابراز نگرانی کرد.
اتاق خبر 24

 شابیا مَنتو، سخنگوی رسمی کمیساریای امور آوارگان سازمان ملل از افزایش شمار قربانیان غیرنظامی به خاطر ادامه جنگ در الحدیده یمن شدیدا ابراز نگرانی کرد.

شابیا مَنتو در این خصوص گفت: «جنگ در اطراف و مناطق شرقی و جنوبی استان الحدیده به شدت در حال تشدید است و نبرد‌های خشونت بار و حملات هوایی باعث قربانی شدن شمار زیادی از غیر نظامیان شده است. فقط در ماه اکتبر ۹۴ غیر نظامی در الحدیده کشته و ۹۵ نفر نیز زخمی شده اند و زیرساخت‌ها در این شهر از جمله مراکز درمانی و منازل به شدت آسیب دیده اند. ما به شدت از این اوضاع نگرانیم چرا که جنگ از رساندن کمک‌های بشردوستانه به الحدیده جلوگیری می‌کند.»

همچنین طلعت الشرجبی، سخنگوی وزارت حقوق بشر در دولت نجات ملی یمن، در مورد احتمال افزایش شمار تلفات انسانی در استان‌های شمالی یمن به دلیل ادامه محاصره ائتلاف متجاوز سعودی علیه بندر الحدیده هشدار داد.

الشرجبی در گفتگو با المیادین از چراغ سبز جامعه جهانی برای ادامه عملیات نظامی ائتلاف سعودی علیه مردم یمن و بی توجهی به پیامد‌های انسانی این عملیات انتقاد کرد.

وی در این خصوص گفت: «به نظر می‌رسد جامعه جهانی در مورد عملیات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی در یمن بی تفاوت است و به نوعی به ادامه آن چراغ سبز نشان می‌دهد و به هرگونه پیامد انسانی این عملیات بی توجه است.»

وی افزود: «اما اگر این عملیات در ساعت‌ها و روز‌های آینده متوقف نشود هزاران نفر قربانی می‌گیرد. میلیون‌ها نفر از ساکنان استان‌های شمالی یمن نیازمندی‌های خود را از طریق بندر الحدیده تأمین می‌کنند و زندگی آن‌ها اکنون در معرض خطر قرار دارد. هر ساله سازمان ملل از برنامه ریزی برای کمک به نیازمندان یمنی سخن می‌گوید، ولی شمار نیازمندان مرتب در حال افزایش است. در ابتدا ۸ میلیون نفر به کمک‌های سازمان ملل نیاز داشتند و این عدد به ۱۱ و سپس ۱۴ میلیون رسید و اکنون از ۱۸ میلیون نفر سخن می‌گوییم.»

منبع: باشگاه خبرنگاران