کد خبر: 156554

یخچال طبیعی پریتو مورنو

"پریتو مورنو" یخچالی طبیعی است که بر روی آب های فیروزه ای پارک ملی لوس گلاسیارس واقع در ایالت سانتا کروز کشور آرژانتین است. این ناحیه جزء مناطق عمده از لحاظ جذب توریست در پاتاگونیای آرژانتین است ، که عنوان سومین ذخیره گاه بزرگ آب شیرین جهان را از آن خود کرده است.
اتاق خبر 24

"پریتو مورنو" یخچالی طبیعی است که بر روی آب های فیروزه ای پارک ملی لوس گلاسیارس واقع در ایالت سانتا کروز کشور آرژانتین است. این ناحیه جزء مناطق عمده از لحاظ جذب توریست در پاتاگونیای آرژانتین است ، که عنوان سومین ذخیره گاه بزرگ آب شیرین جهان را از آن خود کرده است. این یخچال طبیعی نامش را از فرانسیسکو مورنو گرفته است؛ فردی که در قرن نوزدهم میلادی طلایه دار مطالعه روی قلمرو آرژانتین بود و نقش موثری در دفاع از خاک آرژانتین در اختلاف این کشور با شیلی بر سر خط مرزی دو کشور بازی کرد. پریتو مورنو یکی از 48 یخچالی است که از منطقه یخی پاتاگونیای جنوبی تغذیه می‌شود که در رشته کوه آند قرار گرفته است و با کشور شیلی مرز مشترک دارد. این یخچال 30 کیلومتر طول دارد و حدود 73 متر از سطح آب بیرون آمده است.

برای بازدید از  یخچال طبیعی پریتو مورنو باید به شهر ( ال کالافاته ) بروید شهری که در حدود 80 کیلومتری این یخچال قرار دارد.

چیزی که پریتو مورنو را به یکی از منحصر به فرد ترین یخچال های طبیعی آمریکای جنوبی تبدیل کرده فعال بودن آن است. گردشگران در این مکان اغلب شاهد تماشای اتفاقاتی هیجان انگیز هستند و اگر صبور باشند می توانند یکی از ناب ترین صحنه های این یخچال که شکستن تخته های بزرگ یخ است را از نزدیک ببینند چرا که هر 20 دقیقه یکبار تکه ای از یخ های این یخچال به داخل آب می افتد و با صدای مهیب خود، سکوت طبیعت را در هم میشکند و موج بزرگی به راه می افتد. به همین خاطر در بازدید از آن شانس این را دارید تا شاهد این پدیده طبیعی نادر و جالب باشد.

علاوه بر این کسانی که جویایی هیجان بیشتری هستند می توانند با قایق یک مسیر را طی کنند و از نزدیک خودشان این یخچال ها را لمس کنند و همچنین در کنار دریاچه سکو هایی برای استراحت وجود دارد که می توانید در آنجا ساعت ها بنشینید، استراحت کنید و در آرامش مطلق مدت ها از تماشای این یخچال ها لذت ببرید.

اگر یک روز آفتابی به بازدید این منطقه رفتید در کنار دریاچه مسیر پیاده روی چوبی هست که در میان جنگلی سرسبز رد می شود و شما می توانید از آنجا بیش از پیش به تماشای یخچال های زیبا در میان آب های فیروزه ای بنشینید. این مسیر برای کسانی که اشتیاق عکاسی دارند هم بسیار مناسب است واقعا دیدن یک یخچال با 70 متر ارتفاع هیجان انگیز است.

منبع: عصر ایران