کد خبر: 156548
یادداشت اتاق خبر 24

تهران شهردار می‌خواهد

تلاش های برخی برای دور زدن قانون کارساز نشد و شورای شهر برای برگزیدن شهردار جدید باید اقدام کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از زمانی که شورای شهر جدید در تهران روی کار آمده است، 4 نفر در مسند شهرداری تهران تکیه زده اند که دو نفر از انها سرپرست بودند و دو دیگر شهردار تهران.

ماجرای آقای محمد علی نجفی که شهردار تهران شد و مسائلی که هنگام حضور او در این پست پیش آمد معرف حضور افکار عمومی هست، بازگو کردن آن هم لطفی ندارد. ثلمه ای بود به شهر تهران در همان زمان کوتاه شهرداری آقای نجفی که البت پایان یافت.

اما پس از آن نیز شهرداری برای تهران برگزیده شد که با قانون مجلس شورای اسلامی بازنشسته محسوب می شود و باید بهشت را ترک کند.

شورای شهر تازه کار که یکسال از عمر آن می گذرد گرایش اصلاح طلبی دارد، جدای از این گرایش سیاسی، اعضای شورای شهر، با درک وضعیت کلان شهر تهران و البته شرایط اقتصادی حاکم در کشور که تبعات آن در تهران به مراتب بیشتر است، باید به سوی گزینه ای گرایش پیدا کنند که بتواند از آب کره بگیرد.

به این معنا که باید سعی کند هزینه های شهری را اگر نمی تواند کاهش دهد، در یک نرم قابل قبول و معقول نگه دارد تا فشار به شهروندان افزایش نیابد.

توانایی شورای شهر با انتخاب دو شهردار برای تهران نشان داد که اعضای این شورا بیشتر نگاه سیاسی خود را در انتخاب شهردار در نظر می گیرند، در حالی که شورای شهر و شهردار یک مجموعه اجتماعی و فرهنگی است که باید از فضاسازی های سیاسی و حزبی به دور باشد تا بتواند به امورات شهر بپردازد.

کافی است شورای شهر تهران به پشت سر خود نگاهی بیندازد و این یکسال گذشته را تجزیه و تحلیل کند که آیا در این یکسال یک کار شاخص که از توان شورا و شهردار برگزیده آن بر آمده باشد وجود دارد؟!

برای همین است که اعضای شورای شهر تهران باید از میان افرادی انتخاب شوند که تخصص، تجربه و تحصیلات مرتبط با امور شهری داشته باشند، مردم نیز باید به شاخص هایی که برای اداره یک شهر نیاز است توجه کنند و به افرادی رأی بدهند که دارای آن ویژگی ها هستند.

هم اکنون نمایندگان شورای شهر تهران افرادی را در فهرست خود گنجانده اند که باز هم به نظر می رسد، آن ویژگی های لازم را ندارند. چرا که باز هم نگاه جناحی و سیاسی در آن دیده میشود.

 

شهرداری تهران

 

وزیری که 5 سال در دولت در حوزه راه و مسکن هیچ اقدام قابل توجهی از خود نداشته و حتی رفتار نامناسب او در میان افکار عمومی با انتقاد همراه بوده است، چگونه میتواند مدیریت کلان شهر تهران را در دست بگیرد؟

گویا اعضای محترم شورای شهر تهران کمر همت بسته اند تا تهران را نابود کنند!

در میان گزینه هایی که شورای شهر تهران برای شهرداری در نظر گرفته است، افراد پا به سن گذاشته، بازنشسته یا نزدیکبه بازنشسته شدن دیده میشود که باز هم نوید آن را می دهد که پس از یکسال یا کمتر شورای شهر باید چراغ در دست بگیرد در جست و جوی فردی برای پست شهرداری تهران بگردد!

متأسفانه دیده شده که برخی بیرون از شورای شهر تهران توصیه و پیشنهادهایی را برای انتخاب شهردار مطرح می کنند که نشان از تصمیم گیری برای مدیریت شهر تهران دارد.

تهران نیازمند یک شهردار با ویژگیهای خاص خود است، ویژگیهایی که می تواند و باید شامل تخصص، تعهد، تبحر و تبلور در مدیریت شهری باشد.

باید نگاه های سیاسی و حزبی را از درون شورای شهر بیرون ریخت، تفاوتی هم نمی کند که کدام طیف سیاسی در این عرصه ورود کرده است، اصلاح طلب یا اصولگرا مهم خدمت است که باید از سوی شورای شهر و شهردار تهران به مردم عرضه شود.

شاید بتوان برای آینده راهکاری را تعبیه کرد که شهردار تهران بر اساس یک سری ویژگی های خاص از سوی مردم انتخاب شود. شاید اینگونه مناسب تر باشد.

اگر هم مردم انتخاب غلط داشتند، خود مسئولیت این انتخاب را هم بر عهده می گیرند و باید تحمل کنند که انتخاب آنها است.

اما باید به این مرحله از مردم سالاری دینی برسند که هرانتخاب اشتباهی باعث هزینه های زیادی برای خود، کشور و انقلاب می شود، پس باید سعی کنند، تمرین کنند و از انتخاب غلط پرهیز کنند. هر چند شاید چنین اتفاقی نیفتد، اما اعضای شورای شهر باید این وظیفه را به خبی انجام دهند. آنها منتخب مردم هستند و مردم هم از آنها انتظار دارند در انتخاب خود برای شهرداری تهران بیشترین دقت را انجام دهند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.