کد خبر: 156547
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

تحریم جنگ، تشدید تحریم اقصادی

همچنان می بینیم که آمریکا جمهوری اسلامی ایران را پس از گذشت 40 سال از عمر آن تحریم اقتصادی می کند. اما جنگ را تحریم کرده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تحریم های اقتصادی علیه ایران تازگی ندارد، 40 سال است که آمریکا با همدستی دیگر همپیمانان خود و البته همراهی سازمان ملل جمهوری اسلامی را تحریم اقتصادی، نظامی و سیاسی کرده است.

همه این تحریم ها برای آن بود که بتواند انقلاب اسلامی ایران را به زانو در آورد، هر چند هنوز از این امید خود نا امید نشده است.

روشن است که مذاکرات هسته ای برای رسیدن به توافقی بود که به لغو تحریم های اقتصادی بینجامد. گرچه پیش بینی می شد آمریکا و حتی اروپا هم تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو نکنند و یا حتی تعلیق هم نکنند، چرا که حربه تحریم تنها ابزاری است که آمریکا میتواند به آن برای وارد کردن فشار به ایران تکیه کند.

با وجود این که در آمریکا دیوانه ترین، بی منطق ترین و غیر قابل پیش بینی ترین رئیس جمهور مستقر است، اما باز هم می بینیم که آمریکا از حربه تحریم اقتصادی وارد می شود و از جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران خبری نیست.

خروج آمریکا از برجام نیز برای ادامه تحریم های اقتصادی علیه ایران انجام شد، اگر قرار بود ایالات متحده پایبند به توافق هسته ای باشد، آیا میتوانست ایران را همچنان تحریم کند؟

آمریکا محاسبه گر است، می داند که اگر جنگی علیه جمهوری اسلامی ایران راه بیندازد، ایران نه عراق است و نه لیبی و تنها دفاع و مقاومت از سوی ایران نخواهد بود بلکه تهاجم نیز در دستور کار قرار دارد.

آمریکا سال هاست می داند که در جنگ نظامی حریف جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد، وگر نه بسیار پیش از این به ایران حمله نظامی می کرد.

 

ایران آمریکا

 

این که بارها از سوی برخی مسئولین گفته شد که اگر برجام نبود جنگ می شد، چند دلیل دارد که یکی از آنها را میتوان ترس از یک توهم دانست و یا این که محاسبات اشتباه و غلط برخی مسئولین و دست اندرکاران مذاکرات هسته ای بود.

اما با برجام و بی برجام آمریکا علیه ایران جنگی را آغاز نمی کند چرا که خوب می داند پاسخ ایران چگونه خواهد بود.

اکنون که شرایط نظامی ایران بسیار بهینه و کارآمدتر است، حتی تصور جنگ هم برای آمریکایی ها هراس انگیز است.

یکی از دلایل اصلی که ایالات متحده هیچگاه دست به اقدام نظامی علیه ایران نخواهد زد، وجود نیروهای مسلح مکتبی و مجهز در جمهوری اسلامی ایران است.

نیروی انسانی با ایمان قوی و ساخت تسلیحات و تجهیزات نظامی در کشور دو مولفه ای است که باعث شده آمریکا از صرافت حمله نظامی به ایران بیفتد.

شک نداشته باشید که اگر شرایط نظامی ایران در وضعیت کنونی نبود و ایران موشک بالستیک نداشت، آمریکایی ها لحظه ای درنگ نمی کردند و عملیات نظامی علیه کشور را آغاز می کردند.

ایالات متحده نگاه میکند کدام بخش از ارکان کشور هدف، نقص دارد از همان روزنه وارد می شود تا به اهداف خود برسد.

تحریم های اقتصادی که علیه ایران وضع شده به خاطر این است که ضعف در مدیریت اقتصادی کشور، آمریکایی ها را به طمع انداخته که شدت تحریم ها را افزایش دهد.

اگر اندکی در زمینه اقتصادی همچون نظامی پیشرفت داشتیم، آمریکا دست به تحریم های اقتصادی علیه ایران نمی زد.

اگر هم تاکنون تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران تأثیری که ایالات متحده انتظار داشته نگذاشته است، به خاطر ظرفیت هایی است که در ایران وجود دارد.

آمریکا نمیتواند این ظرفیت ها را تحریم کند چرا که اطلاعات لازم را از روند فعالیت های اقتصادی چنین ظرفیت هایی را ندارد، یکی از دلایلی که آمریکا اصرار دارد ایران به سازمان اف ای تی اف بپیوندد و اروپا نیز ادامه همکاری بر سر توافق هسته ای را به پیوستن ایران به این سازمان مشروط کرده به همین خاطر است.

پیوستن ایران به سازمان اف ای تی اف اطلاعات لازم را در اختیار آمریکا و وزارت خزانه داری این کشور قرار می دهد و این کشور برنامه ریزی دقیق تری را برای تحریم های ایران انجام خواهد داد.

قدر مسلم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ نخواهد شد، جنگ ایالات متحده اقتصادی است، در پس این جنگ اقتصادی، ایجاد شکاف میان مردم ایران و نظام اسلامی وجود دارد، که البته در این راه هم به موفقیت دست نیافته اند، نمونه بارز آن مراسم روز مبارزه با استکبار در 13 آبان امسال بود که نشان داد نفرت مردم از آمریکا بیشتر هم شده است. اما واشنگتن دست بردار نخواهد بود.

سماجت آمریکا در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران جز با ادامه مقاومت نظام اسلامی و مردم مقابل تهدیدات و تحریم های اقتصادی راه دیگری ندارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.