کد خبر: 156480

صفر تا صد انتخابات میان دوره ای آمریکا

امروز انتخابات میان دروه ای آمریکا در ایالات متحده برگزار میشود. انتخاباتی که گرانترین و یکی از مهمترین انتخابات تاریخ آمریکا لقب گرفته است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

انتخابات میان‌ دوره‌ روز سه‌شنبه کنگره آمریکا عرصه جدیدی برای تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان است که می‌تواند تاثیر بسزایی در مدت زمان باقیمانده از ریاست جمهوری دونالد ترامپ و حتی انتخابات بعدی ریاست جمهوری این کشور داشته باشد.

کنگره آمریکا متشکل از مجلس سنا و مجلس نمایندگان، مرکز قانون گذاری کشور آمریکا است. انتخابات امسال برای تشکیل 116امین دوره کنگره، 6 نوامبر مصادف با 15 آبان ماه برگزار میشود. انتخاباتی که خروجی آن برای آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و اولویتهای قانونگذاری جمهوریخواهان و دموکراتها بسیار قابل اهمیت است.

در "انتخابات میان‌ دوره‌ آمریکا" -از این لحاظ که بین دو انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، چنین خوانده می‌شود- رای دهندگان یک سوم سناتورهای آمریکا و تمامی اعضای مجلس نمایندگان را انتخاب می‌کنند.

انتخابات میان‌ دوره تعیین کننده آن است که چه حزبی –دموکرات یا جمهوری‌خواه- کنترل هر یک از دو زیرمجموعه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا را در دست خواهد داشت. حزبی که کنترل هر یک از این دو مجلس را در اختیار دارد معمولا در رای‌گیری‌های قانون‌گذاری آن مجلس پیروز می‌شود. قوانین پیشنهادی برای دریافت تایید رییس جمهور نخست باید تایید سنا و مجلس نمایندگان را به دست آورند.

 

 

مجلس نمایندگان آمریکا

اعضای مجلس نمایندگان در دوره‌های دو ساله در این مجلس حضور دارند. همه 435 عضو این مجلس در هر انتخابات میان‌ دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تعیین می‌شوند. شمار نمایندگان هر ایالت وابسته به جمعیت آن ایالت است. هر یک از نمایندگان یک ایالت، نماینده یک منطقه خاص از آن ایالت است که بر مبنای تقسیم‌بندی کنگره‌ای تعیین می‌شود. هر نماینده باید دست‌کم دارای 25 سال سن و هفت سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشد و در ایالتی زندگی کند که نمایندگی آن را بر عهده دارد.

 

 

مجلس سنای آمریکا

سناتورها دوره‌های شش ساله دارند. در هر دوره از انتخابات شامل انتخابات میان‌دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، یک سوم از آنها تعیین می‌شوند. سنا 100 سناتور دارد و هر ایالت آمریکا دارای دو سناتور است. سناتورها باید دست کم 30 سال سن و 9 سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشند و در ایالتی که نمایندگی آن را بر عهده دارند، زندگی کنند.

برای به دست آوردن اکثریت در مجلس سنا، تصاحب 51 کرسی و برای کنترل مجلس نمایندگان به دست آوردن 218 کرسی لازم است.

 

 

انتخابات ایالتی و منطقه‌ای

انتخابات ایالتی و منطقه‌ای می‌تواند در هر سالی یا هر زمانی طی سال برگزار شود. این انتخابات می‌تواند انتخاباتی سراسری در محدوده یک ایالت و برای تعیین فرماندار یا قوه مقننه ایالتی باشد. هر شهر می‌تواند شهردار خود را تعیین کند. این انتخابات همچنین می‌تواند برای تعیین قضات با مقامات محلی برگزار شود.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، در حالی که انتخابات میان دوره به طور کلی نسبت به انتخابات سراسری هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری تعداد کمتری شرکت‌کننده دارد، تحقیقی در این باره نشان می‌دهد که سال جاری میزان شرکت رای‌دهندگان در انتخابات در سراسر آمریکا افزایش یافته است.

براساس گزارش "مرکز تحقیقاتی پیو"، نیمی از افرادی که برای شرکت در رای‌گیری نام‌نویسی کرده‌اند، نسبت به سال‌های گذشته برای حضور در انتخابات سال 2018 مشتاق‌تر هستند و شمار شرکت‌کنندگان در رای‌گیری‌های مقدماتی در 31 ایالت آمریکا افزایش یافته است.

برای مثال، شمار آرای انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها برای مجلس نمایندگان در ماه ژوئیه، نسبت به انتخابات مقدماتی میان دوره سال 2014، 84 درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، ایالت‌ها هم رقابتی کلیدی را برای تعیین فرماندار و کرسی‌های قوه‌های مقننه ایالتی در انتخابات میان دوره‌ای در سراسر آمریکا شاهد هستند.

نتایج این انتخابات برای آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین برای برنامه‌های قانونگذاری احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه اهمیت بسیاری خواهد داشت و می‌تواند تاثیری قابل توجه روی چشم‌انداز کلی سیاسی آمریکا داشته باشد.

کنترل کنگره در دست هر حزبی که قرار بگیرد، آن حزب از مزیت تصویب قوانین پیشهادی خود یا ممانعت از تصویب طرح‌های مخالف یا تایید نامزدهای رییس جمهور برای دادگاه عالی برخوردار است.

البته انتخابات ایالتی برای تعیین فرماندار نیز می‌تواند تاثیر مهمی بر انتخابات دیگر داشته باشد. برای مثال بنا به تصمیم فرماندار فلوریدا، بزهکاران این ایالت به طور دائم از شرکت در انتخابات منع شده‌اند و به دنبال این تصمیم، نزدیک به 1.5 میلیون تن از اهالی فلوریدا از حق رای محروم هستند.

 

 

چرا انتخابات روز سه‌شنبه کنگره آمریکا مهم است

جو پر خطری بر انتخابات روز سه‌شنبه کنگره حاکم است. این انتخابات صرفا آینده قوانین فدرال در زمینه مراقبت‌های بهداشت و درمان، مالیات و بسیاری از دیگر مسائل سیاسی را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد بلکه پای بحث مهمتری در میان است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره می‌نویسد: رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا که برای افزایش آرای حزب جمهوری‌خواه کمپین کرده، در عمل روی این مساله مانور می‌دهد که می‌توان تمایلات رای‌دهندگان را با مواردی نظیر خشم، تنفر و ترس تغییر داد. بر خلاف دیگر اسلاف دونالد ترامپ، شامل کسانی که احتمالا سیاست‌های مشابهی داشتند اما دست‌کم با حسن تعبیر یا استفاده از واسطه‌ها عمل می‌کردند، او این پیام تفرقه‌آمیز را از زبان خودش و از جایگاه قلدرمابانه خودش بیان کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید حرکت کاروانی از مهاجران آمریکای مرکزی را که از مکزیک به سمت ایالات متحده در حرکت هستند "تهاجم" توصیف و تاکید کرده که گلوله "واکنش مناسبی" مقابل مهاجرانی خواهد بود که اقدام به پرتاب سنگ به سربازان آمریکایی کنند که به دستور او راهی مرز جنوبی آمریکا شدند. ترامپ همچنین در توئیتر تبلیغی ویدیویی منتشر کرد که کشته شدن دو پلیس آمریکایی به دست یک مهاجر مکزیکی غیر قانونی را به تصویر می‌کشد و مدعی شد "دموکرات‌ها او را به کشورمان راه داده‌اند. دموکرات‌ها به او اجازه ماندن دادند."

حتی اگر این پیام تبلیغاتی کاملا حقیقت داشته باشد، که ندارد، مایه بروز التهاب و تنفر خواهد شد. دست‌کم یکی از موارد ورود مجدد فردی به صورت غیر قانونی به این کشور پس از آن انجام شد که دولت دموکرات بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری آمریکا او را در ۱۹۹۷ اخراج کرد. و حتی اگر هدف این پیام رای‌دهندگان هم نبوده باشند، باز هم نامناسب است چون چند روز پس از تهدید بمب‌گذاری علیه دموکرات‌ها و حمله مسلحانه به کنیسه‌ای بیان می‌شود که جان ۱۱ تن را گرفت.

بدین ترتیب دونالد ترامپ نه به دنبال آرام کردن مردم نگران بلکه در پی سوء استفاده از این خشم و التهاب است. این قطعا حرکت جسورانه‌ای است. هدف اولیه او -گرچه بیان نشده است- نهایی کردن سلطه بر حزب جمهوری‌خواه از طریق کارهای سیاسی آتش‌افروزانه است. برعکس، هدف دوم و گسترده‌اش این است که نشان دهد که اصرار مخالفان بر گفتمان سیاسی مناسب‌تر، کار نمی‌کند.

اینجا جایی است که رای‌دهندگان و حس همبستگی آنها، وارد عمل می‌شود. آنها این فرصت را دارند که با سیاستمدارانی که از کمپین عمیقا بدبینانه ترامپ حمایت یا حتی آن را تشویق می‌کنند، رد کنند. آنها این فرصت را دارند تا به کسانی که- از هر حزبی- علیه چنین موضعی می‌ایستند، جایزه بدهند.

 

 

گران‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا

براساس ارزیابی تازه صورت گرفته، فعالیت نامزدها، احزاب و جریان‌های سیاسی تاکنون با هزینه‌ای بالغ بر 4.7 میلیارد دلار بوده است. این ارزیابی توسط یک نهاد غیرانتفاعی با نام Center for Responsive Politics که در راستای سیاست پاسخگو فعالیت می‌کند انجام شده است. پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌ها بیش از 5.2 میلیارد دلار تا تاریخ 6 توامبر افزایش یابد که افزایش هزینه‌ای 35 درصدی در مقایسه با انتخابات میان‌دوره‌ای سال 2014 میلادی محسوب می‌شود و در مجموع در دو دهه اخیر این میزان هزینه در انتخابات بی‌سابقه بوده است. در مجموع نامزدهای دموکرات بیش از 951 میلیون دلار در این انتخابات خرج کرده‌اند که بیش از 637 میلیون دلار هزینه شده از سوی رقبای جمهوریخواه آنان بوده است.

بخش قابل توجهی از این پول صرف تبلیغات تلویزیونی و رسانه‌ای برای نامزدها می‌شود. در طول مدت زمان تبلیغات انتخاباتی، افراد 166 میلیون دلار به نامزدهای دموکرات در 30 حوزه رقابتی ایالتی اهدا کرده‌اند. این میزان برای نامزدهای جمهوریخواه 90.7 میلیون دلار بوده است.

شبکه خبری "سی ان ان" می‌نویسد در میان اهداکنندگان بزرگ می‌توان به "شلدون ادلسون" کازینودار معروف نوادا و از حامیان ترامپ و همسر او میریام اشاره کرده که بیش از 113 میلیون دلار به گروه‌های حامی جمهوریخواهان کمک کرده‌اند. در میان دموکرات‌ها نیز می‌توان به "تام استیر" میلیاردر معروف سانفرانسیسکو اشاره کرد که 51 میلیون دلار به نامزدهای دموکرات برای انتخابات میان‌دوره‌ای کمک کرده است.

 

 

مشکلات سیستم رای گیری در انتخابات میان دورهای آمریکا

پایگاه ای.بی.سی نیوز در گزارشی از مشکلات متعددی که در سیستم رای گیری انتخابات میان دورهای آمریکا وجود دارد، خبر داد.

به گزارش این پایگاه، دسترسی به صندوق‌های رای برای بسیاری از افراد به مشکلی اساسی در این انتخابات تبدیل شده است.

برخی از منتقدان می‌گویند قوانین سختگیرانه احراز هویت رای دهندگان محدودیت‌هایی را به وجود آورده که شمار بسیاری را از دادن رای منصرف می‌کند. این امر که کاهش شمار رای دهندگان را در پی خواهد داشت، دموکراسی مورد ادعای آمریکا را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

از سوی دیگر خبر‌ها حاکی از آن است که بیش از یک میلیون نفر از مردم فلوریدا به دلیل داشتن سابقه جنایی از مشارکت در انتخابات محروم شدند.

حضور جوانان در انتخابات میان دوره‌ای کنگره ۲۰۱۸ نیز زنگ‌های هشدار را برای دونالد ترامپ رئیس جمهور و حزب جمهوری خواه به صدا درآورده است.

در حالی که تنها ۱۷ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال آمریکا در سال ۲۰۱۴ در انتخابات مشارکت کرده بودند، به گزارش اکسپرس براساس نتایج نظرسنجی یکی از موسسات وابسته به دانشگاه هاروارد، امسال جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال بیشتری برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی قطعی کردهاند.

تمایل جوانان آمریکایی به حضور در انتخابات برای حزب جمهوری خواه بسیار ناخوشایند خواهد بود.

به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت ترامپ در مورد حقوق اقلیت‌ها و مهاجرت‌ها عامل اساسی این تمایل باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.