کد خبر: 156127

تحریم های تکراری به علاوه عقب نشینی

همه ی تحریم های قبلا برگشته اند و اثرات خود را روی اقتصاد و بازار ایران گذاشته اند. از جو روانی توئیت ها و جلسات و بیانه های خصمانه ی آمریکایی ها که بگذریم با یک نگاه گذرا روی بازار و نرخ ارز به این نتیجه خواهید رسید که هر روز حتی بعد از این تحریم های توخالی جدید به ثبات بازار ارز و سایر ارکان اقتصاد داخلی افزوده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دو روز زودتر از اعلام قبلی، دولت ترامپ تحریم‌هایی که بر اساس برجام در سال ۲۰۱۵ برداشته شده بودند را دوباره اعمال کرد.

این تحریم‌ها که از روز دوشنبه اجرایی می‌شوند، بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند و دومین بسته تحریم‌هایی هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه  ایران احیا می‌شوند.

پوستر تحریم

این موضوع را «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری این کشور روز جمعه اعلام کردند.

آنها با متهم کردن ایران به ادعاهای تکراری گفتند این تحریم‌ها تا زمان پایان حمایت ایران از تروریسم، اتمام حضور این کشور در سوریه و توقف کامل توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، پابرجا خواهند ماند.

«مایک پامپئو» گزارش‌های قبلی را تأیید و اعلام کرد دولت ترامپ ۸ کشور را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف خواهد کرد. وی گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشورها بایستی منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند.

پامپئو گفت ۸ کشور معاف‌شده از تحریم‌ها تلاش کرده‌اند واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند، اما موفق نشده‌اند تا ضرب‌الاجل دوشنبه این کار را انجام دهند.

وزیر خارجه آمریکا اشاره‌ای به اسامی این کشورها نکرد، اما گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشمول این معافیت‌ها نمی‌شوند. پیش از این خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود ژاپن، کره جنوبی، هند و چین از تحریم‌ها مستثی شده‌اند. ۴ کشور دیگر مشخص نشده‌اند.

در خبرهای بعدی ترکیه و عراق جزء معاف شده ها معرفی شدند.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که هدف از این تحریم‌ها «ایجاد تغییرات بنیادین در رفتارهای جمهوری اسلامی ایران» است و مقصود از آنها براندازی نظام ایران نیست.

استیون منوشین گفت در صورتی که کشورهای اروپایی از طریق کانال ویژه ارتباط مالی مبادله‌ای با طرف‌های ایران انجام دهند، خزانه‌داری آمریکا از تمامی اختیارات خود برای مقابله با آنها استفاده خواهد کرد.

منوشین از تصمیم دولت آمریکا برای مجاز کردن ارتباط برخی بانک‌های ایرانی با سوئیفت دفاع کرد، اما گفت به این سامانه مستقر در بلژیک هشدار داده شده در صورت ارتباط با نهادهای ایرانی تحریم‌شده، جریمه خواهد شد.

وی همچنین گفت خزانه‌داری قصد دارد روز دوشنبه نام ۷۰۰ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کند. وزیر خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد ۳۰۰ مورد از این تحریم‌ها جدید هستند. ۴۰۰ مورد دیگر نفرات و شرکت‌هایی هستند که تحریم‌ها علیه آنها ذیل برجام رفع شده بود و مجددا به فهرست تحریم‌ها باز می‌گردند.

 

 

تهدید سوئیفت و کانال ارتباط مالی اروپا

استیون منوشین گفت در صورتی که کشورهای اروپایی از طریق کانال ویژه ارتباط مالی مبادله‌ای با طرف‌های ایران انجام دهند، خزانه‌داری آمریکا از تمامی اختیارات خود برای مقابله با آنها استفاده خواهد کرد.

منوشین از تصمیم دولت آمریکا برای مجاز کردن ارتباط برخی بانک‌های ایرانی با سوئیفت دفاع کرد، اما گفت به این سامانه مستقر در بلژیک هشدار داده شده در صورت ارتباط با نهادهای ایرانی تحریم‌شده، جریمه خواهد شد.

وی گفت: «سوئیفت تفاوتی با سازمان‌های دیگر ندارد. به سوئیفت توصیه کرده‌ایم برای جلوگیری از نقض قوانین تحریم‌ها بایستی با تمامی نهادهای مالی ایران که ما در فهرست تحریم‌ها قرار می‌دهیم، به محض میسر شدن امکان آن از لحاظ تکنولوژیکی، قطع ارتباط کند.»

«مارک دابوویترز»، مدیر عامل اندیشکده ضد ایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (اف‌دی‌دی) که مشاور غیررسمی دولت ترامپ درباره ایران به شمار می‌رود توضیحاتی درباره راهبرد دولت آمریکا در خصوص حفظ یا قطع ارتباط سوئیفت با بانک‌های ایرانی ارائه کرده است.

او در توئیترش نوشت: «خطاب به دوستانم در جناح محافظه‌کار: خزانه‌داری آمریکا با اهرم فشار دیپلماتیک که روی رژیم دارد، راهبرد هوشمندی در قبال سوئیفت برای اخراج بانک‌های بد و خارج کردن ایران از نظام مالی دنیا در پیش گرفته است. اما خطاب به دوستانم در جناح چپ،  اهرم فشار آمریکا کارگر است، تحریم‌های سوئیفت اثرات روانی و مادی زیادی دارند.»

 

 

واکنش اتحادیه اروپا به تصمیم خصمانه آمریکا

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران ابراز تاسف کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه و دارایی کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از تصمیم دولت آمریکا برای احیای تحریم‌ها علیه ایران ابراز تاسف کردند.

در این بیانیه که روی وب‌سایت اتحادیه اروپا قرار گرفته کشورهای اروپایی از تصمیم ایالات متحده برای احیای تحریم‌های ضدایرانی بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام، «عمیقاً» ابراز تأسف کرده‌اند.

نمایندگان کشورهای اروپایی با توصیف برجام به عنوان «یکی از عناصر کلیدی نظام منع اشاعه و چندجانبه‌گرایی» این توافق را کارآمد خوانده‌‌اند.

وزرای خارجه و دارایی کشورهای اروپایی و موگرینی همچنین یادآوری کرده‌اند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های متوالی پایبندی ایران به تمام تعهداتش ذیل برجام را یادآوری کرده‌اند.

آنها گفته‌اند انتظار دارند ایران طبق روال گذشته به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.

نگارندگان این بیانیه ادعا کرده‌اند قصد دارند به ایران برای ادامه صادرات نفت و گاز کمک کنند.

در این بیانیه آمده است: «به عنوان طرف‌های برجام، ما به کار روی حفاظت از کانال‌های مالی میان خود و ایران و حفظ صادرات نفت و گاز این کشور، متعهدیم. ما در این زمینه‌ها همچون دیگر امور، با روسیه، چین که دیگر طرف‌های برجام هستند و با کشورهای ثالثی که به حمایت از برجام علاقه‌مند هستند، همکاری می‌کنیم. این تلاش‌ها در هفته‌های اخیر شدت یافته؛ به ویژه تلاش‌های مرتبط با ایجاد زمینه لازم برای اجرایی شدن ابتکار عمل اروپا در خصوص ایجاد ساز و کار ویژه که ایجاد آن در دست اقدام است. این ساز و کار، امکان ادامه تعلیق تحریم‌های ایران و ادامه کار بازرگانان اروپایی در زمینه تجارت مشروع با ایرانیان را ممکن خواهد کرد.»

 

 

معاون سابق وزیر خارجه آمریکا توئیت ترامپ را «زننده» خواند

ریچارد نفیو، معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا که یکی از معماران سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران به شمار می‌رود درباره توئیت ترامپ پس از اعلام برگشت تحریم‌های ضد ایرانی در توئیتی نوشت: این، واقعاً زننده است. من مدت زمان زیادی مستقیماً مسئول طراحی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بودم. طراحی، توسعه و به کارگیری آن‌ها مایه افتخارم بود، اما مایه مسرت نبود. اینکه مجبور به انجام این کار باشیم، اسفناک است و [تحریم‌ها] باعث تحمیل هزینه‌های واقعی انسانی می‌شوند این را جدی بگیرید، لطفا.

نفیو سیاستمدار، نویسنده و محقق ارشد دانشگاهی اهل آمریکاست که ریاست بخش سیاست جهانی انرژی را در دانشگاه کلمبیای این کشور بر عهده دارد و به عنوان معمار تحریم‌های ایران شناخته می‌شود.

 

 

روسیه: به ایران در مقابله با تحریم‌های نفتی کمک می‌کنیم

«الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، ابراز داشت که مسکو به تجرات نفت خام با ایران ادامه خواهد داد.

آمریکا از روز یکشنبه تحریم‌های نفتی خود علیه ایران را بازاعمال می‌کند، تصمیمی که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای وین در اردیبهشت سابق گرفته شد.

به گفته نواک، «ما باور داریم که باید به همراه شرکایمان دنبال مکانیسمی باشیم که به همکاری با ایران ادامه دهیم.»

وی تاکید کرده که پس از تحریم‌های نفتی نیز تجارت با ایران ادامه خواهد یافت.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی موسسه کشتیرانی کی‌پلر، صادرات نفت ایران در ماه اکتبر به روزانه 1.7 میلیون بشکه رسیده، این آمار قبل از اعلام تحریم‌ها 2.5 میلیون بشکه بوده است.

آقای نواک همچنین به فایننشال تایمز گفته است که روسیه ترسی از اقدام تلافی‌جویانه آمریکا در صورت ادامه تعاملات نفتی با تهران ندارد.

او گفته: «ما در شرایط تحریم زندگی می‌کنیم. ما تحریم‌هایی را که یکجانبه و بدون مجوز سازمان ملل شکل بگیرند به رسمیت نمی‌شناسیم و چنین روش‌هایی را غیر قانونی می‌دانیم.»

 

 

عقب نشینی و بلوف

دولت ترامپ از چند ماه پیش گفته بود لازم است تمامی کشورها کل واردات نفت از ایران را متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد.

علی‌رغم این، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه اعلام کرد ۸ کشور از معافیت‌های تحریمی در اجرای تحریم‌ها برخوردار خواهند شد.

به علاوه، دولت آمریکا روز جمعه از موضع قبلی خود مبنی بر قطع ارتباط ایران با سوئیفت عقب نشست. «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت دولت این کشور در حال تهیه فهرستی از بانک‌های ایرانی است که ارتباطشان با سوئیفت قطع خواهد شد. او علی‌رغم این اذعان کرد اجازه داده خواهد شد برخی از مبادلات مالی ایران از طریق این سامانه انجام شود.

 واشنگتن‌اگزماینر روز پنجشنبه گزارش داده بود «جان بولتون» برنامه اولیه خود برای قرائت بیانیه ترامپ درباره تحریم‌های ایران را لغو کرده و در مراسم روز جمعه حاضر نخواهد شد.

واشنگتن‌اگزماینر دلیل این موضوع را به سرخورده شدن او از نرم شدن مواضع دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران نسبت داده بود. بولتون در جلسه رونمایی از تحریم‌های ایران حاضر نبود که این از اختلاف نظر و به اصطلاح قهر کردن طرفدار پروپاقرص تحریم های صد در صدی ایران با ترامپ حکایت دارد.

نکته ی مهم بعدی که نباید فراموش کرد ادعای صحیح مسئولین جمهوری اسلامی است. تحریم هایی که 5نوامبر اعمال میشوند چیز های جدید نیستند. همه ی تحریم های قبلا برگشته اند و اثرات خود را روی اقتصاد و بازار ایران گذاشته اند. از جو روانی توئیت ها و جلسات و بیانه های خصمانه ی آمریکایی ها که بگذریم با یک نگاه گذرا روی بازار و نرخ ارز به این نتیجه خواهید رسید که هر روز حتی بعد از این تحریم های توخالی جدید به ثبات بازار ارز و سایر ارکان اقتصاد داخلی افزوده خواهد شد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.