کد خبر: 156001

آنچه رسانه های جهان از حماسه میلیونی اربعین گفتند

باوجود اینکه محتوای حماسه ی راهپیمایی میلیونی اربعین توسط برخی از رسانه های غربی و منطقه ای پوشش خبری داده نمی شود اما رسانه های منطقه ای و جهانی زیادی نیز متاثر از شکوه اربعین آن را پوشش خبری دادند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پیاده روی اربعین یکی از بزنگاه های تاریخی است که طی سال های اخیر عظمت و وحدت شیعه را به رخ جهانیان کشیده است. پیاده روی اربعین حسینی، بزرگ ترین گردهمایی سالانه است که با این ابعاد از حضور شیعیان از اقصی نقاط جهان و بازخوردهای دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در دنیا نظیر ندارد.

پوستر اربعین

رمز عزتمندی، عظمت، اقتدار و استقامت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در وحدت و انسجام ملی است. این پیام را در گستره ای وسیع تر می توان در گردهمایی عظیم شیعیان در این بزنگاه سرنوشت ساز تاریخی دید.

این حرکت عظیم مسلمانان جهان پس از سقوط صدام ملعون، دیکتاتور عراق آغاز شده است و هر سال بر عظمت آن افزوده می‌شود. راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام و مسلمین است که در این سال‌ها تلاش کردند تا بین مسلمانان فتنه‌انگیزی کنند و اختلاف بیاندازند. برپایی باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی پاسخ دندان‌شکنی به دشمنان اسلام است که بیش از ۲۰ میلیون مسلمان شیفته اباعبدالله الحسین(ع) در یک روز گرد هم می‌آیند و انسجام و وحدت خود را به جهانیان نشان می‌دهند.

آنچه که دیروز و امروز در رسانه های مختلف بین المللی با خط و ربط های متفاوت، از راهپیمایی میلیونی شیعیان منعکس شد تنها یادآور این بیت پر از حقیقت است:

دشمنت کشت ولی نور تو خاموش نشد

آری آن جلوه که فانی نشود نور خداست

 

 

بازتاب بین المللی پیاده روی اربعین در رسانه های جهان

علی رغم اینکه، برخی از رسانه های غربی و منطقه ای راهپیمایی عظیم اربعین را بایکوت خبری کردند، اما رسانه های منطقه ای و جهانی زیادی نیز متاثر از شکوه اربعین آن را پوشش خبری دادند.

 

وبگاه شبکه خبری «الفرات» عراق، با بیان توصیف فوق از حس‌وحال زائران حسینی در اربعین امسال نوشت: زائران کربلا مثل امواج دریا اربعین را گرامی‌داشتند. از چند روز گذشته میلیون‌ها زائر از نقطه‌نقطه عراق به سوی کربلا حرکت کرده‌اند تا در میان تدابیر شدید امنیتی و خدماتی مناسبت اربعین را گرامی بدارند.

الفرات با بیان اینکه «بیش از دو میلیون زائر عربی و خارجی از گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق وارد شده‌اند»، نوشت «بیش از 23 هزار عنصر امنیتی در استان کربلا، طرح تأمین امنیت را اجرا کرده‌اند؛ امسال به لطف ثبات امنیتی و نقش عناصر اطلاعاتی، هیچ حادثه‌ای آرامش زیارت اربعین را بر هم نزد».

الفرات با اشاره به حمل و نقل زائران نوشت که «طرح انتقال زائران از و به شهر مقدس کربلا بخوبی و با هماهنگی با سایر وزارتخانه‌هایی که در محورهای دیگر و طبق دستورات رئیس شورای استانداری عمل کردند، صورت گرفت و همچنین حمل‌ونقل خصوصی نیز در چندین محور در ساعت‌های اوج تردد، همکاری کرد».

الفرات نوشت که «صدها رسانه داخلی و خارجی و عربی این اتفاق میلیونی را در چند روز متوالی پوشش دادند». همچنین عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر جدید نیز روز دوشنبه به استان کربلا رفت و از وضعیت خدمات‌رسانی و امنیتی کسب اطلاع کرد. او همچنین چندین تماس با سران کشوری و محلی برای پیگیری امور گرفت تا تسهیلات و خدمات به خوبی در اختیار زائران قرار بگیرد.

 

تارنمای روزنامه پرتیراژ هندی «تایمز آو ایندیا» (TIMES OF INDIA) جنبه اجتماعی این مراسم را برجسته تر از نشانه های دینی آن می داند. این روزنامه هندی حرکت پیاده زائران به سمت کربلا را یک جریان پویا خوانده که به سوی دو حرم مقدس شیعیان در این شهر حرکت می کنند.

 

تارنمای «تی.آر.تی» ترکیه در گزارشی با عنوان «مسیری تا کربلا» نوشت میلیون ها شیعه در یکی از مهمترین مراسم مذهبی خود برای حضور در مراسم اربعین به کربلا می روند. به نوشته این رسانه، اربعین فراتر از یک مراسم مذهبی است که در آن میلیون ها عراقی و شیعیان از خارج این کشور از سراسر جهان، از ایالات متحده تا هندوستان مشارکت دارند.

 

تارنمای روزنامه «کریستین ساینس مونیتور» در گزارشی حرکت آرام و مسالمت آمیز میلیون ها نفر به سمت کربلا را مورد توجه قرار داد و آورد: میلیون ها نفر از سراسر جهان برای حضور در یک مراسم دینی به کربلای عراق می روند. این مراسم دینی از سوی مسافران «پیاده تا بهشت» نامیده می شود. این مراسمی است که بیشتر از آنکه جنبه مذهبی داشته باشد حرکتی اجتماعی تعبیر می شود.

این روزنامه پرتیراژ آمریکایی با اشاره به وجود دو مرقد مقدس شیعیان در شهر کربلا تصریح داشته این مراسم مذهبی که با نام اربعین شناخته می شود هر ساله میلیون ها مسلمان را که تعداد آن ها از حجاج هم بیشتر است به سوی این شهر عراق و در مسیری بیش از 45 مایل از نجف تا کربلا روانه می سازد.

در این گزارش با برخی شرکت کنندگان در مراسم اربعین نیز گفت وگوهایی انجام شده است. یکی از مسافران با نام «کراد کریم» از بغداد گفته است «پدران و پدربزرگان ما هر ساله تا کربلا پیاده رفته اند. اگر خدا بخواهد فرزندان ما نیز همین راه را ادامه می دهند».

 

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نیز گزارشی را با عنوان «پیاده تا بهشت؛ مراسم پیاده روی مذهبی شیعیان به کربلای عراق» منتشر کرده و نوشته است: در مسیر این جاده طولانی، مساجد، حسینیه ها و مکان های دینی گوناگون کمک های خیریه ای (نذورات) را به مسافران عرضه می کنند و هیچ یک از مسافران پیاده، گرسنه نمی ماند. نان تازه، ماهی کباب شده، برنج و انواع خوراک و نوشیدنی های شیرین به مسافران عرضه می شود و در قبال آن هیچ پولی از زائران دریافت نمی شود.

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از مقام های عراقی عنوان داشت تا سال قبل بین 10 تا 20 میلیون نفر در مراسم زیارت اربعین در کربلا (پیاده تا بهشت) شرکت داشتند اما هنوز برای سال جاری آماری اعلام نشده است. به نوشته این روزنامه آمریکایی از ایران نیز حدود 2 میلیون نفر در این مراسم شرکت دارند که بیش از 50 هزار تبعه افغانستانی ساکن در ایران هم جزو آن ها هستند. زائران ایرانی میزبانی عراقی ها را خوب و گرم ارزیابی می کنند. شهروندان عراقی هم ایرانیان را دوست خود و میهمان امام حسین (ع) می دانند.

واشنگتن پست همچنین با زائرانی از عربستان سعودی، بریتانیا و دیگر کشورها مصاحبه هایی انجام داد و با ذکر این نکته گزارش خود را به پایان رساند که یکی از زائران می گوید حضور در این مراسم دینی و پیاده روی انتخابی است که راهیان آن را با عشق به انجام می رسانند.

 

دیلی استار در مطلبی به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس و با عنوان «سفر مقدس: زوار شیعه به کربلا می روند» نوشت: میلیون‌ها شیعه از سراسر جهان در این هفته رهسپار حرم های مقدس در شهر کربلای عراق هستند؛ زیارتگاه های امام حسین (ع)، نوه بزرگوار پیامبر اسلام (ص) و برادرش حضرت عباس (ع).

این رسانه افزود: این مراسم هر سال و همزمان با چهلمین روز شهات امام حسین (ع) و یارانش در واقعه عاشورا برگزار می شود و اربعین نام دارد. در قرن 7 میلادی [سال 61 هجری قمری] امام حسین (ع) و پیروانش که پیام آوران آزادگی بودند از بیعت با یزید خودداری کردند و در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

 

پایگاه روزنامه «دیلی‌میل» در گزارشی به حضور پرشور زائران ایرانی در مراسم روز اربعین در کربلا پرداخته و مینویسد که میلیونها زائر ایرانی برای روز اربعین به عراق سفر می‌کنند.

دیلی میل می‌نویسد: در «مهران» شهر مرزی بین ایران و عراق سیلی از جمعیت زائران در حال حرکت بوده و در مسیر یکی از بزرگ‌ترین زیارت‌های مذهبی بر روی کره زمین قرار دارند.

در ادامه این گزاش آمده است: سازمان دهندگان ایرانی می‌گویند که امسال بیش از ۱.۸ میلیون ویزای کشور عراق را برای زائران ایرانی اربعین که در روز سه‌شنبه و در حالی که زائران زیادی که بسیاری از آن‌ها با پای پیاده به سمت مرقد امام حسین (ع)، به عنوان بزرگترین مکان مذهبی برای شیعیان حرکت می‌کنند صادر شده است.

در ادامه این گزارش به مصاحبه با برخی از زائران حرم حضرت سیدالشهداء پرداخته شده است؛ یکی از زائران که پیش از این نیز ۵ بار به این سفر زیارتی رفته است می‌گوید: من می‌روم، زیرا قبل من این را از من تقاضا می‌کند، من به خاطر عشقم به امام حسین(ع) می‌روم.

دیلی میل در ادامه ضمن بیان این مطلب که همسر و فرزند کوچک این زائر ۳۹ ساله همراه وی هستند به نقل از او می‌نویسد: آن‌ها برای آمدن پافشاری کردند. اگرچه این سفر دشواری است، اما آن‌ها از این سفر لذت بسیار زیادی می‌برند.

در بخشی دیگری از گزارش دیلی میل آمده است: اربعین چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) است و دلدادگان تمامی مسیر تا کربلا و یا بخشی از آن را پیاده می‌روند.

یک زائر ایرانی دیگر میگوید: نیازی به هیچ‌گونه نگرانی در این سفر نیست. امام حسین(ع)از ما مراقبت می‌کند.

دیلی میل در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد: حتی پیدایش گروههای تروریستی و کمپین ظالمانه آنها علیه شیعیان نیز موجب ترس زائران برای حضور در مراسم اربعین طی سالیان اخیر نشده است.

 

وبسایت خبری «سوئیس اینفو» روز دوشنبه، یک روز قبل از فرارسیدن «اربعین حسینی 1440» گزارش کرد که ایرانی‌ها از اینکه در خدمت زائران اربعین هستند، خوشحالند.

سوئیس ایفنو با چند مصاحبه به توصیف حال‌وهوای ایرانی‌ها پرداخت و نوشت: «علی نوجوکی» در یک چادر ساده در مرکز شهر مرزی مهران پشت یک دستگاه چرخ خیاطی نشسته و در حال خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی است  و معتقد است که این کارش از خود زیارت کربلاء هم بالاتر است».

سوئیس اینو توضیح داد «شیعیان با تعداد بسیار بالا از غرب ایران از گذرگاه مهران به سمت کربلا می‌روند تا در سی‌ام اکتبر، سالروز اربعین [شهادت] امام حسین [-علیه‌السلام-] نوه رسول خدا را... گرامی بدارند».

این وبسایت سوئیسی نوشت: راهپیمایی اربعین که هر سال در چنین زمانی از تقویم هجری [قمری] برگزار می‌شود، از بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های دینی در جهان به شمار می‌رود.

طبق این گزارش، سال‌هاست که شمار زیادی از ایرانی‌ها به مناسبت اربعین حسینی - با حمایت نهادهای دولتی ایران- به کربلا می‌روند.  محمد تقی گنجی روحانی ایرانی می‌گوید که زیارت امام حسین -علیه‌السلام- «راهپیمایی وحدت و همبستگی شیعه و سنی، فارس و عرب و همه مردم با همه تفاوت‌ها و گرایش‌هایشان است. این روحانی 46 ساله از شمال ایران به مهران آمده و در میان چادرهایی که با حمایت سپاه پاسداران برای زائران بر پا شده، غذا توزیع می‌کند


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.