کد خبر: 155783

وعده در پارلمان، عمل در وزارتخانه

در این گزارش بخش هایی منتخب از سخنرانی دیروز رئیس جمهور در پارلمان آمده است که در آن ها خود و وزرای پیشنهادی اش را متعهد به انجام مسئولیت هایی میکند، از امروز وقت عمل کردن به آن ها فرا رسیده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

جلسه بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی که از ساعت 13 دیروز آغاز شده بود، تا پاسی از شب طول کشید و منجر به استقرار چهار وزیر پیشنهادی در وزارتخانه های متبوع شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در هفته گذشته، طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، محمد شریعتمداری، فرهاد دژپسند، محمد اسلامی و رضا رحمانی را به‌ترتیب به‌عنوان وزرای پیشنهادی جهت تصدی وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کرده بود.

در نشست دیروز پارلمان علاوه بر حجت الاسلام حسن روحانی که برای دفاع از وزرای پیشنهادی در صحن علنی پارلمان حضور یافته بود، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، عباس صالحی، وزیر ارشاد، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام سید محمودعلوی، وزیر اطلاعات، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سورنا ستاری و  معصومه ابتکار در جلسه علنی مجلس حضور داشتند.

 

 

بخشی از سخنرانی رئیس دولت در خانه ملت

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه علنی دیروز (5 آبان) قوه مقننه، در جریان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت ظهار داشت: ایام اربعین سالار شهیدان، حضرت ابی‌عبدالله الحسین(ع) و یارانش، ایام راهپیمایی عظیم عاشقان خاندان رسالت به سوی کربلای معلی، برای ما ایام بسیار با افتخاری است.

وی گفت: در شرایطی که دشمنان علیه ما برنامه‌ریزی و توطئه کرده‌اند و کلمه 13 آبان را به عنوان رمز جنایت‌کارانه خودشان اعلام کرده‌اند، حضور مردم ما در این راهپیمایی شکوهمند، به معنای پیوند عمیق ملت ایران با خاندان رسالت است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بی‌شک، اگر عشق به امام حسین(ع) و پیروی از راه امام حسین(ع) نبود، امروز شاهد ایران مستقل و پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین موفقیت این ملت در برابر تهاجم بیگانگان در طول جنگ هشت ساله نبودیم، گفت:همه جا در همه سختی‌ها، در همه موفقیت‌های بزرگ‌مان، یاری اهل بیت(ع) و رابطه این مردم با خاندان رسالت و به‌ویژه ابی‌ عبدالله الحسین(ع) مسیر و راه پیروزی را همواره برای ما هموار کرد.

روحانی با قدردانی از رئیس، اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: از جلسه فوق العاده مجلس در این مقطع حساس برای تکمیل کابینه قدردانی می‌کنم.

وی اظهار داشت: آنچه در هفته‌ها و در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم، پیروزی قاطع ملت ایران، در برابر توطئه‌های آمریکا بوده است. ما از لحاظ سیاسی بی‌تردید در سطح جهان پیروزی کم‌نظیر تاریخی را در اختیار داریم. کمتر سراغ داریم که آمریکا در سطح جهان تصمیم مهمی را علیه یک کشور بزرگ اتخاذ کرده باشد و هم‌پیمانان سنتی آمریکا، آمریکا را رها کرده باشند.

 

موظفیم کشور را از مشکلات با وحدت و اتحاد و یکپارچگی عبور بدهیم

روحانی با تاکید بر اینکه معتقدیم مردم در رنج و فشار بوده و زندگی مردم، به‌ویژه بخش‌هایی از جامعه که درآمد ثابت دارند، به سختی می‌گذرد، اظهار داشت: بی‌تردید مردم از ما می‌خواهند که مشکلات را حل کنیم و این حق مردم هستند و ما موظفیم، کشور را از این مشکلات با وحدت و اتحاد و یکپارچگی عبور بدهیم.

وی با بیان اینکه  نتیجه امروز مجلس حتماً بارقه امیدی برای ملت ایران خواهد بود، اظهار داشت: ملت ایران امروز خواهد دید که  دولت و مجلس در کنار هم بوده و مصمم هستند که مشکلات مردم را یکی بعد از دیگری حل کنند.

 

ابر تورم نخواهیم داشت

وی با تاکید بر اینکه آنهایی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم، یا دروغ می‌گویند و یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند، خاطرنشان کرد: ما ابر تورم نخواهیم داشت و این حرف از لحاظ اقتصادی و تحلیل سیاسی هم نادرست است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه متأسفانه الان از یک اقتصاد، تورم‌ تک رقمی عبور کردیم، تاکید کرد: ولی حتماً می‌توانیم تورم را مهار کنیم. مهار تورم برای ما امکان‌پذیر است و این روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت.

روحانی ادامه داد: امروز یکی از بارهای سنگینی که وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین اقتصاد بر دوش دارند، همین است و در یک مقطعی به دلیل شرایط مختلف، تورم افزایش، رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده است.

 

امروز نیازمند عدالت مالیاتی هستیم

رئیس‌جمهور ادامه داد: بخش مالیات برای کشور اهمیت خاص دارد. امروز نیازمند عدالت مالیاتی هستیم. در بسیاری از کشورهای دنیا آموزش و بهداشت و زندگی مردم و حقوق کارمندان اداری به طور کامل از مالیات پرداخت می‌شود. امروز باید درآمد مالیاتی کشور را از طریق گسترش پایه مالیاتی افزایش دهیم. در این شرایط رکود نمی‌توانیم مالیات‌ها را افزایش دهیم اما می‌توانیم آنها را که فرار مالیاتی دارند به مسیر و جاده درست برگردانیم.

روحانی خاطرنشان کرد: در یکی از ملاقات‌ها با مقام معظم رهبری، صحبتی درباره مالیات داشتیم. ایشان می‌فرمود پرداخت مالیات بر مردم واجب شرعی است و همه مبلغین و همه آنهایی که تریبون دارند باید به مردم بگویند که فرار مالیاتی، به عنوان یک عمل ناصحیح و حرام شرعی است. نباید بگذاریم بار پرداخت مالیات فقط بر شانه یک عده مشخص سنگینی کند و یک عده هم به انحاء مختلف از پرداخت مالیات فرار کنند. اینگونه حق مردم ضایع و پایمال می‌شود.

وی گفت: یکی از مسئولیت‌های سنگین وزارت اقتصاد، دریافت مالیات و اجرای عدالت مالیاتی است. یکی دیگر از مسئولیت‌های سنگین آن گمرکات است. گمرک نقش بسیار اساسی برای صادرات و واردات، تعادل واردات و صادرات، مخصوصاً با تعرفه‌هایی که دولت تعیین می‌کند و مبارزه با قاچاق کالا دارد.

 

 

وزیر ما حداقل باید 14 ساعت در روز کار کند

رئیس‌جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی وزارت اقتصادی و دارایی گفت: اما وزیر اقتصاد ما که دارای تجربه و تحصیلات اقتصادی است، کاملاً باید بداند که امروز بار بسیار سنگینی بر دوش او می‌باشد و با رأی اعتماد نمایندگان ان شاء‌الله این بار را باید با دقت در این شرایط حساس بر دوش بکشد.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر وزیری امروز کمتر از 14 ساعت کار کند، نمی‌تواند بار سنگین را به مقصد برساند. وزیر ما حداقل باید 14 ساعت  در روز کار کند.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم با 7 الی 10 ساعت کار روزانه کارمان را پیش ببریم. از شما نمایندگان مجلس خواهش  می‌کنم امروز چه به عنوان مخالف و یا موافق صحبت می‌کنید، انتظارات و توقعاتی که از این وزرا دارید را به آنها اعلام کنید و ما  در این شرایط باید با توان و قدرت بیشتر این مسیر را ادامه دهیم. بازار سرمایه ما دست وزارت اقتصادی و دارایی است هر چند که همه حضور دارند و مشارکت می‌کنند. این بازار برای ما بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: موفقیت این بازار در ماه‌های اخیر یکی از افتخارات اقتصادی ما بود. در کنار تورمی که درحال عبور از یک رقمی بود و در کنار رشد اقتصادی ، این بازار سرمایه بود که به حرکت درآمد و تا حد زیادی جبران کرد و این بازار در اختیار وزارت اقصاد است. سرمایه‌گذاری خارجی در اختیار این وزارتخانه است. ما به انحاء مختلف از کشورهای همسایه و دوست باید سرمایه را جذب کنیم هر چند که4 الی 20 شرکت اروپایی از ایران خارج شدند.

 

 

وزیر زمانی مسئولیت را بر عهده می‌گیرد که شما به او رأی اعتماد بدهید

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه به عنوان امین شما و امین مردم عرض می‌کنم، ده‌ها ساعت روی هر یک از وزرایی که معرفی شده، فکر، مطالعه و مشورت کردم، گفت: البته استخاره هم در این هفته‌های اخیر با ما همراه نبود. بعضی‌ها را به کار دعوت کردیم، گفتند استخاره ما بد آمده است. استخاره با ما همراه نبود. بعضی از دوستان را دعوت به کار کردیم ، قبول داشتند کار کنند، اما صدایشان لرزان بود و کمی با تردید صحبت  می‌کردند و می‌گفتند امروز با این شرایط و مشکلات، چگونه کار کنند؟ که متوجه شدم با این صدای لرزان نمی‌توانند در این شرایط، بار را بر دوش بگیرند.

روحانی با اشاره به اینکه وزرای معرفی شده از لحاظ تحصیلات و سابقه کاری و همچنین طی جلسات مفصل با آنها، احساس کردم اراده و تصمیم لازم برای بر دوش گرفتن این بار سنگین را دارند، ادامه داد: امروز" الذی انقض ظهرک" است و بار اجرایی امروز آنقدر سنگین است که اگر متکی به خدا و عشق اهل بیت (ع) و پیامبر(ص) نباشیم، پشت را می‌شکند و امروز شما نمایندگان باید به ما کمک کنید.

وی ادامه داد: نمایندگان عزیز  طبق قانون اساسی، وزیر زمانی مسئولیت را بر عهده می‌گیرد که شما به او رأی اعتماد بدهید. پس این وزیر، وزیر من، شما و ملت ایران است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همان‌گونه که حق دارید از وزیر سوال و بر عملکرد او نقد و نظارت کنید که البته حق شماست، تشویق، کمک، تأیید و روحیه دادن نیز در این شرایط، به نوعی وظیفه شما و همه ماست و همه باید همدیگر را کمک کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه اشکال ندارد از وزیر سوال، نقد و نظارت کنید، اما به او کمک هم بکنید، گفت: دلم می‌خواهد وزیری که به کمیسیون مجلس می‌آید و برمی‌گردد، با روحیه شاد برگردد، دلم می‌خواهد وزیری که برای نظارت و سوال و حتی برای استیضاح به مجلس می‌آید، وقتی برمی‌گردد با روحیه برگردد.

وی خاطر نشان کرد: شما نمایندگان شجاع ایران هستید. شما نمایندگان ملتی هستید که برای عشق امام حسین(ع) سر از پا نمی‌شناسند و شما نمایندگان همان ملت هستید. پس باید دست به دست هم بدهیم و به هم کمک کنیم.

 

 

در برابر مردم می‌گویم در زمینه مسکن دولت بدهکار مردم است

وی با اشاره به اینکه امروز وزیر راه و شهرسازی بار مسئولیت سنگینی بر دوش دارد، گفت: به عنوان رئیس‌جمهور خدمت شما عرض می‌کنم و در برابر مردم می‌گویم در زمینه مسکن دولت بدهکار مردم است. ما باید مسئله مسکن را حل کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در راه‌آهن، بنادر، حمل و نقل و کشتیرانی نسبتاً خوب کار کردیم اما در زمینه مسکن باید جبران کنیم و همه توان‌مان را بکار بگیریم، ادامه داد: معتقدم در همین شرایط سخت، نقدینگی را باید به سمت مسکن بچرخانیم و اگر زمین مجانی را در اختیار توسعه‌گر قرار دهیم و بانک‌ها را حمایت و کمک کنیم  و  برای خانه اولی‌ها، خانه ارزان بوجود بیاوریم، به ملت‌ کمک و اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

 روحانی با اشاره به فرصت‌های بالای ایجاد شغل در وزارت مسکن، راه و شهرسازی و صنعت مسکن، گفت: اگر همه این مشاغل را راه بیندازیم، مسئله مسکن، اشتغال و رشد اقتصادی در بخش بزرگی به حرکت در می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه امروز مسئله مسکن، یکی از مسائل بزرگ ما است، افزود: امروز وزیر راه و شهرسازی در زمینه ناوگان هوایی، دریایی، جاده‌ای مشکلاتی دارد که  باید حل بکند و در شرایط تحریم در زمینه دریایی مشکلاتی داریم، لذا حل بخشی از بار دریایی باید روی شانه ریل قرار بگیرد.

رئیس‌جمهور گفت: کار بزرگ و سنگینی بر دوش وزارتخانه راه و شهرسازی قرار دارد و فردی که برای این وزارتخانه انتخاب شده دارای تحصیلات و تخصص در این زمینه است و همواره هر کجا قرار داشته، فعال بوده است.

روحانی ادامه داد: البته با ایشان دوستی نزدیک نداشتم ولی ایشان را زیاد می‌دیدم. زمان جنگ و بعد از جنگ، ایشان در بخش‌های مختلف، عنصری بسیار فعال بود و در این یکسالی که بار مسئولیت استانداری را بر دوش گرفت، جزو استانداری‌هایی بسیار پرتحرک و فعال بود.

 

 

همه وزرا پشت این تریبون به مردم قول بدهند و به مردم بگویند چه کار خواهند کرد

وی اظهار داشت: امروز همه وزرا پشت این تریبون به مردم قول بدهند و به مردم بگویند چه کار خواهند کرد و به مردم بگویند، در ماه‌های آینده چه گره‌هایی را باز می‌کنیم و نمایندگان محترم هم در نطق‌هایتان بگویید این وزرا باید چه کار بکنند و چه مسئولیت سنگینی بر دوش دارند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز همه با هم این عزیزان را در معرض امتحان سنگین و بزرگ ملی و الهی قرار دادیم و ان شاء الله آنها از این امتحان می توانند عبور کنند و نمره قابل قبولی اول در پیشگاه خداوند و بعد ملت بگیرند. دو چیز بیشتر برای ما اصل نیست، رضای خداوند و رضای مردم. همه چیز فرع اینهاست.

روحانی خاطرنشان کرد: همه احکام و تلاش‌ها ذیل اینهاست. یا باید رضای خدا را فراهم کنیم که آن اولویت است و یا رضای مردم که آن هم امر خداوند است که ما باید رضای عامه را فراهم کنیم.

وی در ادامه و در معرفی وزیر پیشنهادی کار گفت: این وزارتخانه امروز مسئولیت خاصی را بر عهده دارد. اشتغال یک مسئله اصلی است. در طول این 5 سال افتخار می‌کنیم که شاغلین کشور را از حدود 20 میلیون و 600 هزار نفر به 23 میلیون و 300 هزار نفر رساندیم. تعداد شاغلین در روزی که دولت را تحویل گرفتیم، 20 میلیون و 600 هزار بوده و امروز اشتغال 23 میلیون و 300 هزار است. این میزان اشتغال را در طول 5 سال درست کردیم. این آمار در سایت مرکز آمار ایران در دسترس است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این آمار رسمی کشور است، اضافه کرد: این بدان معنا نیست که در اشتغال مشکل نداریم. همه خانواده‌هایی که هنوز بیکار دارند، فرزند بیکار و جوانی که مشغول به کار نشده دارند، در انتظار تلاش بیشتر ما هستند. بنابراین در زمینه اشتغال باید تلاش کنیم و این وزارتخانه وظیفه سنگینی در زمینه اشتغال و حمایت از کارگران به عهده دارد.

 

 

امروز شرایط سختی برای کارگرها است

روحانی اظهار داشت: امروز شرایط سختی برای کارگرها است، برخی از آنها ممکن است از کار منفصل بشوند. این وزارتخانه باید آنها را تأمین کند تا کارگرهای عزیز بتوانند زندگی خودشان را اداره بکنند. این مسئولیت سنگین اول این وزارتخانه است.

وی تصریح کرد: این وزارتخانه حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند را بر عهده دارد و حالا در بخش بهزیستی و در بخش مردمی که از لحاظ تأمین مواد غذایی مشکلاتی دارند، باید به آنها کمک شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ان شاء الله در روزهای آینده، اولین اقدام در زمینه حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند انجام می‌گیرد، گفت: طی روزهای آینده نیمی از جمعیت کشور سبد غذایی دریافت می‌کنند که از طرف این وزارتخانه با همکاری سازمان برنامه و بودجه و سایر مسئولین شروع می‌شود و امیدوارم هفته آینده اعلام بشود .

روحانی افزود: مسئولیت دیگری که وزارت کار و امور اجتماعی بر عهده دارد، مسئله ساماندهی تأمین اجتماعی است. صندوق‌های ما متأسفانه از حالت صندوق، خارج شده است که ما باید آن را برگردانیم و صندوق به‌وجود بیاوریم. همه صندوق‌های ما مشکل دارند و چه باید کرد؟

وی با تشکر از وزرای قبلی این وزارتخانه  و سرپرست فعلی گفت: تلاشی که در دوره وزیر قبلی انجام شده امروز باید مضاعف شود و ما بتوانیم این صندوق‌ها را احیاء بکنیم و حل مشکلاتی که امروز در زمینه تأمین اجتماعی وجود دارد که شبیه مشکلات بانک‌هاست، جزو وظایف دولت است و باید به خوبی انجام بگیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این وزارتخانه است که باید به مردم مهارت یاد بدهد، امروز مشکل ما در جامعه این است که خانه‌ای که می‌سازیم می‌گوییم بعد از 15 سال کلنگی است در حالی که خانه باید بعد از 100 و یا حتی 200 سال خانه باشد. دری که می‌سازیم بعد از چند ماه سر و صدایش در می‌آید. ما در مهارت مشکل داریم، لوله‌کشی ، سیم‌کشی و در تمام کارهای معمولی مشکل داریم، مسئول مهارت آموزی این وزارتخانه است البته آموزش و پرورش و آموزش عالی هم این مسئولیت را بر عهده دارند، اما کاری که باید به عنوان آشنایی با مسائل فنی و حرفه‌ای، جوان‌های ما یاد بگیرند وزارت کار مسئول است و باید این بار را بردوش بگیرد.

روحانی تاکید کرد: از وزیرانی که امروز در کابینه ما نیستند یعنی دکتر ربیعی، دکتر آخوندی و دکتر کرباسیان وزیران کار، راه  و اقتصاد که در دولت تلاش کردند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم .

وی ادامه داد: همچنین از عزیزانی که در این مدت بار مسئولیت سرپرستی را بر دوش داشتند، جناب آقای بندپی که وزارت کار را در این چند ماه به خوبی اداره کردند و  جناب آقای اکرمی که توانستند بار مسئولیت وزارت اقتصاد را بر دوش بگیرند و کار بزرگی انجام دادند سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور به عنوان نکته پایانی سخنان خود گفت: از شما نمایندگان مردم که در این شرایط سخت همیشه ما را یاری کردید درخواست می‌کنم امروز بیشتر ما را یاری کنید و ان شاء الله این 4 وزارتخانه با رأی قاطع شما نمایندگان عزیز بتوانند کابینه را تکمیل کنند و ما هم بتوانیم در برابر مردم‌مان خجالت‌زده نباشیم و هر روز عذرخواهی نکنیم و با تلاش بیشتر مشکلات را جبران کنیم مردم ما راضی بشوند و خدای بزرگ ما ان شاء الله از همه ما رضایت داشته باشد.

 

 

*** آنچه خواندید بخش های منتخبی از سخنرانی دیروز رئیس جمهور بود که در آن ها خود و وزرای پیشنهادی اش را متعهد به انجام مسئولیت هایی میکند که از امروز وقت عمل کردن به آن ها فرا رسیده است.

مجلس به هر طریقی بود به چهار وزیر اقتصادی دولت رای اعتماد داد. کمترین دست آورد این پدیده فراهم آوردن بستر خدمت برای خادمین ملت است. شرایط استثنایی اقتصاد کشورمان با 4وزیر تازه نفس اقتصادی طبیعتا رو به بهبود خواهد رفت؛ البته اگر آنچه گفته شد جامه عمل نیز بپوشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.