کد خبر: 15544

ناخوش‌احوالی حوزه صنایع دستی

حال صنایع‌دستی خوب نیست؛ این اعتقاد بسیاری از هنرمندان و صنعتگران این عرصه است، حتی برخی مدیران و مسئولان صنایع‌دستی بر همین باورند.
اتاق خبر 24

ششمین نمایشگاه صنایع دستی تبریز با حضور 300 هنرمند کشور در 240 غرفه در سالن امیرکبیر نمایشگاه بین‌المللی تبریز گشایش یافته است.

از طرفی در روزهای گذشته اصفهان و تبریز به‌عنوان شهرهای جهانی صنایع‌دستی و فرش ثبت جهانی شدند.

 شورای جهانی صنایع‌دستی براساس اعلام سازمان میراث فرهنگی، پس از بررسی‌های تخصصی و ارزیابی کارشناسان بین‌المللی از شهرهای اصفهان و تبریز با سفر به ایران، به‌عنوان شهرهای جهانی صنایع‌دستی و فرش ثبت جهانی شدند. گفته می‌شود این ثبت جهانی پس از پیگیری‌های حقوقی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی با اعضای شورای جهانی صنایع‌دستی و رایزنی‌های انجام شده توسط بهمن نامور مطلق انجام شده است. درخواست ثبت جهانی شهرهای اصفهان و تبریز در اجلاس آسیا- اقیانوسیه 2015 در کشور هند(2015) به تأیید شورای جهانی صنایع‌دستی رسید. ثبت جهانی شهرهای اصفهان و تبریز به‌عنوان شهرهای صنایع‌دستی در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع‌دستی با رأی اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه صورت گرفت.

وانگ شان، رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی و غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا- اقیانوسیه در این شورا، پس از ثبت جهانی اصفهان و تبریز به‌عنوان شهرهای جهانی صنایع‌دستی در پیام‌های جداگانه این موفقیت را به رئیس سازمان میراث فرهنگی تبریک گفتند. گفتنی است تنها 6شهر در سال2015 میلادی در سطح جهان کاندیدای ثبت جهانی بودند که اصفهان و تبریز به واسطه ویژگی‌ها و شرایط خاص که در زمینه صنایع‌دستی و بافت فرش داشتند، برای نخستین‌بار به‌طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

اعتبارات اندک سازمان میراث فرهنگی نیز بویژه معاونت صنایع دستی آن، مشکلات متعدد هنرمندان از جمله بیمه، تسخیر بازار صنایع دستی نیز به وسیله کالاهای چینی و هندی که به گفته برخی به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، قیمت تمام شده محصولات داخلی که توان رقابت با کالاهای خارجی را ندارد، همه و همه گویای ناخوش احوالی حوزه‌ای است که می خواهد بخشی از هویت ملی ما را بر دوش بکشد.

همین امر باعث شد تا نظر هنرمندان صنایع دستی را درباره مشکلات آنان در نمایشگاه صننایع دستی تبریز در میان بگذاریم.

طرح‌های خاص و بدیع، ورنی آذربایجان‌شرقی را هنری درجه یک و صادراتی کرده است

نماینده شرکت تعاونی ورنی‌بافان ترمه اهر با اشاره به نقش ورنی‌بافی در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: طرح‌های خاص و بدیع، کیفیت مرغوب نخ و مواد اولیه و نیز رنگ‌های گیاهی، ورنی آذربایجان شرقی را تبدیل به هنری درجه یک در کشور و کالایی صادراتی کرده است.

سهیلا کریم‌پور در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی تبریز افزود: ورنی‌بافی هنری است که به دلیل جایگاه والای خود در میان هنرها می‌تواند نقش مهمی در صادرات صنایع دستی و در نتیجه اقتصاد کشور ایفا کند.

وی ضمن تقدیر از اداره‌کل میراث فرهنگی به دلیل برگزاری این نمایشگاه صنایع دستی گفت: اکثر اعضای ما تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و توان پرداخت هزینه های نمایشگاهی را ندارند، از این رو باید از معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی کمال تشکر را کنیم که با قراردادن غرفه رایگان در اختیار ما، اسباب حضور هنرمندان را در نمایشگاه فراهم کردند.

کریم‌پور گران بودن صنایع دستی را یکی از دلایل اقبال کم عموم مردم نسبت به آنها دانست و تصریح کرد: علیرغم اینکه ورنی جزو آثار صنایع دستی است که به دلیل گران بودن تنها قشر خاصی توانایی خرید آن را دارند، اما به دلیل کیفیت و مرغوبیت ورنی‌های استان، افراد و خانواده‌های بسیاری از راه تولید این هنر صنایع دستی امرار معاش می‌کنند.

نماینده شرکت تعاونی ورنی‌بافان ترمه اهر با بیان این که حضور در نمایشگاه روابط و تعاملات هنری خود را افزایش می دهند، گفت: در برخی نمایشگاه‌ها هنرمندان آثار هنری خود را با یکدیگر مبادله می‌کنند و این خود راهی است که هنرمندان با زمینه های مختلف هنری آشنا شوند.

کریم‌پور تصریح کرد: حضور هنرمندان استان در نمایشگاه های صنایع دستی کشوری و بین‌المللی، فرصتی مناسب برای فروش تولیدات به طور مستقیم و حذف واسطه‌ها و دلالان از چرخه عرضه صنایع دستی بومی و سنتی را فراهم می‌کند.

 

چرم، صنعت مادر آذربایجان/ کشورهای اروپایی علاقه زیادی به تولیدات چرمی ایران دارند

هنرمند چرم دست‌دوز تبریزی گفت: کشورهای اروپایی علاقه زیادی به تولیدات چرمی ایران دارند.

 وحیده دیبازر محمدی که از شهر تبریز و در بخش صنایع چرم دست دوز در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی شرکت کرده است، گفت: نمایشگاه بسیار خوبی در حال برگزاری است و مردم نیز استقبال خوبی کرده اند.

وی با تقدیر از زحمات سعیدی، رییس فراکسیون صنایع دستی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدوارم نمایشگاه دائمی صنایع دستی در تبریز نیز همانند تهران برپا شود تا صنعتگران هنرهای دستی بتوانند در یک مکان متمرکز، تعداد بیشتری از مردم را به سوی خود جذب و محصولات خود را در معرض نمایش و فروش قرار دهند.

این هنرمند صنایع دستی که به همراه همکاران خود از چرم خام، محصولات دست سازی همچون جا کلید، کیف، کفش، دستبند، کمبند، دیوار کوب و .. ساخته است از دولت و مسئولان مربوطه خواست تا زمینه های لازم برای صادرات تولیدات آن ها و حمایت های تسهیلاتی را افزایش دهد.

محمدی اظهار کرد: در برخی از کشورها حتی یک کارخانه چرم سازی وجود ندارد ولی مردم، علاقه زیادی به تولیدات چرمی دارند؛ بنابراین اگر ما امکان صادرات محصولات خود به کشورهای اروپایی داشته باشیم می‌توانیم ارزآوری و سود خوبی را هم برای کشور و هم برای خودمان به دست بیاوریم.

نبود تضمین مناسب برای خرید محصولات؛ مهم‌ترین دغدغه مشترک فعالان صنایع دستی

هنرمند سوزن دوز تبریزی گفت: عدم وجود تضمین مناسب برای خرید محصولات مهم ترین دغدغه مشترک فعالان صنایع دستی است.

زهرا محمدی بالان که از شهر تبریز و در رشته سوزن دوزی در ششمین جشنواره سراسری صنایع دستی در تبریز شرکت کرده است، گفت: بیش از 10 سال است که در هنر و صنعت دستی سوزن دوزی مشغول فعالیت هستم.

وی ادامه داد: در سال های گذشته، بخش زیادی از تولیدات ما توسط مردم و برخی کارگاه ها خریداری می‌شد ولی در حال حاضر به دلیل وجود شرایط خاص سیاسی و اقتصادی در کشور، تولیدات ما بر مبنای ثبت سفارش صورت می گیرد و اگر سفارشی نداشته باشیم تولید نمی‌کنیم.

وی عدم وجود تضمین مناسب برای خرید محصولات و تولیدات صنایع دستی را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مشترک فعالان این حوزه دانست.

 این هنرمند تبریزی نیز از دولت و مسئولان مربوطه خواست تا امکان صادرات برای محصولات تولیدی آنها را فراهم کنند.

محمدی بالان تصریح کرد: به دلیل کیفیت بالای آثار تولید شده و قیمت نسبتا زیاد آنها، فقط می‌توانیم محصولات تولیدی خود را به تهران بفرستیم.

به گفته وی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند زمینه‌های لازم برای ایجاد بازار مطمئن‌تر عرضه و فروش صنایع دستی را بیش از پیش فراهم کند.‌

 

دولت حمایت های خود از هنرمندان فعال صنایع دستی را افزایش دهد

هنرمند ساخت سازهای سنتی تبریز گفت: دولت حمایت های خود را از هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی افزایش دهد.

 احسان زاهدی‌نیا، هنرمند جوان تبریزی که به همراه دوست خود، یونس نجاتی(سازنده تار آذربایجانی و ایرانی) در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در تبریز شرکت کرده است، گفت: برگزاری جشنواره و نمایشگاه‌های صنایع دستی به صورت ملی، نقش مهمی در افزایش ارتباط هنرمندان استان های مختلف و همچنین افزایش فروش تولیدات صنایع دستی به دلیل استقبال خوب مردم دارد.

وی سطح برگزاری این دوره از نمایشگاه را خوب ارزیابی و ابراز کرد: اگر امکان رفت و آمد ما به کشورهای همسایه به ویژه کشورهای شمالی همچون جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و .. بیش از پیش فراهم شود می توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مردم کشورهای همسایه را با آثار خود آشنا کرده و حتی بازارهای خوبی برای عرضه و فروش محصولات پیدا کنیم.

زاهدی‌نیا تصریح کرد: به دلیل اشتراکات فرهنگی زیادی که با کشورهای شمالی جمهوری اسلامی ایران بویژه با جمهوری آذربایجان داریم مردم باکو علاقه زیادی به سازهای دست ساز تبریز دارند.

این هنرمند صنایع دستی ادامه داد: در حال حاضر، سازهایی که تولید می‌کنیم هرازچندگاهی توسط دانشجویان ایرانی محصل در باکو به عناوین مختلف همچون سوغاتی بردن برای دوستان برده می‌شود و یا خود اتباع جمهوری آذربایجان هنگام سفر به تبریز از این سازها تهیه و به کشور خود می‌برند.

وی که از دولت انتظار دارد حمایت‌های خود را از صاحبان و هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی افزایش دهد گفت: اگر نمایشگاه‌هایی مانند ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی تبریز به صورت منظم برگزار شود می تواند بازار فروش و عرضه و معرفی محصولات هنرمند را تا حد زیادی تضمین کند.

زاهدی نیا با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش مردم به نهادینه کردن فرهنگ استفاده از موسیقی اصیل ایرانی و آذربایجانی در جامعه ابراز کرد: حتی در کشورهای اروپایی نیز برای سازهای دست‌ساز این خطه، ارزش و اهمیت زیادی قایل هستند.

 

آلمان و روسیه مقصدهای مناسب برای صادرات صنایع دستی ایران

هنرمند تبریزی رشته معرق چوب گفت: کشورهای آلمان و روسیه می‌توانند مقصدهای تجاری خوبی برای صادرات صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران باشند.

علیرضا رضایی که در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی تبریز غرفه دارد، اظهار داشت: مردم علاقه بسیار زیادی برای خرید صنایع دستی و آثار هنری دارند ولی مشکلات اقتصادی، این توان را از آنان سلب کرده است.

وی ادامه داد: استقبال مردم تبریز از این نمایشگاه خوب است ولی اغلب بازدیدکنندگان را افرادی تشکیل می‌دهند که یا دانشجو هستند یا محقق و پژوهشگر؛ تعداد بسیار کمی از مردم می‌توانند آثاری از صنایع دستی را خریداری کنند.

رضایی معرق کاری را یکی از صنایع دستی کاربردی دانست و ادامه داد: با توجه به تجربه ای که در این حوزه دارم، کشورهای آلمان و روسیه می توانند مقاصد تجاری خوبی برای صادرات صنایع دستی باشند.

این هنرمند تبریزی صنایع دستی تصریح کرد: در این کشورها، ارزش و اهمیتی بیشتر از سایر کشورها برای صنایع دستی ایران قائل هستند.

رضایی برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی را از اقدامات حمایتی خوب و قابل توجه نهادهای دولتی خواند و افزود: از دولت انتظار داریم شرایطی را مهیا کند که زمینه حضور بیشتر هنرمندان ایرانی در نمایشگاه ها و بازارهای بین‌المللی را فراهم کند تا از این طریق شاهد افزایش صادرات محصولات و آشنایی هر چه بیشتر مردم کشورهای مختلف با هنر و فرهنگ ایران اسلامی باشیم.

 

نمایشگاه‌های صنایع دستی فرصتی برای حمایت از هنرمندان تازه کار است

فارغ التحصیل دانشگاه هنر اسلامی و هنرمند رشته همجوشی شیشه با تاکید بر لزوم حمایت نهادهای مربوطه از هنرمندان نوپا گفت: برای توسعه صنایع دستی لازم است نهادهای مربوطه در کنار حمایت از هنرمندان قدیمی و با سابقه، از هنرمندان تازه کار و جدید عرصه صنایع دستی هم حمایت کنند.

پریسا پورحسین که در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی تبریز غرفه دارد، افزود: نمایشگاه های صنایع دستی فرصتی حمایتی است که در اختیار هنرمندان تازه کار هم قرار داده شده است.

پورحسین ادامه داد: از محاسن این نمایشگاه این است که غرفه‌ها را به رایگان در اختیار هنرمندان قرار دادند و اندازه غرفه‌ها هم برای هنرمندانی که مدت زیادی از شروع فعالیت هنری شان نمی‌گذرد، بسیار مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوب حمایتی اداره کل میراث فرهنگی، این بود که فضای برخی از خانه های قدیمی را به عنوان کارگاه رایگان در اختیار هنرمندان نوپا و کارگاههای کوچک قرار داد تا بتوانند قدم های اول تولیدات هنری خود را با دغدغه مالی کمتر بردارند.

هنرمند تبریزی گفت: شاید اگر چنین نمایشگاهی، اواسط تابستان برگزار می‌شد، با توجه به اینکه تعداد بیشتری از گردشگران در تبریز حضور داشتند، آثار هنری بیشتر در معرض معرفی و فروش قرار می گرفت.

پورحسین در خصوص تاثیر نمایشگاه بر افزایش میزان آشنایی مردم با صنایع دستی گفت: اغلب مردم چندان با تکنیک همجوشی شیشه آشنا نیستند به همین دلیل چنین نمایشگاههایی تاثیر خوبی در آشنایی آنها دارد و باعث می‌شود ما هنرمندان هم مشتاق شویم که هنر خود را بیشتر معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر برخی نمایشگاه‌ها به طور مستقیم در زمینه فروش نقش نداشته باشند، اما فرصتی برای معرفی آثار هنری و ارتباط مردم با هنرمندان هستند و هنرمندان صنایع دستی باید به بهترین شکل از این فرصت‌ها بهره بگیرند.

 

امرار و معاش 10 درصدی آذربایجانی‌ها از حوزه فرش

معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: در حال حاضر بیش از 60 هزار قالیباف در استان، بیمه شده‌ی تامین اجتماعی هستند و بیش از 10 درصد جمعیت استان از حوزه‌ فرش امرار معاش می‌کنند.

محمدصادق پورمهدی اظهار داشت: یکی از راه‌هایی که می‌توانیم در زمینه‌ اقتصاد خودکفا شویم، صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در زمینه‌ حمایت، تولید و صادرات صنایع دستی غفلت کرده‌ایم و باید بیشتر به آن توجه کنیم، تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید طی دو سال اخیر سعی شده است موضوع صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد.

پورمهدی یادآور شد: در سایه‌ تلاش‌های اخیر، تولید چاپ باتیک در دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و اکنون به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه فرش با وجود اینکه انواع فرش ماشینی با طرح‌های مختلف وارد بازار شده ولی هیچ کدام به پای فرش دستباف تبریز نمی‌رسد.

پورمهدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 60 هزار نفر بیمه شده‌ی تامین اجتماعی در زمینه‌ی فرش در استان داریم، اضافه کرد: با احتساب این که هر فرد بیمه شده، سرپرست یک خانواده 4 نفری باشد، بیش از 10 درصد جمعیت استان از حوزه‌ی فرش امرار معاش می‌کنند.

 

بازارچه دایمی صنایع دستی در تبریز راه‌اندازی می‌شود

رئیس فراکسیون صنایع دستی و گردشگری مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی در تبریز و در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

محمد اسماعیل سعیدی اظهار داشت: از معاون محترم استاندار آذربایجان شرقی قول گرفته‌ایم که هرچه سریع‌تر مجموعه‌ای را برای راه‌اندازی نمایشگاه صنایع دستی اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: وجود 80 رشته فعال صنایع دستی در آذربایجان شرقی راه‌اندازی نمایشگاهی دایمی را ضروری می‌کند تا بتواند این هنر صنعت استان را به جایگاه شایسته و مورد انتظارش برساند.

سعیدی با بیان اینکه جای خالی فراکسیون صنایع دستی طی سی سال اخیر در مجلس احساس می‌شد، اظهار داشت: با تشکیل این فراکسیون تصمیم داریم قدمی در جهت تقویت و حمایت از صنایع دستی برداریم و مشکلاتی را که متوجه این بخش است کمرنگ کنیم.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس، اظهار امیدواری کرد که ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی بتواند گام موثری در توسعه صنایع دستی به عنوان بخش مهمی از اقتصاد کشور بردارد.

سعیدی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم باید توجه بیشتری را به صنایع دستی معطوف کنیم چرا که فناوری و مواد اولیه صنایع دستی داخل کشور بوده و در این زمینه خودکفایی داریم.

 

برندسازی، بازاریابی و صادرات مثلث مشکلات صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی، تبلور بارز اقتصاد مقاومتی است و توجه به این مهم، تمرکززدایی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور را به دنبال خواهد داشت.

 بهمن نامورمطلق اظهار داشت: برندسازی برای صنایع دستی کشور یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های کنونی است که عدم توجه به این مهم مساوی با عدم داشتن توانایی لازم برای حضور در بازارهای جهانی و رشد و توسعه اقتصاد داخلی کشور خواهد بود.

به گفته نامورمطلق، حجم تولیدات صنایع دستی در کشور فراتر از حد انتظار است ولی در زمینه بازاریابی و صادرات مشکلاتی وجود دارد که نیازمند اتخاذ تدابیر مناسب و عملیاتی از سوی مسئولان مربوطه است.

منبع: خبرگزاری فارس