کد خبر: 154608

راه مقابله با استرس، خوددرمانی نیست

دکتر نویدی متخصص اعصاب و روان گفت: راهکار مقابله با استرس و درمان آن مشاوره و روان‌درمانی است نه خوددرمانی‌های رایج که گاه موجب گرایش افراد به مواد مخدر می‌شود.
اتاق خبر 24

دکتر محمد نویدی متخصص اعصاب و روان و روان‌پزشک در گفتگو با اتاق خبر 24 در مورد ریشه‌ها و عوامل اضطراب و راه‌های مقابله با آن، گفت: «اضطراب ازنظر ما یک اختلال و بیماری است که در 40 درصد خانم‌ها و 20 درصد آقایان مشاهده می‌شود. علائم آن‌هم به‌صورت ترس همیشگی، احساس نگرانی از اتفاق یا خبری بد است. در اثر این بیماری در رفتارهای اجتماعی افراد هم تغییراتی ایجاد می‌شود و رفتارهای همراه با پرخاشگری از خود بروز می‌دهند، به‌طوری‌که گفته می‌شود کسانی که استرس بالایی دارند از رانندگی هم خودداری کنند زیرا ممکن از موجب حادثه شود و بسیاری از تصادفات با افراد مضطرب در ارتباط است. افراد در این حالت تمرکز لازم را ندارند و نمی‌توانند تصمیم درست را بگیرند.»

وی ادامه داد: «همچنین بسیاری از مشکلات خانوادگی و زناشویی نیز بر خواسته از همین اختلال است. بسیاری از زوج‌هایی که به ما مراجعه می‌کنند متوجه می‌شویم که یکی از آنها یا هردو دچار اضطراب هستند. این بیماری اثرات جسمانی هم دارند، بی‌قراری، لرزش، عرق کردن و سردی دست‌وپا همچنین باز بودن چشم ازجمله این علائم و اثرات هستند. هورمونی به نام کورتیزون در خون ترشح می‌شود که موجب افزایش تپش قلب نیز می‌گردد. به دنبال آن افزایش فشارخون، افزایش چربی که به آن چربی عصبی می‌گویند و حتی مشکلات دیابتی ایجاد می‌کنند و همین سه مسئله موجب تنگ‌تر شدن رگ‌ها می‌شود و موجب بروز سکته‌ها می‌گردد. این کورتیزون در سیستم ایمنی بدن هم مشکل ایجاد می‌کند و می‌تواند بیماری‌های عفونی را هم شامل شود. بدن انسان همیشه دچار سرطان می‌شود اما سیستم دفاعی آن را از بین می‌برد اما اگر مشکلی برای سیستم دفاعی بدن پیش بیاید ممکن است سرطان رشد کند.»

 دکتر نویدی اضافه کرد: «خیلی از افراد بجای کاهش اضطراب به‌جای مراجعه به پزشک و کارشناس، خوددرمانی می‌کنند و به داروهای اعتیادآور، مشروبات، مواد مخدر و... روی می‌آورند که عواقب بسیاری دارد. حال اینکه اضطراب چطور ایجاد می‌شود ریشه‌های مختلفی دارد. یکی از عوامل ژنتیک است، یکی دیگر از عوامل ایجاد استرس مشکلات کودکی فرد می‌باشد. همچنین مشکلات فعلی نیز می‌تواند به این موضوع دامن بزند و استرس را ایجاد و یا تشدید کند. در جو جامعه ما این روزها مردم اضطراب و نگرانی‌هایی دارند که می‌تواند خود را به شکل پرخاشگری،  بی‌قراری و انواع بیماری‌های دیگر نشان دهد.»

این متخصص اعصاب و روان در مورد راهکارهای مقابله با استرس و درمان آن گفت: «مقابله با اضطراب و استرس، راهکارهای پیش‌گیری و درمانی دارد. اگر عامل ژنتیکی باشد خب درمان آن سخت است. اما اگر مشکلات کودکی و عوامل کنونی موجب استرس باشند می‌توان با مشاوره و افزایش اطلاعات عمومی آن را کاهش داد. همچنین با آموزش خانواده‌ها و آگاه‌سازی آنها هم می‌تواند موجب برخورد های مناسب با کودکان و کاهش اضطراب و استرس‌های ناشی از عوامل کودکی در نسل‌های بعدی گردد. از طرفی باید استرس‌های محیطی را تا جایی که می‌شود از بین برد. دولت‌ها باید امنیت و آرامش را برای مردم ایجاد کنند. استرس بیماری نیست که نتوان درمان کرد، این اختلال درصورتی‌که به‌صورت متوسط بروز کند با مشاوره و روان‌درمانی به شکل فردی و گروهی قابل‌حل است و در موارد حادتر نیز با دارودرمانی می‌توان به فرد کمک کرد.»

 دکتر نویدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر راه‌های عدم ایجاد استرس در افراد تصریح کرد: «اضطراب گاهی لازم است و فردی که دچار آن نشود، هیجانی برای زندگی نخواهد داشت. بنابراین مقداری از آن برای پیشرفت خوب است اما خب اگر بیشتر شود، کارایی ندارد و موجب افت کارکرد نیز می‌گردد. اما باید ریشه‌ها را درمان کرد و اگر این کار را کنیم بسیاری از استرس‌ها از بین می‌رود. حتی گاهی نمی‌توان شرایط را تغییر داد به همین خاطر باید خودمان را تغییر دهیم و نگرشمان به زندگی را عوض کنیم و راهکارهایی به افراد آموزش دهیم که بتوانند استرس خود را مهار کنند.»