کد خبر: 154443

تمهیدات اربعینی

 چند روز تا شروع پیاده روی اربعین باقی مانده است و همه ی ارگان های مرتبط با تسهیل این پیاده روی برای زائران فعال شده اند و رسانه ها پر است از این اخبار. در این گزارش آخرین خدمات پیش بینی شده برای زوار پیاده روی اربعین و آخرین اخبار در صدر رسانه ها منعکس شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

زیارت با پای پیاده، بزرگداشتی است که از گذشته بوده و اختصاص به زمان خاصی ندارد، همان‌گونه که نقل شده، حضرت آدم هزار بار به زیارت خانه خدا رفت؛ در حالی که این مسیر را به وسیله قدم‌هایش پیمود؛ این شیوه، اختصاص به دین و فرهنگ خاصی ندارد، همان گونه که قیصر، پادشاه روم با خدا پیمان بسته بود که هرگاه در نبرد با امپراتوری ایران پیروز شود، به شکرانه این پیروزی بزرگ، از مقر حکومت خود (قسطنطنیه)، پیاده به زیارت بیت‌المقدس برود. او پس از پیروزی، به نذر خود عمل کرد و پای پیاده رهسپار بیت‌المقدس شد.

در دین مبین اسلام نیز، زیارت با پای پیاده، سنتی حسنه شمرده شده و سفارش بسیاری بر آن شده است. امام صادق (ع)، محبوب‌ترین وسیله تقرب بنده به خداوند را زیارت خانه او با پای پیاده دانسته و می‌فرمایند: یک حج با پای پیاده، برابر با هفتاد حج است. تشرف با پای پیاده به بارگاه ائمه اطهار (ع) نیز مورد تأکید بسیاری قرار گرفته و امام صادق (ع) می‌فرمایند: هر که پیاده به زیارت امیر مؤمنان (ع) رود، خداوند متعال به هر گامی ثواب یک حجّ و یک عمره برای او نوشته می‌شود، و اگر پیاده برگردد، به هر گامی، برای او ثواب دو حجّ و دو عمره می‌نویسند زیارت امام حسین (ع) نیز با پای پیاده مورد سفارش بسیاری قرار گرفته و امام صادق (ع) می‌فرمایند: هر که پیاده به زیارت او رود، هر گامی که بردارد و بگذارد، ثواب آزاد کردن بنده‌ای از اولاد اسماعیل را دارد و در روایت دیگری نیز می‌فرمایند: هر که پیاده به زیارت قبر امام حسین (ع) رود، خداوند متعال به عدد هر گام برای او هزار حسنه می‌نویسد و هزار گناه را از او محو می‌کند. و روایات در این باب، بسیارند.

فرشعلما و بزرگان نیز، به تأسی از ائمه اطهار (ع)، اهتمام بسیار زیادی به این سنت حسنه داشته‌اند و نقل شده که زیارت کربلا با پای پیاده، تا زمان مرحوم شیخ انصاری (قده) مرسوم بوده و حتی نقل شده است که ایشان طبق نذری که داشته، با پای پیاده به زیارت امام علی بن موسی‌الرضا (ع) رفته‌اند و مرحوم آخوند خراسانی (قده) نیز به همراه اصحابشان با پای پیاده به زیارت کربلا مشرف می‌شدند. میرزا حسین نوری (قده) اهتمام بسیاری به این امر مهم داشته و هر سال در روز عید قربان به همراه جمعی از زائرین امام حسین (ع) به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام می‌کردند و این سفر، سه روز به طول می‌انجامید.

تشرف به کربلا با پای پیاده، تا زمان محدث نوری (قده) بین طلاب و فضلای حوزه نجف رسم بود، ولی با وارد شدن اولین نوع از اتومبیل‌ها به منطقه، سفرهای کاروانی تعطیل شده و به دنبال آن، زیارت با پای پیاده نیز بسیار کمرنگ شد و به فراموشی سپرده شد. ولی پس از مدتی و با مطرح شدن آیت‌الله‌العظمی سید محمود شاهرودی (قده) به عنوان یکی از اساتید و مدرسان با نفوذ معنوی حوزه نجف، به علت التزام و اصرار ایشان در پیاده رفتن به کربلا، مجدداً مسئله پیاده رفتن به کربلا به عنوان یک سفر مقدس رایج شد و با توجه به این که در این سفر، بعضی از ایرانیان نیز گاهی اوقات، ایشان را همراهی می‌کردند، رفته رفته مردم عراق به این مسئله توجه نموده و این‌گونه سفرهای مقدس رواج یافت.

سفر پیاده تا کربلا، به مرور زمان در عراق گسترش بسیاری پیدا کرد و در مناسبت‌های مختلف، زائران امام حسین (ع) از سراسر این کشور، به سمت کربلا حرکت کرده و با پای پیاده مسیر شهرشان تا کربلای معلی را می‌پیمودند و در بین آن مناسبت‌ها، پیاده‌روی اربعین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود. با روی کار آمدن دولت بعث عراق، حکومت با این مسئله به شدت برخورد نموده و بسیاری از زائرین پیاده را اسیر و اعدام کرد و این مراسم مذهبی را به تعطیلی کشانید، ولی بعد از سقوط صدام، عشق حسینی، دلباختگان امام حسین (ع) را به سمت خود کشانده و دوباره این سنت حسنه و ارزشمند را برپا کرده است. شیعیان و عاشقان سالار شهیدان (ع)، در مناسبت‌های مختلف، به ویژه در اربعین حسینی، بسیار پرشورتر از قبل، از شهرها و کشورهای مختلف، به سمت کربلا روانه شده، قدم در مکان گام‌های اسیران کربلا قرار داده و مسیرهای منتهی به شهر کربلا را با پای پیاده می‌پیمایند.

میلیون‌ها عزادار حسینی، چنان نمادی برای شیعه معرفی کرده‌اند که همانند آن در هیچ آیین و مذهبی پیدا نمی‌شود و چنان تعظیم شعائری برپا کرده‌اند که جهانیان در عظمت آن مبهوت مانده‌اند.

 

امسال هم چند روز تا شروع پیاده روی اربعین باقی مانده است و همه ی ارگان های مرتبط با تسهیل این پیاده روی برای زائران فعال شده اند و رسانه ها پر است از این اخبار. در این گزارش آخرین خدمات پیش بینی شده برای زوار پیاده روی اربعین و آخرین اخبار در صدر رسانه ها منعکس شده است.

 

 

پیش‌بینی افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تردد زائران اربعین در مرزها

سردار قاسم رضایی در دیدار با سربازان وظیفه مرکز آموزش مرزبانی شهید رجایی کرمانشاه، با تبریک هفته نیروی انتظامی به سربازان ناجا اظهار کرد: لبیک یا حسین(ع) یعنی به منصه ظهور درآمدن فکر، ذکر و اعمال؛ فرقی نمی‌کند شیعه باشیم یا سنی، در واقع روح حاکم بر لبیک یا حسین (ع)، برادری و برابری است.

فرمانده مرزبانی ناجا خطاب به فراگیران آموزشی گفت: از شما تقاضا دارم من را برادر خطاب کنید، حلقه وصال ما به شما کلمه "برادر" است؛ در دوران دفاع مقدس نیز همین برادر گفتنها پیروزی جنگ را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد.

سردار رضایی با اشاره به کنگره عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی(ع)، تصریح کرد: همرزمان من در مرزها آماده تأمین امنیت زائران برای برگزاری کنگره عظیم پیاده‌روی اربعین در مرزهای مهران، شلمچه و چذابه هستند و طبق برآوردهای انجام شده پیش‌بینی می‌شود شاهد افزایش 20 تا 30 درصدی تردد زائران در مرزها باشیم که برای خدمات‌رسانی به زائران تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

مقام عالی مرزبانی کشور افزود: مرزبانان با تلاش شبانه‌روزی و اشراف اطلاعاتی دقیق از شرایط منطقه، امنیت پایدار در سرتاسر مرزهای کشور را برقرار کرده‌اند که جا دارد از سلحشوران مرزبانی تشکر کنم.

سردار رضایی یادآور شد: آموزش، افزایش مهارت، بینش و اعتقادات مرزبانان امری ضروری است که خوشبختانه مراکز آموزش مرزبانی با دارا بودن برنامه‌های تفصیلی و کارآمد، نیروهای مجرب و توانمند را به مرزهای کشور تزریق می‌کنند.

 

 

استقبال توییتری‌ها از بزرگترین راهپیمایی جهان با هشتگ "حب الحسین یجمعنا"

طی چند روز اخیر پیاده‌روی شیعیان از نقاط مختلف عراق به‌طرف کربلا به‌مناسبت اربعین حسینی(ع) برای زیارت اربعین شروع شده است. در زمان حکومت صدام حسین محدودیت‌هایی در اجرای این مراسم اعمال شد، ولی با سقوط حزب بعث در سال 2003م، این مراسم احیاء و هر سال شیعیان از کشورهای دیگر مانند ایران خود را برای روز اربعین به این مراسم می‌رسانند.

طی سال‌های اخیر راهپیمایی اربعین حسینی مورد توجه بسیاری از مردم از سرتاسر جهان قرار گرفته است و همین امر موجب شده تا سران کشورهای غربی، عربستان سعودی،‌ رژیم صهیونیستی و... نسبت به این موضوع حساس شوند و به‌شدت در صدد تفرقه و تخریب آن بربیایند.

علی‌رغم تمامی اقدامات منفی و تضعیف‌کننده غرب برای تفرقه میان مردم عراق و ملت ایران ، دو ملت امسال نسبت به سال‌های اخیر برای اجرای هرچه باشکوه‌تر این حرکت عظیم، مصمم‌تر شده‌اند و برای شرکت در این حرکت عاشورایی لحظه‌شماری می‌کنند.

 

 

ارز تخصیص یافته به زائران

شهریار حیدری درباره ارز مسافرتی تخصیص یافته به زائران اربعین حسینی از طریق بانک مرکزی گفت: طبق درخواست ستاد اربعین از بانک مرکزی برای تامین ارز همراه زائران اربعین که زائران در سفر برای تردد و انجام سایر امور به مشکل نخورند، توافق شد این ارز همراه دینار باشد .

وی با اعلام اینکه هنوز مقدار ارز تخصیص یافته به زائران اربعین نهایی نشده است، افزود : البته هنوز سازوکار پرداخت این ارز و میزان آن مشخص نشده است و با توجه به اعزام زائران تا دو روز آینده مقدار نهایی ارز تخصیص یافته شده اعلام خواهد شد.

 

 

کاهش ریالی هزینه ویزای اربعین

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درمورد هزینه سفر اربعین امسال اظهار داشت: هزینه‌های سفر اربعین چند قلم است و اصلی‌ترینش ویزا است که تغیراتی داشته است ولی مابقی هزینه‌ها مثل بیمه تغییر چندانی نکرده است.

وی افزود: ویزا همان 41 دلاری است که عراق می گیرد تا ویزا صادر کند، اما از لحاظ ریالی برمبنای مقداری که بانک مرکزی اعلام کرده است، بالا است. ما  تلاش می کنیم که با بانک مرکزی مذاکره کنیم معادل ریالی‌اش را کم‌تر کنند. رقمی که آن‌ها تعیین کردند ، یعنی هشت هزار تومان بالا است.

وزیر کشور ضمن اشاره به پیش رو بودن مراسم اربعین امسال با بیان اینکه از هفته بعد از مراسم اربعین سال گذشته،‌ ستاد اربعین تشکیل شد، اظهار داشت: همه اقداماتی که یک سفر خوب، راحت و امن می خواهد را با کمک دستگاه‌های حاضر پیش‌بینی کردیم. از نظر ما زیر ساخت‌ها و امنیت از سال قبل بهتر است . همه برنامه‌هایی که پیش‌بینی شده به خوبی پیش می‌رود.

 

 

"رادیو اربعین" شروع به کار کرد

راسم راه اندازی رادیو اربعین امروز (چهارشنبه هجدهم مهر) با حضور حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، معاون صدا، مدیران سازمان صدا و سیما، برخی مسئولان کشوری و خانواده‌های معظم شهداء، جانبازان و ایثارگران در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

رادیو اربعین که چهارمین سال راه اندازی فصلی خود را پشت سر می‌گذارد روی موج 95:5 مگاهرتز قابل دریافت خواهد بود.

رادیو اربعین آبان سال  94 با هدف پاسداشت راهپیمایی بزرگ اربعین در کربلای معلی و با هدف اطلاع‌رسانی از این مراسم بزرگ شکل گرفت و هر سال به کیفیت و تنوع برنامه‌های آن افزوده می‌شود.

حمید شاه آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به راه اندازی رادیو اربعین در چهارمین دوره، تصریح کرد: با آغاز ماه صفر وارد حال و هوای اربعین حسینی می شویم برای تداوم بخشیدن به راه ولایتمداری و صدور و انتشار پیام عاشورا و ما برای چهارمین بار این توفیق را پیدا کردیم از کنار قدم های جابر این نهضت حسینی را ادامه بدهیم.

 

 

پیاده روی اربعین بعد از داعش

رسانه‌های عراقی از حرکت اولین کاروان زائران اربعین حسینی از شهر موصل به سمت کربلای معلی برای اولین بار پس از آزادسازی موصل خبر دادند.

الفرات گزارش داد صبح امروز چهارشنبه اولین کاروان زائران اربعین حسینی از شهر موصل برای اولین بار پس از پاکسازی موصل از لوث گروه تروریستی داعش عازم کربلای معلی شد.

زائران اربعین حسینی با پای پیاده از موصل به سمت کربلای معلی حرکت می‌کنند، این اولین پیاده‌روی اربعین پس از آزادسازی موصل و دیگر شهرهای عراق از اشغال باندهای تروریستی داعش در سال 2017 میلادی به شمار می‌رود.

گروه تروریستی داعش به مدت سه سال، موصل و اطراف آن را در اشغال خود قرار داده بود که سرانجام در سال 2017 ارتش و نیروهای حشد شعبی و عشایر توانستند این شهر را از اشغال این گروه تروریستی تکفیری آزاد کنند و به حکومت خودخوانده خلافت ادعایی داعش پایان دهند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.