کد خبر: 154434
همه اتفاقات کنونی بر اساس سناریو طولانی مدت آماده شده است ؛

پروژه «دلتا» برای براندازی ایران را فراموش نکنیم

آمریکا برای هر کشور انقلابی و مستقل طرح و برنامه خاص خود را دارد، برای سرنگونی دولت ها و حکومت های مردمی با توجه به شرایط آن نوع برخورد را نیز تنظیم میکند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

جمهوری اسلامی ایران با انقلاب خود دشمنی های آشکار آمریکا را برانگیخت، استقلال خواهی و فارغ شدن از بند وابستگی به رژیم هایی چون ایالات متحده، سرا این کشور را بر آن داشت تا از همان زمان پیروزی انقلاب اسلامی، طرح و برنامه های خود را برای نابودی جمهوری اسلامی در اندیشکده های سیاسی خود تدارک ببینند.

جنگ و حمله نظامی اولویت برنامه های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران قرار داشت، اما مقاومت مردم به ویژه در زمان دفاع مقدس آمریکایی ها را از فکر حمله نظامی به ایران بیرون آورد.

پیشرفت های نظامی و دفاعی که اکنون با سیاست های راهبردی که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به کار برده اند وارد فاز تهاجمی نیز شده است، یکی از دلایل بسیار مهمی بود که باعث وحشت آمریکا و رژیم صهیونیستی از جنگ با ایران شد.

جنگ نمی شود و آمریکا جرأت حمله نظامی به ایران نخواهد داشت، حقیقتی است که اثبات شده است، در غیر این صورت می توانست به ایران نیز حمله نطامی کند همانگونه که به عراق،لیبی و افغانستان حمله نظامی کرد.

مقامات نظامی و ژنرال های ارتش آمریکا بارها گفته اند که تمایلی به درگیری نظامی با ایران ندارند.

یکی از مقامات ارتش آمریکا چند روز پیش گفته بود، ایران در بهترین نقطه منطقه حساس و مهم غرب آسیا قرار گرفته است. موقیعت ویژه ایران که شامل وسعت، جغرافیای گوناگون، کوه ها به ویژه رشته کوه های زاگرس، کویر، جمعیت زیاد و بسیاری مولفه های دیگر، که اگر حمله ای از سوی آمریکا یا هر کشوری به ایران شود، تک تک سربازان ارتش متجاوز در کوه های زاگرس کشته خواهند شد و در آبهای خلیج فارس نیز همینگونه.

اندیشکده های آمریکایی با بررسی های دقیق جنگ با ایران را از گزینه های خود حذف کرده اند، اما طرح و برنامه های دیگر خود را علیه ایران در دستور کار دارند. پژوهش ها و راهکارهایی که این اندیشکده ها ارائه میدهند راهبرد آمریکا را در قبال دیگر کشورها به ویژه کشورهایی که در مسیر استقلال قرار دارند، تعیین میکند.

زمانی نیزا است تا با کودتا یک حکومت قانونی مردمی را سرنگون کرد مانند دولت قانونی آلنده در شیلی، زمانی با حمله نظامی و جنگ مانند عراق، زمانی دیگر با انقلاب های رنگین دولتی را وادار به کناره گیری می کنند.

در این میان جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که آمریکا تاکنون نتوانسته است به اهداف خود دست یابد.

ایران به خاطر داشتن ویژگی های منحصر به فرد، تاکنوناین اجازه را به ایالات متحده نداده تا بتواند درباره جمهوری اسلامی احساس پیروزی کند.

طرح و برنامه هایی که از سوی اندیشکده های بنام آمریکا برای ایران تدارک دیده شده، ثابت می کند که آنها همچنان سیاست براندازی نظامی اسلامی را در ایران دارند.

با وجود این که ادعا می کنند خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی ایران نیستند، اما این ادعا یک دروغ بزرگ است که نمی توان باور کرد.

راه هایی که آمریکا آنها را تدارک دیده و سعی دارد تا با پیاده کردن این طرح ها به هدف خود برسد، گوناگون است، رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ها است که بر هشدارها، روشنگری ها و توصیه های خود ابعاد توطئه های آمریکا علیه ایران را تبیین کرده اند که حتی باعث شگفتی تحلیلگران اندیشکده های آمریکایی شده است چرا که هنوز متن پروژه هایی که برای ایران تدوین شده بود منتشر نشده بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 7 اردیبهشت ماه 1377 در دیدار جمعی از جوانان درباره توطئه هایی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران فرمودند؛

«به نظرم این را شاید در یک سخنرانی هم گفته باشم. همین اخیراً - قبل از عید - در یکی از مجلّات امریکایی، سرمقاله‌ای به وسیله یک نویسنده معروف امریکایی نوشته شده بود که خلاصه‌اش این بود که برای مقابله با کشورهایی مثل ایران - که او البته تعبیر زشتی میکند؛ مثلاً یاغی - ما نمیتوانیم از راههای نظامی و اقتصادی عمل کنیم؛ اینها راههای تجربه شده و شکست خورده است؛ از راههای فرهنگی باید وارد شویم. تصریح هم میکند. میگوید چگونه باید وارد شویم؟ در وسط همان صفحه، عکس کاملاً عریان یک زن را کشیده و گفته از این طریق! گفته اینها را بایستی ترویج کنیم، تا بتوانیم بر آنها فائق آییم. راست هم میگوید؛ راه این است! متأسّفانه عدّه‌ای نمی فهمند در کشور چه کار میکنند! البته به حول و قوّه الهی نمیگذاریم و نخواهند توانست. ما اجازه نمیدهیم این خیانت را به این کشور و این انقلاب انجام دهند و به پایان ببرند. اما این هوسها در سرشان هست؛ میخواهند مردم را به آن روز بدبختی و سیه ‌روزی این کشور برگردانند.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها درباره تهاجم و شبی خون فرهنگی هشدار داده اند و همه دست اندرکاران را برای مقابله به این پروژه فرا خوانده اند.

ایشان با پیش بینی های دقیق خود از اهداف و برنامه های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، راه را برای تأثیر گذاری آن پروژه ها برای دشمن مین گذاری کردند. هر چند ناکارآمدی و ضعف هایی که در بدنه برخی سازمان های و نهادها وجود دارد باعث تأثیر پروژه های آمریکا شده است، اما هیچگاه موفق به رسیدن به نهایت هدف نشده اند.

یکی از طرح ها و برنامه هایی که آمریکا آن را در یکی از اندیشکده های خود تدوین و برنامه ریزی کرده و سال ها است که در حال اجرای آن است، پروژه «دلتا» برای براندازی جمهوری اسلامی ایران است.

برای تحقیق و بررسی و سپس نگارش این پروژه، سیاستمدارانی که در این اندیشکده دور هم جمع شدند، زمانی زیادی را برای آن صرف کردند و پس از مدتی پنهان ماندن، سرانجام در سال 2010 منتشر می شود.

درون این پروژه از همه نوع ابزار دیده میشود به جز جنگ نظامی، دلایلی که این پروژه برای دوری جستن از جنگ سخت با ایران ارائه داده منطقی و باور پذیر است. اما طرح های جنگ نروم در این طرح شاید بیش از 8 سال است که در حال اجرا است و اکنون به شرایط کنونی رسیده که همگان آن را قوی تر احساس میکنند.

در پروژه دلتا، همه نوع جنگ نرم دیده می شود، جنگ اقتصادی، تهاجم و شبیخون فرهنگی، جنگ رسانه ای، جنگ روانی و نفوذ در دستور کار آمریکا قرار گرفته است.

پس از شكست دهها توطئه در برابر ایران اسلامی، استراتژى براندازی نظام از روشهای نرم در پروژه «دلتا» بر اساس سه محور اصلى «دكترین مهار»،«نبرد رسانه‏اى» و «ساماندهى نافرمانى مدنى» بنا شده است.

اگر به نوع فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بنگریم، شباهت هایی میان نوع براندازی در این کشور ابر قدرت با نوع براندازی علیه جمهوری اسلامی ایران دیده می شود با این تفاوت بزرگ که در دوران سقوط شوروی رسانه های به گستردگی اکنون نبودند تا سیاست های براندازانه سریع تر عمل کند.

با این حال می بینیم که شوروی در مدت زمانی کوتاهی سقوط می کند و از اتحاد جماهیر شوروی دیگر نامی باقی نمی ماند.

اما نوع برخورد آمریکا با جمهوری اسلامی ایران به خاطر قویتر شدن رسانه ها و عمق نفوذ آنها بر افکار عمومی، یکی ازابزارهای تأثیر گذار پروژه دلتا علیه ایران است.

با این وجود می بینیم که پروژه براندازی آمریکا علیه ایران که در مقاطع گوناگونه با روش های مختلف پیاده شده نتوانسته است آرزوی خود را برآورده سازد.

مایک پالمر یکی از تئوریسین هایی است که در نگارش پروه دلتا نقش اساسی داشته بهروزنامه نیویورك تایمز گفته با تهاجم نظامى علیه جمهورى اسلامى ایران مخالفت كرده و گفته بود؛

ایران به لحاظ وسعت سرزمینى، كمیت جمعیت، كیفیت نیروى انسانى، امكانات نظامى، منابع طبیعى سرشار و موقعیت جغرافیایى ممتاز در منطقه خاورمیانه و هارتلند نظام بین‏الملل، به قدرتى كم‏نظیر تبدیل شده است كه دیگر نمى‏توان با یورش نظامى، آن را سرنگون كرد.»

پانزده‏ محور گزارش كمیته خطر جارى در باره ایران که با نام دلتا شناخته شده و به همه مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز داده شده چنین است.

1. این كشور علاوه بر برنامه هسته‏اى‏اش، با حمایت گروه‏هایى چون حزب‏اللَّه، حماس و جهاد اسلامى و گروه‏هایى در عراق، مانع تحقق منافع آمریكا در منطقه مى‏شود. از سوى دیگر ثروت رو به رشد نفت ایران، توانایى و ظرفیت آن را در داخل كشور و منطقه افزایش مى‏دهد. فرصتى كه در این میان وجود دارد، استفاده از ضعف سیاست‏هاى اقتصادى و اختلافات درونى ایران است.

2. ایران باید در صدر برنامه سیاست خارجى آمریكا در چهار سال آینده باشد. واشنگتن اكنون به رویكرد جدیدى نیاز دارد. باید همه نیروها براى این استراتژى بسیج شوند. باید درس‏هاى گذشته، مورد بازبینى قرار گیرد، درس‏هایى كه از فروپاشى بلوك شرق به یادگار مانده است و همچنین درس‏هایى كه در تغییر حكومت‏ها در كشورهایى مثل شیلى یا اندونزى گرفته شد.
3. دامن زدن به نافرمانى مدنى در تشكل‏هاى دانشجویى و نهادهاى غیر دولتى و صنفى از ابزارهاى مهم فشار بر ایران است.

4. باید براى بازگشایى سفارت ایالات متحده در تهران، ابراز تمایل كنیم. همزمان باید یكى از بلندپایه‏ترین مقامات خود را به عنوان فرد شماره یك در این سیاست جدید در مقابل ایران، انتخاب و معرفى كنیم. این فرد مى‏تواند یكى از كنسول‏هاى وزارت خارجه باشد و باید به‏طور مرتب حمایت خود را از حقوق بشر و دموكراسى در ایران مورد تأكید قرار داد. از این طریق مى‏توانیم ارتباط خود را با مردم ایران تقویت كنیم.
5. باید شبكه‏هاى متعدد رادیویى و تلویزیونى براى ایرانیان تدارك دید و پیام‏هاى خود را با پیشرفته‏ترین تكنولوژى روز دنیا به دست مردم ایران برسانیم.
6. اگر قرار است گفت و گو و تعامل با ایران صورت گیرد، باید با مقامات بانفوذ ایرانى و آنها كه قدرت واقعى و كافى براى تصمیم‏گیرى‏ها دارند، انجام شود ، همچون مقامات مورد وثوق و تأیید رهبرى ایران. باید دانست در این باره دیگران در ایران چنین قدرتى ندارند.

7. درباره فعالیت‏هاى هسته‏اى ایران باید با احتیاط و دوراندیشى و چندجانبه عمل كرد. باید فشارها را بر ایران بیشتر كرد و در صورت استنكاف ایران، پرونده این كشور را به شوراى امنیت فرستاد. اگر چه اولویت اول، اعمال فشار دیپلماسى از طریق متحدان به گونه‏اى است كه ایران داوطلبانه از فعالیت‏ها و برنامه هسته‏اى خود چشم‏پوشى كند.

8. حمایت از اپوزیسیون هم مى‏تواند از عوامل مؤثر بر تغییر رژیم ایران باشد. سفر فعالان جوان خارجى از كشورهاى متحد ایالات متحده به ایران، راه دیگرى در این رویكرد است. این افراد مى‏توانند به عنوان جهانگرد وارد ایران شوند و در صورت نیاز به جنبش‏هاى مدنى و نافرنانى‏ها بپیوندند.

9-باید فعالیت ان جی اوهای آمریکایی را در ایران تنسهیل کنیم و به صدور ویزا همت گماریم. دعوت فعالان جوان ایرانى به خارج براى شركت در سمینارهاى كوچك، اقدام مهمى است. این كار در صربستان، فیلیپین، اندونزى و شیلى و كشورهاى دیگر جواب داده است.این افراد باید از سوى مقامات آمریكایى انتخاب شوند نه نهادهاى ایرانى.

10. سفارت‏خانه‏هاى كشورهاى دیگر هم مى‏توانند در تهران براى ما مؤثر باشند. حضور در جلسات محاكمه، درخواست مشترك براى آزادى زندانیان سیاسى، كمك مالى به خانواده‏هاى زندانیان و گروه‏هاى مخالف حكومت و حتى نظارت یا مشاركت در اعتراض‏ها، از جمله این راه‏هاى تأثیرگذار است. كنگره باید تصویب قانونى به نام «آزادى ایران» را بررسى كند تا از طریق آن، حمایت كافى از آن را به عمل آورد.

11. تضعیف ستون‏هاى حمایتى حكومت ایران كه همانا سرویس‏هاى امنیتى و نظامى این كشور هستند باید در دستور كار قرار گیرد.
12. سرویس‏هاى امنیتى و قضایى آمریكا و متحدانش باید در همكارى با سازمان‏هاى حقوق بشر به جمع‏آورى مدارك و شواهدى در متهم كردن مسؤولان ایرانى، به مواردى شبیه «میكونوس» اقدام كنند.

13. گفت و گو با دولت ایران هم باید در دستور كار باشد. ما باید تعامل خود را براى دیدار با مقامات ایرانى و بحث و گفت و گو درباره موضوعات مورد علاقه و نگرانى دو طرف نشان دهیم.
14. باید رهبران روحانى ایران را كه در رأس قدرت هستند وادار كرد از قدرت سیاسى به صورت مسالمت‏آمیز كناره‏گیرى كنند.

15. باید قدرت بسیج و سپاه را از میان برد و در وزارت اطلاعات، تغییرات اساسى ایجاد كرد و یا به ‏طور كلى آن را حذف كرد.

16. محور 16 گزارش نتیجه آن است که چنین می گوید؛بعضى مى‏گویند ایران آن‏طور كه بعضى تحلیل‏گران ادعا مى‏كنند، در آستانه یك انقلاب نیست و ما فقط باید با تهران گفت و گو كنیم. بعضى دیگر مى‏گویند گفت و گو، فقط حكومت ایران را تقویت و محكم مى‏كند؛ باید از طریق انزوا و تقویت مخالفان داخل و خارج حكومت در جهت تغییر این رژیم تلاش كرد.

كمیته خطر جارى معتقد است كه واشنگتن به رویكرد جدیدى نیاز دارد، رویكردى كه مبتنى بر به رسمیت شناختن تهدید ایران از یك سو و ستایش فرصت‏هاى ناشى از این وضعیت از سوى دیگر باشد. توصیه این كمیته، اتخاذ استراتژى صلح‏آمیز، اما مؤثر براى به مشاركت طلبیدن مردم ایران است.

گزارش کاربردی کمیته خطر جاری 8 سال پیش نوشته شده و در این 8 سال ذره ذره برنامه های گزارش پروژه براندازی نظام اسلامی پیاده شده است.

رسانه های بسیاری علیه ایران تأسیس شد، شبکه های تلویزیونی، رادیویی، شبکه های فضای مجازی، به طور گسترده در حال بمباران تبلیغاتی برای تشدید جنگ روانی علیه ایران هستند.

تخریب نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران به شدت دنبال می شود، تحریم های اقتصادی شدید پیگیری می شود تا تبدیل به نافرمانی و اعتراضات و سپس خشم مردم شود.

جمهوری اسلامی ایران چه برجام را میپذیرفت و چه نمی پذیرفت، پروژه دلتا در حال اجرا بود، چه بسا برجام تأثیر گزارش کمیته خطر جاری بیشتر هم کرده باشد! 

جمهوری اسلامی ایران اگر همه کنوانسیون های زیر مجموعه اف ای تی اف را هم بپذیرد، باز هم امریکا دست از سیاست براندازی بر نخواهد داشت. 

این که گفته می شود پیوستن ایران به چنین قوانینی برای بهانه زدایی است، یک اشتباه محاسباتی است که برخی دیپلمات های کشورمان آن را مرتکب می شوند.
آیا دستگاه های مربوطه همچون وزارت خارجه، مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، مرکز پژوهش های مجلس، وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه های مربوطه گزارش کمیته خطر جاری را دیده و خوانده اند؟

گزارش که بر اساس یک راهبرد تنظیم شده اکنون در حال اجرای است و میتوان تأثیر راهکارهای ارائه شده در این گزارش را حس کرد.

دستگاه دیپلماسی که از برجام و سی اف تی دفاع میکند و پیوستن به آن را گرفتن بهانه از دست آمریکا میداند، چه اندازه بر روی این گزارش کار کارشناسی کرده است تا بتواند پاتک آن را تدارک ببیند؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.