کد خبر: 154222
یادداشت اتاق خبر 24

باز هم سخنی با آقای ظریف

مجلس شورای اسلامی روز گذشته شاهد برگزاری جلسه ای بر سر اف ای تی اف و متعلقات آن بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اف ای تی اف یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان ملل است که تلاش دارد کشورهای دنیا را به پیوستن به خود وادار کند. اف ای تی اف چهار زیر مجموعه دارد که هر یک از آنها به تنهایی نمی تواند کارایی خود را داشته باشد پس باید همه آنها یکجا به کشور هدف تحمیل شود.

کنوانسیون پالرمو در مجلس شورای اسلامی تصویب و در شورای نگهبان نیز به تأیید رسید، روز گذشته کلیات کنوانسیون اف ای تی نیز در مجلس به تصویب رسید.

امروز که روزنامه های گوناگون کشور را با گرایش های سیاسی متفاوت می دیدم، همان فضایی در جامعه ایجاد شده است که در زمان مذاکرات هسته ای وجود داشت.

مذاکرات هسته ای البته داغ تر بود، اگر هم مردم هیچ واکنشی به تصویب سی اف تی و پیروزی منطق بر بلوا واکنشی نشان نمیدهند برای این است که یک بار تلخی این پیروزی منطق بر بلوا را چشیده اند.

مردم با تمام وجود خود احساس کردند که مذاکرات هسته ای که به توافق کشیده شد، نتیجه ای که وعده داده بودند حاصل نکرد.

آقای ظریف وزیر خارجه محترم دولت تدبیر و امید! آن وعده هایی که در زمان مذاکرات هسته ای به مردم داده شد، چرا محقق نشد؟

آن زمان با تأکید و تأیید می گفتید برجام تضمین دارد، غیر ممکن است که آمریکا نخواهد آن را اجرا کند یا زیر توافق بزند. اما روز گذشته با صراحت گفتید که نه من و نه آقای رئیس جمهور نمی توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به سی اف تی مشکلات ما حل خواهد شد.

و سپس در ادامه آن گفتید؛ «اما می‌توانیم تضمین بدهیم با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.»

 

محمد جواد ظریف

 

این سخن تهدید است یا هشدار؟ تهدید و هشدار به خودمان؟

آیا وظیفه ما در جایگاه یک کشور توانمند، پرقدرت، مقتدر و غنی از هر لحاظ، گرفتن بهانه از دست دشمن است؟

هر امتیازی که به امریکا بدهیم به این خاطر که بهانه را از دست او بگیریم تا مبادا کاری نکند، او بهانه دیگری می تراشد.

با استدلالی که شما آقای ظریف برای جلوگیری از استمرار دشمنی های آمریکا ارائه دادید با این حساب باید به خاطر بسیاری بهانه ها، رفع بهانه کرد.

برای رفع بهانه هسته ای، هسته ای کشور تعطیل شد، تا تحریم های اقتصادی لغو شود و بهانه هسته ای هم از دست آمریکا بیرون بیاید.

کدام یک از این وعده ها به دست آمد؟ آیا تحریم ها لغو شد؟ آیا بهانه هسته ای آمریکا پایان یافت؟

ادامه سیاست رفع بهانه به مسائل موشکی هم می رسد و سپس نوبت به منطقه می رسد و آنگاه مسائل حقوق بشری و این راه بهانه زدایی ادامه خواهد داشت تا این که از جمهوری اسلامی جز نامی باقی نماند.

اصلاً از منظر دیگری به سخن شما می نگریم، از سخن شما آقای طریف اینگونه هم می توان برداشت کرد که به گونه ای یا کشور را تهدید می کنید یا تهدید آمریکا را علیه ایران مطرح می کنید.

آنجا که می گویید «اما می‌توانیم تضمین بدهیم با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.»

این جمله با قاطعیت تضمین می دهد و البته هشدار جدی هم دارد که آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.

آیا توانمندی موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای آمریکا بهانه نیست آقای ظریف!؟ آیا آن را هم به خاطر بهانه زدایی باید بدهیم برود؟

آیا میتوانید تضمین بدهید که آمریکا موشکی را بهانه نکند و شما هم لایحه ای را برای بهانه زدایی موشکی آمریکا ارائه ندهید؟

آیا تأثیر معنوی و نفوذ ایران در کشورهای مسلمان همچون سوریه، عراق، یمن، بحرین و بسیاری کشورهای دیگر برای آمریکا بهانه نیست؟ پس باید برای بهانه زدایی، آنها را هم بدهیم برود؟!

دولت در واقع تلاش میکند تا شرطی را که اروپا برای ادامه همکاری در برجام گذاشته است اجرا کند.

اروپا شرط گذاشته که ایران اگر به اف ای تی اف بپیوندد در برجام خواهد ماند، این موضوع را آقای عراقچی معاون وزیر خارجه و از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفته بود.

اروپایی که میگوید باید مسائل موشکی و حضور منطقه ای ایران نیز حل شود و ایران باید موشک های خود را کنار بگذارد و دیگر در منطقه نقش آفرینی نکند، چگونه می خواهد به برجام پایبند باشد و تعهدات خود را اجرا کند؟!

اکنون نیز همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه به مجلس فرمودند کار کارشناسی مجلس شورای اسلامی درباره اف ای تی اف و متعلقات آن انجام شود، تازه کلیات آن به تصویب رسیده و باید جزئیات آن نیز بررسی شود و در صورت تصویب به شورای نگهبان برود.

شورای نگهبان اگر تأیید کرد همچون برجام قابل اجرا است، اگر تأیید نکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

اما خوب است که همه مسئولین یاد بگیرند که اینقدر از رهبری خرج نکنند. مسئول شده اند تا وظایفشان را انجام دهند وظایفی که بر عهده آنها است.

برای هر کاری و مسئله ای قرار باشد از رهبری نظام استعلام و استفتاء شود پس جایگاه آن مسئول کجا است.

و اما سخن آخر این که آقای ظریف گرچه پس از 5 سال به اشتباه خود به خاطر مذاکره با آمریکا اعتراف کردید، اما سیاستمداری این نیست که بد را بخواهید تا بدتر دفع شود، اما بدتر خود زودتر از بد سر راه شما ظاهر می شود.
اف ای تی اف و متعلقات آن بد است، خودتان هم می دانید، آمریکا بدتر است که در این شکی نیست، جمع این دو با هم غلط اندر غلط است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.