کد خبر: 154138

بلندترین تونل خاورمیانه در قلب البرز

آزادراه مهم تهران شمال که سال هاست پروژه ساخت آن طول کشیده است این روزها در حال تکمیل شدن است. در این گزارش از روند تکمیل فازهای در حال ساخت این آزاد راه و مشخصات کلی آن گفته ایم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ناگزیر استان های شمالی ایران مقصد بخش زیادی از هموطنانمان است و از قضا شهر تهران علاوه بر اینکه در مسیر استان های شمالی واقع شده است مبداء بخش زیادی از سفرها منتهی به شمال کشور است. همه ی آخر هفته ها و همه ی تعطیلی ها بهانه ای برای رفتن به دریای شمال و تفریح کردن کنار خزر است.

پوستر آزادراه شمال

درست است که یک همچنین مقصد پر ترددی باید زودتر از این ها از مسیرهای اختصاصی و ایمن برای دسترسی هرچه آسان تر برخوردار میشد و این انتقاد به همه ی دولت های مسئول وارد است، ولی امروز میبینیم که بعد از مدت ها، این پروژه ی پر ماجرا هر روز در حال پیشرفت است و از بخش هایی از آن بهره وری به عمل خواهد آمد.

خبری که همه اهل مسافرت را خوشحال کرد و ما را بر آن داشت تا درباره یکی از بزرگ ترین پروژه های راه سازی ایران چند خطی بنویسم خبر پیشرفت فراوان فاز یک آزادراه تهران شمال بود.

 

 

پیشرفت فیزیکی ۹۱ درصدی قطعه یک آزادراه تهران - شمال

خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در حاشیه مراسم اتمام عملیات تونل شرقی البرز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بازگشایی طولانی‌ترین تونل جاده‌های کشور امروز انجام شد، گفت: امروز تونل‌ امامزاده هاشم به طول 3 هزار و 300 متر و دومین تونل تالون به طول 4 هزار و 980 متر و طولانی‌ترین تونل کشور به نام البرز به طول 6 هزار و 400 متر بازگشایی شد.

وی ادامه داد: تونلی بزرگتر از تونل البرز در بخش آزادراهی کشور وجود نداشته و امروز یک روز مبارک برای تاریخ راهسازی کشور به شمار می‌رود.

خادمی اظهار کرد: این تونل دو طرف جبهه البرز( قسمت جنوبی با شمالی) با آب و هوای مختلف را به یکدیگر اتصال می‌دهد.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: با احداث این تونل پیچ‌های بالای 2هزار و 400 متر در این محور حذف خواهد شد و احداث این تونل برای سازنده به خاطر جوان بودن سازه‌ها دشوار است و نیازمند استفاده از سازه‌های مدرن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 4 هزار متر در یک طرف و 2 هزار و 400 متر از طرف دیگر حفاری شده است، افزود: حتی یک سانتی‌متر از لحاظ ارتفاع و البرز اختلاف نداشته و این نشان از اقتدار مهندسی کشور است.

وی از پیشرفت 91 درصدی منطقه یک آزادراه تهران- شمال خبر داد و افزود: در 32 کیلومتر، 22 کیلومتر تونل و 3.1 کیلومتر پل بزرگ دره‌ای ساخته شده و مابقی دیوار حائل است.

خادمی اظهار کرد: 50 درصد روسازی بتنی از 32 کیلومتر به طول 16 کیلومتر اجرایی شده و امسال به پایان می‌رسد.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: منطقه 2 به طول 22 کیلومتر پیشرفت فیزیکی 12 درصدی داشته است و 68 درصد از طول این پروژه شامل تونل و پل است.

وی با بیان اینکه پیشرفت قطعه 2 با ساخت تونل البرز 23.4 درصد است، افزود: پیمانکاران انتخاب شده‌اند و امیدواریم قطعه 2 آزاد راه تهران- شمال تا سال 1400 به اتمام برسد.

خادمی با اشاره به اینکه در منطقه 1 ،دومین تونل به طول 5 کیلومتر ساخته شده است، افزود: ممکن است این تونل ترافیک را پس بزند زیرا که به جاده‌های فعلی چالوس متصل می‌شود به همین منظور باید تمامی موارد ایمنی در منطقه یک رعایت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تمامی جت‌ فن‌ها، هواکش‌ها، روشنایی‌ها، ایمنی و سیستم‌های هوشمند در این تونل و قطعه یک باید آماده شود تا بعد از آن این قطعه زیر بار ترافیک برود.

وی تصریح کرد: به طور قطع تا پایان امسال از نظر سازه‌ای تکمیل می‌شود.

خادمی اظهار کرد: مهندسان این قطعه اعلام کردند که ایمنی را تکمیل می‌کنند و تا به امروز در 32 کیلومتر هزار و 200 متر کابل گذاری، روشنایی، جت فن ها و سیستم‌های هوشمند به کار گرفته شده است، هم اکنون برخی از قطعات این تونل‌ها وارد کشور شده است.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به اینکه لایینگ تونل شرقی البرز تا پایان سال به اتمام می‌رسد، گفت: تنها 1500 متر از لایینگ باقی مانده که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

وی درباره لاین غربی تونل البرز نیز گفت: بنیاد مستضعفان قرار بود با TBM این لاین را اجرا کند و از کشورهای خارجی این TBM خریداری شود اما به دلیل محدودیت‌هایی که ایجاد شده باید تصمیم بگیریم که این لاین باTBM اجرا شود یا به صورت سنتی اجرایی شود.

خادمی افزود: اگر این تونل را با TBMحفاری کنیم درصورت رویارویی با مشکل، محدودیت‌هایی ایجاد خواهد شد . اگر با TBM  ساخته شود زمان ساخت آن چهار ساله به اتمام می‌رسد اما اگر با روش سنتی اجرایی شود به 5.5 سال افزایش می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های راه‌سازی کشور به شمار می‌رود گفت: در ساخت این پروژه از سازه‌های منحصر به فرد استفاده شده و به نوبه خود یک سازه بی نظیر در کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این پروژه در شرایط خاص فنی و جغرافیایی که وجود دارد توانسته به دست مهندسان ایران به خوبی اجرایی شود.

خادمی با بیان اینکه پیش از سال 92 این پروژه چندین سال در بلاتکلیفی به سر می‌برد افزود: با اقدامات وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان در طول سه سال و نیم گذشته هر ماه پیشرفت فیزیکی یک تا یک و نیم درصدی داشته ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: خوشبختانه مهندسان ایرانی توانسته‌اند یک تحول چشمگیر و خاصی در پروژه آزادراه تهران – شمال ایجاد کنند و در سه سال گذشته یک رکورد بزرگ در پروژه های آزادراهی  به ثبت رسانده اند.

وی اظهار کرد: بزرگترین تونل راه‌ سازی کشور بازگشایی شده و ما می توانیم مدت زمان طولانی پروژه‌های آزادراهی را کاهش دهیم.

خادمی اظهار کرد: اجرای این تونل توسط یک طرح مهندسی خاص بوده زیرا طرح‌های ساخت این پروژه بسیار نادر بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: تا پایان سال لاینینگ این تونل به اتمام می‌رسد و با اتمام آن ساخت این تونل تکمیل شده و در آینده نزدیک با احداث جاده‌های دسترسی این پروژه به صورت کامل قابل بهره‌برداری خواهد بود.

وی در پایان گفت: به طور قطع در آینده ساخت این تونل، مسیرهای ترافیکی را بسیار کاهش می‌دهد و از خطر پذیری گردنه‌های کندوان نیز می‌کاهد.

 

 

صفر تا صد آزادراه تهران شمال

آزادراه تهران - شمال نام یک پروژهٔ بزرگ راه‌سازی در کشور ایران است که قرار است شهر تهران را به شهرهای غربی استان مازندران متّصل کند.

سیر آزادراه از تقاطع غیر همسطح با بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع و در امتداد دره کن پس از گذشتن از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۵۰ متر این رشته کوه را قطع نموده و در دامنه‌های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد. از آن پس مسیر به موازات جاده قدیم کرج-چالوس امتداد می‌یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز به طول ۶۴۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می‌شود، سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج-چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس-تنکابن متصل می‌گردد.

 

الف) مشخصات قطعهٔ یک آزادراه تهران-شمال:

این منطقه از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت شروع و با عبور از مناطق کن، سولقان، امامزاده عقیل، تونل تالون و دره لانیز به سه‌راهی شهرستانک می‌رسد؛ اجرای این قسمت که طول آن تقریباً ۳۲ کیلومتر بوده و تکمیل آن در اولویت است، موجب می‌شود قسمتی از راه فعلی که از طریق کرج می‌گذرد حذف شده و مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه‌تر شود و صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف سوخت، استهلاک و وقت مسافران را به دنبال خواهد داشت. احداث و تکمیل این منطقهٔ مهم که در مصوبهٔ هیئت دولت اولویت اول را دارد سال‌ها به تعویق افتاده اما احتمالاً تا پایان سال ۱۳۹۷ تکمیل می‌شود. مهم‌ترین قسمت این قطعه احداث تونل تالون به طول ۴۸۵۰ متر بوده که حفاری آن توسط چینی‌ها (شرکت STA) صورت گرفت که بعداً به دلیل تاخیرهای مکرر در اجرای پروژه و اختلافات مالی، شرکت چینی از ادامه فعالیت منع و تنها قطعات مهم در دست این شرکت باقی ماند (احداث کامل تونل ۱۱، ادامه حفاری تونل‌های ۱۳، ۱۴، ۱۵ تکمیل عملیات لاینینگ تونل تالون و احداث پل شماره شش، ۳۲۰ متری) و ادامه عملیات به هفت شرکت ایرانی (ارسا ساختمان، شرکت دی، شرکت آباد راهان پارس، ناودیس راه، شرکت سازه مکانیک، اویول و ملی ساختمان) واگذار گردید. قطعه یک آزاد راه تا اسفند ماه سال ۹۶ حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است.

 

ب) مشخصات قطعهٔ دو آزادراه تهران-شمال:

این منطقه حدفاصل دو آب شهرستانک - پل زنگوله به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است؛ تونل‌های بلند البرز هر یک به طول ۶۴۰۰ متر در این منطقه قرار می‌گیرد، با اجرای این قسمت، طول مسیر جاده فعلی کرج - چالوس حدود پنج کیلومتر کوتاه می‌شود؛ عملیات اجرایی این قطعه از خرداد ماه سال ۹۶ آغاز شده و تا اسفند ماه همان سال حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است.

 

ج) مشخصات قطعهٔ سه آزادراه تهران-شمال:

این مسیر حدفاصل پل زنگوله - سه‌راهی دشت نظیر و مرزن‌آباد به طول تقریبی ۴۷ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌شود. در این منطقه هیچ‌گونه اقدامی درمورد عملیات اجرایی انجام نگرفته‌است.

 

د) مشخصات قطعهٔ چهار این آزادراه:

قطعهٔ چهار آزادراه تهران - شمال حدفاصل سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد - چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است. مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز، یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌شود. اجرای این قطعه از سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در دولت دهم ابتدا با پیشرفت فیزیکی ۹۷درصدی به بهره‌برداری رسید و سپس به تدریج تکمیل شد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.