کد خبر: 154122
یادداشت اتاق خبر 24

حکایت ما و آن دزد قوچ و لباس

شخصی قوچی داشت ، دزد آن قوچ را نشان کرد، طناب از آن باز کرد و قوچ را به جایی دیگر برد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

صاحب قوچ بالا و پایین و چپ و راست می رفت و « آی هوار» می گفت که قوچ من گم شده است.

ناگاه مردی را دید که بر سر چاهی ایستاده و او هم داد و فغان برداشته «ای مسلمانان کیسه زر من در چاه افتاده است ، صد دینار در آن بود، هر کس آن را برای من بیاورد خمس آن را (یک پنجم آن را ) به او می دهم ؛
صاحب قوچ پرسید:ای اسـتاد چرا فغان می کنی؟ مرد چاه گفت: صد دینار من در کیسه بود که به داخل چاه افتاد، اگر به داخل چاه روی و آن را بیاوری، بیست سکه به تو می دهم . بیست سکه دردست بگیر که حلال تو باشد و با آن هر چه خواهی خرید کن.

مرد دزد زده ، با خود گفت: اگر یک در بسته شد، در دیگری باز شد، اگر قوچ از دست دادم، پول یک شتر به دست آورده ام  چنین بود که لباسهای خود را از تن بیرون آورد و بــه داخل چاه رفت و فراموش کرد که قوچ گم کرده و فراموش کرد که لباسش را دزد خواهد برد.
غافل از اینکه این مرد که هوار می کرد «کیسه دینار من به چاه افتاده» ، همان دزد قوچ بوده که برای هواس پرت کردن دیگران ، دست به حیله زده است.

اگر احتیاط بود ، این چنین بلایی بر سر او نازل نمی شد و فقط قوچ رفته بود، که شاید پیدا می شـد، ولی حال لباس مرد بیچاره هم رفت و ای بسا پول و سـکه هم در آن لباس بـوده باشـد. این مردانِ راهزن ، رفیقان شیطانند که؛
کس نداند مکر او الا خدا
پس پناه بَر از مکر شیطان بَر خدا

حال روز این روزهای ایران شباهت زیادی به همین حکایت از مثنوی دارد.

مذاکرات هسته ای با وعده هایی که آن دزد غافله به ما داده بود، آغاز شد، آشکار یا نهان به مسئولینی که پای میز مذاکره نشستند یا حتی در برخی از جلسات خصوصی به آنها وعده داده شد، به توافق هسته ای انجامید، به امید این که وعده های آمریکا عملیاتی خواهد شد و آنگاه است که دنیا روی خوش خود را به ایران نیز نشان خواهد داد.

سال ها تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال شده است و بدون وقفه ادامه داشته و دارد، حق و حقوقمان را با قلدری از ما دزدیدند و برای پس دادن آن با فریب کیسه سکه های طلا درون چاه دیگر اموال ما را نیز چشم طمع دارند.

 

ایران

 

هسته ای را گرفتند، تعطیلش کردند و لاجرم باید پایبند به تعهداتی باشیم که به ایران تحمیل شد، اما هیچیک از قول و قرارهای گذاشته شده و تعهدات آمریکا و اروپا اجرا نشد.

و اکنون پشت سر هم باز هم وعده می دهند که اگر این کنوانسیون و آن قانون بین المللی را و این ... تصویب کنید قول می دهیم که گشایش های اقتصادی آغاز می شود.

در دل این همه خواسته بی منطق و بی اساس، توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران را هم خواهان به حراج گذاشتن هستند و آنقدر شکمباره هستند که منطقه را نیز میخواهند. می خواهند که ایران در منطقه خود نفوذ نداشته باشد، بی تأثیر و بی خاصیت گوشه ای بنشیند، نگاه کند و تنها نفس بکشد و زنده بماند، تا آمریکا هم منطقه را قورت بدهد و هم ایران را بدوشد.

کنوانسیون های چهارگانه را در قالب اف ای تی اف به ایران تحمیل میکنند، و با آنها وعده سر خرمن می دهند و میگویند اگر آنها را تصویب و اجرا کنید، مشکلات اقتصادی شما را حل می کنیم، همان ودعده ای که در برجام هم داده بودند، قرار بود حق ایران را بازگردانند، حقی که 40 سال است از سوی آمریکا پایمال شده و تنها راه مقابله با آن، مقاومت، مجاهدت و چشم نداشتن به دست بیگانه است.

تاکنون که اینگونه بوده است، یعنی ایران ایستاده همچون راست قامتان تاریخ، آرمان ها را فراموش نکرده، از یاد نبرده است که برای ماندن در راه انقلاب 8 سال جنگ تحمیلی را با وجود همه کمبودها به پیروزی پشت سر گذاشته، از همه فتنه های سربلند بیرون آمده و تحریم ها را شکست داده و پس از این به فرموده رهبر انقلاب شکست خواهد داد.

اندکی و برخی آدمها هستند که دلسپرده، سرسپرده و خام آمریکا و غرب هستند، به گونه ای که تصورشان بر این است اگر آنها نباشند، حتی هوا و آب هم نخواهیم داشت، به همین خاطر است که میگویند برای زنده ماندن باید هر آنچه که تاکنون آمریکا را به چالش کشیده است، بدهیم برود، اصلا به چه دردمان می خورد؟!

هسته ای را می خواهیم چه کنیم؟ موشکی به چه کارمان می آید؟ تأثیر و نفوذی ر منطقه و کشورهای اسلامی ججز دردسر چیز دیگری ندارد!

این لوایح چهارگانه که در اف ای تی اف آمده است هم تصویب کنیم برود، حمایت از سوریه، حزب الله لبنان، مردم یمن، بحرین و عراق را هم دیگر نمی خواهیم. چرا که اگر از آنها حمایت کنیم، حامی تروریسم معرفی می شویم!

و مصداق دوران امروز و این ساعات ما همان حکایتی است که مولانا آن را نوشته است، حکایت آن شخص که دزد، قوچ او را دزدید و به این قناعت نکرد، او را فریب داد و  لباسش را هم ربود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.