کد خبر: 153975

استرداد متهم بزرگ

قدرت هر کشوری علاوه بر سازوکارهای صحیح داخلی، به میزان ارتباط با سایر کشورها، البته با روابط متقابل، نیز مربوط می شود. پلیس بین الملل جمهوری اسلامی با استعانت از قرار دادهای بین المللی توانستند مدیر سکه ثامن را به کشور بازگرداند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

قدرت هر کشوری علاوه بر سازوکارهای صحیح داخلی، به میزان ارتباط با سایر کشورها، البته با روابط متقابل، نیز مربوط می شود. اینکه دستگاه های امنیتی و انتظامی کشورمان با تعاملات خود با دستگاه های مشابه در سایر کشورها قادرند تا خائنین مردم و مفسدین اقتصادی را به کشور بازگردانند تا علاوه بر مجازات متناسب، بیت مال چپاول شده را از آنان بازستانند برگ زرینی در کارنامه فرزندان خدمتگزار این مرز و بوم محسوب می شود.

پوستر پلیس بین الملل

پس از توفیق نیروی انتظامی دردستگیری مدیرعامل سکه ثامن که به تازگی از کشور گریخته بود بر آن شدیم تا ضمن شرح بیشتر ماوقع به سایر موفقیت های دستگاه های امنیتی و انتظامی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران اشاراتی داشته باشیم. علاوه بر آن توجه شما را به آشنایی بیشتر با پلیس بین الملل ناجا جلب می کنیم.

لازم به ذکر است که پیش از این نیز دستگاه های امنیتی و انتظامی کشورمان در عملیات های موفق دیگری مفسدان و متهمان دیگری را به کشور بازگردانده بودند. از جمله این عملیات ها بازگرداندن ریگی بود که عملیات بسیار گسترده و پیچیده ای بود. شهرام جزایری نیز در جریان فرارش از کشور توسط همین سربازان و نیروهای جان بر کف از خارج کشور دستگیر و به داخل منتقل شد و مورد محاکمه قرار گرفت.

 

 

مدیرعامل سکه ثامن چنگال قانون

نیروی انتظامی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "فرهاد زاهدی فر" مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به "سکه ثامن" که از هزاران نفر از طریق سایت سکه ثامن، صدها میلیارد تومان در چند استان کلاهبرداری و از کشور متواری گردیده بود با اقدامات فنی، عملیاتی و اطلاعاتی پلیس فتا در یکی از کشورها شناسایی و با همکاری پلیس بین الملل ناجا و قوه قضائیه بازداشت و شب گذشته ازطریق فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به کشور بازگردانده شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است: به حول و قوه الهی، سرپنجه های نظام جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی و هوشمندی هر روز قوی تر از گذشته اجازه فعالیت های مجرمانه را به هیچکس نخواهند داد و با توکل به خداوند قادر متعال و به پشتوانه این توانایی و همکاری مردم فهیم و مومن، مجرمان و غارتگران بیت المال و اموال مردم را در هر مخفیگاهی حتی خارج از مرزهای میهن اسلامی شناسایی، دستگیر و برای تحمل مجازات قانونی، استرداد اموال و احقاق حق مال باختگان به کشور باز خواهند گرداند. مشروح خبر متعاقبا به آگاهی ملت عزیز خواهد رسید. "و ماالنصر الا من عندالله العزیز الحکیم".

 

 

جزئیات بازداشت مدیرعامل سکه ثامن

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا از دستگیری و استرداد مدیر عامل متواری سکه ثامن به کشور خبر داد.

سردار کاظم مجتبایی جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا اظهار کرد: با تلاش گسترده پلیس و همکاری دستگاه قضا، متهم متواری شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به سکه ثامن که قریب به ۲۰ روز از کشور متواری شده بود، شناسایی، دستگیر و به کشور بازگردانده شد.

وی افزود: نامبرده در سال ۹۵، مجوز‌های لازم را برای تشکیل و فعالیت شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به سکه ثامن از سازمان‌های مربوطه دریافت کرده بود، اما متأسفانه در مسیر انجام فعالیت دچار انحراف می‌شود.

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا ادامه داد: متهم با بیش از هزار نفر معامله، مبادله و خرید و فروش طلا و سکه داشت و با توجه به نوساناتی که در موضوع ارزش سکه صورت گرفت، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان کلاهبرداری کرده و از کشور متواری شد.

این مقام عالی انتظامی عنوان کرد: با تلاش صورت گرفته نیرو‌های پلیس به ویژه با حمایت و پشتیبانی خوب پلیس فتا در حوزه سایبری و اقدامات پلیس اطلاعات و امنیت و با محوریت پلیس بین الملل ناجا، محل اختفای وی در خارج از کشور شناسایی و نامبرده دستگیر و با تشریفات و مناسبات قانونی به کشور بازگردانده شد.

سردار مجتبایی تأکید کرد: آنچه برای نیروی انتظامی مهم است امنیت جامع و فراگیر در سطح کشور است و پلیس بین الملل برای استرداد مجرمان فراری تلاش ویژه‌ای دارد و دستگیری این فرد بیانگر اقدام مشترک و نمونه‌ای از وحدت عمل، انسجام و همکاری پلیس و دستگاه قضا است.

این مقام عالی انتظامی در پاسخ به این سوال که آیا نامبرده در این اقدام مجرمانه و کلاهبردارانه همدست دیگری داشته یا خیر؟ تصریح کرد: البته این متهم فراری در اقدام کلاهبردارانه تنها نیست و تعدادی از بستگان نزدیک و دوستان وی در این موضوع همراهی اش کردند که تعدادی شناسایی و دستگیر شدند و دستگیری دیگر همدستان وی به جد در دستور کار پلیس است.

جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا افزود: این متهم به دو کشور عازم و متواری شده بود، استرداد وی از کشور‌های مذکور بیانگر اوج تسلط و اشرافیت پلیس در تعقیب نامبرده است. پلیس با کنترل و رصد فضای سایبری و با اقدامات اطلاعاتی توانست این متهم فراری را به کشور بازگرداند.

وی تصریح کرد: بلافاصله پس از شناسایی نامبرده، افسر رابط پلیس اینترپل در کشور مذکور متهم فراری را بدرقه و پس از ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران، فرد تحویل پلیس بین الملل ناجا شد.

سردار مجتبایی گفت: متهم فراری پس از تحویل برای انجام اقدامات دیگر تحویل پلیس فتا و مقامات قضائی شد.

 

جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز دیروز در حاشیه نشست با صرافان با حضور در جمع خبرنگاران از دستگیری متهم پرونده سکه ثامن خبر داد و اظهار کرد: طبق گزارش پلیس، بامداد امروز متهم پرونده سکه ثامن دستگیر و به دستگاه قضایی تحویل داده شد.

وی ضمن قدردانی از اقدامات پلیس در رابطه با دستگیری این متهم، افزود: طبق گزارش‌ها متهم در برخی استان‌ها نیز پرونده دارد.

دادستان تهران ادامه داد: در مورد دستگیری سایر متهمان نیز دستورات لازم صادر شده است.

جعفری دولت آبادی با رد ادعای مطروحه مبنی بر عامدانه بودن فرار متهم و وجود همکاری در این زمینه، تصریح کرد: این فرد قبل از تشکیل پرونده فرار کرده بود و بامداد امروز پلیس با زحمات بسیار زیادی موفق به دستگیری این فرد شده است.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات بلافاصله پس از دستگیری آغاز شده و به تدریج اطلاع رسانی در این زمینه صورت می‌گیرد.

 

 

نقش تعامل پلیس و قوه قضائیه در پیشگیری از فرار مجرمان

تعقیب و مجازات مجرمان یکی از مولفه های استقرارعدالت است. مجرمان پس از ارتکاب جرم به منظور فرار از مجازات مترصد این هستند تا با شیوه های مختلف از کشور خارج شده و در پناه کشورهای دیگر بتوانند از مجازات فرار کنند اما با هماهنگی های صورت گرفته و نیز اعتبار نظام جمهوری اسلامی ایران در سطح بین الملل و نیز ارتباط آن با نهادهای بین المللی، درسال های اخیر توانستیم از این ظرفیت ها و فرصت ها به نحو مطلوب استفاده کنیم.

تعامل پلیس و قوه قضاییه می‌تواند تاثیر بسیاری در پیشگیری از فرار مجرمان و فرار آنها از دست عدالت داشته باشد. طی سال های اخیر از ظرفیت های مزبور به منظور تعقیب و پیگیری موضوعاتی که در دستور کار پلیس است و نیز برای پیشگیری از تهدیدات و نیز دفاع از موقعیت نظام اسلامی، بهره برده شده است.

نیروی انتظامی و دستگاه قضا به عنوان نهاد متولی، وظایف سنگینی برعهده دارد که باید با هم افزایی و تعاملات تنگاتنگ، ضعف ها و مشکلات را حل کرده و آن را به حداقل ممکن برساند.

 

 

آشنایی با پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی

یران یکی از اعضای قدیمی سازمان بین‌المللی پلیس جنایی به شمار می‌رود و برابر سوابق موجود در سازمان اینترپل تاریخ رسمی عضویت اینترپل تهران سال ۱۳۱۷ شمسی است.

 

اینترپل تهران تنها کانال ارتباطی رسمی مراجع انتظامی‌و قضایی داخل کشور با خارج از کشور بوده و از طریق سیستم رایانه‌ای اختصاصی به صورت لحظه‌ای با کشورهای عضو و دبیرخانه کل سازمان ارتباط دارد.

 

اهم مأموریت‌های پلیس بین‌الملل ناجا:

    همکاری با مقامات قضایی در زمینه استرداد مجرمین

    پیگیری جرایم ایرانیان در خارج از کشور

    انعکاس جرایم اتباع بیگانه در ج.ا.ایران به کشور متبوع آن ها

    تبادل اطلاعات پلیسی بادبیرخانه مرکزی سازمان اینترپل واینترپل کشورها درکلیه زمینه های مرتبط با امورپلیسی

    همکاری با اینترپل کشورها درخصوص مبارزه با جرایم سازمان‌یافته بین‌المللی

    صدور گواهی عدم سوءپیشینه به زبان انگلیسی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

    استعلام سوابق کیفری اتباع کشورهای خارجی، حسب خواسته مراجع قضایی و انتظامی از کشور متبوع آن ها

    اقدام درخصوص ردیابی و شناسایی گمشدگان ایرانی در خارج از کشور و اتباع خارجی گمشده در داخل ج.ا.ایران

    اعلام مشخصات آثار فرهنگی و هنری مسروقه به سایر کشورها و اقدام در جهت ردیابی و کشف آثار هنری مسروقه اعلامی‌از طرف سایر کشورهای عضو اینترپل در ج.ا.ایران

    ایجاد هماهنگی‌های لازم برای شرکت نمایندگان ناجا در کنفرانس‌ها و سمینارهای بین‌المللی

    پیگیری جرایمی‌که درچند کشور به‌ وقوع پیوسته و به نحوی با منافع یا اتباع ج. ا. ایران مرتبط باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.