کد خبر: 153686
اتاق خبر 24 گزارش می دهد ؛

بی پاسخی روحانی به انتقادات تند اصلاح طلبان

وضعیت اقتصادی کشور باعث شد هواداران اصلاح طلب دولت تدبیر و امید، به انتقادات خود نسبت به روحانی شدت بخشند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اصلاح طلبان که خود را عامل اصلی پیروزی روحانی در دو انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 می دانند، پس از بروز مشکلات اقتصادی سعی کردند تا با انتقادات تند از دولت، خود را از سهیم بودن در ایجاد مشکل اقتصادی تبرئه کنند.

طیف سیاسی اصلاح طلب در جریان دو انتخابات ریاست جمهوری که منجر به پیروزی روحانی شد، تبلیغات گسترده ای را برای اقبال مردمی انجام داد و از هر نوع تبلیغ فریبنده نیز بهره برد.

نتیجه آن شد که اکنون افکار عمومی آن را در زندگی روزمره خود احساس می کند.

انتقادات آنقدر تند شد که حتی یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور را رفتار عمدی از سوی دولت و بانک مرکزی دانست.

غلامرضا تاجگردون که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است، گفت: «شک ندارم بانک مرکزی و سیستم بانکی و برخی از ارکان دولت عمداً مأموریت بر خراب‌تر شدن اوضاع و اذیت کردن مردم را دارند.»

جالبی ماجرا اینجا است که دولت هیچگاه به انتقادات تند جناح اصلاح طلب پاسخی نداده و حتی از خود دفاع هم نکرده است.

برخی اعتقاد دارند که انتقادات تند حامیان دولت از روحانی هماهنگ شده و برنامه ریزی شده است. 

دولت و شخص روحانی هیچگاه از پاسخ دادن به انتقادات طیف سیاسی اصولگرا و رقیب دریغ نمی کرد و منتقدین خود را با القاب والفاظ سنگین مشایعت میکرد به ویژه انتقاداتی که آنها از مذاکرات هسته ای با آمریکا و توافق می کردند روحانی آنها را از پاسخ های تند خود بی بهره نمی گذاشت.

در هر صورت تاکتیکی که اصلاح طلبان در پیش گرفته اند گاهی به نعل و گاهی به میخ زدن است، چرا که پس از ماه ها انتقادات تند از روحانی و دولت تدبیر و امید، اکنون ادعا می کنند که مقصر وضعیت اقتصادی موجود دولت نیست.

محمد علی ابطحی که تا پیش از این یکی از منتقدین تند دولت و شخص روحانی به خاطر وضعیت اقتصادی کنونی بود، اکنون نوشته است؛ «اتفاقات روزمره اقتصادی که در جامعه وجود دارد با اینکه با مسئولیت مستقیم دولت نیست یا دست کم همه مسئولیت آن به عده دولت نیست، اما رقبا همه این مسئولیت را در غیاب سخن گفتن به گردن دولت می‌اندازند.»

ادعای ابطحی در حالی مطرح می شود که بیشترین، تندترین و شدیدترین انتقادات از دولت و شخص روحانی از سوی اصلاح طلبان بوده است و رقیب که طیف اصولگرا است، مانند طیف مقابل خود بی اخلاقی به خرج نداد و حتی در بیشتر مواضع اعلام کرد که حاضر است به دولت برای برون رفت از شرایط موجود کمک کند و طرح های خود را ارائه دهد، اما دولت نسبت به این پیشنهادها بی توجه بود.

مرداد ماه گذشته بود که ابطحی در انتقادی تند از دولت نوشت؛ دولت گُنگ و لال که نمی‌تواند فضاهای روانی را بشکند. خیلی از وزرای سوپر محافظه کار شما، عامل به وجود آمدن این فضای به قول شما روانی هستند.»

حتی یکی از کارشناسان اقتصادی اصلاح طلب معتقد است که مسئولیت وضعیت فعلی متوجه روحانی است.

سعید لیلاز گفته بود؛« من پشت پرده را نمی دانم ولی اختیاراتی که آقای خامنه ای به روحانی و سران سه قوه داده اگر به چوب داده بود تا الان یک کاری کرده بودند.»

محمد ابطحی رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات نیز در همین زمینه و در واکنش به روحانی گفته بود: فاصله بین اتاق روسای دولتی با واقعیت های گرانیِ بازار مشکلی است که بار آن بر دوش مردم است. رییس جمهور می‌گوید گرانی روی کاغذها و آمارها و جلسات ما وجود ندارد. این یک جنگ روانی است اما رابطه جیب مردم با اتاق جلسات هیئت دولت نیست. با واقعیت بازار است.

اما با وجود انتقادات تند اصلاح طلبان حامی دولت، که در لا به لای این انتقادات، مقصر تراشی نیز دیده میشود، به نظر می رسد که چرخشی در مواضع آنها شکل گرفته است.
 ابطحی فعال اصلاح طلب در ادامه یادداشت خود نوشته است؛ 
«دولت روحانی نه سخنگو دارد نه وزرا حاضرند صحبت بکنند و نه اگر صحبت می کنند، حرمت کافی برای مردم قائلند و در بعضی از موارد سخن گفتن‌شان هم مورد پذیرش مردم نیست.»

همه این ایراداتی که ابطحی در یادداشت خود به دولت اشاره کرده درصد زیادی از عامل به وجود آمدن شرایط موجود در کشور است. یکبار دیگر جمله بالا را بخوانید.

روشن است که هواداران و حامیان اصلاح طلب دولت قصد دارند باز هم از ترفند مقصر تراشی استفاده کنند. حال از ظن آنها مقصر ایجاد فضای آشفته اقتصادی در کشور کیست یا چیست؟

اصلاح طلبان نمی خواهند شراکت در بروز اوضاع اقتصادی کنونی در کشور را بپذیرند، بازی دوگانه این طیف سیاسی که گاهی می گویند دولت مقصر است و گاهی دیگر مقصر تراشی می کنند، یک رفتار بداخلاقی سیاسی است. همانگونه که در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 با ادعای دروغ تقلب، کشور را به آشوب کشیدند و شکست خود را نپذیرفتند.