کد خبر: 153670

کنار مردم، برای امنیت

امنیت امروز سرزمینان مرهون عملکرد قابل تقدیر دستگاه ها و ارگان هایی است که بازوهای اجرایی متعددی دارند. یکی از آن بازو ها سبز کم رنگ پوشان نیروی انتظامی هستند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

امروز نیروی انتظامی در خدمت مردم ، در کنار مردم و پشتیبان آنان است و آحاد مردم نیز به این نیرو افتخار می کنند و به آن اعتماد دارند .  "مقام معظم رهبری"

پوستر نیروی انتظامی

نیروی انتظامی مقتدر جمهوری اسلامی ایران، با بهره گیری از رهنمودهای مقام عظمای ولایت (مدظله العالی) و ارزش‌ها و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و با توکل به خداوند متعال، اساسی ترین نقش را در ایجاد امنیت و نظم در جامعه بر عهده دارد و ارتباط محکم پلیس خدمتگذار و مردم، نقشی بی بدیل را در احساس امنیت که خواسته اصلی و حیاتی اجتماع است، دارد.

نیروی انتظامی به عنوان مهم ترین بازوی برقراری امنیت در کشور و به طور کلی به عنوان ظابط، نقش مهمی را در ساختار جمهوری اسلامی ایفا می کند.

اين كشور در بيش از دو هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشيان اولين بنيانگذار سيستم حكومتى گسترده امپراطورى مى باشد. از آنجا كه هر حكومتى نيازمند به نظم و امنيت مى‌باشد در نتيجه كشور ما انواع سيستمهاى ايجاد نظم و امنيت را در طى تاريخ مورد آزمايش قرار داده است.

 اما سيستم نوين ايجاد نظم و امنيت داخلى يعنى سازمان پليس در ايران به حدود يكصد سال پيش مربوط مى‌‌باشد. شاه قاجار ناصرالدين شاه در سفرهاى سه گانه خود به اروپا و مشاهده پليس نوين در آن كشورها و با استخدام يك مستشار بلژيكى به نام كنت دو بينو اولين سيستم پليسى جديد را در ايران پايه گذارى نمود. اين پليس در طى يكصد سال گذشته و تا پيروزى انقلاب اسلامى در بهمن سال 1357 از فراز و نشيبهاى متفاوت برخوردار بوده است.

پليس ايران براى مدتهاى طولانى از دو قسمت مهم پليس شهرى و ژاندارمرى ( مرزى و روستايى ) تشكيل شده بوده، كميته انقلاب اسلامى نيز به عنوان يكى از اركان مهم حفظ نظم و امنيت داخلى و دفاع از ارزشهاى انقلاب در داخل كشور در بعد از پيروزى انقلاب به اين مجموعه افزوده شد. كثرت نيروهاى پليس در بعد از انقلاب و ضرورتهاى ادغام اين نيروها باعث شد تا در سال 1370 با تصميم مجلس شوراى اسلامى اين سه نيرو در يكديگر ادغام و سيستم پليس واحد به وجود آيد. براساس قانون جديد، پليس ايران جزيى از ستاد نيروهاى مسلح و وابسته به وزارت كشور و در تبعيت از رهبرى معظم انقلاب قرار دارد.

پليس جديد ايران در سه بخش تقريباً مستقل فرماندهي، سازمان حفاظت اطلاعات و سازمان عقيدتى سياسى تشكيل شده است. حوزه فرماندهى و حفاظت اطلاعات تقريباً در ساختار سيستم پليس كليه كشورهاى جهان مشترك مى باشد. اما وجود سازمان عقيدتى سياسى از ويژگي هاى سيستم پليس ايران محسوب مى‌گردد. اين سازمان موظف است تا در بعد اعتقادي، سياسى نسبت به حفظ دستاوردهاى ارزش هاى انقلاب و ايجاد روحيه ديندارى و اخلاق متناسب با تعليم دين اسلام كه حفظ حرمت انسان ها از جمله اصول اساسى است اقدام نمايد.

هفته ی نیروی انتظامی مارا بر آن داشت تا در راستای بزرگداشت جایگاه نیروی انتظامی در کشورمان دست به قلم شویم.

 

 

روز نیروی انتظامی

از سال 1378 با درخواست نيروي انتظامي و تصويب مقام معظم رهبري و فرمانده كل قوا زمان برگزاري هفته نيروي انتظامي از تيرماه به مهرماه هر سال انتقال يافت. قبلاً 27 تير به مناسبت سالروز تصويب قانون ادغام نيروي انتظامي به نام روز نيروي انتظامي و سپس هفته آخر تيرماه به نام هفته نيروي انتظامي نامگذاري شده بود و در اين روز و هفته، مراسم ويژه‏اي براي بزرگداشت اين نهاد انتظامي برگزار مي‏گرديد.

وليكن بعد از بررسي‏ها و جمع‏بندي نظرات و ديدگاه‏ها و پيشنهادهاي مختلف مقرر شد هفته نيروي انتظامي در مهر ماه، برگزار شود. از جمله عللي كه براي اين امر ذكر شد تعطيلي مدارس و دانشگاه‏ها و آموزشگاه‏ها بود، كه طيف عظيم جوانان و نوجوانان كشور را تشكيل مي‏دهند و نيروي انتظامي اصلي‏ترين برنامه‏هاي خود را در ارتباط با اين قشر تهيه و تدارك مي‏بيند و با تعطيلات تابستاني امكان ارتباط مناسب و برنامه‏ريزي مطلوب براي آنها وجود نداشت.

ديگر اينكه با توجه به درجه حرارت بالا در فصل تابستان امكان اجراي برنامه‏هاي مختلف براي همه اقشار مردم و در همه مناطق كمتر امكان‏پذير بود.

 

 

نیروی انتظامی و خط مقدم برقراری امنیت

مقوله امنیت در فرهنگ اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هزینه ای که جمهوری اسلامی برای تأمین امنیت پرداخت کرده که باید به آن توجه کنیم بیش از 230 هزار شهید ، بیش از 500 هزار جانباز و 4 هزار آزاده است. وزارت دفاع، دادگستری، قوه قضائیه و نیروهای مسلح (سپاه، ارتش،ناجا و بسیج) مسئولیت  تأمین امنیت مردم را در بعد داخلی و خارجی کشور به عهده دارند.

بیشترین واژه ای که در سخنرانی مقام معظم رهبری با مسئولین ناجا بیان شده واژه "امنیت " است. دامنه امنیت در کشور وسیع و زیربنای تحقق همه کارها امنیت است که مسئولیت تامین آن با نیروی انتظامی است.

استکبار جهانی همیشه درصدد است آرامش و نظم کشور را برهم بزند، با توجه به ناامنی در کشورهای پیرامونی منطقه، ایران یک جزیره با ثبات و امن است که آنها نگران این قضیه هستند اما با کمک خداوند، پلیس به خوبی این صحنه را مدیریت کرد به گونه ای که تمام کارشناسان در عرصه های امنیتی و اجتماعی به این موضوع اذعان کردند.

نیروی انتظامی آنجا که باید برخورد قاطع شود در برابر فتنه گران و اخلال گران نظم و امنیت، قاطعیت دارد اما در برابر هدایت و ارشاد مردم دارای عطوفت است؛ همین امر باعث شده مردم همکاری و مشارکت خوبی در امنیت داشته باشند.

یک پلیس آرمانی می‌بایست ضمن انجام ماموریت‌های جاری، تامین امنیت و پیشگیری از جرم، از حقوق شهروندان، متهمان و حتی مجرمان نیز آگاهی کامل داشته و رعایت همه‌ جانبه این حقوق را به همراه رفتار مقتدرانه و احترام‌آمیز سرلوحه کار خویش قرار دهد.

 

 

تعامل دوسويه نيروي انتظامي و دستگاه قضا، ضامن امنيت پايدار

همکاري مستمر نيروي انتظامي و دستگاه قضائي به عنوان دو اهرم قدرتمند همواره در حفظ امنيت موثر بوده و ترديدي نيست که استمرار اين تعاملات بسترساز ارتقاء احساس امنيت در جامعه و سلب آسايش بزهکاران و مجرمان خواهد شد.

نيروي انتظامي و دستگاه قضائي دو رکن اساسي در تامين امنيت همه جانبه هستند. متوليان نظم و امنيت بايد همواره به انجام مأموريت ها نگاه علمي داشته و ضمن برخورد با قانون شکنان،‌ اقدامات پيشگيرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

پليس بايستي جامعه محور بوده و با اطمينان بيشتري به فعاليت‌هايش ادامه دهد زیرا امنيت بيشتري در جامعه حكم‌فرما و اثر بخشي آن نيز بيشتر مي‌شود.

رسالت نيروي انتظامي، تامين نظم و امنيت است تا بتواند پناهگاهي محكم براي مردم ايجاد كند كه در سايه آن شهروندان احساس آرامش و امنيت داشته باشند.

 

 

انتظارات مقام معظم رهبری از پلیس و نیروی انتظامی

نیروی انتظامی که مورد انتظار مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)است باید این ویژگی ها را داشته باشد.

1- اقتدار:مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)اقتدار را معنا کردند و فرمودند:اقتدار به معنای اقتدار ظاهری نیست که انسان صدای خود را کلفت کند و اسلحه تیز و برنده داشته باشد بلکه منظور نیرویی است که در خود احساس قدرت کند و پاسدار و حافظ امنیت فردی و اجتماعی مردم باشد.یعنی وقتی مظلومین نیروی انتظامی را می بینند احساس کنند که این نیرو از آنها دفاع می کند و حق آنها را از ظالم می گیرد.بعد دشمن مخل امنیت احساس خطر کند به این اقتدار می گویند.

2- عزت:یعنی این نیرو در چشم مردم عزیز و محترم باشد.این ویژگی از رفتار نیروی انتظامی با مردم ناشی می شود که چگونه وظیفه خود را انجام می دهند. مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)می فرمایند:عزت نیروی انتظامی به این است که پارسا و پاکدامن باشد و همه مردم احساس کنند که این نیرو پاکدامن است و خود را گرفتار مادیت حقیر و پست نمی کند.این باعث می شود نیروی انتظامی در چشم مردم عزیز شود.

3- رأفت و رحمت داشته باشند.مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)می فرمایند:باید در مورد مردمی که می خواهید از خانه، جاده، امنیت، مرز و کسب و کار آنها محافظت کنید احساس رأفت و رحمت داشته باشید و مردم این معنا را لمس کنند که همان نیروی مقتدر و با صلابت که در مقابل مخل امنیت ایستادگی می کند و با صلابت می ایستد با مردم مظلوم با رحمت، رأفت و مهربانی برخورد می کند.

4- دقت و مراقبت در وظائف قانونی

5- درستکاری و امانت داری

6- دفاع از ارزش های اسلامی:مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)مهمترین وظیفه را دفاع از ارزشهای اسلامی معرفی می کنند و می فرمایند:بزرگترین وظیفه نیروی انتظامی حفظ ارزشها است.هر گاه مردم یک نفر از شما را چه در پاسگاههای دور افتاده، در خیابانهای مرکز کشور و چه شهر و روستا و جاده مشاهده کنند باید مظهری از تقوا، پرهیزکاری، معنویت، دوری از فساد و دشمنی با هر گونه کج روی باشید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.