کد خبر: 153534

اخلال در بازار ارز از منزل مسکونی

رفتارهای ارزی در کشورمان طی چند روز اخیر آنقدر غیر منتظره بود که به سادگی نمی شود آن را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. در این گزارش به یکی از فاکتورهای موثر در نرخ ارز یعنی ارزهای خانگی و نقش آن سقوط نرخ دلار اشاره کرده ایم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نوسان در بازار ارز از حدود یک سال پیش شروع و در سال جاری به اوج خود رسید. در این جریان تقاضا برای خرید دلار دیگر محدود به نیازهای واقعی نیست و جهش‌های ارزی عاملی برای هجوم مردم برای خرید و سرمایه‌گذاری در این بازار شد؛ به‌طوری که در چند ماه اخیر به وضوح می‌توان در بازار ارز، رفت و آمد خانوارها و مردم عادی را مشاهده کرد که نه نیاز وارداتی دارند و نه نیاز واقعی بلکه به‌منظور حفظ ارزش پول و البته سودآوری به خرید اقدام می‌کنند.

پوستر دلار

این روزها اتفاقات زیادی در بازار ارز افتاده است که به مذاق برخی خوش آمده و خیلی ها را نگران و حتی راهی بیمارستان کرد. مراجعه به میدان فردوسی و خیابان‌های مجاور تأیید می‌کند که جمع زیادی از مردم وارد این مکان شده‌اند تا دلار، یورو و پوند خود را بفروشند. در اولین نگاه جمعیت زیادی را می‌توان دید که مدام با یکدیگر صحبت کرده و حرف اول و آخرشان دلار و قیمت آن است.

دلالها که از ظاهرشان پیداست ضرر سنگینی کردند هر کدام در پاتوق خود ایستاده و قیمت‌های بسیار پایینی را به مردمی که قصد فروش ارزهایشان را دارند می‌دهند.

در هنگام نگارش این گزارش قیمت دلار از 8هزارتومان تا 14هزار تومان در دست صرافی ها و دلالان معامله شده است و از قضا عده ای قصد دارند از پایین آمدن بیشتر آن جلوگیری کنند. احتمالا آن ها که ضرر بیشتری کرده اند.

مردمی که در خیابان فردوسی گوشی به دست در حال رفت و آمد هستند هر یک تحلیل‌های مختلفی از وضعیت بازار دارند اما نکته مشترک در صحبت‌هایشان این است که علاوه بر دولت و مجلس مردم نیز موثر در تغییر نرخ دلار هستند و اگر از همان ابتدا نمی‌خریدند هرگز دلار رنگ 19 هزار تومان را نمی‌دید.

چه بسا حجم زیاد ارزهای خانگی تبعاتی چون دلار 19تومانی را اقتضا می کرد.

 

 

ارز خانگی و آفات آن برای مردم

همواره با داغ شدن بازار ارز تب تبدیل دارایی ها به ارز های خارجی نیز بالا می رود . میزان هیجان هم به جایی می رسد که  برخی حتی سرپناه و فرش زیرپا را  فروخته  و برای کسب سود وارد این بازار می شوند غافل از اینکه سرمایه اصلی که شاید تمام دار و ندارشان باشد با خطر مواجه است و این بازی همیشه برد – برد نبوده و  ‌اوضاع همواره  به کام دلالان و سفته بازان نمی چرخد.

در این میان  بازندگان اصلی کسانی هستند که دارایی های اصلی خود را به طمع کسب سود و گران فروشی در آن سوی خیابان می فروشند و تبدیل به دلار و سایر ارزها می کنند،  غافل از آنکه این شرایط دیری نخواهد پایید و دلارهای خانگی برای آنکه بیش از این متحمل ضرر نشوند به بازار خواهند آمد یا به بیان بهتر همان هایی که در صف خریداران ارز بودند امروز در صف فروشندگان هستند تا بیش از این ضرر نکنند.

اما در میان اوج نوسانات برخی پا را فراتر گذاشته  و اقدام به سرمایه گذاری و خرید ملک در آن سوی مرزها می کنند غافل از اینکه با  نوسان نرخ ها نه تنها سرمایه اصلی خود را به خطر می اندازند بلکه با تغییرات قیمتی شاید حتی توان خرید را هم از دست بدهند.

به عنوان مثال برای خرید ملک در کشوری مانند کانادا زمانی که فرد اقامت کانادا را ندارد و خواهان خرید ملک در این کشور است، امکان خرید ملک با وام های مسکن برای اتباع خارجی وجود دارد، از این رو عده ای با این تفکر و به بهانه کسب سود بیشتر، به خرید ملک آن هم به صورت اقساطی اقدام  می کنند و در پی کسب سود بیشتر ناشی از تبدیل این دارایی هستند، اما در نهایت و به منوال هر زمان دیگری که شرایط همواره در حال تغییر است  نتیجه این تحرکات چیزی جز ضرر و آتش زدن به دارایی های خود نخواهد بود.

فارغ از این موارد خریداران بازار ارز باید به این نکته توجه کنند که  مسایل سیاسی و اقتصادی همواره  به هم  گره خورده و یک تغییر تاکتیکی سیاسی می تواند وضعیت بازار ارز را به گونه ای تغییر دهد که تمام معادلات خریداران ارز را بهم ریخته  و یا به عبارتی با سقوط آزاد نرخ ارز به خاک سیاه بنشینند.

اما در این میان، همان هایی که در صفوف عریض و طویل خرید و فروش ارز جابه جا می شوند و از  اوضاع نابسامان کشور گلایه می کنند، یک نکته اصلی را فراموش کرده اند،  و آن اینکه پول ملی بخشی از هویت ملی ماست، برای حفظ آن باید از خودمان و با صف نکشیدن برای خرید اسکناس های بیگانه  از  مرگ و سقوط ارزش پول ملی شروع  کنیم.

 

 

نقش بانک مرکزی در سقوط نرخ دلار

عبادالله محمدولی عضو انجمن صنفی طلا و جواهر درباره سقوط قیمت طلا و سکه در بازار اظهار کرد:ورود بانک مرکزی و سیاست های جدید دولت در خصوص ارز منجر به سقوط قیمت دلار در بازار شده است.

وی ادامه داد: امروز بانک مرکزی از آمارهای مختلفی استفاده می کند که می تواند تشنگی در بازار را کم کند.

به گفته ولی، بانک مرکزی نقش مهمی در کاهش التهابات  بازار داشته است.

عضو انجمن صنفی طلا و جواهر ادامه داد: ورود بانک مرکزی، برخورد با مفسدان و همکاری با کشور‌های همچون چین  باعث کاهش نوسانات نرخ ارز در کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت در بازار ارز میتواند به کاهش تلاطمات در بازار کمک کند افزود: نوسانات دلار را به راحتی نمیتوان کنترل کرد. ابتدا باید رانت، انحصار و نفوذ افراد با پول‌های انباشت شده  در بدنه سیستم مهار شود که آن هم کار دشواری است.

محمدولی، با اشاره به اینکه ورود بانک مرکزی به بازار را میتوان احساس کرد ،گفت: سران سه قوه بر این باورند که بانک مرکزی باید از قدرت‌های خود برای کاهش نوسانات نرخ ارز استفاده کند و تحقق این امر دور از انتظار نیست.

 

 

سایر علل کاهش قیمت ارز

سعید مجتهدی درخصوص علت کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر، اظهار کرد: به نظر می‌رسد چند دلیل برای کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر وجود دارد که مهم‌ترین آن اشباع خریداران ارز است.

وی افزود: دوران رشد نرخ ارز طولانی شد و در این مدت بخش عمده افرادی که به دنبال حفظ ارزش پول و دارایی خود وارد بازار ارز شدند، دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کردند و با توجه به رشد نرخ ارز در این مدت و تبدیل این دارایی‌ها، از سطح تقاضای ارز کاسته شده است.

رئیس سابق شورای عالی کانون صرافان تصریح کرد: یکی از مولفه‌های دیگر، رفتار خریداران ارز است به‌طوری‌که با افزایش قیمت‌ها همه خریدار می‌شوند و با کاهش اندک نرخ، به سرعت فروشنده ارز؛ در روزهای اخیر هم عرضه ارز در بازار افزایش یافته و اغلب افرادی که ارز خریده بودند، عرضه‌کننده ارز شده‌اند و این بر افت قیمت‌ها تاثیر داشته است.

این کارشناس و فعال بازار ارز همچنین کاهش حجم سفرهای خارجی و آغاز فصل پاییز را هم بر افت تقاضای ارز در بازار موثر دانست و گفت: بخشنامه دیروز بانک مرکزی درباره تامین ارز‌ نیازهای خدمات توسط سیستم بانکی نیز اثر مثبتی بر کاهش قیمت‌ها داشت.

 

 

دلار خانگی و صدمه با بازار ارز

مرتضی منظم درخصوص روند نزولی قیمت دلار اظهار کرد: احتمال دارد که دلارهایی که نباید توسط مردم خریداری می‌شد، وارد بازار شود و آن‌ را بفروشند. این فرایند فروش تا زمانی که ادامه داشته باشد، سیر نزولی قیمت ارز نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: احتمال دارد که این روند تا دو تا سه روز آینده ادامه داشته باشد تا بازار به آرامش برسد. فروش دلار طی این روزها تاثیر خود را بر پایین آوردن قیمت ارز می‌گذارد.

بازرس صنف طلا و جواهر مشهد بیان کرد: ثابت نگه‌داشتن روند نزولی قیمت دلار بستگی به این دارد که دلار خانگی از دست مردم خارج شود و یک تعادلی در قیمت پیدا شود.

منظم تصریح کرد: دولت می‌تواند براساس صلاحدید خود قیمت ارز را ثابت نگه داشته و این مبلغ به ۸ یا ۱۰ تومان نیز برسد. دولت باید این امر را در نظر بگیرد که برای صادرکنندگان  و واردکنندگان مشکلی ایجاد نکند و یک نرخ معقول را در نظر بگیرد تا بتواند به راحتی بازار را با ثبات نگه دارد.

وی در خصوص تاثیر دور جدید تحریم‌ها بر قیمت ارز تاکید کرد: اگر با آغاز دور جدید تحریم فشار روانی بر مردم وارد نشود و مردم به اندازه نیاز خود خریداری کنند، در این دوره هیچگونه افزایش قمیتی نخواهیم داشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.