کد خبر: 153257
یادداشت اتاق خبر 24

«اس پی وی» شبیه برنامه نفت در برابر غذا

موافقان و ترویج کنندگان مذاکره با آمریکا برای همراه کردن مردم با خود از ابزارها گوناگون بهره بردند تا رویکر مردم نیز با آنها همراه شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آنهایی که برای حل مشکلات داخلی کشور پیشنهاد مذاکره و توافق با آمریکا را دادند، با ترفندهای گوناگون وارد شده و ابتدا سعی کردند از مذاکره و سپس توافق بر سر توانمندی هسته ای کشورمان، یک سرزمین موعودی بسازند که حتی در حال حاضر نیز هیچ کشوری با آن تعاریفی که از دستاوردهای برجام به مردم گفته شد، وجود ندارد!

اما پس از آن بود که آن وعده های شیرین به مردم، رنگ عوض کرد و از ساختن یک سرزمین رویایی به خاکستری و سپس سیاه کشیده شد.

ابتدا گفته شد که اگر برجام نبود وضعیت ایران همچون عراق و اجرای برنامه نفت در برابر غذا می شد. قحطی ایران را فرا میگرفت و شرایط بسیار سخت می گشت.

پس از آن نیز برای این که توقعات مردم را پایین بیاورند، و از دستاوردهای اقتصادی برجام عبور کنند، گفته شد که اگر برجام نبود جنگ علیه ایران قطعی بود!

ادعا شد که برجام سایه جنگ را از سر مردم ایران برداشت. حتی به تضعیف توانمندی های نظامی کشور هم کشیده شد.

اما قرار بود برجام دستاوردهایی داشته باشد که بر اساس همان وعده ها و شعارها مردم به شخص مورد نظر رأی دادند حتی گفته شد که اگر فلانی یا فلانی رئیس جمهور شوند دلار به 5 هزار تومان خواهد رسید! اکنون که هیچیک از آنها نیستند، دلار به چند هزار تومان رسیده است؟!

آمریکا از برجام خارج شد، همه رویاهای دولت و موافقان مذاکره با آمریکا آشفته گشت، برجام بی دستاورد باقی ماند و ایران همچنان در حال اجرای تعهدات خود است.

اروپا هنوز با خود به نتیجه نرسیده است که در کنار ایران بماند یا آمریکا، البته روشن است که به کدام سو غش خواهد کرد. مذاکرات ایران و اروپا همچنان ادامه دارد، اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده اند، البته مطلوب برای ایران، تا شاید بتواند اندکی از نتایج توافق هسته ای را که از آن محروم گشته به دست آورد.

 

ایران اروپا

 

اروپایی ها پیش از این بسته ها و پیشنهادهایی را به ایران داده اند اما بسته های آنها دندانگیر نبوده و ایران آنها را رد کرده است.

پیشنهاد تازه ای از سوی اروپا به ایران شده است با نام «اس ‌پی ‌وی» یا مکانیزم مالی اروپا برای همکاری با ایران، که هنوز جواب قطعی از سوی مقامات کشورمان به این پیشنهاد داده نشده است، اما به نظر می رسد که از آن راضی باشند.

این مکانیزم مالی بر اساس ساز و کار پیشنهادی اروپا، اینگونه عمل می کند که شرکتی که از ایران نفت می‌خرد به جای پرداخت وجه به ایران، آن را مستقیماً یا با واسطه به شرکتی که کالا به ایران می‌فروشد پرداخت خواهد کرد و وجهی به ایران نخواهد رفت؛ همچنین مبادلات در این مکانیزم بر حسب یورو خواهد بود و دلار از مبادلات کنار گذاشته خواهد شد؛ به گفته برخی از سیاستمداران اروپایی، این مکانیزم مشابه سیستمی است که برای مبادله با اتحاد جماهیر شوروی سابق به کار می‌رفت.

حتی این مدلی که از سوی اروپا به ایران پیشنهاد شده است، شبیه به برنامه نفت در برابر غذا برای عراق در زمان تحریم ها علیه این کشور در زمان صدام است.

آنهایی که تا پیش از این ادعا می کردند که اگر برجام نبود و یا اگر سیاست دولت قبلی ادامه پیدا می کرد باید تن به برنامه نفت در برابر غذا می دادیم، اکنون چه اتفاقی افتاده است؟

آیا برجام توانست برنامه نفت در برابر غذا را کنار بگذارد و دستاوردهایی که وعده داده شده بود، عملیاتی کند؟

اکنون که برجام وجود دارد و ایران نیز همچنان پایبند به تعهدات است، آیا با زمانی که برجام نبود تفاوتی کرده است؟

اکنون برجام هست، برنامه ای از سوی اروپا تدوین شده که شبیه برنامه نفت در برابر غذا است، اگر قرار بود برجام به اینجا برسد، چرا توافق کردیم و فعالیت های هسته ای خود را به شدت محدود نمودیم؟ توافق نمی کردیم، توانمندی هسته ای کشورمان جای خود می ماند شرایط هم در دولت کنونی همین است که وجود دارد، با این تفاوت که هسته ای را حراج نکرده بودیم.

خوب اکنون غربزده ها، لیبرال ها و آنهایی که همچنان اعتقاد دارند باید با آمریکا مذاکره کنیم و با این مذاکره بر سر برنامه موشکی و منطقه ای ایران هم معامله کنیم، باید پاسخ دهند که دستاورد تعطیلی توانمندی هسته ای جمهوری اسلامی ایران از سال92 تاکنون چه بوده است که اکنون اصرار به پیوستن ایران به اف ای تی اف هم دارند؟


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.