کد خبر: 153084

پیام لژیونرهای تیم ملی به کی روش

بازیکن اسبق تیم ملی گفت: به دفاع تیم ملی ایمان داریم ولی آیا با دفاع و تکرار آن در هر تورنمنتی می توان به خواسته های این همه فوتبال دوست دست یافت؟
اتاق خبر 24

به رغم تعطیلی اردوی تیم ملی اما همچنان هر بار از این تیم و نحوه بازی های آن صحبت به میان می آید کارشناسان فوتبالی از سبک تدافعی این تیم انتقاد کرده و آن را برای جام ملتهای آسیا مفید نمی دانند. یکی از مهاجمان دهه 40 و 50 فوتبال کشورمان هم بر این اعتقاد است.

******

حالا وقت آن است که تیم ملی توان تهاجمی اش را به همه دوستداران فوتبال نشان بدهد. زمان آن رسیده که پس از 7، 8 سال تماشای بازی های تدافعی و بسته از سوی تیم ملی یکبار هم که شده این تیم را شبیه به تیمی ببینیم که 8 سال قبل بازی می کرد. تیمی که در کنار حمله، نگاهی به دفاع خوب تیمی داشت.

این را قبول داریم که سبک تدافعی تیم ملی مان بسیار پیشرفت کرده است. این را به چشم دیدیم که این تیم ملی در جام جهانی چطور نفس پرتغال و بهترین بازیکن جهان را گرفت. دیدیم فورواردهای مراکشی که در اروپا گلزنان قهاری هستند چطور در تله دفاعی تیم ملی مان گرفتار شده بودند. اینها را می دانیم و به دفاع تیم ملی ایمان داریم ولی آیا با دفاع و تکرار آن در هر تورنمنتی می توان به خواسته های این همه فوتبال دوست دست یافت؟ که اگر بود تاکنون رسیده بودیم! می توان برای رسیدن به قهرمانی در جام ملتهای آسیا روبروی ژاپن و کره جنوبی با این بازی ها برنده شد؟ بررسی لژیونرهای تیم ملی در پست های مختلف نشان می دهد ما هنوز فوتبال رو به جلو را بهتر از دیگر روش ها بازی می کنیم. حالا که فرصتی بدست آمده تا بازیکنان تیم ملی در فاز دفاعی تبحر خوبی بدست بیاورند باید این نکته را مدنظر قرار بدهیم بازیکنانی از ایران در تیم های اروپایی بازی می کنند که بیشترشان در فاز هجومی توپ می زنند، در حمله حضور دارند و در رویارویی با مدافعان دیگر تیم ها موفق اند. این چه پیام مهمی برای سرمربی تیم ملی دارد؟

کاوه رضایی، مهدی طارمی، سامان قدوس، سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، فرشاد احمد زاده، وحید امیری، کریم انصاریفرد، علی قلی زاده و خیلی های دیگر تعدادشان بیشتر از لژیونرهایی است که در فاز دفاعی در تیم های اروپای بازی می کنند. سید مجید حسینی، پورعلی گنجی و عزت الهی از جمله نفراتی هستند که در خارج از ایران فوتبال بازی می کنند. وریا غفوری، روزبه چشمی، خانزاده، آرمین سهرابیان، پژمان منتظری و دیگر نفراتی که در این پستها بازی می کنند اغلب در داخل هستند و این به خودی خود بیانگر این واقعیت است که میل به هجوم در بین فوتبالیست های ایرانی بیشتر است. باید در جام ملتها این شکل از بازی تیم ملی را هم ببینیم. باید آنها را در رویارویی با تیم های آسیایی آزادتر گذاشت تا راحت به دروازه حریف برسند و گل بزنند و توان تهاجمی فوتبال ایران را هم به نمایش بگذارند.

الان نزدیک به یک دهه است که ایران با تفکر دفاعی بازی می کند و این در بین بازیکنان تقریبا جاافتاده است. مهدی طارمی در جام جهانی بیشتر از اینکه در جلو بازی کند در فاز دفاعی به تیم ملی کمک می کرد و انصافا هر بار جلو می رفت خطرساز هم می شد. همه فوتبالی ها منتظر تغییر سبک بازی تیم کی روش هستند.

*حسین کلانی

منبع: مشرق نیوز