کد خبر: 153018

استندآپ کمدی "نتانیاهو" در مجمع عمومی سازمان ملل

دو روز بسیار شاد را در رسانه های دنیا پشت سر گذاشته ایم. وقتی نتانیاهو بار دیگر لطیفه ی صهیونیستی تعریف کرد و دنیا را به خنده وا داشت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دو روز بسیار شاد را در رسانه های دنیا پشت سر گذاشته ایم. وقتی نتانیاهو بار دیگر لطیفه ی صهیونیستی تعریف کرد و دنیا را به خنده وا داشت.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پنج شنبه با راه‌اندازی یک نمایش تبلیغاتی ایران را به داشتن تاسیسات هسته‌ای مخفی متهم کرد.

اما نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این بار برای اثبات صحت مدعاهایش درباره برنامه هسته‌ای ایران (و یا شاید هر موضوع دیگر) بیش از هر بار دیگر با چالش مواجه است، زیرا ادعا‌هایی که او قبلا درباره ایران مطرح کرده، هر بار نادرست از آب در آمده‌اند.

 

پوستر دارقوز آباد

 

سند یک عکس بود که معلوم نیست از کجا آمده. نتانیاهو در این سخنرانی با تکرار ادعای سرقت اسناد هسته‌ای از ایران، با نشان دادن تصاویری از یک ساختمان در «تورقوز آباد»، مدعی شد که ایران در نزدیکی تهران تجهیزات هسته‌ای دارد که آن را به آژانس گزارش نکرده است. همین تصویر که زیر آن به لاتین تورقوزآباد نوشته شده کافی بود تا ادعای خنده‌دار او به طنز کاربران فضای مجازی تبدیل شود.

ادعای نتانیاهو حتی در بین کاربران رسانه‌های ضدانقلاب هم رواج داشته و آنها با طنز گفته نخست وزیر اسرائیل را به تمسخر گرفتند.

 

تورقوزآباد کجاست؟

تورقوزآباد نام روستایی است در هشت کیلومتری عوارضی تهران-قم و پنج کیلومتری شهرک واوان اسلامشهر. این روستا از توابع بخش کهریزک در شهر ری است.

استفاده از نام تورقوزآباد که در برخی ترجمه‌های همزمانِ این سخنرانی، مترجمان به سهو آن را دارقوزآباد نیز ترجمه کرده‌اند، دستمایۀ طنز و خندۀ بسیاری از ایرانی‌ها شده است.

 

در ادامه گزارش به واکنش های مختلفی که به ادعاهای خنده دار نتانیاهو شد اشاره میکنیم.

 

ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی توییتری در واکنش به این ادعاها خواستار بررسی دقیق برنامۀ هسته‌ای اسرائیل شد.

او در این پیام نوشت: «هیچ ترفند و تردستی نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که اسرائیل تنها رژیم در منطقۀ ماست که برنامۀ تسلیحات هسته‌ای "محرمانه" و "اعلام نشده" دارد، از جمله یک "زرادخانه اتمی واقعی". زمان آن رسیده که اسرائیل اعتراف کند و برنامۀ تسلیحات هسته‌ای غیرقانونی خود را در معرض بازدید بازرسان بین‌المللی قرار دهد.»

 

zryf.jpg

 

 

سخنگوی وزارت خارجه

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص ادعاهای جدید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار کرد: این یک شو و نمایش جدید از سوی مقامات رژیم غاصب اسرائیل است که اگر چه ارزش پرداختن ندارد، آن را شدیدا تکذیب و رد می‌کنیم.

قاسمی افزود: بعد از شکست تمامی برنامه‌ریزی‌های این رژیم و ایالات متحده آمریکا برای تخریب چهره ایران در اجلاس اخیر مجمع عمومی و مدیریت شوی آمریکایی در شورای امنیت که به شکست کامل ایالات متحده و حاکمان متوهم آن منجر و به رسوایی آنان انجامید و به جلسه‌ای برای محکومیت بدعهدی آمریکا مبدل شد، این انتظار می‌رفت که در پی این رسوایی بین‌المللی و آشفتگی ذهنی رژیم اسرائیل و مقامات کینه‌توز آمریکا که عده‌ای از آنان فرمان‌برداران برخی از گروه‌های افراطی و تروریستی بوده و هستند و همواره چون شیاطین، دنیایی جهنمی را آرزو می‌کنند و با صلح، امنیت و ثبات در هر نقطه از جهان سر ستیز دارند، به سناریوسازی و دروغ‌پردازی‌های جدید و غیرقابل‌باور روی آورند و تا حدی در جهت باز گرداندن آبروی رفته و رسوایی بزرگشان تلاشی مذبوحانه داشته باشند.

او تأکید کرد: تنها مرجع رسیدگی به مسائل هسته‌ای، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که نظارت دائم و راستی‌آزمایی خود را دنبال و تاکنون با ۱۲ گزارش، تعهد ایران را به همه آنچه در برجام مسئولیت آن را پذیرفته بود، مورد تایید قرار داده که مورد تأکید و تأیید جامعه جهانی و تمام مراجع ذی‌ربط و دیگر اعضای برجام است.

قاسمی در پایان یادآور شد: رژیم اشغالگر باید بداند در عصر جدید، جهانیان به این نوع سخنان دروغ، نسنجیده و بی‌محتوا و شوهای دروغین تنها با صدای بلند خواهند خندید.

 

 

سفارت ایران در بلژیک

سفارت ایران در بلژیک نیز با انتشار توییتی در حساب رسمی خود اظهارات نخست وزیر اسرائیل را «پرده دوم نمایش فریب» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواند.

سفارت ایران با اشاره به ۱۲ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چهارچوب مقررات بین المللی تاکید کرد که اسرائیل با «زرادخانه‌های هسته‌ای مخفی خود سالهاست که نظام جهانی منع اشاعه هسته‌ای را به تمسخر گرفته است.»

 

zryf.jpg

 

 

آمریکا

پس از سخنان آقای نتانیاهو در مجمع عمومی، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا نیز از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا دربارۀ این ادعاها تحقیق کند.

در بیانیه‌ای که در همین رابطه منتشر شد، آمده است که «این کاملا ضروری است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تمام قدرت و اختیارات خود استفاده کند تا این اطمینان را برای جامعۀ بین‌الملل بوجود آورد که هیچ فعالیت هسته‌ای یا مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد.»

با این وجود به نظر می‌رسد در این موضوع اتفاق نظری در میان مقامات آمریکا وجود ندارد چراکه همزمان با انتشار این بیانیه، یکی از مقامات اطلاعاتی این کشور به شرط ناشناس بودن اعلام کرد که آمریکا از وجود تاسیساتی که نتانیاهو آنها را «انبارهای مخفی» توصیف کرده آگاه بوده است.

این مقام سخنان نتانیاهو را «تا حدودی گمراه کننده» خواند و افزود: «اول اینکه ما از وجود این تاسیسات از مدتها پیش خبر داشتیم که پر از فایل‌ها و کاغذها هستند و نه لوله‌های آلومینیومی سانتریفیوژ. دوم، تا جایی که همگان می‌دانند در این مکان‌ها چیزی نیست که به ایران اجازه دهد تا زودتر از دیگر طرف‌های برجام بتواند از این توافق خارج شود.»

 

 

عراقچی

سید عباس عراقچی که همراه محمدجواد ظریف در نیویورک به سر می‌برد در واکنش به ادعاهای شب گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ایران تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده‌ای در تورقوزآباد تهران دارد، گفت: فکر می‌کنم عده‌ای دارند نتانیاهو را سرکار می‌گذارند و این دفعه او را به تورقوزآباد ارجاع داده‌اند.

وی افزود: حدس می‌زنم عده‌ای او را سرکار گذاشته‌اند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.