کد خبر: 152674
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

ترامپ چرا درخواست دیدار با رهبری را داد؟

حاکمیت آمریکا و شخص ترامپ رئیس جمهور این کشور به خوبی می داند که درخواست دیدار او با رهبری نظام اسلامی نادرست و غیر قابل تحقق است پس چرا مطرح می کند؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکای دوران ترامپ همان آمریکای همیشگی اما بدون روتوش و بزک، هر چند پیش از ترامپ بودند روسای جمهوری که شاید عملکرد بدتر از ترامپ هم داشتند مانند جورج بوش پسر.

در هر صورت درخواست آمریکا برای دیدار ترامپ با رهبر معظم انقلاب علاوه بر این که یک گستاخی وقیح و بی اساس است، یک سیاست کثیف نیز درون خود دارد.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خوبی می داند که چنین درخواستی هیچگاه شدنی نیست، چرا که جایگاه ترامپ آنقدر پایین و بی ارزش است که حتی ارزش دیدار با یک وزیر ایران را هم نداردريال چه رسد به رهبری یا رئیس جمهوری.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا اهدافی را از طرح درخواست دیدار با رهبران جمهوری اسلامی دنبال می کند.

دونالد ترامپ همزمان با خروج از توافق هسته‌ای با ایران، برای مذاکرات دوباره ابراز آمادگی کرد، اما با بدعهدی، غیر قابل اعتماد بودن خود را ثابت کرد.

ترامپ از زمانی که روی کار آمده بارها موضوع مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرده است، اما نظام جمهوری اسلامی این خواسته غیر منطقی را نپذیرفته است، مذاکره با حکومتی که پا روی تعهد و امضای خود می گذارد، یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

اکر ترامپ تصور می کند که چون توانست با رهبر کره شمالی دیدار و گفت وگو کند پس چنین اتفاقی هم می تواند با ایران بیفتد اشتباه محاسباتی کرده است.

اتفاقاً نتیجه مذاکرات آمریکا و کره شمالی، دیدارهای متعدد مقامات دو کشور و دیدار ترامپ و اون بار دیگر حقانیت جمهوری اسلامی ایران را در بی اعتماد بودن به آمریکا به اثبات رساند و نشان داد که حتی کره شمالی نیز در پذیرش دیدار ترامپ و اون اشتباه کرده است.

اهداف آمریکا در طرح موضوع درخواست برای دیدار با مسئولین ایران که اکنون این درخواست به دیدار با رهبری نظام اسلامی نیز رسیده است در چند بخش خلاصه می شود.

همانگونه که گفتیم ترامپ می داند که هیچگاه چنین دیداری انجام نخواهد شد اما پیش قدم می شود تا خود را در میان افکار عمومی جهان خواهان مصالحه و معامله نشان دهد که حتی حاضر است چنین دیداری انجام شود.

البته احتمال هم می رود که اگر درخواست دیدار ترامپ با مقامات ایرانی پذیرفته شود او از این دیدار منصرف شود، چرا که آمریکا هم خوب می داند جمهوری اسلامی کشوری نیست که بخواهد در دیدارها و گفت و گوها باج بدهد یا خواسته های واشنگتن را برآورده کند. قطعاً ایران نیز در جریان مذاکرات فرضی خواسته های به حق زیادی دارد که آمریکا از پس برآورده کردن آنها ناتوان است.

آمریکا می داند که اگر ایران به درخواست دیدار مقامات دو کشور پاسخ مثبت بدهد به این معنا است که به شروط دوازده گانه ای که پمپئو آنها را مطرح کرده موافقت کرده است حداقل اگر همه آنها را هم نپذیرد تعداد زیادی از شروط را به ایران تحمیل خواهد شد.

آمریکا شرایط را به گونه ای پیش می برد که باعث شود تا اوضاع اقتصادی باعث شود تا مسئولین جمهوری اسلامی تن به دیدار و مذاکره بدهند.

 

ایران آمریکا

 

جمهوری اسلامی ایران زمانی که پای میز مذاکره با آمریکا نشست و به توافق هسته ای با 1+5 رسید، هر چند برخی از مذاکره کنندگان هنوز اعتقاد دارند برجام یک دستاورد است، اما به واقع ایران امتیاز داد اما امتیاز نگرفت. این اتفاقی است که افتاده است.

درس برجام اکنون آموخته است که اگر بار دیگر تن به مذاکره با آمریکا بدهد آن هم در قدر و اندازه مقامات ارشد نظام، یک برد یکطرفه برای آمریکا است، مذاکره با دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ یک امتیاز ویژه برای ایالات متحده خواهد بود و ایران هیچ بهره ای از این اتفاق نخواهد برد بلکه خسارت محض است.

رهبر انقلاب در تاریخ 22 مرداد ماه 97 در دیدار اقشار مردم با ایشان درباره مذاکره با آمریکا فرمودند: ما فقط وقتی می توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با امریکا شویم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی گری های او نتواند در ما تأثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام می شود و ممنوع است.

رهبر انقلاب در تبیین استدلالهای ایران برای مذاکره نکردن با امریکایی‌ها گفتند: آنها برای مذاکره فرمول خاصی دارند که باید آن را درک کرد و سپس به این سؤال پاسخ داد که آیا هیچ آدم عاقلی با این فرمول مذاکره می کند؟

ایشان حقیقت مذاکره را در عرف سیاسی «داد و ستد» خواندند و خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها در هر مذاکره به پشتوانه قدرت سیاسی، تبلیغاتی و مالی خود تلاش می کنند هرگونه مقاومت در مقابل تحقق اهدافشان را ناکام بگذارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ترسیم فرمول مذاکره به سبک امریکایی‌ها افزودند: آنها اولاً اهداف اصلی را کاملاً مشخص می کنند البته همه این اهداف را اعلام نمی کنند.

اما در طول مذاکرات با دبه و چانه زنی، همه اهداف را پیگیری می کنند. نکته دوم اینکه امریکایی‌ها از این اهداف اصلی یک قدم عقب نمی نشیند.

ایشان افزودند: امریکایی ها در مذاکرات، با الفاظ ظاهراً اطمینان‌بخش فقط وعده می دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می خواهند و وعده نمی پذیرند.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: این واقعیت را ما در برجام تجربه کردیم همچنانکه در مذاکره با کره شمالی هم امریکایی‌ها همین روش را در پیش گرفته اند.

ایشان افزودند: حتی اگر به فرض محال قرار بود با امریکایی ها مذاکره ای کنیم قطعاً با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی کردیم.

تکلیف روشن است، با دولت فعلی آمریکا هیچ مذاکره انجام نخواهد شد چرا که استدلال های ایران برای دوری از مذاکره با ایالات متحده قانع کننده است و حتی افکار عمومی نیز چنین نتیجه گرفته است.

افکار عمومی کشور می داند که اگر تن به مذاکره با آمریکا بدهد، باید مولفه های قدرت خود (توان موشکی) را برچیند همچون پیشرفت های هسته ای، می داند که باید سایه تأثیر و حضور خود را برای پایان دادن به بحران های غرب آسیا بردارد، افکار عمومی می داند که اگر ایران تن به مذاکره با آمریکا بدهد باید مشروعیت اسرائیل را نیز بپذیرد.

جمهوری اسلامی ایران می داند که اگر با آمریکا بار دیگر به مذاکره بنشیند و احتمالا توافقی هم به دست آید، هیچ اتفاق مثبتی در وضیعت اقتصادی کشور نخواهد افتاد بلکه وخیم تر هم خواهد شد، افکار عمومی می داند که مشکلات به خاطر ناکارآمدی مسئولین در داخل کشور است.

و باید گفت اکثریت مردم نیز با درخواست آمریکا برای مذاکره و دیدار با مقامات کشورشان مخالفت خواهند کرد و می دانند تنها راه ایستادگی و مقاومت مقابل آمریکا است در غیر این صورت ذلت و خاری به ایران باز خواهد گشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.