کد خبر: 152219
اتاق خبر 24 بررسی کرد

غربگرایان و دولت در انتظار انتخابات آبان ماه در آمریکا

دو مقام پیشین آمریکا، باراک اوباما و جان کری، همچنان به دفاع از دستاورد خود (برجام) ادامه می دهند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما اتفاق افتاد، طبیعی است که او پس از پایان دوران ریاست جمهوری خود همچنان از برجام دفاع کند و سیاست های ترامپ را علیه توافق به سخره بگیرد.

 دموکرات ها از رفتارهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ناخرسند هستند، این ناخرسندی تنها بر سر برجام نیست بلکه به دیگر سیاست های او نیز باز می گردد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا جان کری در کتاب خاطرات خود از دوران وزارت خارجه در دولت اوباما، نوشته است؛ زمانی که آقای روحانی رئیس جمهور شد و ظریف را برای پست وزارت خارجه برگزید، خیال آمریکا آسوده شد.

جان کری نوشته است؛
«وقتی نامزد میانه‌روتر، حسن روحانی پیروز شد ما شگفت‌زده و دلگرم شدیم. روحانی محور مبارزات انتخاباتی‌اش را ترمیم روابط ایران با جامعه بین‌الملل قرار داده بود. او 16 سال هم دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و در آن سمت کاملاً در دوره‌های قبلی مذاکرات هسته‌ای حضور داشت. نمی‌دانستیم که این موضوع موثر خواهد بود یا بر عکس، ولی این را درک می‌کردیم که اندکی تخصص به بی‌اطلاعی ارجحیت دارد.

به علاوه، از اینکه روحانی جواد ظریف را به عنوان وزیر خارجه و مسئول پرونده هسته‌ای منصوب کرد، تا حدی خیالمان آسوده شد. شهرتش به دلیل حدوداً 10 سالی که نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود، به خوبی شناخته شده بود. او صحنه روابط بین‌المللی  را خیلی خوب می‌شناخت. سال‌های زیادی در ایالات متحده زندگی کرده بود، زبان انگلیسی را روان صحبت می‌کرد و به فرهنگ آمریکا اشراف داشت. مضاف بر این، سلف ظریف یعنی علی صالحی که برای تشکیل کانال پشت‌پرده ضروری بود به عنوان رئیس برنامه انرژی اتمی ایران انتخاب شد.»

طبیعی است که آمریکایی ها از روی کارآمدن دولتی که تمایل به غرب دارد شادمان باشند چرا که می تواند با چنین دولتی راحتتر کنار بیاید و به توافق برسد.

دموکرات ها در آمریکا با جمهوری خواهان تفاوت های رفتاری در اعمال سیاست های حاکمیت آمریکا دارند، اهداف یکی است اما نوع اجرای آن تفاوت می کند.

 

کنگره آمریکا

 

دموکرات های آمریکا اعتقاد دارند باید با پنبه سر برید و جمهوری خواهان با اقدامات تند و خشن بیشتر موافق هستند اما در نهایت نتیجه یکی است.

اوباما یک دموکرات بود، در دوران او فناوری هسته ای جمهوری اسلامی ایران که یک مولفه قدرت و عامل بازدارنده بود، به تعطیلی کشیده شد.

توافق که به دست آمد با نوع محتوای آن، حتی می توانست در دوران تیم هسته ای پیشین ایران هم اتفاق بیفتد چرا که از همان ابتدا روشن بود برجام یک قرارداد بد است و توافق نکردن بهتر از توافق بد است. این اصلی بود که تیم مذاکراه کننده پیشین کشورمان آن را رعایت می کرد برای همین در طول مذاکرات در آن دوران توافقی به دست نیامد.

غرب زدگان داخلی امید زیادی به دموکرات های حاکم در آمریکا داشتند و حتی زمانی که به پایان دوران ریاست جمهوری اوباما نزدیک می شدیم، با وجود هشدارهای منتقدین به آینده برجام، اما آنها مسحور آمریکا شده بودند و گوش شنوایی وجود نداشت.

منتقدین پیش بینی می کردند با تغییر دولت در آمریکا و رفتن اوباما، احتمال این که دولت تازه کار به تواق هسته ای پایبند نباشد بسیار زیاد است، اما این تحلیل از سوی لیبرال های غرب زده وطنی و حتی برخی از مسئولین دولت تدبیر و امید با پوزخند به آن پاسخ دادند.

ادامه روابط وزیر خارجه دولت تدبیر و امید با جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا که با عتراض ترامپ هم همراه شده است، به نظر می رسد یک هدف را دنبال می کند.

دموکرات ها در انتخابات پارلمانی آبان ماه همه تلاش خود را بر روی پیروزی متمرکز کرده اند.

اگر دموکرات های آمریکا در انتخابات پارلمانی پیروز شوند، چنین اتفاقی برای دولت ترامپ خوشایند نخواهد بود و حتی احتمال استیضاح دونالد ترامپ نیز بسیار بالا است.

همانطور که غرب زدگان داخلی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چشم امید به پیروزی هیلاری کلینتون داشتند اما اینگونه نشد، اکنون نیز برای زنده ماندن برجام دل در گرو پیروزی دموکرات ها در انتخابات آبان ماه آمریکا بسته اند.

یکی از دلایلی که دولت همچنان مذاکره بر سر برجام با اروپا را طول می دهد به خاطر این است که تا آبان ماه ادامه داشته باشد و تکلیف انتخابات آمریکا در این ماه روشن شود.

غرب زدگان و دولت به این انتخابات امید بسته اند و انتظار دارند که پیروز این رقابت دموکرات های آمریکا باشند که جان کری و اوباما از اعضای آن هستند.

برخی منابع خبری و اطلاعاتی حتی گزارش داده اند که جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در صورت پیروز شدن حزبش در انتخابات وعده هایی به ایران داده است.

دو راه برای دموکرات ها وجود دارد، اگر توانستند ترامپ را با استیضاح برکنار کنند، کار آسان تری در پیش خواهند داشت، اما اگر چنین نشد، با در دست داشتن اکثریت مجلس آمریکا می توانند اهرم های فشاری علیه دولت ترامپ باشند.

همه اینها احتمالاتی است که در عالم سیاست وجود دارد و البته غربگرایان و دولت تدبیر و امید نیز به نظر می رسد، در انتظار انتخابات آبان ماه در آمریکا هستند.

گرچه رهبر معظم انقلاب اسلامی در 22 تیر ماه فرمودند که «در قضیه‌ی برجام، بنده اشتباه کردم اجازه دادم که وزیر خارجه‌ی ما با آن‌ها صحبت کند، ضرر کردیم»، این موضوع با دیدار ظریف و کری برای اولین بار در نیویورک در حاشیه اجلاس سازمان ملل تفاوت دارد، حضرت آیت الله خامنه ای این دیدار و حتی گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری ایران و آمریکا را نیز بجا نداسته بودند.

اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی به دیدارها و مذاکرات طولانی آقای ظریف با کری در طول مذاکرات هسته ای بود.

قدر مسلم چشم داشت دولت و عربگرایان به انتخابات آبامان ماه آمریکا یک اشتباه دیگر است که به سبد اشتباهات دولت افزوده می شود و هیچ حاصلی نیز برای جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت، حتی هزینه زا هم خواهد بود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.