کد خبر: 152179
هرمزگان در پاییز کمترین میزان بارندگی را دارد

خشک شدن کامل سد نیان تا پایان شهریور ماه

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان از اتمام اب سد نیان و خشکی کامل سد شمیل تا پایان شهریورماه جاری خبر داد
اتاق خبر 24

دکتر هوشک ملائی با توضیحاتی درباره وضعیت آبی کشور و استان گفت: در سال آبی که از مهر ماه اغاز و در شهریور پایان میگیرد استان هرمزگان به عنوان خشک ترین استان کشور به دلیل کمترین میزان بارندگی در سال گذشته نام برده می شود.

وی در ادامه افزود: متوسط بارش استان در دراز مدت حدود 185 میلیمتر بوده که البته در سال گذشته با بارش متوسط تنها 52 میلیمتر بارش که عمده ان در حوزه غرب و جزایر استان اتفاق افتاده سال ابی خوبی را تجربه نکردیم همچنین با توجه به اینکه بیشترین منابع آب شیرین در حوزه شرق استان قرار دارد حدود 92 درصد کاهش بارندگی و 100 درصد کاهش روان ابها در رودخانه های بالا دست را داشتیم.

این مقام مسئول با تاکید بر شرایط نامساعد ابی در استان بیان کرد: شرایط به ویژه در مرکز استان  به گونه ای است که در تامین آب روستاها و شهرها با چالش جدی مواجه هستیم.

مدیر عامل شرکت آبب منطقه ای استان هرمزگان ادامه داد: زمانی که بر اساس مطالعات و بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که در سال پیش رو بارشی نخواهیم داشت طی جلساتی با استاندار هرمزگان تصمیماتی اتخاذ شد که با همراهی سازمان برنامه و بودجه همچنین صبر و رعایت و همکاری خوب شهروندان استان تا الان این بحران را مدیریت کنیم.

ملائی اضافه کرد: شرایط به گونه ای است که هر چه به جلو قدم میگذاریم بهبودی در شرایط ایجاد نمی شود و در حال مصرف منابع ابی باقی مانده هستیم و یکی از بزرگترین نگرانی ها بر اساس پیش بینی مرکز خشکسالی کشور که کمترین میزان بارندگی در سه ماه پاییز را برای استان عنوان کرده، است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به پیش بینی های صورت گرفته باید در مدیریت مصرف با برنامه عمل کنیم زیرا تا چهار ماه اینده وضعیت ابی استان به شکل بحرانی است گفت: سد استقلال میناب که یک روز منبع اصلی تامین اب شهر بندرعباس بوده امروز پنج درصد آب بندرعباس را از طریق سد و مابقی را از منابع آبی دیگر مانند سد نیان و شمیل تامین میکنیم که سد نیان به خشکی کامل و سد شمیل تنها تا پایان شهریور توان تامین اب را داشته و به خشکی کامل می رسد.

این مقام مسئول اظهار کرد: در حال حاضر برای تامین اب از ذخیره اب زیرزمینی این سدها استفاده می کنیم که باید گفت برداشت از سفره های زیر زمینی هم با توجه به حجم و مقدار برداشت شرایط خاصی دارند و نمیشود در دراز مدت از انها برداشت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان تصریح کرد: این خواهش را از مردم داریم که همینطور که این چالش را تا کنون مدیریت کرده اند در ماه های آتی که همچنان بااین چالش دست به گریبان هستیم تا خارج شدن از این بحران میزان مصرف خود را کاهش دهند.

رییس شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: یکی از درخواست های مهم مردم به ویژه امام جمعه بندرعباس احداث و راه اندازی آبشیرینکن برای تامین آب شرب است که خوشبختانه در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور مورد تایید قرار گرفت.

ملائی در ادامه نیز افزود: همچنین در بخش صنعت سیاست هایی مبنی بر استفاده از آبشیرینکن ها اتخاذ شده از اینرو طرح های صنعتی بزرگی در استان در حال انجام یا اجرا است مانند منطقه وی‍ژه صنایع انرژی بر پارسیان که پیش بینی نیاز آبی وبرداشت  500 تا 600 میلیون مترمکعب از آب دریا را دارند که به تبع ان به دنبال احداث آبشیرینکن در این منطقه هستند.

وی اضافه کرد: اگر این اتفاق در صنایع غرب استان نیز رخ بدهد بسیاری از مشکلات رفع می شود اما به دلیل اینکه هزینه تمام شده اینگونه تولید بالاست مردم باید در مصرف ان بیشترین دقت را داشته تا متحمل هزینه های هنگفت نشوند.

این مقام مسئول در ادامه درباره بخش کشاورزی نیز بیان کرد: استان هرمزگان دارای 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که در تولید برخی از محصولات دارای رتبه ملی است که این نشان میدهد استان در این حوزه به ویژه در کاشت صیفی جات از اهمیت بالایی برخودار است.

ملائی ادامه داد: بسیاری از محصولات خارج از فصل در استان هرمزگان تولید می شود که باید در این زمینه نیز برنامه ریزی دقیق داشته باشیم در همین راستا هماهنگی هایی با شش استان جنوبی کشور انجام شد که در بحث اصلاح الگوی کشت به نتایج بسیار خوبی رسیدیم، در این جلسات که به میزبانی استان هرمزگان صورت گرفت توافقات خوبی با انجمن های صنفی کشاورزان، خانه کشاورز و دیگر بخش های خصوصی فعال در بخش کشاورزی صورت گرفت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه میزان از آب تولیدی شرب در بخش کشاورزی مصرف می شود گفت: بخش کشاورزی را به لحاظ مصرف نمیتوان با اب شرب خانگی مقایسه کرد، رویکردمان در استان اینگونه بوده که سهم بخش مصرف صنعت را که ارزش افزوده بالایی دارد و باعث ایجاد اشتغالزایی می شود را افزایش دهیم.

رییس شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان هرمزگان افزود: در حال حاضر حدود 60 میلیون مترمکعب مصرف بخش صنعت از طریق ابشیرینکن منابع اب سطحی و زیر زمینی است و برنامه ریزی ما به این سمت است که ظرف 15 تا 20 سال اینده  مصرف بخش صنعت را به حدود 500 میلیون مترمکعب در سال با توجه به طرح های صنعتی که در استان تعریف شده برسانیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به پیش بینی سه میلیون نفر رشد جمعیت استان در سال 1410 ادامه داد: پیش بینی برای سالهای آتی با رشد جمعیت و ایجاد طرح های صنعتی در استان استفاده از آبشیرینکن ها است، مناطقی که از ساحل فاصله دارند  ویا پراکنده  هستند از طریق اب های زیر زمینی و سطحی و در بخش کشاورزی تلاش ما این است که از مهار اب های سطحی و رودخانه هایی که در استان وجود دارد استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.