کد خبر: 152166

چه کسی رئیس جمهور عراق می‌شود؟

منابع آگاه از نامزدی 6 شخصیت سیاسی کُرد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری خبر دادند.
اتاق خبر 24

منابع آگاه از وجود 6 نامزد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق خبر دادند. پایگاه خبری «المسلة» عراق به نقل از یک منبع آگاه سیاسی نوشت که شش نام برای تصدی پست ریاست‌جمهوری عراق مطرح شده است که عبارتند از: «سردار عبدالله»، «لطیف رشید»، «ملا بختیار»، «فاضل میرانی»، «برهم صالح» و «سلیم شوشکی».

برخی منابع رسانه‌ای دیگر نیز ثبت‌نام این 6 شخصیت سیاسی کُرد برای جانشینی «فواد معصوم» رئیس‌جمهور کنونی عراق را تایید کردند. 

از سوی دیگر، پایگاه خبری وطن نیوز نوشت که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق، دوشنبه (دیروز)، فهرست نهایی نامزدهای خود برای ریاست‌جمهوری را تنظیم کردند و «ملابختیار» و «لطیف رشید» از حزب اتحادیه میهنی کردستان برای این پست نامزد می‌شوند و حزب دموکرات کردستان نیز تلاش دارد تا این کرسی را از حزب اتحادیه میهنی بگیرد و دو نامزد نیز برای این امر در نظر دارد که عبارتند از «هوشیار زیباری» و «روز نوری شاویس». اما بر اساس توافق سیاسی میان دو حزب از سالها پیش تاکنون، این پست به حزب اتحادیه میهنی می‌رسد.

پارلمان عراق، دوشنبه (دیروز) از آغاز ثبت‌نام نامزدها برای تصدی پست ریاست‌جمهوری خبر داد و قرار است در نشست امروز این پارلمان، پرونده انتخاب رئیس‌جمهور جدید عراق نیز بسته شود.

هیأت رئیس پارلمان عراق طی دو روز 24 و 25 شهریور جاری انتخاب شدند و «محمد الحلبوسی» استاندار سابق «الانبار» به عنوان رئیس پارلمان و «حسن کریم مطر الکعبی» نماینده عضو ائتلاف «سائرون نحو الاصلاح» به رهبری «مقتدی صدر» و «بشیر خلیل الحداد» عضو حزب «دموکرات کردستان» به ریاست «مسعود بارزانی» به عنوان دو معاون او انتخاب شدند.

منبع: خبرگزاری فارس